Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 09, 2016, 09:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Yalquzaq

Paris Air Show-2019'da Nexter şirketi ile zırhlı araçların, Thales şirketi ile radarların ortak üretimi konusunda görüşmeler gerçekleştirilmiş.

http://pda.mdi.gov.az/?/az/news/view/545/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Rusya'nın Azerbaycan'a Su-34 ve Su-35 savaş uçaklarını teklif ettiği söyleniyor.
http://az.azeridefence.com/rusiya-azerbaycana-yeni-doyus-teyyarelerini-teklif-edib-ekskluziv/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yalquzaq

Spike NLOS


Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Hazar Denizine düşen Mig-29'un kara kutusu bulundu.

https://twitter.com/wwwmodgovaz/status/1163362149420425216?s=21 Mesajı Paylaş

Yalquzaq

İlham Aliyev Putin ile yaptığı görüşmede Azerbaycan ile Rusya arasında imzalanan 5 milyar dolar değerindeki askeri sözleşmelerin bugüne kadar 3 milyar dolarının icra edildiğini söyledi.

https://bmpd.livejournal.com/3795361.html

Demek 2 milyar dolar daha icra edilmemiş sözleşme var. İlave 100 T-90, Bal-E?Mesajı Paylaş

ayibarishi

#230
Eki 04, 2019, 03:08 ÖÖ Last Edit: Eki 04, 2019, 03:11 ÖÖ by ayibarishi
Değerli Yalquzaq kardeşim;

Uzun zamandır içimde sakladığım bir fikri paylaşmak istedim. Malum savunma alanında Rusya ve Azerbaycan arasında oldukça iyi ilişkiler var şu sıralarda. Bu durum da sadece silah ve mühimmat alımı değil, teknoloji transferi, ortak projeler üretme, vb. hususları da mümkün kılabiliyor. Konu Azerbaycan olduğundaysa direkt akla Hazar Denizi geliyor...

Malum Sovyetler döneminde özellikle Hazar denizinde geliştirilip denenen, hızlı ve radikal bir Hava-Deniz aracı tasarımı vardı. "Ekranoplane" ler.Sovyetlerin dağılması sonrasında epeyce bir müddet bu konsept öksüz kaldı. Fakat şu anda dünyanın birçok noktasında, sivil ve diğer kullanım amaçlarıyla da olsa diriltiliyor. Yeni modeller ve prototipler görmeye başlıyoruz.

Gönül ister ki Azerbaycan Rusya ile birlikte, bu sivil yaklaşımlardan daha büyük ve hacimli, yeni ve modern teknolojinin sağladığı imkanlarla zenginleştirilmiş, bir proje başlatsa. Sizce bu mümkün müdür?..

Çünkü eğer siz böyle bir proje yaparsanız, bunun üzerinden birlikte çok fazla ticari kazanç da elde edilebilir. Mesela: Malezya, Endonezya, Singapur, Brunei, ve yakın çevresinde, yepyeni ve hızlı bir ulaşım altyapısı kurulabilir. Türk, Rus ve Azerbaycan Hava Yolları desteğiyle bir düşünün ne güzel olurdu...

Karadeniz içinde de komşu ülkeler arasında, denizin sakin olduğu mevsimlerde ekranoplane, hırçın olduğu mevsimlerde ise klasik hava taşımacılığı ile hızlı ulaşım hizmeti verilebilir. Ülkemizin Marmara, Ege ve Akdeniz suları, Kıbrıs hattı, bu iş için neredeyse sürekli müsaittir.

Bunlar ileride hızlı kargo taşımacılığı amacıyla da kullanılabilir.

Askeri kullanımının getireceği üstünlük ve avantajlar ise zaten saymakla bitmez. Fakat konu sadece askeri olarak ele alınırsa doğru olmaz, ticari yaklaşımlar projenin sürekliliğini sağlar. Öyleki Japonya-Kore arası seyahatler dahil büyük potansiyeli olan ve Boeing Airbus gibi devlerin uzak durduğu bir boşluğa direkt ve olgun ürün verilebilir.

Bence bu konuyu incelemekte, birçok ülkenin faydalanabileceği biçimde, bir mahsur yoktur. Siz ne dersiniz?.. Mesajı Paylaş

erdem

Hazar'in kuzeyi kisin donuyor. Ekranoplan'larin buz ustunde kullanimlari off-shore platformlarina ulasim icin uygun olabilir. Kisin sis nedeniyle helikopterler ucamiyor. Buz nedeniyle de gemiler gidemiyor. Ekranoplan buna bir alternatif olabilir belki ama son yaklasmada buzdan arindirilmis suya ihtiyaci olmasi en buyuk sikintisi.

Hazar'da Baku- Aktau arasi deniz ulasimi cok eski - konforsuz bir sekilde yapiliyor ve tercih edilmiyor. Burada bir ticari kullanim sozkonusu olabilir. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın Erdem;

Gönderiniz bende derin ufuklar açılmasına sebep oldu. Örneğin hem suya hem karaya iniş yapabilen amfibi uçaklar misali, uygun teçhizat / tekerlek ilavesiyle bu araçlar da buz tutmuş sularda kullanılabilir kanaatindeyim. Öyleyse Kuzey Kutbu civarlarında da çok geniş bir kullanım alanı açılır. Buna kargo taşımacılığı dahildir. (Çin'in bir nesil bir yol projesini hatırladım birden...)

Aynı fiziksel kanunlar geçerli olduğu için bu araçlar geniş Rus ve Ukrayna steplerinde, Moğol çayırlarında, Çöl şartlarında kara üzerinde de neden kullanılmasın. Ama bir yerden başlamak lazım ve mevcut deniz üzeri düşünülen sistemden yola çıkmak son derece mantıklı.

Fakat kanaatimce bir sefer başlayınca çok ciddi kapılar açacak bir çalışma ortaya çıkabilir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Han

#233
Eki 04, 2019, 07:20 ÖÖ Last Edit: Eki 04, 2019, 07:31 ÖÖ by Han
Kısıtlı kullanım şartlarına sahip olabilirler, 200-300-400 km hız ile dalgalar üstünde uçan kaptan/pilota saygılar sunarım.

Yapılamaz demiyorum etkin bir kullanım sunar mı merak ettim.
Mesajı Paylaş

erdem

Hiz cok da onemli degil; ben helikoptere alternatif olarak dusunmustum. Daha ucuz ve ayni ya da daha yavas olabilir.
Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Indra üretimi Lanza radarı


Mesajı Paylaş


Yalquzaq

"Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə "Leonardo S.p.A" arasında "M-346" təyyarələri inteqrasiya sisteminin alınması ilə bağlı Sazişə dair Bəyannamə"ni Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənov və "Leonardo S.p.A"nın icraçı direktoru Alessandro Profumo mübadilə etdilər.

https://president.az/articles/35888 Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Şimdilik M-346 alımı detayları belli olmasa da İlham Aliyev "çok büyük bir sözleşme olacak" dedi.

"Səfər ərzində burada iştirak edən şirkətlərdən biri ilə çox vacib Anlaşma Memorandumu imzalandı. Bu, "Leonardo" tərəfindən həyata keçiriləcək çox böyük müqavilə olacaq."

https://president.az/articles/35891 Mesajı Paylaş

Yalquzaq

#239
Mar 04, 2020, 07:35 ÖS Last Edit: Mar 04, 2020, 07:40 ÖS by Yalquzaq
Azerbaycan ordusundaki LORA balistik füzesinin azami menzili: 430 km (CEP: 10 metre)Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter