İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

turkdefence


Sihirbaz

Puigdemont hakkında tutuklama kararı çıktı

İspanya'da savcılık eski Katalan lider Carles Puigdemont hakkında Avrupa genelinde tutuklama kararı çıkardı. Puigdemont'un kendisiyle birlikte Belçika'da bulunan dört eski bakanı hakkında da tutuklama kararı çıkarken, eski Katalan liderin video-konferans yoluyla ifade verme isteği de reddedildi. Tek taraflı bağımsızlık ilan ettikten sonra görevden alınan Puigdemont ve dört bakanı, halkı isyana teşvik etmek ve kamu fonlarının kötüye kullanmakla suçlanıyor.

http://www.euronews.com/2017/11/03/spanish-judge-issues-european-arrest-warrant-for-ousted-catalan-leader-carles Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Puigdemont Belçika polisine teslim oldu

İspanya tarafından hakkında Avrupa Birliği (AB) çapında tutuklama emri çıkarılan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve dört eski bakan Belçika'da polise teslim oldu.

Belçika Federal Savcılığı Sözcüsü Gilles Dejemeppe sabah saatlerinde polis merkezine gelerek teslim olan adı geçen kişilerin 24 saat içinde sorgularının tamamlanacağını duyurdu: "Haklarında tutuklama emri olan kişiler buraya gelerek teslim oldu. Onlar avukatlarına danıştılar, haklarında işlemlerin yapılacağı savcılık binasına geldiler. Sorgu hakiminin önünde birçok seçenek var. Tutuklama emrini uygulamayabilir, onları koşullu yada kefaletle serbest bırakabilir veya onları hapishaneye gönderebilir."

Puigdemont ve 4 eski bakan Katalonya Özerk Yönetimi'nde bağımsızlık girişimlerinden dolayı "devlete karşı başkaldırma, isyana teşvik, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla" suçlanıyor.

Puigdemont, Belçika adaleti ile her türlü işbirliğine hazır olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Eski Katalonya hükümetinin 14 üyesinden dokuzu Madrid'deki Ulusal Mahkemeye giderek ifade verdi. Savcılık ayrıca ifade veren sekiz eski Katalan bakanın tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yasaya göre hakkında tutuklama ve iade emri bulunan kişinin göz altına alınması ve ifadesinin 24 saat içinde alınarak yasal haklarının yerine getirilmesi gerekiyor.

Euronews muhabiri Ana Lazaro Brüksel'den bildiriyor: "Carles Puigdemont ve dört eski bakan bu binada. Sorgulamalar genelde burada oluyor. Avukatları ve tercümanlarının huzurunda onların ifadesi alınacak."

http://www.euronews.com/2017/11/05/catalonia-leader-puidgemont-has-turned-himself-in-to-belgian-police-belgian-and Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalanlar Puigdemont için sokağa döküldü

Katalonya Özerk Bölgesi'nin eski başkanı Puigdemont'un Almanya'da gözaltına alınması nedeniyle Katalan kentlerinde düzenlenen protestolara yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Puigdemont bugün hâkim önüne çıkacak.

Almanya'da gözaltına alınan Katalan lider Carles Puigdemont'un serbest bırakılması için Pazar günü Katalonya'nın çeşitlli kentlerinde gösteriler düzenlendi. Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı protestoların en büyüğü Katalonya'nın başkenti Barcelona'da gerçekleşti.

Göstericiler, AB Komisyonu'nun Barcelona'daki ofisinden Alman konsolosluğuna yürümek üzere toplandı. Protestolar sırasında İspanyol hükümetinin Barcelona'daki temsilcisinin ofisine doğru ilerlemek isteyen göstericilerle polis arasında çatışma yaşandı. Protestoculara coplarla müdahale eden polis, zaman zaman da havaya ateş açarak göstericilere engel olmaya çalıştı. Göstericiler ise polislere şişe ve yumurta fırlattı.

Barcelona'daki gösterilerde, 23'ü polis, 90'dan fazla kişi hafif şekilde yaralandı. En az dört gösterici gözaltına alındı.

"Alet olmayın"

Gösterilerde, "Başkanımızı serbest bırakın. Alet olmayın!" yazılı dövizler taşındı. Alman konsolosluğunun önündeki göstericiler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in fotoğrafına Hitler bıyığı eklenmiş bir görselin bulunduğu pankartla Puigdemont'un gözaltına alınmasına tepkilerini gösterdi.

Lleida kentinde düzenlenen daha küçük çaplı bir gösteride çıkan olaylarda ise yedi kişi yaralandı. Alman haber ajansı dpa, Tarragona'da da bir kişinin yaralandığını bildirdi.

Gösterileri organize eden bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşlarından Katalan Ulusal Asamblesi (ANC) "Almanya'nın Başkan Puigdemont'u siyasi amaçlarla uydurulan bir suç nedeniyle İspanya'ya iade etmemesini talep ediyoruz" açıklaması yaptı.

Hâkim önüne çıkacak

Danimarka'dan Almanya'ya geçerken Pazar günü gözaltına alınan Puigdemont, bugün mahkemeye çıkarılacak.

Alman mahkemesi, İspanya tarafından iadesi istenen Puigdemont'un gözaltında kalıp kalmayacağına karar verecek. Alman ajansı dpa'nın haberine göre, Schleswig-Holstein eyaletindeki savcılar, kapalı kapılar ardındaki duruşmanın nerede gerçekleştirileceğini açıklamadı.

Ajans, Katalan siyasetçinin Neumünster kasabasındaki bir cezaevinde kaldığını bildirdi.

Puigdemont, İspanyol yüksek mahkemesinin Katalan siyasetçi hakkında Avrupa genelinde tutuklama emri çıkarmasından yaklaşık 48 saat sonra gözaltına alınmıştı. İspanya'da "ayaklanmaya teşvik" ve "devlete karşı başkaldırma" suçlarından yargılanması öngörülen Puigdemont dâhil 13 Katalan liderin 25 yıla kadar hapis cezası almaları söz konusu.

Puigdemont, geçen Ekim ayında Madrid yönetimi tarafından anayasaya aykırı olarak değerlendirilen bağımsızlık referandumunun ardından İspanya'dan ayrılarak Belçika'ya geçmişti.

http://www.dw.com/tr/katalanlar-puigdemont-i%C3%A7in-soka%C4%9Fa-d%C3%B6k%C3%BCld%C3%BC/a-43130155 Mesajı Paylaş

putty

#64
Mar 26, 2018, 06:02 ÖS Last Edit: Mar 26, 2018, 06:04 ÖS by putty
Katalanlar bağımsız olmak istiyor okuyunca duyunca ne tarafta oluyorsunuz ve neden?  İşte Almanya Amerika Fransa filan hepsi aynı sebeple pkk yı destekliyor. Herkes başkası küçülsün ister en azından çok rahatsız olmaz.  Çok insanca bir şey ben komşum arabayı çarpınca bile seviniyorum. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya'da bağımsızlık girişimlerine Bask Özerk Parlamentosu da katıldı

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin özerk parlamentosu, Katalonya'daki ayrılıkçı girişimlerden esinlenerek bağımsızlık yanlısı bir karar aldı.

Bask Özerk Parlamentosunda iktidardaki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) ve ikinci büyük parti olan EH Bildu koalisyonunun oylarıyla kabul edilen kararda, "kendi geleceğine karar verme hakkı" savunuldu.

Söz konusu karar metninde, Bask ve İspanyol devleti arasındaki ilişkilerin bundan sonra "eşitlik, iki taraflılık ve anlaşmaya" dayalı olacağı belirtildi.

Katalonya'da bağımsızlık referandumu girişimleri için kullanılan "kendi geleceğine karar verme hakkı" ifadesine yer verilen karar metninde, "bu hakkın vazgeçilmez" olduğu vurgulandı.

ETA mahkumlarının Bask bölgesindeki cezaevlerine nakil edilmeleri, ağır hasta olanların ise serbest bırakılmaları da talep edildi.

Katalonya'da özerk yönetimi bağımsızlık yanlısı kararlar almaya devam ediyor
İspanya'daki 17 özerk yönetim arasında en geniş özerklik haklarına sahip olan Bask'taki ayrılıkçı siyasi partiler, "Guernica Statüsü" olarak adlandırılan ve 1979'da kabul edilen Bask özerk yönetim statüsünün yenilenmesi gerektiğini öne sürüyor.

Ayrılıkçı girişimlerle son dönemde gündemde olan Katalonya'da özerk yönetim parlamentosu, Anayasa Mahkemesinin yasaklarına rağmen bağımsızlık yanlısı kararlar almaya devam ediyor.

Son olarak 26 Kasım'da bazı kararlar alan Katalonya Özerk Parlamentosu, monarşi karşıtlığı ve "kendi geleceğine karar verme hakkını" genel kurulunda görüşüp oylamakta meşru olduğunu belirtmişti.

https://tr.euronews.com/2019/11/29/ispanya-da-bag-ms-zl-k-girisimlerine-bask-ozerk-parlamentosu-da-kat-ld Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter