Türkiye -Pakistan Savunma Sanayii İlişkileri

Başlatan kimlikci, Nis 01, 2016, 04:19 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

Nis 01, 2016, 04:19 ÖS Last Edit: Nis 01, 2016, 04:25 ÖS by kimlikci
Pakistan İle Ortak Savunma Sanayinde İşbirliği Geliştirilecek ve Ortak Üretim Yapılacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye ile Pakistan arasında savunma sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesini, teröristle mücadele ve askeri eğitim konularında tecrübe paylaşımının artırılmasını, ortak tatbikatlar ve personel değişimine daha kapsamlı şekilde devam edilmesini hedeflediklerini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Pakistan Genelkurmay Başkanı Reşad Mahmud'un daveti üzerine bu ülkeye giden Orgeneral Akar'a, Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki törenle "Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası" takdim edildi.

İkili görüşmelerde Pakistanlı yetkililere, Lahor'da yaşanan terör saldırılarından dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri adına taziyelerini ileten Akar, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Pakistan zor günlerinde hep birbirinin yanında ve dayanışma içinde olmuştur. Pakistan ve Türkiye arasında derin tarihi ve kültürel bağlar vardır. Her iki ülke de birbirinin keder ve sevinçlerini paylaşmış, ortak hak ve menfaatlerini gözetmiştir. Pakistan bizim için dost ve kardeş ülkedir. Bundan sonra da böyle kalmaya devam edecektir. Ayrıca topraklarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağının dalgalanıyor olması itibariyle de Pakistan ile kardeşliğimizin yakın tarihimizde ayrı bir yeri vardır.

Hem siyasi hem de askeri boyutu ile iki ülke arasındaki ilişkiler mükemmel seviyededir. Her alanda daha da geliştirilmelidir. Savunma sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesini ve ortak üretim yapılmasını, teröristle mücadele ve askeri eğitim konularında bilgi ve tecrübe paylaşımının artırılmasını, ortak tatbikatlar ve personel değişimine daha da kapsamlı bir şekilde devam edilmesini hedefliyoruz."

http://aa.com.tr/tr/turkiye/pakistan-ile-ortak-savunma-sanayinde-isbirligi-gelistirilecek/547827 Mesajı Paylaş

orko_8

O kadar eğitim alıyorlar bizden karşılığında biz de onlardan Super Mushak alırız, ASELSAN aviyonikleri takarız hatta belki TAI'de monte ederiz. Mesajı Paylaş

ocay

ironisi bile kötü Mesajı Paylaş

murattekin

İşin içine TAİ ve Aselsan girerse iş 10 yıl kadar sürer hocam  :P   O zamana Mushak falan kalmaz. Mesajı Paylaş
...

byemre

Zaten nerde fakir, gelişmemiş ülke varsa bizim dostumuz. Mesala Pakistan'a Milgem, Altay, Atak vb pahalı oyuncakları satmak imkansıza yakın. Ama Mpt-76 yi bir zahmet alsınlar. Yoksa lafla peynir gemisi yürümez ! Dost isek gereğinin yapılması lazım. Eğer Katar bizim male sınıfı, taktik sınıfı ihalarımiz varken bizden almıyorsa orda bir duralım. Mesajı Paylaş

geophysics

Bizim Male sınıfını Tsk bile kullanmıyorken Katar neden alsın?.. Ortada seri üretime geçen bir ürün mü var?..

Katar, Bayraktarın mini ihasını almıştı. Eğer taktik ihayı almayıp aynı sınıfta başka bir ürün aldılarsa bunun altında buzağı aramaya da gerek yok..

Hocam kimse gönlümüz hoş olsun diye yetersiz ya da isterlerini karşılamayan bir ürünü bizden almaz. Babamızın oğlu bile olsalar...

Mesajı Paylaş

byemre

#6
Nis 01, 2016, 09:35 ÖS Last Edit: Nis 01, 2016, 09:41 ÖS by byemre
Bence gönlümüzü hoş etsinler. Bayraktar ihayı alabilirler, hem silahlı hemde male performansına sahip. Anka konusunda ise bizim istediğimiz satcomlu iha onlara fazla, anka-b gelişimini tamamlamak üzere. Bu müslüman ülkelerini anlamak ne mümkün ! Yarın dara düşseler mecburiyetten bize başvuracaklar, çünkü o zaman o güvendikleri ülkeler sırt dönmüş olacaklar. Edit: BAE ile aramız iyi değil, ama Katar'dan daha fazla silah sattık. Mesajı Paylaş

geophysics

#7
Nis 01, 2016, 09:56 ÖS Last Edit: Nis 01, 2016, 09:59 ÖS by geophysics
Bayraktarın silahlı ihası da geliştirme aşamasında. Ankanın, Tsk envanterine girip kendini kanıtlamadan ihraç edilmesini pek olası görmüyorum...

Bunun dışında önemli silah sistemlerimizin kritik elemanları yurt dışından tedarik ediliyor. Milgem ve T129'da motorlar yabancı. Ve motor üreticisi ülkeler aynı zamanda önemli gemi ve helikopter üreticisi. Ha keza Altay'da da var benzeri problem. Adam Alman motorlu Türk tankı alacağına Leopard 2 alıyor... Ya da T129 yerine king cobra/apache alıyor.

Biz katma değeri yüksek ürünleri ihraç edeceksek kritik elemanlarını da milli olarak üretmeliyiz...

Ya da Mursi dönemi Mısır gibi bize yakın devletlere satış yaparız.(Bir ihtimal) Onun da gerçekleşmesi için Ab/Abd ülkeleri motor satışına onay vermeli ki bu da mümkün görünmüyor.. Aa tabi finansman meselesi de var işin. Fms gibi oluşum gerekli bunun içinde. Ve yeterince para..

Mesajı Paylaş

şirpençe

Pakistan nin uzaya uydu gönderme kapasitesi var mı arkadaşlar Mesajı Paylaş

kimlikci

Milli Savunma Bakanı Işık Pakistan'da


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ziyaret için gittiği Pakistan'da iki ülke arasında karşılıklı savunma sanayi işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Işık, iki ülke arasındaki en önemli potansiyel projelerden birinin T-129 ATAK Helikopter Projesi olduğunu belirterek, bu kapsamda, 1 adet T-129 ATAK helikopterinin Pakistan'da uçuş testleri icra ettiğini söyledi. Bu testlerin başarıyla tamamlandığını hatırlatan Işık, projenin olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasıyla, iki ülkenin askeri ve savunma sanayi alanındaki yakın iş birliğinin daha da gelişeceğine işaret etti.
Başlangıç Eğitim Uçağı Tedariki Projesi kapsamında Pakistan üretimi "Super Muşak Uçakları" da dahil olmak üzere tüm tekliflerin alındığını kaydeden Işık, Muşak uçaklarının alımına prensip olarak karar verildiğini ifade etti. Işık, teknik detayları görüşmek üzere Türkiye'den bir heyetin Pakistan'ı ziyaret etmesinin planlandığını söyledi.
Işık, Pakistan'da inşa edilmesi öngörülen 4 adet MİLGEM Ada Sınıfı Korvet Projesi kapsamında ise Pakistan tarafının talep ettiği 400 milyon dolarlık kredi miktarının Hazine Müsteşarlığı tarafından kabul edildiğini, iç onay sürecinin tamamlanmasının ardından teknik ayrıntıların ilgili makamlarla müzakere edileceğini bildirdi.
Öte yandan, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterindeki 3 adet Agosta sınıfı denizaltının modernizasyonu kapsamında sözleşme görüşmelerine başlandığını anlatan Işık, sözleşmeyi bu ayın sonuna kadar imzalamayı istediklerini sözlerine ekledi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366115/milli-savunma-bakani-isik-pakistanda
Mesajı Paylaş

ocay

Donanma Projeleri karşılığında yapılıyorsa Mushak alımı; diyecek bir şey yok :) Mesajı Paylaş

kimlikci

Turkish T129 undergoing tests in Balochistan Pakistan Army

https://www.youtube.com/watch?v=0yGXEMZxJ0s Mesajı Paylaş

korat

Pakistan resmi olarak 4 adet milgem pakistan da inşası ve T 129 konusunda talepte bulunmuş, bir foruma göre bir şey demek erken olur fakat defence.pk haricinde ciddi sayılabilecek  bir denizcilik haber sitesinde de görünce buraya eklemeye karar verdim.
http://defence.pk/threads/pakistan-formally-requests-to-buy-4-ada-class-corvettes-and-t-129-helicopters.433407/ Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

kimlikciBir hatırlatma  8)

Pakistan ATAK ın manevra kabiliyetini beğendiği konuşuluyor

Hadi hayırlısı Mesajı Paylaş

ocay

http://www.milscint.com/tr/stm-pakistanda-denizalti-modernizasyon-ihalesi-kazandi/

Agosta Modernizasyon işi tamam..


T129 ve Milgem'de ne işler çıkacak bakalım.. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter