Türkiye-Romanya Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan 7Skies, Nis 08, 2016, 08:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies

Nis 08, 2016, 08:49 ÖÖ Last Edit: Nis 08, 2016, 09:24 ÖÖ by 7Skies
http://www.diacaf.com/stiri/economic/dupa-intelegerea-legata-de-moscheea-de-la-bucuresti-romania_41066361.html

Romanya kaynaklarına göre Füze, Elektronik-Optik, Mühimmat, Zırhlı Personel Taşıyıcıkonuları ve silah sistemlerinin üretiminde işbirliği görüşülmüş.
Bizim basında yazmasada Roketsan ve Nurol Makina da ordaymış ve Romanyanın savunma şirketleri

ROMARM,    www.romarm.ro
UM Mija,   www.ummija.ro
UPS Dragomireşti,  www.upsdragomiresti.ro
UM Sadu,  www.umsadu.ro/acasa/
UM TOHAN Zarnesti,  www.tohan.ro/      ziyaretler gerçekleştirmişler.


Ayrıca Aselsan ve Roketsan

IAR Ghimbav, http://www.iar.ro/    şirketine ziyaret gerçekleştirmiş.Habere konu olan 2 adet Fırkateyn(King Ferdinand ve Queen Maria) modernizasyonu 200 milyon Euro değerindeymiş.
http://www.cugetliber.ro/stiri-eveniment-turcia-si-romania-vor-colabora-pentru-modernizarea-fregatelor-regele-ferdinand-si-regina-maria-285469

http://stirileprotv.ro/stiri/international/trei-nave-performante-de-razboi-din-flota-navala-turca-in-portul-constanta-motivul-pentru-care-au-fost-aduse-in-romania.html

http://www.romania-actualitati.ro/trei_nave_militare_din_turcia_in_vizita_in_portul_constanta-88476

http://www.evz.ro/consortiu-turco-roman-sustinut-de-ministerul-apararii-din-turcia-interesat-de-modernizarea-fregatelor.html


Amiral Alexander Marsu, Mayıs 2015 İstanbul da imzalanan anlaşma  "savunma sanayiinde bu tür ilişkilerin gelişmesi için kapıları açtı.


*-*-*-*


Türk Savunma Sanayi Romanya'ya çıkarma yaptı

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) öncülüğündeki Türk savunma sanayi Romanya'ya çıkarma yaptı. Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı gemiler Köstence Limanı'nı ziyaret etti.

Türkiye'de özellikle MİLGEM projesi ile büyük bir ivme kazanan denizcilikte yerli dizayn, mühendislik ve entegrasyon yeteneğinin STM liderliğinde dost ve müttefik ülkelerde pazar kazanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye ve Romanya arasındaki işbirliğini desteklemek üzere Türk Deniz Kuvvetlerine ait gemiler Köstence limanını ziyaret etti.

BAŞARILAR TANITILDI

Kamu ve özel sektörün müşterek katılımıyla gerçekleşen ziyaret programında, Türkiye'nin bu alandaki başarıları STM öncülüğündeki heyet tarafından Romanya Savunma Bakanlığı Yetkilileri ve Deniz Kuvvetlerine tanıtıldı.

Programa ev sahibi ülkeden Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Alexandru Mirsu, Savunma Komitesi Başkanı Senatör Ion Mocioalca, üst düzey subaylar, kamu ve özel sektör temsilcileri ile büyük bir basın ordusu iştirak etti. Türkiye'yi de Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Cemal Sami Tüfekçi ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ile diğer üst düzey yöneticiler temsil etti.

Türkiye ile Romanya arasında tesis edilmesi hedeflenen askeri alandaki bu işbirliğinin özellikle Karadeniz olmak üzere bölgesel istikrara katkı sağlayacağı ifade edildi.


ROMANYA MAKAMLARINA SUNULDU

4 Nisan'da gerçekleştirilen organizasyonda Romanya Deniz Kuvvetleri'ne ait iki fırkateynin modernizasyonu için açılan ihaleye ilişkin çalışma da yapıldı. 2004-2005 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satılan 2 adet İngiltere yapımı Tip-22 sınıfı fırkateynin yenilenmesi ihtiyacının karşılanması için Romanya tarafından uluslararası ihale açılmıştı. Bu ihaleye katılmak üzere Türkiye Savunma Sanayi'nin önde gelen firmaları STM öncülüğünde hazırlıklarını Romanya makamlarına sundu.

Söz konusu modernizasyon projesine ilave olarak, milli kaynak ve mühendislikle üretilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi'nin ilk gemisi TCG Heybeliada Korveti'nin imkan ve kabiliyetleri de, Romanya Deniz Kuvvetleri ve Savunma Sanayii yetkililerine denizde tanıtıldı.

Tanıtım faaliyetinin önemli adımlarından bir diğerini; Türkiye'den STM liderliğinde, HAVELSAN ve ASELSAN ile Romanya'dan CSR firmasının katılımıyla gerçekleştirilen Proje Grubu İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması oluşturdu.


Mesajı Paylaş
.

ocay

Mühimmat üretiminde MKEK'den daha başarılı Rumen firmaları. Bu konuda iş birliği iyi olurdu Mesajı Paylaş

HDS

Romanya-Moldova, Beserebya hattı şu aralar Rusya-Batı yüzleşmesindeki sınır hattı sayılır. Maşallah, Türkiye de Rusya'ya karşı her işin altından çıkıyor.

Biz hakikaten bunların fırkateynlerini falan modernize ederiz de şimdi. ESSM de koyarız.  :) Mesajı Paylaş

Baltica

Birileri, Baltik Denizi'nden Karadeniz'e, bir "Cordon Sanitaire"mi cekiyor ne ? :) Mesajı Paylaş

delidumrul

Petro Poroşenko bunu beğendi :D Mesajı Paylaş

Baltica

Gelecek hafta, bazi ziyaretlere dikkatle bakmak lazim  ;) Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

#6
Nis 13, 2016, 12:55 ÖS Last Edit: Nis 13, 2016, 01:00 ÖS by Çınar Çakmak
Quote: HDS "Biz hakikaten bunların fırkateynlerini falan modernize ederiz de şimdi. ESSM de koyarız."

VL MICA-M RF ,  VL MICA-M IR  
Corvettes too small to have the big and costly Aster missile system are the most likely customers for the VL MICA-M, which offers similar capability as the Aster 15 but without its booster and PIF-PAF vectorial control
https://en.wikipedia.org/wiki/MICA_(missile)

Quote: Baltica "Birileri, Baltik Denizi'nden Karadeniz'e, bir "Cordon Sanitaire"mi cekiyor ne ?"

Karadeniz'den devam edin...
http://www.kanalahaber.com/yazar/celal-kazdagli/kahireden-ankaraya-kral-selman-ve-islam-ordusu-27798/
http://www.haber7.com/ortadogu/haber/1892828-batinin-isgalini-bitirecek-yapi-islam-ordusu
Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ocay


ocay

HAVELSAN-ASELSAN Romanya Type-22 Firkateyn modernizasyon işini almış


http://m.c4defence.com/Duyrular/havelsan-basin-duyurusu/1055/4 Mesajı Paylaş

putty

#9
Tem 20, 2016, 09:18 ÖS Last Edit: Tem 20, 2016, 09:23 ÖS by putty
Geminin silah sistemleri sökülerek Romanya ya devredilmiş. Havelsan genesis tabanlı buradan süper bir iş çıkartacaktır. Sonar deniz altı muharebe sistemleri Aselsan kulaç stop haberleşme sistemleri flir elektronik harp filan bir sürü şeyde satacağız belkide. Keşke radar da olsaydı. Romanya nın kendi tercihlerini dayatmasına biraz direnmek lazım adamları ikna etmek lazım. Sistem entegrasyonundan firmalarımız ürünlerimiz maksimum istifade etmeliki ürünlerimize aşinalık alışkanlık oluşsun. Böyle işler almak lazım
Belkide İngilizleri bile kıskandıran bir gemi ortaya çıkartırız
Gerçi şimdi fark ettim 208 milyon dolara iki gemye ne yapabilirizki şapkadan tavşan çıkmaz heralde.
Romanya'nın firkateylerini Türkiye modernize edecek


STM öncülüğünde HAVELSAN, ASELSAN ve Romanya firması CSR'nin kurduğu ortaklık, Romanya Firkateyn Modernizasyonu ihalesini kazandı. Romanya'nın 2004-2005 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satın aldığı İngiltere yapımı Tip-22 firkateynlerinin modernizasyonu için açtığı ihale sonuçlandı. İhaleyi STM ana yükleniciliğinde HAVELSAN, ASELSAN ve CSR firmasının kurduğu ortaklık platformu kazandı. Proje, yaklaşık 208 milyon ABD doları bedel ile 2 adet Type 22 firkateynin modernizasyonunu içeriyor.
Geminin Romanya ya silahları sökülmüş halde verilmiş hali bu
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter