Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Nis 09, 2016, 09:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Yalquzaq

Hükumetin 2018 yılı raporundan:

"Silahlı Qüvvələrin ən müasir sistemlərlə, o cümlədən uzaqmənzilli (300 km-dan artıq) yüksək dəqiqlik və dağıdıcı gücə malik raket sistemləri, ballistik raketlərə qarşı hava hücumundan müdafiə sistemləri, pilotsuz uçuş aparatları, radioelektron mübarizə vasitələri ilə və s. təchiz edilməsi işləri həyata keçirilib."

https://ordu.az/az/news/147629 Mesajı Paylaş


Yalquzaq


Merkator

Pakistan ilk 5 adet Super Mushshak'ı teslim aldı

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, pilot eğitimi için Pakistan tarafından geliştirilen pervaneli Super Mushshak uçağını seçmişti. Toplam 10 adet uçak siparişi veren Azerbaycan'a teslimat başladı. İlk uçak düzenlenen törenle hizmete girdi.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nde pilotaj eğitimi pervaneli Super Mushshak ile başlayacak. Ardından pilot adayları jet motorlu L-39 Albatros ile eğitimlerini sürdürecek.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ DE SEÇTİ

Türk Hava Kuvvetleri'nin eğitim uçağı modernizasyonu için Super Mushshak 2017'de seçilmişti. Toplam 52 adet uçak alımı için Türkiye ve Pakistan anlaşma imzalamıştı.

Plana göre halen Hava Harp Okulu bünyesindeki T-41 uçakları emekli edilecek. Bu uçakların yerine halen Çiğli'de kullanılan SF260'lar kaydırılacak. SF260'ların yerine de Super Mushshak geçecek.

MODİFİKASYON İSTENDİ

Super Mushshak için Türk Hava Kuvvetleri bazı modifikasyonlar istedi. Halen bu konuda görüşmeler sürüyor. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Super Mushshak'ların teslimatlarının başlaması planlanıyor.

Türkiye ile Pakistan arasında havacılık adında bu anlaşma sonrasında T129 ATAK helikopterinin satışı gerçekleşmişti.

http://www.kokpit.aero/azerbaycan-super-mushshak-teslimat Mesajı Paylaş

Yalquzaq


delenda_est_carthago

Barak 8 fuzesi 275kg agirlikla 50000 ft irtifa ve 90km menzile ulasabilirken

Hisar A fuzelerinin 230kg agirlikla 16km  menzil ve 30000ft irtifaya ulasabilmeleri

Daha yenecek firin firin ekmek oldugunu gosteriyor olsa gerek. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yalquzaq

Küçük bir düzeltme, LR versiyonu 70 km azami menzile sahip. ER versiyonu booster ile 150 km. Mesajı Paylaş

petibor

#217
May 10, 2019, 11:20 ÖÖ Last Edit: May 10, 2019, 11:29 ÖÖ by petibor
Yakıt kimyasalları konusunda biz amatör vatandaş olarak dillendirilmeyen göz ardı ettiğimiz bir eksiğimiz olabilir. Sentezlenememiş özel katı yakıt teknolojileri olabilir bunları ülkeler paylaşmıyor ise elde olan geleneksel yakıtlar ile alt kattaki bizim gibi ülkeler yetiniyor ise bu menzil sorunu ortaya çıkabilir. OMTAS niye büyük Hisar neden büyük menzilleri eş değer değil Rusya S400 ün kopyalanması imkansız diye niye açıklama yapıyor kendi kamu oyuna. S400 ün gövdesini kopyalarız radarını kopyalarız mekaniğini kopyalarız algoritmayı yazılımı benzetiriz acaba Rusya nın yetkilisinin güvendiği o imkansız dedirten şey nedir. Bence bakarak ederek makinelere koyarak anlayamayacağımız kombinasyonda katı yakıt teknolojileri var. Ben ara sıra bunu dillendiriyorum tekrar edip sıkıcı olmak istemem doğruluğu konusundada hiç bir bilgim yok ama üzerinde hiç konuşulmayan bir konu bu sanki ezelden beri biz füze yakıtı konusunda nirvanadayız. Zırhlı aracın çeliği denizaltının çeliği elde yok ama füzelerin yakıtı var sanki. Bu konuda bir proje faaliyet görevlendirme eksik ilanı filan hiç haber duymadık sadece yakıt kimyasalları Fransa dan alınıyor filan dendi bir kere benim anımsadığım. Şundan kuşkuluyum bu telaşsızlık sebebi olabilir. Katı yakıt teknolojisinin % 95 i tüm dünya tarafından biliniyor rahatlıkla uygulanıyordur geleneksel bir yöntemi vardır ama çok adanmış ülkeler kalan % 5 e sahiptir ve ürünlerindeki farklar burdan kaynaklanıyordur. Bir çoğu % 95 ile yetinmekte hiç bir sorun görmüyordur bizde oradayızdır şimdilik. Benzer ağırlıktaki Hellfire 8 km ye ses hızında gidiyor bizim UMTAS neden gidemiyor? Öyle istedik ondan gidemiyor ise neden yarı ağırlığında değil daha az yakıt tüketiyor olmalı Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

10 puanlik uzman sorusu.. asagidaki  gudumlu tanksavar fuzesinin menzili kac km olabilir?
Tahmin bekliyorum, google kullanmadan.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

ocay


Terra

Azerbaycan'dan 10 bin asker 150 tank ile dev tatbikat

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 10 bin askerin katıldığı geniş kapsamlı tatbikata başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onayladığı plan uyarınca Savunma Bakanı Zakir Hasanov komutasında düzenlenen tatbikata, ordunun çeşitli komutanlıklarına bağlı birliklerin katıldığı bildirildi.

Farklı bölgelerde 10 bin askerin katılımıyla hem gündüz hem de gece 24 Mayıs'a kadar devam edecek tatbikatta, yaklaşık 150 tank ve zırhlı araç, 200 füze ve top sistemi, 35 uçak ve helikopter yer alıyor.

Tatbikatta, temsili düşman hedeflerine operasyonlar düzenlenecek ve farklı birlikler arasındaki uyumun hangi düzeyde olduğu öğrenilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/21/azerbaycandan-10-bin-asker-150-tank-ile-dev-tatbikat/ Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Azerbaycan ile Leonardo arasında M-346 uçağının ortak üretimi görüşülüyor.

"Görüşdə Müdafiə Sənayesi Nazirliyi ilə "Leonardo" şirkəti arasında hərbi-texniki sahədə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dair danışıqlar aparıldı. "Leonardo" şirkətinin məhsulu olan reaktiv təlim-məşq təyyarələrinin istehsalı və texniki xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı birgə layihələrin icrası ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Bu istiqamətdə hər iki tərəfin ekspertləri tərəfindən danışıqların davam etdirilməsinə dair razılıq əldə olundu."

https://ordu.az/az/news/150613 Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Spike-ER, Nahçıvan.

Mesajı Paylaş

petibor

Yapamadık şöyle hiç aklı olmayan basit güzel bir fiberoptik füze kolaycacık kullanalım gördükçe üzülüyorum hep. Bu kadar OMTAS emeği ile on kere Spike üretirdik çoktan da kullanıma alınırdı Mesajı Paylaş

Yalquzaq

#224
Haz 17, 2019, 04:54 ÖS Last Edit: Haz 17, 2019, 05:44 ÖS by Yalquzaq
Barak-8 LR ile Barak-8 ER hakkında yeni bilgi.

Barak LR azami irtifa: 20 km

https://www.iai.co.il/p/barak-lrad

Barak ER azami irtifa: 30 km

https://www.iai.co.il/p/barak-er

Wiki'de falan 16 km yazıyordu.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter