METEKSAN Savunma

Başlatan 7Skies, Nis 14, 2016, 06:24 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Pakistan için imzalar atıldı

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi imzalandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tasarımı ve inşası gerçekleştirilen, Türk Bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti'nin, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girmesi kararlaştırılmıştı.

MİLGEM projesi kapsamında milli olarak geliştirilen ve inşa edilen ADA sınıfı korvetlerimizin dünya denizlerinde başarıyla görev yapan sonarı YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi. Proje ile ilgili sözleşme Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Temmuz ayının son gününde imzalandı.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılmakta; Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biridir. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında yerini almıştır.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi'nin, içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları milli olarak tasarlanmakta ve yerli olarak üretilmektedir. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, böylece Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez dost ülke Pakistan Bahriyesi'nin de envanterinde yer alacaktır.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/10/30/pakistan-icin-imzalar-atildi/
Mesajı Paylaş

Moon&Star

#31
Kas 02, 2019, 07:22 ÖÖ Last Edit: Kas 02, 2019, 07:27 ÖÖ by Moon&Star
Yerli Hava Araçlarımızın Yerli Geniş Alan Gözetleme Çözümü: MİLSAR

İnsansız hava araçları (İHA'lar), silahlı kuvvetlerin, özellikle asimetrik tehditlere karşı mücadele şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Bu değişim, çoğunlukla İHA'ların faydalı yüklerinin yeteneklerinin artması ile devam ediyor. Algılayıcılar alanında faaliyet gösteren Şirketimiz, hava radarları ailesinin yeni üyesi MİLSAR ile taktik sınıfı ve daha üst segmentteki İHA'lara gelişmiş radar teknolojilerini sunuyor.

 MİLSAR, yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) modlarına sahip çok fonksiyonlu bir radar. SAR ve GMTI özellikli radarlar, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebildiği için, keşif ve gözetleme uçaklarının ve uydularının vazgeçilmez algılayıcısı konumunda. GMTI özelliği ise İHA'ların saatlerce havada kalmasının ana nedenlerinden biri olan elektro-optik algılayıcılar ile algılama süresini azaltması ve ilgi duyulan faaliyetlerin daha kısa sürede fark edilmesi ile  devreye giriyor. Ancak bu radarların boyutları, ağırlıkları ve güç tüketim ihtiyaçları, genellikle küçük boyutlu İHA'larda kullanımlarını engelliyor. Bu noktada, MİLSAR; boyut, ağırlık, 360 derece tarama  ve güç tüketimi özellikleri sayesinde, taktik sınıfı İHA'larda dahi kullanılabiliyor.

 

Elektro-Optik Algılayıcının Yerine MİLSAR

 

MİLSAR'ın boyutları ve mimarisi, radarın, İHA'larda yaygın olarak kullanılan elektro-optik faydalı yüklerin yerine takılabilmesine olanak sağlayacak şekilde belirlendi. MİLSAR standart 15" EO/IR sensor taretiyle aynı mekanik arayüze sahip. Bu sayede, elektro-optik faydalı yük kolaylıkla çıkartılıp yerine MİLSAR takılabiliyor. Öte yandan, uzak mesafelerden görüntülemede çözünürlük kaybetmeme ve geniş alan gözetlemenin yüksek çözünürlükte gerçekleştirilmesi ihtiyaçları gibi EO/IR kameraların sınırlı kaldığı durumlarda ise EO/IR kameraların yerini doldurabilecek ve destekleyecek önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

 

MİLSAR'ın tüm bileşenleri, entegre olarak tek bir birimde toplanmış durumda. Bu kompakt yapı ve mevcut elektro-optik algılayıcıların boyut ve ağırlıkları ile uyumluluk, radarın, farklı İHA'lara entegrasyonunu büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Faz dizili SAR/GMTI radarları ile 360 derece tarama istenildiğinde, platformun birçok yerine radar takılması gerekiyor. Bu da İHA'nın havada kalma süresini ve faydalı yük kapasitesini olumsuz etkiliyor. Taktik seviye insansız hava aracı platformlarının maliyetleriyle karşılaştırılabilir maliyetlere sahip olan faz dizili SAR/GMTI radarları yerine 360 derece tarama yapabilen ve maliyet-etkin olan çözümlerin, SAR/GMTI radar segmentasyonunda önemli bir boşluğu doldurduğu görülüyor. MİLSAR, bu kısıtlar dikkate alınarak tasarlandı. MİLSAR, 30 kg'lık ağırlığı, entegrasyon kolaylığı ve 360 derece tarama yapabilmesi sayesinde İHA'nın, daha fazla faydalı yük ya da yakıt taşıyabilmesine olanak sağlayacak.

 

MİLSAR'ın İHA'lara kazandırdığı kabiliyetlerin başında, hava şartlarından bağımsız gözetleme imkânı yer alıyor. MİLSAR, SAR özelliği ile mesafeden bağımsız yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturuyor. Diğer SAR sistemleri gibi MİLSAR da strip ya da spot modlarında çalışabiliyor. Strip modunda, radar, 1 m'lik çözünürlüğe sahip görüntüler üretiyor ve bunları, bir video görüntüsü gibi, akıcı olarak operatöre gösterebiliyor. Görüntülerin, yer istasyonuna aktarımı için ihtiyaç duyulan bant genişliği de mevcut İHA veri bağları ile uyumlu. Meteksan Savunma'nın yeni geliştirdiği C-Bant Data Link kullanıldığında ise ayrılabilecek bant genişliği daha da artıyor.

 

MİLSAR, spot modunda ise hedef alanın 30 cm çözünürlüğe sahip görüntüsünü oluşturabiliyor. Bu görüntüler, daha çok istihbarat amacıyla kullanılıyor. Meteksan Savunma, Bilkent Üniversitesi ile birlikte, "Değişim Tespiti Özelliği (Coherent Change Detection)" konusunda da çalışıyor. Bu özellik, daha önceden alınan görüntülerle güncel görüntülerin karşılaştırılıp, değişimlerin ortaya çıkartılmasında kullanılıyor. Böylece, örneğin, teröristlerce yerleştirilmiş bir el yapımı patlayıcının varlığı tespit edilebiliyor.

MİLSAR, görüntüleri, görev sırasında kendisi üretip operatöre göstermek üzere hazırlayabiliyor. Sistem, yerdeki bir görüntü işleme yazılımını kapsıyor. Değişim Tespiti Özelliği, bu yazılım üzerinde koşacak.

 

MİLSAR, GMTI özelliği sayesinde, yerdeki hedefleri de takip edebiliyor ve bu sayede, atış kontrol radarı olarak kullanılma potansiyeline de sahip. Bununla beraber, hedefin pozitif teşhisi için elektro-optik algılayıcıdan gelen görüntülere ihtiyaç duyuluyor. Sistem, bireysel hedefleri takip için DMTI (Dismounted Moving Target Indication / Ayrılmış Hareketli Hedef Tespit) ve deniz hedefleri için MMTI (Maritime Moving Target Indication / Deniz Hareketli Hedef Tespit) opsiyonel modlarına da sahip olacak.

http://www.meteksan.com/news/112/yerli-hava-araclarimizin-yerli-genis-alan-gozetleme-cozumu-milsar
Mesajı Paylaş

petibor

#32
Kas 02, 2019, 09:46 ÖÖ Last Edit: Kas 02, 2019, 09:51 ÖÖ by petibor
Geçen değil bir önceki fuarda Aselsan standında Aselflir 200 boyutlarında ve o geometride bir SAR radar vardı. Aselsan da bir aklından geçirdi belliki bu taktik iha SAR radarını ama aklına yatmadı belliki. Sağı solu slikon bulaşıktı ARGE nin erken evreleri belli dikkatimi çekmişti

Buldum resminiBenim önerim flir in optik yüzünün bir yerine belkide 90 derece üstüne sar radar sıkıştırmak gibi bir şey denemek çok çarpıcı olur hepsi flir de yani gece gündüz ve sar diye üç modu olacak flir in Mesajı Paylaş

Terra

Hedef 'Uzak Doğu' pazarı

Meteksan Savunma, 18-21 Kasım tarihleri arasında, Tayland'da düzenlenecek, Defence & Security 2019 fuarına katılarak ürün ve kabiliyetlerini sergileyecek.

Savunma ve havacılık sektörünü, Tayland ve Uzak Doğu'daki kullanıcılarla buluşturacak olan fuara, Meteksan Savunma da çeşitli platformlara yönelik olarak geliştirdiği çeşitli ürünleriyle katılım sağlayacak.

Meteksan Savunma'nın, Tayland Defence & Security 2019 fuarında sergileyeceği ürünler şöyle sıralanıyor:

Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı
MİLSAR İHA SAR/GMTI Radarı
C-Bant İHA Veri Bağı
YAKAMOS 2020 Karinaya Monteli Sonar Sistemi
Su Altı Erken Uyarı ve Sensör Ağ Sistemleri
KEMENT Taktik Veri Bağı
Yara Savunma Eğitim Simülatörü


Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, fuar katılımıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen süreçte, faaliyet alanlarımızda, özgün ve ileri teknolojik çözümlerimizi ve yetkinliğimizi geliştirerek tecrübemizi arttırdık. Kazandığımız tecrübe, kurduğumuz altyapı ve alanında uzman mühendis kadromuzla özellikle son 2 senedir yurtdışı pazarda da önemli sözleşmelere imza attık ve büyümemizi sürdürüyoruz. Ürettiğimiz sistemler; bugüne kadar, su üstü ve su altı platformları, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri gibi çeşitli platformlara entegre edildi. Retinar Çevre Gözetleme Radarlarımız sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da sahada görev yapıyor. Yara Savunma Eğitim Simülatörümüz, 4 farklı ülke tarafında tercih edildi, bu alanda dünya lideriyiz.

YAKAMOS'un Pakistan'a ihracatı ile ülkemiz ilk kez yurtdışına Karinaya Monteli Sonar Sistemi ihraç etmiş oldu. Radar Altimetre ürünümüz hali hazırda Uzak Doğu'da bir platformda başarı ile görev yapıyor. Kullanıldığı alanlarda, kendilerini kanıtlamış olan bu ürünlerimizi Tayland'da düzenlenecek Defence & Security 2019 fuarında da sergileyeceğiz. Ürünlerimizin, teknoloji ve yenilikçilik açısından ziyaretçilerin ilgisini çekeceğine eminim."

Meteksan Savunma, Defence & Security 2019'da, ziyaretçilerini, Challenger 1-2 holündeki, S33 numaralı stadında ağırlayacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/13/hedef-uzak-dogu-pazari/ Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan 'AY' ve 'PREVEZE'yi geleceğe taşıyor

Türkiye'nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi Meteksan Savunma, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait denizaltıları özgün ürünleri ile geleceğe taşıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon faaliyetleri kapsamında YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Intersept Pasif Sonar Sistemi, Yara Savunma Simülatörü, Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN SYS), Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü (DUNKER) projelerinde yer alan özgün olarak geliştirdiği ürünlerle yurt dışına bağımlılığı azaltan Meteksan Savunma son olarak 1978-1990 yılları arasında AY (Type 209-1200), 1994-1999 yılları arasında hizmete giren PREVEZE (Type 209-1400) sınıfı denizaltıların  sensörü olarak kullanılan MSH-01 Hidrofonları tasarlayıp üreterek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim etti. Teslimat ile bu alandaki ihtiyaç milli olarak karşılanarak yurtdışı bağımlılık ortadan kaldırılmış oldu.

Meteksan Savunma mühendislerince geliştirilen MSH-01 Hidrofon, AY/PREVEZE Sınıfı Denizaltıların Pasif Sonarı'nın (PS) ıslak tarafı olan Silindirik Hidrofor Dizini (CHA) ve Pasif Mesafe Bulucu Sonarı'nın (PRS) sensörü olarak kullanılıyor.

Teknik Özellikler;

360° Omni, Geniş Bant Kullanımı
400 Metre Su Derinliğine Kadar Dayanıklılık
1 Hz ile 100 kHZ Frekans Aralığındaki Sinyalleri Tespit Edebilme
100 Hz ile 12 kHZ Frekans Aralığında Kullanım

http://defenceandtechnology.com/meteksan-ay-ve-prevezeyi-gelecege-tasiyor/ Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan İstanbul Tersanesi Komutanlığında ofis açtı

Türkiye'nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi Meteksan Savunma, İstanbul Tersanesi Komutanlığında ofis açtı.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon faaliyetleri kapsamında YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Intersept Pasif Sonar Sistemi, Yara Savunma Simülatörü, Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN SYS), Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü (DUNKER) projelerinde yer alan özgün olarak geliştirdiği ürünlerle yurt dışına bağımlılığı azaltan Meteksan Savunma İstanbul Tersanesi ofisi açılışı, MİLGEM 3. ve 4. Gemisi Sonar Sistemi teslimatları ve Pakistan MİLGEM Korveti Sonar Sistemi Projesi Başlangıcı törenleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Pakistan Dz.K.K.lığı, ASFAT yetkilileri ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

http://defenceandtechnology.com/meteksan-istanbul-tersanesi-komutanliginda-ofis-acti/
Mesajı Paylaş

Karabasan

Meteksan Savunma ALACA 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi'nin testlerini başarı ile tamamlayarak 2019 da ARMERKOM'a teslimatı gerçekleştirdi.
https://www.meteksan.com/news/114/alaca-35-ghz-rka-olcum-sistemi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

petibor

Ne acaba bu okudum okudum anlamadım gemilerin dijital kütüphanesini filanmı hazırlamak için. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Radar kesit alanı ölçüyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Evet Putty. Tehdit kütüphaneleri için veri topluyor... Mesajı Paylaş

Osman

Gemilerin ISAR görüntülerinin oluşturulması atmaca açısından önemli değil mi? Yani atmacanın doğru gemiyi vurması, sürü halinde hareket ederken kendi aralarında hedef paylaşmaları ya da gemiyi zayıf noktalarından vurması vb. için?
Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan Savunma: "Birlikte başaracağız"

Türkiye'nin savunma sanayii sektöründeki lider şirketlerinden biri olan Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle çalışanlara yönelik yeni bir açıklama yaptı.

Meteksan Savunma, Dünya genelinde yayılan ve son haftalarda ülkemizi de etkisi altına alan Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle aldığı önleyici tedbirleri 23 Mart tarihinde bir basın açıklaması ile duyurmuştu.

Çalışanların ve iş ortaklarının sağlığını birinci öncelik olarak belirleyen Meteksan Savunma; Devletimiz tarafından yayınlanan genelge ve tavsiyelere uyumlu bir şekilde, tüm gerekli tedbirleri almış olarak görevlerinin başında olduklarını ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına yönelik teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini basın duyurusunda belirtmişti.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan çalışanlara yönelik yeni bir açıklama yaparak, virüs salgını yüzünden içinde bulunulan bu zor süreçte, çalışanları işten çıkarma, ücretsiz izne gönderme gibi seçenekleri hiçbir şekilde düşünmediklerini belirtti.

Savunma sanayinin lider şirketlerinden biri olarak çalışanların, ailelerinin ve toplumun sağlığına öncelik vererek, alınan tüm tedbirler ile birlikte çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Alparslan, büyük özveri gösteren tüm Meteksan Savunma çalışanlarına ve ailelerine teşekkür etti.

"İşten çıkartma gündemimizde olamaz; birlikte başaracağız"

Bilime, araştırmaya daha fazla ağırlık vererek, toplumsal yaşamda hijyen ve sosyal mesafelendirme uygulamalarına duyarlı olunması ve savunma sanayii olarak daha fazla kenetlenilmesi gerektiğini vurgulayan Alparslan, "İş yaşamı ve ekonomik hayat kaçınılmaz olarak olumsuz etkileniyor. Ancak bu süreç, hepimizin dayanışma göstermesi gereken bir dönem. Biz de şirket olarak çalışanlarımızla dayanışma içerisinde olarak, izin, evden çalışma, dönüşümlü çalışma gibi sosyal mesafelendirmeyi artıracak yöntemleri uygularken; işimize bağlılığımızı ve üretkenliğimizi azami ölçüde devam ettirmeyi hedefliyoruz. Korona Virüs nedeniyle işten çıkartma veya ücretsiz izin seçeneği kesinlikle gündemimizde yok." şeklinde konuştu.

"Yılın ikinci yarısında daha yoğun bir tempo ile çalışacağız"

Çalışanların, ailelerinin ve tüm iş ortaklarının sağlığının her zaman öncelikleri olduğunu belirten Alparslan, şunları ekledi; "Yılın başından beri hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan gelişmeler, 2020 yılının, beklediğimizden daha zorlu geçeceğini ve belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için, yılın ikinci yarısında daha yoğun bir tempo ile çalışmamız gerekeceğini bizlere gösteriyor. COVID-19 salgını, şu an için hepimizin en öncelikli kaygısı ancak askerimiz sınırda, sınır ötesinde vatanımızı korumak için nöbetteyken, işimizi bırakmamız mümkün değil. Devletimizden aksi bir bildirim gelmediği müddetçe işimizin başındayız. Çalışanlarımızın aileleriyle birlikte bu dönemi sağlık ve esenlikle atlatmaları önceliğimizdir. Gerekirse tüm ek külfetlere katlanarak çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını gözetmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Ülke olarak bilinçle ve toplumsal duyarlılıkla bu zor günleri yeneceğimize inançlıyım."

"Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızı da kendi şirketimizden farklı görmüyoruz"

Meteksan Savunma'nın sadece kendi çalışanlarını değil, tedarikçilerini ve çözüm ortaklarını da düşündüğünü vurgulayan Alparslan, "Bize malzeme, hizmet ve çözümler sağlayan paydaşlarımızın da ekonomik bir sarsıntı yaşamadan kendi personeline güvence verebilmelerini arzu ederiz. Kendi alacaklarımızın tahsilatında sıkışsak bile tedarikçilerimize ödemelerimizi yapmaya büyük gayret gösteriyoruz" dedi.

Sürecin tüm sektörü zorlayacağını söyleyen Alparslan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı; "Hem ülke olarak hem de savunma sanayii sektörü olarak Milli Savunma Bakanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın da destekleri ile bu zor günleri yeneceğimize ve en az zararla atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Devletimizin birlik ve dayanışma çağrılarına biz de katılıyor, bu sıkıntılı dönemi geride bırakmak için elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışıyoruz."

http://defenceandtechnology.com/meteksan-savunma-birlikte-basaracagiz/
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter