Ukrayna Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 13, 2016, 10:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Ukrayna Mig-29 Modernizasyonuna Devam Ediyor

Ukrayna merkezli UkrOboronProm, iki adet MiG-29'u modernize edip Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne teslim ettiğini açıkladı. MiG-29MU1 konfigürasyonuna yükseltilen uçaklar, Lviv Hava Aracı Tamir Tesisi'nde modernizasyon çalışmalarına tabi tutuldu. Çalışmalar kapsamında gövde bakımından geçirilen uçaklar, daha güçlü radarlara, uçağın teknik kondisyonu ve motor hakkında bilgi veren görüntüleme ve kayıt sistemlerine kavuştu.

 MiG-29MU1, 3 bin kilogram mühimmat taşıma kapasitesine sahip. Bunun yanında 150 adet 30 mm top mühimmatını da iç cephaneliğine depolayabiliyor. Havadan-havaya ve havadan satha çeşitli mühimmatları ateşleyebilen platform, radar menzilindeki hedefleri imha edebiliyor. Bunun yanı sıra platform, gündüz koşullarında havadan yere güdümsüz roket ve bombaları da kullanabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukrayna-modernizasyona-devam-ediyor/6833/1 Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna Yeni Silahını Tanıtacak

Ukrayna, 155 mm kamyona monteli obüs geliştirdiğini duyurdu. Bogdana adı verilen sistem, KrAZ 6x6 kamyona entegre edildi. Platformu, Ukrayna menşeili AutoKrAZ firması geliştirdi. Balistik bilgisayarla desteklenmiş modern bir atış kontrol sistemine sahip olan Bogdana 6x6'da, kaynaklanmış çelik zırhlı kabin ile mürettebat güvenliğini ön plana çıkarılmış. Ayrıca atış anında dışarıdaki mürettebatın kullanımı için de aracın arka tarafında ekranlar yer alıyor.

Yeni topçu sisteminin asgari 780 metre, azami 40 kilometre menzile sahip olması hedefleniyor. Ukrayna'nın yeni geliştirdiği topçu mühimmatlarıyla azami menzilin 50 kilometreye çıkarılması planlanan sistem, dakikada altı atım yapabiliyor. NATO standartlarına uygun olarak geliştirilen Bogdana'nın muharebe ağırlığı 28 bin kilogram. Turboşarjlı dizel motorla tahrik edilen platform, 20 adet atışa hazır mühimmatı taşıyabiliyor. Aracın 24 Ağustos'taki Ukrayna Bağımsızlık Günü'nde resmi tanıtımının yapılması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukrayna-yeni-silahini-tanitacak/6875/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Ukrayna Patriot için ABD'den resmi talepte bulundu

Ukrayna'nın ABD'den gelişmiş hava füze savunma sistemi talep ettiği bildirildi.Defence News'te yer alan habere göre Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi Valeriy Chaly, hükümetinin ABD'den modern hava füze savunma sistemi almak istediğini söyledi.

Radio NV'ye konuşan Valeriy Chaly, Washington'dan 750 milyon dolarlık bir ünite Patriot hava füze savunma sistemini resmen talep ettiklerini, bu sayının üçe çıkarılabileceğini belirtti. said that Ukraine has requested the possible sale of air defense systems from the United States.

Büyükelçi, söz konusu talebin Brüksel'deki toplantılarda Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından Başkan Donald Trump'a iletildiğini, ayrıca başkanın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile de görüşüldüğünü aktardı.

Ukrayna'nın Patriot hava savunma sisteminin yaşlanan S-300PT ve S-300PS sistemleriyle değiştirmek istediği kaydediliyor.

http://www.kokpit.aero/ukrayna-patriot-talebi-resmilesti Mesajı Paylaş

Terra

Karadeniz kıyılarına "Neptün" kalkanı

Ukrayna devlet savunma firması Ukroboronprom, yeni Neptun anti gemi füzesinin başarılı bir şekilde test edildiğini açıkladı. Füze, 17 Ağustos'ta Odesa bölgesinin güneyindeki fırlatma noktasından 100 kilometre uzaklıktaki bir deniz hedefini vurdu.

Kiev merkezli devlet tasarım bürosu Luch tarafından geliştirilen 280 ile 300 kilometre menzildeki hedeflere karşı etkili olduğu belirtilen Neptun, uçuşunun son safhasında aktif radar sistemi ve radar altimetreden aldığı bilgileri kullanarak hedefe karşı saldırıya geçiyor.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Ukrayna Sekreteri Oleksandr Turchynov, "Neptün, Karadeniz ve Azak kıyılarının güvenliğini sağlayacak. 300 km menzildeki 5 bin tonluk düşman gemilerine karşı etkili olacak olan füze kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek" açıklamasında bulundu.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/01/karadeniz-kiyilarina-neptun-kalkani/ Mesajı Paylaş

Terra

Çekya Ordusuna "TİTUS" geliyor

Çekya Savunma Bakanlığı, Fransa'nın Nexter Grubu ve Çek araç üreticisi Tatra Trucks tarafından ortak olarak geliştirilen 62 adet Titus 6×6 zırhlı araçlarını tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı.

TITUS 6×6 çok maksatlı zırhlı personel taşıyıcı araç muharebe destek, personel nakli, komuta kontrol ve keşif görevlerinde kullanılabiliyor. Tatra 6 × 6 şasisi üzerine şekillendirilen araç gücünü Cummins 500 Hp motorundan alıyor.

27 ton ağırlığa, 7.55 m uzunluğa, 2.55 m genişliğe ve 2.73 m yüksekliğe sahip olan araç 3 mürettebat ile tam teçhizatlı 12 askeri taşıyabiliyor. İçindeki personeli 50 kg'lik patlayıcıya karşı koruyabilen TITUS, 7.62mm, 12.7mm veya 20mm Uzaktan Kumandalı Silah İstasyonlarının yanı sıra 40mm'lik bomba atar ile donatılabiliyor.

Yaklaşık 303,1 milyon ABD Doları değerindeki sözleşmede teslimatların 2020-2025 yılları arasında yapılması planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/02/cekya-ordusuna-titus-geliyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna'ya Amerikan Gemisi

ABD, Ukrayna Donanması'na yeni bir teklifte bulundu. Teklifin içeriği ise güdümlü füze fırkateynleri olarak belirtildi.

Ukrayna Donanma Komutanı Amiral Ihor Vorochenko, Ukrayna'nın ABD'den yeni bir teklif aldığını doğruladı. Teklif içeriğinin ise Amerikan Donanması'nın 2013 ve 2015 yılları arasında emekliye ayırdığı Oliver Hazard Perry sınıfı güdümlü füze firkateynlerinden ikisi olduğu bildirildi. Ukrayna'nın gemilerin durumunu incelediği ve yürütülen çalışmalar sonucunda nihai karara varacağı belirtildi.

Türkiye, 1997 ila 2003 yılları arasında ABD'den aktif kullanım amacıyla sekiz adet Oliver Hazard Perry sınıfı fırkateyni satın alım veya hibe yoluyla tedarik etti. Bu tarihten sonra başka gemi / gemiler de tedarik edilmiş olsa da aktif kullanımdaki platformların idamesi için yedek parça olarak değerlendirildi. Türk Donanması'nda Gabya Sınıfı olarak görev yapan fırkateynler, 2005 yılında dönemin Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın başlattığı ve yerel imkânlarla geliştirilen GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi) programı kapsamında modernize edildi. Ardından 2009 yılında imzalanan anlaşma ile platformlar Mk13 dikey fırlatıcı ile RIM-162 ESSM kabiliyetine kavuştu.

Hâlihazırda Ukrayna envanterinde bir adet Krivak III sınıfı URS Hetman Sahaydachniy (U130) fırkateyni ana unsur olarak görev yapıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukraynaya-amerikan-gemisi/7444/1 Mesajı Paylaş

Terra

Ukrayna Ordusuna taze kan

Rusya ile kriz yaşayan Ukrayna askeri gücünü arttırmaya devam ediyor.

Ukrayna'nın devlet savunma sanayi şirketi UkrOboronProm modernize edilen MiG-29, Su-27, L-39 eğitim uçağı, helikopterler ve yeni SPECTATOR insansız hava araçlarını teslim etti.

Ukroboromprom şirketi daha önce de yenilenen iki MIG29 MU1 savaş uçağını Ukrayna Hava Kuvvetlerine 10 Ağustos tarihinde teslim etmişti.

Rusya ile son dönemde yaşanan gerilimli sürece denk gelen teslimata devlet başkanı Petro Poroşenko katılırken, "Yeni askeri sistemlerin her biri, ulusal savunma yeteneklerine ve vatandaşlarımızın güvenliğine önemli bir katkı sağlıyor" diye konuştu.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/04/ukrayna-ordusuna-taze-kan/ Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna Hava Kuvvetlerini Yeniliyor

Askeri tansiyonu yüksek günler geçiren Ukrayna, bir yandan da orduyu yenilemeye devam ediyor. Ukroboronprom, ülkenin 2018 yılında bu doğrultuda gerçekleştirdiği faaliyetleri açıkladı.

Ülkede 2018 yılında yürütülen modernizasyon çalışmaları kapsamında 50 uçak yenilenerek Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Faaliyetler doğrultusunda Su-27, MiG-29, Su-25, Su-25 muharip jetlerine ek olarak An-26 ve Il-76 nakliye uçakları, L-39 ileri jet eğitim uçakları, Mi-24, Mi-14 ve Mi-8 helikopterleri modernize edildi.

Ukroboronprom'un ülkedeki diğer tesis ve firmalarla yürüttüğü çalışmalarda platformlar sadece modernize edilmekle kalmıyor. Alt sistemler, Batı ve NATO standartlarına uygun hâle getiriliyor. Yürütülen derinlemesine modernizasyon ile Rus menşeili bileşenler yerli veya Batılı muadilleri ile değiştiriliyor. Ayrıca hava araçlarının kabiliyetleri de artırılıyor. MiG-29MU1 seviyesine yükseltilen MiG-29'lar ile Su-27-1M seviyesine yükseltilen Su-27'ler, daha güçlü radarlar sayesinde %30 oranında daha verimli hâle getirildi.

Diğer uçaklara uygulanan benzer değişikliklerin yanında Batılılaşma çalışmaları da yürütülüyor. Bu kapsamda An-188 nakliye uçaklarının tamamen NATO standardı alt sistemler ile donatılması hedefleniyor. Ukrayna, bu proje için Türk firmaları ile de iş birliği anlaşması imzalamıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukrayna-hava-kuvvetlerini-yeniliyor/7634/1 Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna İlk Bars-8MMK'yı Teslim Aldı

Ukroboronprom, Ukrayna kuvvetlerinin, ilk Bars-8MMK (mobil havan kompleksi) araçlarını Ukroboronservice'den teslim aldığını 25 Eylül'de internet sitesinde açıkladı.

Havan sistemi, Ukrayna silahlı kuvvetlerini modernize etmeyi amaçlayan 2017 tarihli devlet savunma emri çerçevesinde NATO uyumlu bileşenler kullanılarak tasarlandı.

Ukroboronservice'ye göre, platform Ukrayna tarafından sağlanan 120 mm'lik yivsiz namludan oluşuyor ve Alakran montajı havanın 35 saniye içinde açılıp ateşe hazır olmasını sağlıyor.

http://c4defence.com/Gundem/ukrayna-ilk-bars8mmkyi-teslim-aldi/8722/1 Mesajı Paylaş

farabi

Galiba, Ukrayna'nın eline yüzüne bulaştırdığı Project 58250, Volodymyr Velykyi sınıfı korvetlerine el atıyoruz. Sistem entegrasyonu konusunda sınıfta kaldılar. Bu gemide Zorya-Mashproekt gaz türbinleri ilk kez NATO standardı bir korvette kullanılacaktı, ona da bakmak gerek. Halihazırda en büyük müşterileri Hint donanması.

https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=auto&tl=tr&u=https%3A%2F%2Fwww.naval-pages.com%2F2019%2F11%2Fkorvet.html
Silahlanma: OtoMelara Strales 76mm, Exocet MM40 (ileride KH-35 tabalı gelişyitilmekte olan Neptun ), Aster 15 ( ileride https://en.wikipedia.org/wiki/Dnipro_ SAM ), MU90 Impact Torpido, Rheinmetall Oerlikon Millennium 35mm CIWS, GAU-19 Minigun

Sensörler, sistemler: BAE Type 997 Artisan 3D Radar, Rheinmetall MASS ADS, Thales TACTICOS CMS, Thales Kingklip Karinaya monte Sonar, Thales Captas-2 çekili dizin Sonar, Kelvin Hughes Sharpeye navigasyon radarı

Planlanan üretim : 4Mesajı Paylaş

petibor

Genesis gibi bir hazırlıkları yoktu izlenimi verdi bana. Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna Apache AH-64 Helikopteri Tedarik Edebilir

Ukrayna Savunma Bakanlığı, eski Sovyet helikopterlerinin yerine McDonnell Douglas AH-64 Apache taarruz helikopterlerini tedarik etmeyi planlıyor.

Bu karar geçen hafta gerçekleşen savunma komisyonunda alındı ve Ukrayna Bakanlar Kurulu'na bildirildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun ve savunma-sanayi kompleksinin yeteneklerindeki eksik noktaların tedarik ile doldurulabileceğine inanıyor. Bu nedenle modern silahların ithal edilmesi modeli benimsendi. Bu çerçevede McDonnell Douglas AH-64 Apache helikopterleri, General Dynamics F-16 Fighting Falcon uçağı, MIM-104 Patriot hava savunma füze sistemleri ve Javelin FGM-148F tanksavar füzelerinin olası tedariki bu plana örnek olacak.

Ukrayna, ABD Savunma Bakanlığı satış programı aracılığıyla ABD'de askeri teçhizat alımı için geçtiğimiz günlerde ilk defa resmi bir talep gönderdi.

http://c4defence.com/Gundem/ukrayna-apache-ah64-helikopteri-tedarik-edebilir/9103/1 Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna, Javelin tanksavar Tedarik Ediyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, ABD'den ikinci parti  FGM-148 Javelin tanksavar füzesi tedariki için sözleşme imzalandığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'ya  yaklaşık 40 milyon dolar değerindeki 150 adet Javelin füzesi ve lançer satışına onay verdi.

ABD, Mart 2018'de Ukrayna'ya toplam değeri 47 milyon dolar olan 210 adet Javelin-tanksavar füzesi ve 37 adet Javelin lançeri teslimatını onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer silahların yayılmasını önlemeden sorumlu yardımcısı Christopher Ford, Ukrayna'ya şimdiden 1.6  milyar dolar değerinde çeşitli askeri yardımlar yapıldığını açıkladı.

http://c4defence.com/Gundem/ukrayna-javelin-tanksavar-tedarik-ediyor/9121/1 Mesajı Paylaş

nokta

Ukrayna Ordusu'nda Modernize Tank

Ordunun modernizasyonu ve kabiliyetlerinin iyileştirmesi için Ukrayna, modernizasyon ve tedarik faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Bu doğrultuda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, modernize edilmiş ilave ana muharebe tanklarını teslim aldı.

Ukranya Lojistik Komutanlığı'nın resmi sosyal medya hesabında, ordunun modernize edilerek T-72AMT seviyesine yükseltilen 15 adet T-72 tankını teslim aldığı açıklandı. Kiev yönetimi, Ocak ayı sonuna kadar 10 adet ilave tank teslim almayı planlıyor. Ukrayna'nın Şubat ayında teslim almayı planladığı altı T-72AMT ile birlikte modernize edilen platform sayısının 1 taburu donatmaya yeterli miktara erişmesi hedefleniyor.

Modernizasyon kapsamında çift katmanlı yapısı sayesinde geleneksel çözümlerden daha yüksek koruma sağlayan Nozh reaktif zırh paketi (ERA)  ile donatılan platformlara 1K13 çift kanallı nişangah entegre edildi. Bu sayede 5 km menzilli Kombat tanksavar füzelerini kullanma yeteneği kazanan tankların motorları ise 840 BG'lik V-84-1'ler ile değiştirildi. Kriptolu haberleşme sistemi ile donatılan T-72AMT'ler, sürücü geri görüş kamerası ve T-80 ana muharebe tanklarında kullanılan paletlerle donatılarak daha yüksek hareketliliğe erişti.

https://c4defence.com/Gundem/ukrayna-ordusu-nda-modernize-tank/9254/1 Mesajı Paylaş

nokta

Orduya İlave Zırhlı Muharebe Aracı

Dünya genelinde silah tedarik prosesi, virüs salgınına rağmen devam ediyor.

Ukrayna geçtiğimiz günlerde Çek Cumhuriyeti'nden ilave zırhlı muharebe aracı teslim aldığını açıkladı. Devlet firması olan UkrOboronProm'un iştiraki UkrSpetsExport'un sorumluluğunda yürütülen süreç kapsamında 37 adetlik ilk parti BVP-1'in kabul işlemleri, Ukrayna Kara Kuvvetleri'nce 2 Nisan'da tamamlandı. Bahse konu platformların üretimden sonra hiç aktif görevde kullanılmadığı ve yıllardır depoda bekletildiği belirtildi.

Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen ve o dönem bilinen tüm mekanize doktrinleri kökünden değiştiren BMP-1, birçok ülkede lisanslı olarak üretildi. Çek Cumhuriyeti de ülkede kurulan üretim hattıyla çok sayıda BMP-1'i lisans altında imal etti ve BVP-1 adıyla envantere aldı. Platformların, personel konforu hâricinde BMP-1'lerden bir farkı bulunmuyor. Ukrayna'nın teslim aldığı BVP-1'lerin ise 73 mm geri tepmesiz top namluların üzerinde yer alan 9M14 Malyutka tanksavar güdümlü mermisi lançerlerinden mahrum olduğu görüldü. BMP / BVP-1'ler farklı Sovyet / Rus / Ukrayna üretimi tanksavar füzeleriyle donatılabiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/orduya-ilave-zirhli-muharebe-araci/9703/1

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter