MİT

Başlatan kimlikci, Nis 13, 2016, 10:51 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

Çeçenlere suikast düzenleyen Rus ajanlar KAMA operasyonuyla yakalandı

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1224005-rus-suikastcilara-muthis-operasyon

Mesajı Paylaş

kimlikci

MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacağı verildi. Yeni yönetmelik Resmi Gazete'de dün yayımlandı.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/05/25/mite-ortulu-silah-yetkisi Mesajı Paylaş

kimlikci

Yeni yapılanma

İç istihbarat tek elde toplanacak, dış istihbarat MİT'te olacak. Jandarma ve emniyetin dahil olduğu iç istihbarat servisi oluşturulacak. Milli İstihbarat Koordinasyon Başkanlığı kurulacak ve çatı örgüt olacak. MİT ve iç istihbarat üst mekanizma ile Cumhurbaşkanı'na bağlı olabilir. TSK'ya alınacak kişilerin güvenlik soruşturmasını yapacak TSK içinde bir istihbarat birimi kurulacak.

http://www.kanalahaber.com/haber/siyaset/binali-yildirim-acikladi-ic-ve-dis-istihbarat-ayriliyor-316738/ Mesajı Paylaş

saladin

Bu iç dış istihbarat iddiası yıllardır söylenir (yanlış hatırlamıyorsam Tansu Çiller zamanında başlamış bile olabilir). Bakalım bu sefer olacak mı? Mesajı Paylaş

southwater

Ama MİT'in ayrıca bir özerk iç istihbaratı olmalı.
15 Temmz kalkışması başarıldıysa bunda MİT'in başarısı var.
Elde edilen tecrübe ile (=öncül) bu varılan karar arasında uyumsuzluk var.
Kaldı ki birbirini denetleyen&dengeleyen kurumlar olması lazım.
Dış istihbarat için bence ayrıca askeri istihbaratımız da olmalı.
Eşgüdüm için CB makamı sorumlu olabilirdi! Mesajı Paylaş

Destiny

Çok doğru yapılıyor MİT'in ağırlıklı görevi dış istihbarat olmalı bölgeye ve potansiyel düşman ülkelere çalışmalı misyon gerçekleştirmeli. Terör bir iç istihbarata girmiyor bence %70 dış istihbaratı ilgilendiriyor %30 kadarda MİT içerde istihbarat kabiliyeti olacaktır zaten. Söyledikleride o yönde.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait GES komutanlığının neden MİT'e verildiğinin mantıksızlığını hala anlayamamaktayım, MİT böyle bir kabiliyette olmalı ancak TSK'da böyle bir kabiliyette olmalı askeri istihbarat ile MİT'in istihbarat anlayışı bir değilki. Şimdi CN-235 ELINT uçakları bile GES'le birlikte MİT'e devredilmiş. Mantıksızlığa bak. TSK şimdi Elektronik İstihbarat havuzunu neye göre güncelleyecek.? Düşman radarlarına, haberleşme imkanlarına vs.. vs.. güncel veritabanı için MİT'e ne diyecek rica etsek bir el atarsınız filanmı.? Ciddi anlamda merak ediyorum HvKK nasıl güncelliyor acaba veritabanını... Mesajı Paylaş

southwater

Tek kanal bence tehlikeli.
Düşünün, bir daha bir tekelleşme olursa, resmen uyutulacağız.
7 Şubat operasyonu aslında FETÖ'nün kendini ilk belli ettiği olaylardan! Mesajı Paylaş

kimlikci

Alman parlementosu MİT'in faaliyetlerinin araştırılmasını talep etti

Almanya'da istihbarat teşkilatlarından sorumlu Alman Federal Meclisi Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr), Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Almanya'daki faaliyetlerinin açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Yeşiller partili Ströbele, Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, "MİT'in Almanya'da inanılmaz gizli faaliyetleri olduğunu" kaydetti. Ströbele, Almanya iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı, dış istihbarat teşkilatı BND ve polisin Türkiye ile işbirliğini denetlemesi gerektiğine dikkat çekti. Aksi takdirde kurumların cezai yaptırıma sahip uygulamalara dâhil olma tehlikesinin olacağına dikkat çekti.
Welt am Sonntag gazetesi, adını vermediği güvenlikten sorumlu bir siyasetçiye dayandırdığı bilgiye göre, MİT'in Almanya genelinde 6 bin muhbirden oluşan bir ağı olduğu iddiasına yer verdi. Buna göre, 500 Türk kökenli başına bir muhbir düştüğü yazıldı.

http://www.dw.com/tr/mitin-almanyadaki-faaliyetlerini-ara%C5%9Ft%C4%B1rma-talebi/a-19490783 Mesajı Paylaş

Karabasan

FETÖ'nün 'para kasası' MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildi


Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yurt dışında bulunan ve Türkiye'den kaçan mensupları için özel ekip oluşturan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), iş adamı Memduh Çıkmaz'ın Sudan'daki yerini iki ay önce saptadı.

Çıkmaz, MİT ile Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi'nin (NISS) ortak operasyonuyla bir süre önce, gizlendiği evinde gözaltına alınarak sorgulandı.

MİT'in özel ekibi, Çıkmaz'ı Sudan'da işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından sabah saatlerinde Türkiye'ye getirdi.

FETÖ'ye milyonlarca dolar kaynak aktarmış

Memleketi Çorum'da petrol istasyonları ve tuğla fabrikası bulunan Çıkmaz, FETÖ'nün "para kasası" işlevi gören etkin isimlerinden biri olarak biliniyordu.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "yurt dışına kaçış" talimatının ardından Çıkmaz da ocak 2016'da Sudan'a kaçmıştı.

Çıkmaz hakkında "Silahlı terör örgütü yöneticiliği"nden yakalama kararı bulunuyordu.

Güvenlik kaynakları, Çorum'daki iş adamlarından FETÖ için "öşür" adı altında haraç topladığı belirlenen Çıkmaz'ın Sudan üzerinden de FETÖ'ye milyonlarca dolar kaynak aktardığının tespit edildiğini bildirdi.

http://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/fetonun-para-kasasi-mit-operasyonuyla-turkiyeye-getirildi/980736 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanMİT'in, yurt dışında yürüttüğü operasyonlarla FETÖ'ye büyük darbe vurduğunun altını çizen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Kosova'daki olay büyük bir başarıdır ama bu bir tanesi. MİT, bugüne kadar 18 ülkeden 80 FETÖ'cüyü paketleyip Türkiye'ye getirdi. Bunların tabii tamamı kamuoyunda duyulmadı. Bazıları, Bulgaristan'dan gelenler, Malezya'dan gelenler kamuoyunda yer aldı ama diğerleri yer almadı. Bunlar gizli yürütülen faaliyetler olduğu için de tamamı kamuoyuna mal olmadı. ABD'deki, Pensilvanya'daki terörist başı 18 ülkeden 80 teröristi paketleyen iradeyi görünce paniğe kapıldı. O da yerinde rahat değil. Rahat etmesi de mümkün değil. Çünkü Milli İstihbarat Teşkilatımız, güvenlik birimlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümetimiz, bunlar dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin peşinde olacaklar. Bulundukları inlerden alınıp bunlar eninde sonunda Türkiye'ye getirilip yargıya teslim edilecektir."
https://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/basbakan-yardimcisi-bozdag-ypg-pyd-teror-orgutleri-tel-rifattan-temizlenecek/1108910 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanMİT'ten FETÖ'nün Afrika yapılanmasına darbe


Milli İstihbarat Teşkilatı, FETÖ'nün orta Afrika ülkesi Gabon'daki yapılanmasını çökerten bir operasyonla 3 elebaşını Türkiye'ye getirdi. FETÖ'nün Gabon yapılanması içindeki Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal, MİT'in operasyonuyla ele geçirildi. Elebaşlar, Gabon'un başkenti Librevil'den özel uçakla getirildikleri Türkiye'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine teslim edildi.

Örgütsel dokümanlar ele geçirildi

FETÖ/PDY mensuplarının üzerinde örgütsel dokümanlar, 20 bin 800 ABD doları, 12 milyon Orta Afrika frangı (yaklaşık 91 bin 711 TL) ve muhtelif elektronik haberleşme cihazları bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Özpınar hakkında Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği ve Seydişehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan arama ve yakalama kayıtları bulunuyor. Gabon'un başkenti Librevil'deki "Uluslararası Türk Gabon Okulu" müdürü olarak görev yapan Özpınar, mayıs 2017 itibarıyla Kenya çapında faaliyet gösteren "Işık Akademileri" (Light Academy) adlı örgüt yapılarının eğitim koordinatörü ve genel direktörü pozisyonundaydı.

Özpınar'ın FETÖ/PDY'nin Bylock haberleşme uygulamasını kullandığı da tespit edilmişti.
Yakalanan elebaşlardan Demirönal hakkında da Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği mahkemesinin "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçlamasıyla aldığı tutuklama ve yakalama kaydı bulunuyor. Demirönal, FETÖ/PDY'nin Gabon yapılanmasına ait Işık Okulları'nda (eski adı Ecole Privée International Turco-Gabon) müdür olarak görev yapıyordu.

Avrupa'dan Afrika'ya para transferlerini yönetiyordu

Akbaş hakkında ise Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği ile Osmaniye 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan arama ve yakalama kaydı var. Bylock kullanıcısı Akbaş, Gabon'da "Işık Okulları'nın genel müdürlüğü"nü yaparken, örgütün Avrupa'dan Afrika'ya yaptığı para transferi faaliyetini yönetiyordu. Gabon'daki üst düzey isimlerin 23 Mart'ta Gabon güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.
https://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/mitten-fetonun-afrika-yapilanmasina-darbe/1113449 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

bnb

MİT, Reyhanlı saldırısının planlayıcısını Türkiye'ye getirdiMİT, Reyhanlı saldırısının planlayıcısını Türkiye Aranan teröristler listesinde "mavi" kategorideki Reyhanlı saldırısının organizatörü Yusuf Nazik, güvenli yollardan Türkiye'ye getirilip sorguya alındı. Nazik ilk sorgusunda saldırıyı planladığını itiraf etti 12 Eylül 2018 Çarşamba, 11:12 Güncelleme: 12 Eylül 2018 Çarşamba, 11:14
Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013 yılında Reyhanlı'daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2013'te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik'in bulunduğu Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.

Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye'ye getirilerek sorguya alındı.

PLANLAMA VE ORGANİZASYON İTİRAFI

Nazik'in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye'de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye'den Türkiye'ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini
itiraf ettiği öğrenildi.

Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.

"TÜRKİYE DEVLETİ ÇOK BÜYÜKTÜR, HESABINI SİZDEN SORACAK"

Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi veren Nazik, Reyhanlı'daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti.

Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, "Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye'den yakalayıp getirdiler. Suriye'deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak." ifadelerini kullandı.

YERLİ VE MİLLİ OPERASYON

MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye'de gerçekleştirdiği operasyonla eklemiş oldu.

Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.

Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında "terörle kaynağında mücadele" amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye'ye getirildi.

REYHANLI SALDIRISI

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmişti. Saldırıda yaralanan bir kişinin daha sonra vefatıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 53'e yükselmişti. Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.

Reyhanlı saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018'de çıkmıştı. Buna göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9'u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13'ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yusuf Nazik'in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu.

FETÖ'CÜ SAVCI RAPORU SÜMEN ALTI ETMİŞTİ

Öte yandan, patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu Özcan Şişman'a iletildiği ancak Şişman'ın söz konusu raporu sümen altı ederek patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu da ortaya çıkmıştı.

HT

https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2154301-mit-reyhanli-saldirisinin-planlayicisini-turkiye-ye-getirdi Mesajı Paylaş

saladin

MIT'in verdigi istihbarat sayesinde yunan polisi Suriye/Lazike'den gelen bir gemide 23 milyon captagon hapi ele gecirmis. MIT Suriye'de istihbarati bayagi ilertmis anlasilan.
https://twitter.com/Acemal71/status/1082335499732377600

Darisi Israil, Yunanistan vs. degerli bolge ulkelerindeki MIT operasyonlarinin   basina. Mesajı Paylaş

Karabasan

Hamas içinde ki Mossad ajanı MİT'in İsrail'de dinleme yapmasından dertleniyor.
https://twitter.com/zeyneprkaratas/status/1146729225497526272 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter