METEKSAN Savunma

Başlatan 7Skies, Nis 14, 2016, 06:24 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ozbey

"- OKİS için GİHA ve AKINCI projelerini hedefliyorlar"

hangi giha?
ortada şimdilik böyle bir şey yok.
aselsan giha için  bildiğim "arı 1t" diye  bir heli geliştirdi.  toplam ağarlığı 38kg. 2 saat kadar uçuyor.
arı 1t  üzerinde kullanılabilecek kadar hafifse sorun yok.


akıncı da olur da anka'ya ne olmuş?
o niye yok hedefler arasında?


geçenlerde  okisin  tb2 üzerinde teste başladığı yazıyordu.  ben  tb2 üzerinde  firmanın  kendi geliştirdiği  okis tarzı   radar sinyaline gerek olmadan iniş kalkış yapmasını sağlayan özgün  bir zımbırtı olduğunu hatırlıyorum.
hatta ilk zamanlar  "bizim uçağımız iniş kalkış için harici bir radara ve sinyale ihtiyaç duymuyor diğer uçaklar gibi" diye hava atıyorlardı.
Mesajı Paylaş

ocay

GİHA en son epey büyük planlanıyodur. 1-2t luk bişey olabilir hatta. Mesajı Paylaş

Karabasan

#17
Oca 30, 2018, 02:27 ÖS Last Edit: Şub 01, 2018, 11:01 ÖS by Alkyone


Dz.K.K.lığı tarafından geliştirilmiş olan karinaya monteli sonar sistemi gemi içi biriminin (dry-end) sanayileştirme süreci tamamlanmış olup; proje takvimi ile uyumlu olarak, 14 ay gibi kısa bir sürede hazır edilmiş ve Fabrika Kabul Testleri başarıyla gerçekleştirilmiştir.
https://twitter.com/MeteksanSavunma/status/958336161642172417

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

R.A.K

#18
Şub 09, 2018, 12:54 ÖS Last Edit: Şub 09, 2018, 07:15 ÖS by R.A.K
"Türkiye'nin Teknoloji Geliştirme Merkezi" Meteksan Savunma

Meteksan Savunma'nın daveti üzerine DefenceTurk ekibi olarak ülkemizin savunması ve güvenliği için yüksek teknoloji ürünler geliştiren Meteksan Savunma Sanayii A.Ş'yi ziyaret ettik. Firma yetkilileri ile yaptığımız söyleşiden bölümlere yer verdiğimiz bu yazıda ayrıca Meteksan Savunma'nın kurumsal yapısı, çalışma alanları ve yürüttüğü projeler hakkında da detaylara ulaşacaksınız.

Bilkent Holding bünyesinde faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketlerinin savunma sanayisine yönelik proje ve aktivitelerini tek bir çatıda birleştirmek ve koordine etmek amacıyla 2006 yılında kurulan Meteksan Savunma'nın ürettiği sistem ve alt sistemler; su üstü ve su altı plaformlar, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere birçok platformda kullanılıyor.

Sorularımızı yanıtlayan, firmanın Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş, Meteksan Savunma'nın ana amacını, "Yerli, milli, özgün ileri teknoloji ve henüz Türkiye'de yapılmamış, el değmemiş alanlarda iş yapmak." olarak ifade ediyor. Ülkemizin kısıtlı kaynaklarına dikkat çeken Akbaş, savunma sanayiinde bu kısıtlı kaynağın doğru yönetilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak üniversite - sanayi işbirliğini geliştirmeyi de amaçladıklarını belirtiyor.

Meteksan Savunma Bünyesinde Yürütülen Projeler Ne Aşamada?

Meteksan Savunma; Algılayıcı Sistemler, Haberleşme Sistemleri, Sualtı Akustik ve Platform Simülatörleri olmak üzere 4 ana faaliyet alanında çalışmalarını yürütüyor. Meteksan Savunma bir platform üreticisi olmaktan çok aslında platformların alt sistemleri geliştiren, millî platformların kritik teknoloji içeren, genelde yurt dışına bağımlı olunan alanlarda millî çözümler geliştiren bir firma profiline sahip.

MİLDAR ve OKİS Projeleri

"Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından başlatılan Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi; helikopter ve İHA'lar için farklı iki radar prototipi (HELİKOPTER-MİLDAR ve İHA-MİLDAR) ile İHA'ların otomatik iniş ve kalkışlarını gerçekleştirmek üzere Otomatik Kalkış ve İniş Sisteminin (OKİS) geliştirilmesini ve platformlara entegrasyonunu kapsıyor."

T129 Atak Helikopteri'ne entegrasyonu sağlanan Helikopter MİLDAR 'ın kabulü yapıldı. Mildar'ın nihai yeri neresi olacak sorularımız üzerine Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş ve İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Çelik bu duruma açıklık getiriyor. Bunun bir geliştirme projesi olduğu için maliyet etkin olarak helikopterin uygun bir yerine takıp test edilmesi gerektiğini, kanat altının bunun için en mantıklı yer olduğunu ve kolayca takıp çıkarılabildiği ifade ediyorlar. T129 Atak helikopteri pal üstünde radar taşımak üzere dizayn edilmediği için pal tasarımımda değişikliğe gidilmesi gerekeceğinden ve bu da beraberinde bir maliyet getireceğinden ilk aşamada değerlendirilmemiş. Seri üretime yönelik proje döneminde nihai yer için kullanıcılar karar verecek. MİLDAR'ın kanat altında paylonu işgal edip silah yükünü azaltıyor eleştirilerine ise MİLDAR'ın helikopter kolu tarafından ortak kullanımı ile anlamsız kalıyor. 4-5 Atak'tan oluşan bir helikopter kolunda tek bir Atak'ta MİLDAR'ın olması ve bu radardan elde edilen verinin diğer helikopterlerle paylaşılması diğer helikopterlerin silah yükündeki kaybın önüne geçiyor.

OKİS (Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi) ile Anka ve Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının otomatik iniş ve kalkış testlerinin yapıldığını ve bütün testlerin başarılı geçtiğini öğreniyoruz. Meteksan Savunma seri üretim konusunda talep gelmesi durumunda Anka'da ve Bayraktar'da OKİS'in kullanımı için hazır olduklarını belirtiyor. Bir diğer konu İHA MİLDAR'da ise kritik tasarımının birkaç ay içerisinde gerçekleştirileceği ve 2019 içerisinde proje çalışmalarının bitirilmesinin hedeflendiğini öğreniyoruz.

TSK Envanterine Girmeden İhracat Başarısını Yakaladı

Meteksan Savunma MİLDAR projesi ile radar konusunda çok önemli bir alt yapı oluşturdu. Meteksan Savunma, kullanıcı makamlarının ihtiyaçları doğrultusunda yurt içindeki diğer ürünlerin çalıştığı frekans bandından farklı bir bantta çalışan radarlar (Milimetre Dalga - Ka bant) alanına yönlendirildi. Meteksan Savunma'nın bu kapsamda yürüttüğü çalışmaların sonucunda ortaya çıkan Retinar PTR'nin lansmanı 2015 yılında gerçekleştirildi. Çevre gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ile sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilen Retinar PTR'nin detaylı teknik özellikleri için tıklayınız. Henüz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmemiş olan Retinar PTR, ilk ihracat başarısını yakaladı. Yurt dışına ihraç edilen sistemin teslimatları bu sene içerisinde gerçekleştirilecek.

Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bey, Retinar'ın geliştirilme sürecinde geçtiği testlerden bahsederken, "Ciddi testlerden geçtik, kontrollü testler yaptık, biz terörist olduk araziye çıktık, Güneydoğuya benzer araziler bulduk, oralarda vadi içinden geldik, sürünerek geldik, çömelerek geldik, taşın altına saklanıp çıktık Retinar hepsinden başarıyla geçti."ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Su Altı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, Türkiye'nin su altı akustiği mükemmeliyet merkezi olarak görevlendirilen Meteksan Savunma, gemi içi birimleri Dz.K.K.lığı, ıslak taraf ise TÜBİTAK tarafından geliştirilen YAKAMOS sonarını sanayileştirme görevi ile devraldı ve sisteme tamamen hakim hâle geldi. Meteksan Savunma, MİLGEM projesinde kullanılan YAKAMOS sonarının üretimini tamamlayarak projenin 2. Gemisi TCG Büyükada'ya entegre etti, 3. Gemisi TCG Burgazada'ya entegre edilmesi için de çalışmalar sürüyor.

İ Sınıfı Fırkateyn, Milgem 5-8. gemiler, TF-2000 gibi platformların tamamında sonar sistemlerine talip olan Meteksan Savunma, ayrıca denizaltı sonarlarına yönelik de çalışmalar yürütüyor. Denizaltıların en önemli pasif sonar sistemlerinden birisi olan Yan Dizin Sonarını geliştiren Meteksan Savunma ayrıca MSH-01 hidrofonları ile AY/PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerinin Silindirik Hidrofon Dizini (CHA), Pasif Mesafe Bulucu Sonarı (PRS), Kendi Gürültüsünü Ölçüm (ONA) sistemi için yedek parça ihtiyaçlarını karşılıyor. Burak Akbaş "Milden projesi bizim için çok önemli. O projede de sonar sistemlerinde görev almayı hedefliyoruz." diyerek sonar alanındaki çalışmalarına tekrar dikkat çekiyor.

Yerli Platformların Radar Altimetre İhtiyacını Meteksan Savunma Karşılayacak

"Meteksan Savunma ürünü radar altimetreler, deniz üzerindeki operasyonlar da dahil olmak üzere farklı yer yüzü yapıları üzerindeki kalkış/iniş, alçak uçuş, yeryüzü referanslı seyrüsefer gibi operasyonlarda yüksek hız ve yüksek manevra yeteneğine sahip platformlarda dahi ihtiyaç duyulan hassas veriyi üretebilmekte."

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın stratejilerinde öne çıkarttığı özgün alt sistemler, alt bileşenler ve malzemeler geliştirilmesi konusunda Meteksan Savunma, üzerine düşen görevi yerine getirerek radar altimetreler kapsamında ilk ürününü ortaya çıkarttı. İnsansız bir platform için geliştirilen bu ürün, hem Meteksan Savunma'nın geliştirme testlerinden hem de müşterisinin kalifikasyon testlerinden başarıyla geçti. Bugüne kadar hep yurt dışından tedarik edilen radar altimetrelerdeki dışa bağımlılığı kaldıracak nitelikteki ürün halihazırda envanterde bulunan bir platformda da kullanılıyor. Yeni geliştirilen füze sistemleri ve insansız hava araçları için Meteksan Savunma ürünü radar altimetrenin kullanılabilmesi için de çalışmalar yürütülüyor. İnsanlı hava platformlarında kullanılacak sistemlerin ise geçmesi gereken özel sertifikasyon ve kalifikasyon süreçleri olduğundan radar altimetreyi insanlı bir platforma entegre etmek istenildiği takdirde çok ciddi maliyetlerin yüklenip, sertifikasyonları tamamlamanız gerekmekte. Meteksan Savunma bünyesinde o konuda başlatılmış bir çalışma olmasa da sertifikasyon ve kalifikasyon sürecindeki maliyetin ilgili kurumlardan gelecek destekle karşılanması durumunda işleyecek bir yol haritaları olduğunu belirtiyorlar. Radar altimetrenin teknik özellikleri için tıklayınız.

İhracat Başarısı Yakalayan Simülatörler

Türk Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve teslimatı yapılan Yara Savunma Simülatörü aynı zamanda Umman'a ihraç edildi, ardından Güney Kore'yle de aynı simülatör için sözleşme imzalandı. Yapımı devam eden Yara Savunma Simülatörü 2018'de Güney Kore'ye teslim edilecek.  Burak Akbaş, 4. Simülatörün de bir başka ülkeye ihracatı için sözleşmenin bu yıl içinde imzalanacağı bilgisini paylaşıyor Defence Turk.net'le.

ABD ve Avrupa'yı Meraklandıran Sistem "Pelikan RF Güdümlü Mermi Simülatörü"

Türk Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve teslimatı yapılan Pelikan RF Güdümlü Mermi Simülatörü, su üstü platformlara gelen RF güdümlü tehditleri simüle ediyor. Meteksan'ın ilgili kurumlar tarafından görevlendirilerek geliştirdiği bir sistem olan Pelikan, üzerinde bulunan arayıcılar aracılığı ile çeşitli füzeleri simüle edebiliyor. Sahile konuşlandırılan Pelikan RF Güdümlü Mermi Simülatörü su üstü platformların üzerine gerçekten bir füze geldiğini zannedecek kadar gerçekçi bir simülasyon ortamı sunuyor. Pelikan'ın ürettiği tehditler sayesinde gemiler RF güdümlü mühimmatlara karşı aktif ve pasif tedbir sistemlerini test edebiliyor. Farklı modlar ve jenerik bir altyapıya sahip olan Pelikan'da  gerekli parametreler girilerek farklı füzeler simüle edilebiliyor. Pelikan'ın Türk Deniz Kuvvetlerine teslimatı yapıldıktan sonra Avrupa ve Amerika'dan sisteme ilişkin sorular geldi.

Ağ Merkezli Muhabere'ye giden yolda millî adımlar "Kement Projesi"

Ağ temelli harekât için hedef, durum, konum, istihbarat, vuruş öncesi hedef doğrulama görüntüsü gibi bilgilerin (C4ISR) ağ dahil birimler arasında güvenilir ve hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayan taktik veri linkleri tasarlayan Meteksan Savunma, Kement Projesi kapsamında seyir füzeleri için Türkiye'nin ilk millî ve özgün taktik veri link terminallerini geliştiriyor. 2018'de tamamlanması planlanan Kement Projesi'nde terminaller dizayn edilirken jenerik olarak tasarlandı, yani füze ve uçağa entegre edilen veri bağı terminalleri diğer platformlara da entegrasyonu mümkün kılan şekilde tasarlandı. Bu da şu demek; Ağ Merkezli Muhabere dediğimiz bütün, kara, hava ve denizde farklı platformların birbiriyle aynı anda bağlanması, veri aktarabilmesi anlamına gelen bir sistem. Meteksan Savunma ayrıca taktik sahada kara birlikleri arasında ihtiyaç duyulan gerçek ve gerçeğe yakın zamanlı haberleşmeyi ve veri aktarımını sağlayan IP bazlı taktik veri link radyolarını üretmeye ve ülkemize yeni kabiliyetler kazandırmaya da devam ediyor.

Helikopter Engel Tespit Sistemi

Helikopter Engel Tespit Sistemlerindeki eksiği 2006-2007 yılında gören ve SSM ile görüşmelere başlayan Meteksan Savunma, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından lazer tabanlı bir sistemin geliştirilmesi için yetkilendirildi. 2013 yılı sonunda lazer tabanlı Helikopter Engel Tespit Sisteminin ilk prototipini tamamlayan Meteksan Savunma (Yüksek gerilim hattının telini hava şartları ve platformun hızına bağlı olarak bağlı olarak 700 m ile 2500 m arasında bir mesafeden tespit edebiliyor.) geliştirdikleri sisteminin entegrasyonu ile ilgili göreve hazır olduklarını belirtiyor.

Meteksan Savunma'da İstihdam ve Personel Alım Politikası

Meteksan Savunma'da 260 kişi istihdam ediliyor, çalışanların %75 - 80'ini elektrik-elektronik mühendislerinin çoğunlukta olduğu bilgisayar, makine ve endüstri mühendisleri oluşturuyor. Meteksan Savunma'nın tasarım ve sistem mühendislerden geriye kalan ekibini ise proje yönetimi, finans, idari işler, insan kaynakları ve iş geliştirme gibi çalışma alanlarında istihdam edilen personeller oluşturuyor. Firma çalışanlarının yarısı yüksek lisans ve doktorasını yapmış ya da hâlihazırda devam ediyor, Burak Akbaş, "bu konu bizim için çok önemli" diye vurgulayarak, çalışanların eğitimlerine devam etmesini, özellikle mühendislik kadrolarının yüksek lisans ve doktora yapmalarını desteklerini belirtiyor.

Personel alımında ise; internetten alınan başvurular içerde bir değerlendirme sürecinden geçiyor ve uygun bulunan adaylar mülakata çağrılıyor. Meteksan Savunma mezun olunan okul ve not ortalamasından önce adayın üniversite öğrenimindeki sosyal hayatı, (kulüpler ve aktiviteler) Meteksan Savunma'da çalışmak için hevesli olması gibi etkenleri de dikkate alarak adayları yetkinlik bazlı bir değerlendirmeden geçiriyor. Ayrıca üniversite son sınıfta okuyan öğrenciler için aday mühendis uygulaması olan Meteksan Savunma'da son sınıf öğrencileri bir taraftan üniversite öğrenimlerine devam ederken bir taraftan mezuniyet sonrası çalışacakları alanda Meteksan Savunma tarafından yetiştiriliyorlar.

Defence Turk.net olarak Meteksan Savunma'ya gerçekleştirdiğimiz ziyarette firmanın Tasarım, Üretim, Uluslararası Satış, İş Geliştirme ve Proje Yönetimi faaliyetleri ile Kurumsal Hizmetlerinin profesyonel olarak gerçekleştirildiğine şahit olup Meteksan Savunma'nın geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü gördük. Çalışma ortamlarını ziyaret ettiğimiz firma personelinin (mühendisler dahil) güler yüzlü hali, yaptıkları işi severek yaptıklarını belirtmeleri ve çalıştıkları projeleri bizlere anlatırken bizde bıraktıkları intibadan etkilendiğimizi belirtmeden geçmek istemedik.

http://www.defenceturk.net/turkiyenin-teknoloji-gelistirme-merkezi-meteksan-savunma Mesajı Paylaş

Karabasan

MSI Şubat sayısı ve Burak Akbaş ile röportajdan öne çıkanlar;

- Meteksan artık proje odaklı yapıdan ürün odaklı bir yapıya evrilecek. Proje grupları ürün ailesinin her şeyinden sorumlu olacak,

- MİLDAR ATAK projesinin ana tasarım hedefleri arasında yer almadığı için MİLDAR grup halinde uçan filoda paylaşımlı olarak kullanılacak. ATAK II de MİLDAR ın ana rotorun üstünde mi, gövde altında mı yoksa burunda mı kullanılacağı netlik kazanmış değil

- MİLDAR ın İHA versiyonunda kritik tasarım süreci yakında tamamlanmış olacak. Yine bu projeyle MİLDAR taktik seviye İHA larda SAR ve Hareketli Hedef Tespit Radarı görevi üstlenmesi söz konusu olacak

- MOGAN projesi ile MİLDAR ın yerlilik oranını artırmayı hedefliyorlar

- İnce bir detay daha OKİS İHA lar için otomatik iniş kalkış sisteminin GİHA ve AKINCI projelerinde kullanılması söz konusu

- AKYA Özgün Torpido Projesi için, Akustik Başlık Geliştirilmesi ve Dümensuyu Dedektörü Geliştirilmesi projeleri takvimine uygun ilerliyor

- Bütün keşif, gözetleme ve saldırı amaçlı hava araçları için C-bant veri bağı geliştirme çalışmalarına başlamışlar. Bu yılın 2. çeyreğinde son kullanıcıya tanıtımını yapmayı hedefliyorlar

- Retinar OPUS Çevre Gözetleme Sisteminin elektro-optik kamera ihtiyacını bir Türk firmasından karşılamayı başarmışlar
Maliyette %30 azalma söz konusu

Uzun vadeli planları arasında;

- 5. nesil bir muharip uçağın yanı sıra çoklu İHA'ların da yer aldığı; kara, hava ve deniz unsurlarının bir arada ortak harekâtını sağlayan, yüksek ölçeklenebilir bant genişliğine sahip, tasarsız ağ yeteneği içeren, çoklu frekans bandı ve dalga şeklini içeren ağ tabanlı haberleşme altyapısını oluşturma,

- Radar altimetre projesi ile elde ettikleri bilgi birikiminin MMU projesi, füze sistemleri ve diğer tüm hava platformlarında kullanılmasını sağlama

http://www.meteksan.com/media/file/msi-subat-2018-tunc-batum-roportaji_1519031566.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Meteksan Savunma sınıfının en iyisi olacak bir Helikopter Engel Tespit Sistemini'ni geliştirmek için gereken bilgi birikimi ve altyapıya sahip

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Alparslan ile yapılan röportaj için tıklayınız:

http://www.meteksan.com/media/file/msi-mart-2018-ska_1521194600.pdf Mesajı Paylaş

ocay

#21
Mar 16, 2018, 08:42 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 10:11 ÖS by ocay
HETS baya küçülmüş görünüyor, engel uyaran "pasif tabletlere" bu eklenmeli mutlaka. Mesajı Paylaş

nokta

METEKSAN Görecek SAVER Yakacak

Türk firmaları, güçlerini dronlara karşı birleştirdi. Meteksan üretimi Retinar OPUS Çevre Gözetleme Radarı ile SAVER firmasının LaDRONS (Lazer Anti-Dron Sistemi), birlikte kullanım amacıyla entegre edilerek etkili bir dronsavar sistem geliştirildi.

Dronların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu durum, kritik tesis güvenliği, birlik koruması ve sınır güvenliği konularında tehdit oluşturuyor. Bu soruna karşı Meteksan ve SAVER, ortak bir çalışma ile Retinar OPUS ile LaDRONS'u birleştirdi.

Retinar OPUS, quadrocopter boyutlarındaki bir hedefi 2 bin metre mesafeden tespit edebiliyorken, LaDRONS da aynı boyutlardaki hedefleri 50 ila 500 metre arasında etkili menzilde imha edebiliyor. Sistem Eurasia Airshow 2018'de de sergileniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/meteksan-gorecek-saver-yakacak/6165/1 Mesajı Paylaş

R.A.K

Meteksan Savunma'dan Burak Bey'in Anti Drone Sistemi hakkında konuşması:

https://youtu.be/sBXhSy2KCAQ Mesajı Paylaş

Terra

Meteksan'dan İHA'lara C-Band Veri Link Sistemi

Meteksan Savunma, yüksek, orta ve alçak irtifada görev yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) ve yer sistemleri arasında 200 km mesafeden noktadan noktaya haberleşebilen veri link sisteminin geliştirme faaliyetlerini tamamladı.

C-Band Veri Link Sistemi; İHA'lara ait görev yükü ve sağlık/durum verilerini yer kontrol istasyonuna, hava platformuna ait komuta/kontrol verilerini de hava aracına iletmekte kullanılacak. C-Band frekans bandında (4.4 - 5.85 GHz) çalışmakta olan Veri Link Sistemi, Hava Veri Terminali (HVT) ve Yer Veri Terminali (YVT) olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

- Hava araçları için modüler tasarım
- Düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım)
- 200 km mesafede en az 10 Mbps kullanıcı verisi
- HD ve analog video sıkıştırma (H.264 Görüntü sıkıştırma)
- Kullanıcı dostu GUI üzerinden kontrol
- Kapasiteye erişen özel tasarım kodlama (FEC)
- Otomatik Anten Takip Sistemi
- Veri Güvenliği - Uplink: DSSS + FHSS + AES-256 - Downlink: DSSS + FHSS + AES-256 - Milli Kripto (ihtiyaç halinde eklenebilir)
- Standartlar - MIL-STD-810 - MIL-STD-461 C-Band Veri Link Sistemi içinde yer alan yönlü ve yönsüz antenler Meteksan Savunma
   tarafından tamamen yerli ve milli imkanlar kullanılarak üretildi.

Bu sayede;

- Seri üretim aşamasında olası ambargo durumlarında anten tedarik faaliyetlerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi,
- 4.4 - 5.85 GHz bandında çalışabilen geniş bant antenlerin milli imkanlarla geliştirilip üretilmesi ile beraber sistem seviyesindeki yerlilik
  oranının arttırılması,
- Link bütçe analizleri sonrasında belirlenen anten kazançlarına uygun olarak antenlerin geliştirilmesi,
- Yer birimi reflektör antene ait yansıtıcı yüzeyin karbon fiber kompozitten üretilmesine karar verilmesi ile beraber anten ağırlının önemli
   miktarda azalması,
- Hava aracı yönsüz antenine ait radomun özel olarak tasarlanması ile beraber çevre şartlarına dayanıklı hale getirilmesi, sağlandı

http://defenceandtechnology.com/2018/10/18/meteksandan-ihalara-c-band-veri-link-sistemi/ Mesajı Paylaş

Terra

Preveze sınıfı denizaltılar Meteksan teknolojisi ile donatılıyor

Meteksan Savunma kritik öneme sahip savunma teknolojilerinin yerlileştirilmesi yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Meteksan Savunma, Tübitak BİLGEM ile birlikte Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sisteminin (MÜREN SYS) geliştirilmesinde işbirliği yapıyor.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE Sınıfı Denizaltıların Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi MÜREN SYS'nin çok önemli bir parçasını oluşturan sonar ve sualtı akustik sistemlerinin, ön elektronik ve sinyal işleme donanım ve yazılımlarının milli olarak geliştirilmesi, üretimi ve MÜREN SYS entegrasyonuna yönelik "Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulaması için Sonar Alt Sistem (SAS) Mal Alımı" Sözleşmesi 31 Temmuz 2018 tarihinde Tübitak BİLGEM ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştı.

Söz konusu sözleşme kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilecek elektronik donanım ve yazılımlar, Tübitak BİLGEM tarafından geliştirilecek MÜREN SYS ile birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının muharip sualtı unsurlarının önemli bir parçası olan PREVEZE Sınıfı denizaltıların sonar, sualtı akustik sistem ve Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri'nin yurtdışı bağımlılığını ortadan kaldıracak.

Proje kapsamında yapılacak çalışma ile yerlileştirme amacına ilave olarak hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanacak, gerektiğinde üst sistemler milli imkanlarla modernize edilebilecek ve döviz tasarrufu sağlanmış olacak.

Projede elde edilecek bilgi birikimi ve tecrübe, müteakip modernizasyon projelerinde kullanılabilecek. Suüstü ve/veya sualtı muharip platformların milli sistemlerle donatılması, gerek bu platformların bekası gerekse ömür devri lojistik desteği için kritik öneme sahip.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/25/preveze-sinifi-denizaltilar-meteksan-teknolojisi-ile-donatiliyor/ Mesajı Paylaş

Terra

"KEMENT" projesinde sona yaklaşılıyor

Meteksan Savunma tarafından yürütülen KEMENT projesinde sistem entegrasyon laboratuarı testleri ve yer testleri başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Meteksan Savunma arasında 2013 yılının sonunda imzalanan Hava-Hava ve Hava-Yer sistemleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu veri bağı sistemi geliştirme projesinde önemli bir aşama tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesabı üzerinden, "İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında, milli mühimmatların atış sonrası kontrolünü sağlayacak veri bağı oluşturulması (KEMENT) projesinde sistem entegrasyon testleri laboratuar seviyesinde tamamlandı." bilgisini paylaştı.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak SOM ve Atmaca gibi mühimmatlarda ve ilgili hava platformlarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

Projede, 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve MilSOFT da alt yüklenici olarak görev alıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/16/kement-projesinde-sona-yaklasiliyor/ Mesajı Paylaş

meraklı

SSB İLE METEKSAN SAVUNMA ARASINDA TAŞINABİLİR ELEKTRONİK TAARRUZ SİSTEMİ PROJESİ

Başkanlığımız ile Meteksan Savunma A.Ş. arasında Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi Projesini imzalıyoruz.

Proje kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda hedef telsizlerin kullanıldığı frekansları karıştırma yeteneğine sahip taşınabilir Elektronik Taarruz (ET) Sistemi tedarik edilecek.

Bu sistemin, personel tarafından sırtta taşınırken elektronik taarruz (ET) yapabilen ve sabit konumda/araç üzerinde ET yapabilen versiyonları olacak.

Teslimatın 2021 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1909&LangID=1 Mesajı Paylaş

HDS

Ya Meteksan çok istikrarlı şekilde gitmiyor mu? Mesajı Paylaş

Kabardey

@HDS üstat nazar değmesin :D Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter