SAHA ~ Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi

Başlatan kimlikci, Haz 27, 2016, 02:59 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

Haz 27, 2016, 02:59 ÖÖ Last Edit: May 19, 2019, 02:51 ÖS by Yönetim


http://www.sahaistanbul.org.tr/index.php/tr/

Derneğin web sitesi

Dernek üye sayısı 145 sene sonu hedefi ise 300 olduğu söyleniyor. Üyelerin arasında Baykar Makine de var

Hedefleri arasında uluslararası akreditasyonu olan kalifikasyon merkezlerinin oluşturulması da var

İnsansız sistemler için mükemmeliyet merkezi kurulması hedefler arasında

http://www.sahaistanbul.org.tr/index.php/tr/saha-blog/18-sn-can-erel-makalesi

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/06/07/kobiler-milyar-lik-sa-hada-kumelendi Mesajı Paylaş

meraklı

Haluk Bayraktar: Yüksek Teknoloji ve Savunma Sanayi Yatırımları, Geleceğimiz Adına En Önemli Garantimizdir

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar katıldığı bir televizyon programında hem SAHA İstanbul hem de Türkiye'nin yüksek teknoloji ve savunma sanayisindeki millileştirme faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

SAHA İstanbul'un, 353 üyesiyle kendini Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesine katkı sağlamaya adadığını söyleyen Bayraktar, 20 yıl önce Türk savunma sanayisinin içine kapalı, özel sektör firmalarının çok zor girebildiği bir alan olduğunu hatırlattı.

Haluk Bayraktar, "SAHA İstanbul ile hedefimiz; dinamik olan özel sektör firmalarımızı savunma sanayine entegre etmek" dedi.

Bayraktar şöyle devam etti:

"Üyelerimizin hali hazırda yürüyen yerlileşme ve millileşme programlarına destek vermelerini sağlıyoruz. Üyelerimizin elektronik, yazılım, kompozit malzemelerden talaşlı imalata kadar farklı konularda çok özel kabiliyetleri var. Savunma sanayi tüm bu sektörleri kapsıyor. Hedefimiz, tüm bu firmaları savunma sanayisinin içine katmaktır."

"SAHA İstanbul üyeleri arasında farklı bir sinerji var. Herkes birbirinin problemiyle, derdiyle dertlenince çok güzel bir sinerji ortaya çıkıyor"diyen Bayraktar, konsorsiyum kurarak yaptıkları güzel projeler olduğunu; SAHA İstanbul'un, savunma sanayisindeki başarının artması bağlamında önemli bir kümelenme olduğuna dikkat çekti.

Haluk Bayraktar, SAHA İstanbul üyeleri arasında yerli ve milli savunma sanayi hamlesi adına başarı örnekleri yaşandığını belirterek, "İhracatın ciddi bir yükseliş grafiğinde olduğunu ve ciroların da ciddi anlamda arttığını görüyoruz"dedi.

Türkiye'nin son 15 yılda savunma sanayisinde ciddi bir atılım içinde olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

"Bundan 15 yıl önce yerlilik oranları yüzde 20'lerdeydi, şimdi yüzde 60'ı geçtik. Proje sayısı da ciddi anlamda arttı. Bundan 10 yıl önce savunma sanayisinde 300 proje yürütülürken, şu anda 600'ün üzerinde proje yürüyor. Son dönemde ana platform projelerinde, insansız hava araçlarında, milli gemide, eğitim uçaklarında, radar ve elektronik projelerinde başarı örneklerinin ortaya çıkması, sektörün derinleşmesine katkı sağladı. Ana platformlardaki başarıların alt katmanlara yayılması, özel sektörün buraya entegre olması, buraya hizmet ve iş üretir hale gelmesi kritik önem arz ediyor. Hem maliyet etkin hem de rekabete açık alanlar olması nedeniyle çok büyük önem taşıyor."

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, savunma sanayinin son 15 yıldaki başarısının örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Milli ve özgün üretim modelinin diğer sektörlerde de yayılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, Türk savunma sanayinin ihracattaki artışına da dikkat çekti.

Bayraktar şöyle devam etti:

"Savunma sanayinde başarı örnekleri ortaya çıktıkça, geliştirilen yeni teknolojiler TSK, emniyet teşkilatımız ve jandarma bünyesinde kullanıldıkça ihracat potansiyelimiz de artıyor. 2018 yılında savunma sanayiinde 2,1 milyar dolar gibi yüksek bir ihracat rakamı yakalandı. Bundan 10 yıl önce bunun yarısı bile değildi. Her yıl ortalama yüzde 10 artış ile Türkiye'nin savunma sanayi ihracatında bir ivme var. Ayrıca cirolar her yıl yaklaşık yüzde 9 oranında büyüdü. Bu ivmenin daha da artacağına inanıyorum. Türkiye olarak geleceğin teknolojilerine, kritik teknolojilere, katma değeri yüksek ürünlere, bağımsızlığımız açısından stratejik önem taşıyan alanlara yatırım yapmamız ve bunu sistemli ve programlı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Milli teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yüksek teknoloji ve savunma sanayi yatırımları geleceğimiz adına en önemli garantimizdir. Bunun sonuçlarını da bir anlamda ihracat rakamlarıyla görüyoruz."

Haluk Bayraktar, Türkiye'nin kalkınmasında ve gelişme hamlesinde şu an en kritik konunun yüksek teknoloji alanında atılan adımlar olduğunu belirtti.

Son yıllarda sanılanın aksine Türkiye ekonomisinde savunma sanayisine ayrılan payın azaldığına da dikkat çeken Bayraktar,

"Gayrı Safi Milli Hasıla içinde son 15 yılda savunma sanayisine ayrılan pay düşme eğiliminde. 2002 yılında savunma sanayisine ayrılan pay yüzde 4 iken, şu an yüzde 2,2'lerde. Şu anda aslında bütçemizin daha azını savunmaya ayırıyoruz. Bunun nedeni aslında şu: Yerli katkı artıyor. Yerli katkı arttıkça daha maliyet etkin ve daha düşük maliyetli işler yapılmış oluyor. Yerlileşme, hem ülkenin cari açığını düşürme yönünde katkı sağlıyor hem de daha az maliyetle daha çok sistem tedarik edilmiş oluyor. Bizim yerlileşme ve Milli Teknoloji Hamlesi adına yaptığımız her şey, çarpan etkisiyle ülke ekonomisine katkı sağlıyor" diye konuştu.

http://www.milscint.com/tr/haluk-bayraktar-yuksek-teknoloji-ve-savunma-sanayi-yatirimlari-gelecegimiz-adina-en-onemli-garantimizdir Mesajı Paylaş

nokta

#2
May 19, 2019, 02:38 ÖS Last Edit: May 19, 2019, 02:52 ÖS by Yönetim
SAHA İstanbul'da "Yerli ve Milli" Vurgusu

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği'nin SAHA İstanbul 3'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı bugün İstanbul'da gerçekleştirildi. Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, kurul toplantılarında söz aldılar; Türkiye'nin milli ve yerli sanayi ve havacılık sanayisi yönünde SAHA İstanbul'un kısa süre içinde kat ettiği yolu övdüler. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcılısı Hasan Büyükdede ise Divan Başkanı oldu.

Toplantıda yerli ve millilik vurgusu ön plana çıkarken, üye firmaların Türk asıllı olmasına ağırlık veren tüzük değişikliği yapıldı. Öte yandan SAHA İstanbul'un fuar firması kurması karara bağlandı.  Kurulacak firma, SAHA İstanbul yönetiminde fuar ve benzeri organizasyonları faaliyete geçirilmesinde yer alacak.

Genel Kurulda 2017-2018 yıllarına ait geçmiş dönem faaliyet bilançoları, gelir gider tablosu oy birliğiyle ibra edildi. Yeni dönem konusunda projeksiyonlar ve çalışmalar sunulurken yeni yönetim kurulunun yeni üyeleri seçildi. Tek bir liste üzerinden gerçekleşen oylamada liste oy birliğiyle onaylandı. Haluk Bayraktar'ın liste başı olduğu yönetim kurulu üyeleri iki yıllığına görev alacak. Yönetim Kurulu kendi aralarında ayrı bir toplantı yaparak görev dağılımını gerçekleştirecek.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri şu kişilerden oluşuyor;

SAHA YÖNETİM KURULU ASİL LİSTE

1-  BAYKAR - Haluk Bayraktar (Havacılık)

2- ASELSAN - Prof. Dr. Haluk Görgün (Elektronik)

3- AKIM METAL - Ali Fazıl Böyet (Makine İmalat)

4- STM - Murat İkinci (Danışmanlık)

5- ALTINAY - Hakan Altınay (Robotik)

6- GÖKSER HAVACILIK - Hilal Ünal Türkkan (Havacılık)

7- TRTEST - Bilal Aktaş (Test-Sertifikasyon)

8- OBSS - Zafer Şen (Yazılım)

9- SUNUM- Prof. Dr. Fazilet Vardar (Malzeme)


SAHA DENETİM KURULU ASİL LİSTE

1-  ONUK TAŞIT - Ekber Onuk (Deniz Platformları)

2- ERMAKSAN - Ahmet Özkayan (Makine İmalat)

3-  KAYALAR BAKIR - Cengiz Kaya (Metal)


SAHA YÖNETİM KURULU YEDEK LİSTE

1- KORDSA - Dr. Deniz Kalaycı (Kompozit)

2- SADTEK - Atilla Sevil (Elektronik)

3- USEL MAKİNA - Uğur Şimşir (Makine İmalat)

4- ALUTEAM - Ebubekir Koç (Metal)

5- TAİS - Doğan Beşcan (Deniz Platfrom)

6- ARGOS AI - Ümit Karadeniz (Yazılım)

7- YALTEKSAN - İhsan Katırcı (Nano Malzeme)

8- TSE - Metehan Çalış (Test - Sertifikasyon)

9- KONSANTAŞ - Sevda Kayhan Yılmaz (Metal)


SAHA DENETİM KURULU YEDEK LİSTE

1- FRITERM - Metin Duruk (İklimlendirme)

2- MAVİJET - Mustafa Özkan (Makine İmalat)

3- HİPAŞ - Fikret Dalgakıran (Hidrolik)

http://www.c4defence.com/Anasayfa Mesajı Paylaş

orko_8

İstanbul'daki savunma ve havacılık alanındaki, ağırlıklı olarak KOBİ ve yan sanayi kümelenmesi şeklinde kurulmuş bu kurum, alternatif SASAD haline gelmiş gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Enteresan değil mi? Daha da dinamik görünüyor. Mesajı Paylaş

nokta

SAHA İstanbul, Ankara'ya Geldi

SAHA İstanbul kümelenmesi çalışmalarına yeni bir irtibat ofisi ekledi. 2015 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 21 ilde toplam 391 üyesiyle Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, Ankara'da yeni bir ofisi hizmete açtı.

Teknopark İstanbul'daki merkez ofisi, Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark ve Hadımköy DESB irtibat ofislerinin ardından SAHA İstanbul, hizmet ağını genişletmek ve Anadolu'ya da ulaşmak için Ankara'da üçüncü irtibat ofisini açıyor.

Açılış töreni SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla Teknopark Ankara'da gerçekleşti. SAHA İstanbul'un etkinliği 25-28 Mart 2020 tarihlerinde CNR içindeki İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin katıldı.

Büyükdede, savunma sanayiinde alınması gereken çok mesafe olduğunun altını çizerek, "Uçak, zırhlı ve elektrikli araçlar endüstrimizde, yazılımda, donanım ve teçhizat üretiminde, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu o kadar çok malzemenin üretilmesi gereksinimiyle yüz yüze kalıyoruz ki bizim onların her birine yeni alanlar, sanayi bölgeleri, insan kaynağı oluşturmamız ve onları minimum maliyetle bu ihtiyaçları karşılayabilecek güce eriştirmemiz gerekiyor. Savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok alanda çalışmamız lazım" dedi.

Dere ise SAHA İstanbul'un, savunma sanayii alanında öne çıkan iki şehir olan İstanbul ve Ankara arasında kurulacak köprü için önemli olduğunu belirterek, sektörün gelişmesi için kamu, özel sektör ve akademi gibi tüm paydaşların birlikte çalışmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, SAHA İstanbul'un hızlı bir ivme ile en büyük sanayi kümelenmesi haline geldiğine işaret ederek, "Yoğun emeklerle bugüne geldik. 391 üyemiz var. Amacımız milli teknoloji hamlesini desteklemek. Bu anlamda faaliyetlerimize devam ediyoruz. 21 ilden üyelerimiz var. Savunma sanayi, elde ettiği başarılarla son 15 yılda diğer sektörlere örnek oldu. Şimdi de savunma sanayinin kalbi olan Ankara'daki eksikliğimizi de kapatmış bulunuyoruz" dedi.Kıbrıs Barış Harekatı döneminde Türkiye'ye uygulanan ambargonun sonucunda devlet eliyle savunma sanayi firmaları kurulduğunu hatırlatan  Bayraktar, "Bugün yaşanan
ambargolara karşı yürüttüğümüz milli teknoloji hamlesi, bilimin ve teknolojinin dünyada belli eller altında toplanmasına bir itirazdır. SAHA İstanbul da bugün hali hazırda yaşanan sorunlara, parasını verip alamadığımız uçaklara bir cevaptır" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/saha-istanbul-ankaraya-geldi/8458/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter