METEKSAN Savunma

Başlatan 7Skies, Nis 14, 2016, 06:24 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Pakistan için imzalar atıldı

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi imzalandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tasarımı ve inşası gerçekleştirilen, Türk Bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti'nin, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girmesi kararlaştırılmıştı.

MİLGEM projesi kapsamında milli olarak geliştirilen ve inşa edilen ADA sınıfı korvetlerimizin dünya denizlerinde başarıyla görev yapan sonarı YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi. Proje ile ilgili sözleşme Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Temmuz ayının son gününde imzalandı.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılmakta; Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biridir. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında yerini almıştır.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi'nin, içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları milli olarak tasarlanmakta ve yerli olarak üretilmektedir. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, böylece Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez dost ülke Pakistan Bahriyesi'nin de envanterinde yer alacaktır.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/10/30/pakistan-icin-imzalar-atildi/
Mesajı Paylaş

Moon&Star

#31
Kas 02, 2019, 07:22 ÖÖ Last Edit: Kas 02, 2019, 07:27 ÖÖ by Moon&Star
Yerli Hava Araçlarımızın Yerli Geniş Alan Gözetleme Çözümü: MİLSAR

İnsansız hava araçları (İHA'lar), silahlı kuvvetlerin, özellikle asimetrik tehditlere karşı mücadele şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Bu değişim, çoğunlukla İHA'ların faydalı yüklerinin yeteneklerinin artması ile devam ediyor. Algılayıcılar alanında faaliyet gösteren Şirketimiz, hava radarları ailesinin yeni üyesi MİLSAR ile taktik sınıfı ve daha üst segmentteki İHA'lara gelişmiş radar teknolojilerini sunuyor.

 MİLSAR, yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) modlarına sahip çok fonksiyonlu bir radar. SAR ve GMTI özellikli radarlar, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebildiği için, keşif ve gözetleme uçaklarının ve uydularının vazgeçilmez algılayıcısı konumunda. GMTI özelliği ise İHA'ların saatlerce havada kalmasının ana nedenlerinden biri olan elektro-optik algılayıcılar ile algılama süresini azaltması ve ilgi duyulan faaliyetlerin daha kısa sürede fark edilmesi ile  devreye giriyor. Ancak bu radarların boyutları, ağırlıkları ve güç tüketim ihtiyaçları, genellikle küçük boyutlu İHA'larda kullanımlarını engelliyor. Bu noktada, MİLSAR; boyut, ağırlık, 360 derece tarama  ve güç tüketimi özellikleri sayesinde, taktik sınıfı İHA'larda dahi kullanılabiliyor.

 

Elektro-Optik Algılayıcının Yerine MİLSAR

 

MİLSAR'ın boyutları ve mimarisi, radarın, İHA'larda yaygın olarak kullanılan elektro-optik faydalı yüklerin yerine takılabilmesine olanak sağlayacak şekilde belirlendi. MİLSAR standart 15" EO/IR sensor taretiyle aynı mekanik arayüze sahip. Bu sayede, elektro-optik faydalı yük kolaylıkla çıkartılıp yerine MİLSAR takılabiliyor. Öte yandan, uzak mesafelerden görüntülemede çözünürlük kaybetmeme ve geniş alan gözetlemenin yüksek çözünürlükte gerçekleştirilmesi ihtiyaçları gibi EO/IR kameraların sınırlı kaldığı durumlarda ise EO/IR kameraların yerini doldurabilecek ve destekleyecek önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

 

MİLSAR'ın tüm bileşenleri, entegre olarak tek bir birimde toplanmış durumda. Bu kompakt yapı ve mevcut elektro-optik algılayıcıların boyut ve ağırlıkları ile uyumluluk, radarın, farklı İHA'lara entegrasyonunu büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Faz dizili SAR/GMTI radarları ile 360 derece tarama istenildiğinde, platformun birçok yerine radar takılması gerekiyor. Bu da İHA'nın havada kalma süresini ve faydalı yük kapasitesini olumsuz etkiliyor. Taktik seviye insansız hava aracı platformlarının maliyetleriyle karşılaştırılabilir maliyetlere sahip olan faz dizili SAR/GMTI radarları yerine 360 derece tarama yapabilen ve maliyet-etkin olan çözümlerin, SAR/GMTI radar segmentasyonunda önemli bir boşluğu doldurduğu görülüyor. MİLSAR, bu kısıtlar dikkate alınarak tasarlandı. MİLSAR, 30 kg'lık ağırlığı, entegrasyon kolaylığı ve 360 derece tarama yapabilmesi sayesinde İHA'nın, daha fazla faydalı yük ya da yakıt taşıyabilmesine olanak sağlayacak.

 

MİLSAR'ın İHA'lara kazandırdığı kabiliyetlerin başında, hava şartlarından bağımsız gözetleme imkânı yer alıyor. MİLSAR, SAR özelliği ile mesafeden bağımsız yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturuyor. Diğer SAR sistemleri gibi MİLSAR da strip ya da spot modlarında çalışabiliyor. Strip modunda, radar, 1 m'lik çözünürlüğe sahip görüntüler üretiyor ve bunları, bir video görüntüsü gibi, akıcı olarak operatöre gösterebiliyor. Görüntülerin, yer istasyonuna aktarımı için ihtiyaç duyulan bant genişliği de mevcut İHA veri bağları ile uyumlu. Meteksan Savunma'nın yeni geliştirdiği C-Bant Data Link kullanıldığında ise ayrılabilecek bant genişliği daha da artıyor.

 

MİLSAR, spot modunda ise hedef alanın 30 cm çözünürlüğe sahip görüntüsünü oluşturabiliyor. Bu görüntüler, daha çok istihbarat amacıyla kullanılıyor. Meteksan Savunma, Bilkent Üniversitesi ile birlikte, "Değişim Tespiti Özelliği (Coherent Change Detection)" konusunda da çalışıyor. Bu özellik, daha önceden alınan görüntülerle güncel görüntülerin karşılaştırılıp, değişimlerin ortaya çıkartılmasında kullanılıyor. Böylece, örneğin, teröristlerce yerleştirilmiş bir el yapımı patlayıcının varlığı tespit edilebiliyor.

MİLSAR, görüntüleri, görev sırasında kendisi üretip operatöre göstermek üzere hazırlayabiliyor. Sistem, yerdeki bir görüntü işleme yazılımını kapsıyor. Değişim Tespiti Özelliği, bu yazılım üzerinde koşacak.

 

MİLSAR, GMTI özelliği sayesinde, yerdeki hedefleri de takip edebiliyor ve bu sayede, atış kontrol radarı olarak kullanılma potansiyeline de sahip. Bununla beraber, hedefin pozitif teşhisi için elektro-optik algılayıcıdan gelen görüntülere ihtiyaç duyuluyor. Sistem, bireysel hedefleri takip için DMTI (Dismounted Moving Target Indication / Ayrılmış Hareketli Hedef Tespit) ve deniz hedefleri için MMTI (Maritime Moving Target Indication / Deniz Hareketli Hedef Tespit) opsiyonel modlarına da sahip olacak.

http://www.meteksan.com/news/112/yerli-hava-araclarimizin-yerli-genis-alan-gozetleme-cozumu-milsar
Mesajı Paylaş

petibor

#32
Kas 02, 2019, 09:46 ÖÖ Last Edit: Kas 02, 2019, 09:51 ÖÖ by petibor
Geçen değil bir önceki fuarda Aselsan standında Aselflir 200 boyutlarında ve o geometride bir SAR radar vardı. Aselsan da bir aklından geçirdi belliki bu taktik iha SAR radarını ama aklına yatmadı belliki. Sağı solu slikon bulaşıktı ARGE nin erken evreleri belli dikkatimi çekmişti

Buldum resminiBenim önerim flir in optik yüzünün bir yerine belkide 90 derece üstüne sar radar sıkıştırmak gibi bir şey denemek çok çarpıcı olur hepsi flir de yani gece gündüz ve sar diye üç modu olacak flir in Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter