İran Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Ice Man, Mar 30, 2016, 12:44 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Iran "Hellfire" füzesini tanıttı

Tahran, yeni havadan satha ve satıhtan satha ateşlenebilen zırh-delici özelliği sahip Azarakş (Yıldırım) füzesini tanıttı.

Tasnim Haber Aajansına göre Azarakhsh, 127-millimetre kalibrede ve helikopterden ateşlenebiliyor.  Yaklaşık 70 kilogram ağırlığındaki füzenin 10 km menzili var ve son altı kilometrede füze hedefe kilitlenebiliyor.  Füze hedefi otomatik olarak tespit ve takip edebiliyor.


Editörün notu: 'Hellfire', AGM-114 füzeleriyle özdeşlemiş olarak tanınsa da 'Helikopterden Ateşlenen at-ve-unut Füze' (Helicopter Launched Fire-and-forget missile) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur.

http://www.c4defence.com/Gundem/iran-hellfire-fuzesini-tanitti/5812/1 Mesajı Paylaş

murattekin

AIM-9B'nin parlak versiyonu.
Mesajı Paylaş
...

süper çavuş

B değilde P den afirtma sanırım. Mesajı Paylaş

Trilogy

İran ordusu: Yabancı güçlerin müdahale hakkı yok, füze programımız durmaksızın sürecek

İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Mesud Cezayiri "İran'ın füze programı durmaksızın sürecek ve yabancı güçlerin bu konuda müdahale hakkı yok" dedi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Fransız mevkidaşı Jean Yves Le Drian'la görüşmesinden önce Tahran'la ilişkilerde 'aşırıcılıkla' suçladığı Avrupa Birliği'ni (AB) eleştirdi.

Yarı resmi Tasnim haber ajansına göre, İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Mesud Cezayiri "İran'ın füze programı durmaksızın sürecek ve yabancı güçlerin bu konuda müdahale hakkı yok" diye konuştu.
Cezayiri ayrıca 'Hiçbir İranlı yetkilinin bu konuyu yabancılarla tartışmasına izin verilmediğini' söyledi.

ZARİF: AVRUPA ÜLKELERİ, ABD'Yİ İRAN İLE YAPILAN NÜKLEER ANLAŞMADA TUTMAK İÇİN AŞIRICILIKTAN ACI ÇEKİYOR

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de AB'nin ABD'nin baskısı altında hareket ettiğini ve bunun AB'ye zarar vereceğini belirtti.

Reformcu kesime yakın Etemad (İtimat) gazetesine konuşan Zarif "Avrupa ülkeleri ABD'yi İran ile yapılan nükleer anlaşmada tutmak için aşırıcılıktan acı çekiyor ve bu nihayetinde Avrupa'nın politikalarına zarar verecek" ifadelerini kullandı.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI LE DRIAN TAHRAN'DA

Açıklamalar Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian'ın bugün Tahran'a yaptığı 1 günlük ziyareti sırasında geldi. Le Drian İranlı mevkidaşı Zarif'in yanı sıra İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelecek.

Le Drian'ın gündeminde Tahran'ın balistik füze denemeleri, İran ile P5+1 ülkeleri arasında 2015'te imzalanan nükleer uzlaşı ve Ortadoğu'daki gelişmeler bulunuyor.

Bakan Le Drian ziyaretten önce yaptığı açıklamada ülkesinin ABD'nin aksine İran ile yapılan anlaşmaya sadık olduğunu yinelemiş ancak "İran'ın balistik füze programı Fransa ve müttefikleri için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu program BMGK'nin 2231 sayılı kararına uygun değil ve bölgede istikrarı bozan bir faktördür" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Tahran'ın balistik füze programının sürmesi nedeniyle nükleer uzlaşıdan ülkesini çekme tehdidinde bulunmuştu. Anlaşma ile İran askeri amaçlı nükleer faaliyetlerini sonlandırmış, karşılığında İran'a yönelik yaptırımlar hafifletilmişti.

ŞAMHANİ: NÜKLEER ANLAŞMAYI YAŞATMAK İÇİN AVRUPA'NIN TRUMP'A ÖDÜN VERME POLİTİKASI YANLIŞ

Bu arada Le Drian ile Tahran'da görüşen İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani'nin görüşmeye askeri üniforma ile katılması dikkat çekti.
ISNA'nın aktardığına göre Şamhani, Le Drian'a ülkesinin füze programının diğer ülkelere tehdit teşkil etmediğini ve savunma amaçlı olduğunu iletti.

Şamhani "Füze çalışmalarımız savunma politikamızla uyumlu ve hiçbir ülkeye tehdit teşkil etmiyor" dedi.

Şamhani ayrıca nükleer uzlaşının Avrupalı imzacılarının  'anlaşmayı yaşatmak için ABD Başkanı Trump'a ödün verme politikasının yanlış olduğunu' ifade etti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803051032499754-iran-ordusu-yabanci-gucler-mudahale-fuze-programi/ Mesajı Paylaş

Terra

İran Devrim Muhafızları'na "Karrar" tankı

İran Devrim Muhafızları Birliği yerli üretim Karrar ana muharebe tankını satın almayı planlıyor.

Tasnim Haber Ajansı tarafından 18 Temmuz'da yayınlanan bir haberde İran Devrim Muhafızları Birliği'nin (IRGC) 800 adet Karrar muharebe tankını satın almayı planladığı bilgisi yer aldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında, İran kara kuvvetleri komutanı Tuğgeneral Kioomars Heidari, yerli Karrar tanklarının silahlı kuvvetlere teslim edilmek üzere hazır olduğunu söylemişti.

T-90MS'ye benzerliği ile dikkat çeken tank modern atış kontrol sistemi sayesinde gece-gündüz görüş imkanına ve 125mm silah sistemi ile ilk atımda yüksek vuruş kabiliyetine sahip. Tankın taretine kara ve asimetrik tehditlere karşı kullanılan 7.62mm veya 12.7mm kalibreye sahip uzaktan kumandalı silah sistemi entegre edilebiliyor.

Karrar ana muharebe tankının gövdesi ve taretin ön kısmı patlayıcı reaktif zırh (ERA) ile donatılmıştır.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/19/iran-devrim-muhafizlarina-karrar-tanki/ Mesajı Paylaş

Berk

#20
Eyl 30, 2018, 01:54 ÖS Last Edit: Eyl 30, 2018, 01:56 ÖS by Berk
Özellikle ambulansın aksını çok beğendim, küçükken yaptığım tahta arabalarınkine benzemiş.  :D


Mesajı Paylaş

Atılgan

İRAN, HÜRMÜZ BOĞAZI'NDA TATBİKAT DÜZENLEYECEK

İran, uluslararası petrol sevkiyatı için stratejik konumdaki Hürmüz Boğazı'ndan Hint Okyanusu'nun kuzeyine kadar uzanacak geniş bir alanda askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

İran, uluslararası petrol sevkiyatı için stratejik konumdaki Hürmüz Boğazı'nda askeri tatbikata başlayacağını duyurdu.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında yarın başlayacak tatbikatın üç gün süreceğini söyledi.

"Velayet 97" adı verilen tatbikatın yaklaşık 2 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayacağını aktaran Hanzadi, "Tatbikatın sınırları Hürmüz Boğazı'ndan Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nun kuzeyine kadar uzanacak." dedi.

Hanzadi, tatbikatta ilk kez denizaltılardan füze fırlatılacağını belirterek, savaş gemileri, helikopterler ve keşif uçaklarının da tatbikatta yer alacağını kaydetti.

https://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=86937 Mesajı Paylaş

Karabasan

İran Şahab-3 balistik füzesini denedi. Füzenin 1300 km olduğu ancak 965 km yol kat ettiği söyleniyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/iran-balistik-fuze-denemesi-yapti/1541865 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

İran Savunma Sanayii Kendine Yeterli mi?

İran Silahlı Kuvvetleri'nden Tümgeneral Mohammad Hossein Baqeri, İran'ın savunma sanayiindeki ihtiyaçlarını karşılamada kendi kendine yeterlilik kazandığını belirtti. Askeri ürünlerin sergilendiği fuarda konuşan Bageri, ülke savunmasında öz yeterlilik elde ettiklerini belirtti ve ekledi: "Bu başarıların İran ulusu için etkili kuvvet, caydırıcılık,  güvenlik ve sürdürülebilir savunma sağladığını söyleyebiliriz."

Savunma ve muharebe ekipmanlarının diğer devletlerden tedarik edilmesine güvenmeyen Tahran, İranlı uzmanların geliştirdiği ekipmanları tercih ediyor. Tümgeneral ayrıca, ihtiyaçları olan savunma teçhizatının geliştirilmesi için, İran'ın bilgi tabanlı firmalarıyla ortaklaşa çalışmak için bir strateji yürüttüklerini açıkladı.

http://c4defence.com/Gundem/iran-savunma-sanayii-kendine-yeterli-mi/9045/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Efsanevi İran özel kuvvetleri bir gösteri sırasında:


https://twitter.com/i/status/1235100324144152576 Mesajı Paylaş

putty

Teakwondo ya giderdim ben çocukken bize kuşak imtahanında kiremit kırdırırlardı. Kiremiti kendimiz getirirdik daha doğrusu getiremeyenede es geçerlerdi biraz görsel eğlence gibiydi yani. Kiremitler eski ise kırılmazdı hadi onu öğrendik o hataya düşmezdik ama yeni kiremitte çok büyük ihtimal ile gofret gibi kırılırdı kolayca ama bazen arada öyle bir tane çıkardıki çekiçle bile kırılmayacak gibi çıkardı. Bu gariplerimede öyle bir inatçı iyi fırınlanmış vazo çıktı belliki. Seramik olmuş yani vazo ayarı kaçınca heralde. Mesajı Paylaş

Memocan

İran sanayisinin en iyi ne yaptığını bulduk. Mesajı Paylaş

Hard-Kill

İran'ın Cobra helikopterlerine yeni füze


İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC)'nun Kara Havacılık Komutanlığı envanterinde bulunan AH-1J Cobra Taarruz Helikopterleri, lazer güdümlü füzeler ile donatıldı.

https://www.savunmasanayist.com/iranin-cobra-helikopterlerine-yeni-fuze/ Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Iran'in yeni üs gemisi/Base Ship diye lanse edilen gemi aslinda Italya'da 1992 yilinda insa edilen ve 2,75 milyon $'a Iran'a satilan GALAXY F gemisi.


Bu geminin ana problemi arka rampayi acmadan, güverteler arasi arac gecisinin imkansiz olmasi. Mesajı Paylaş

Memocan

Vay be adamlar güverteye füze bilem koymuşlar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter