THY'den Haberler

Başlatan Sihirbaz, Mar 28, 2016, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

Oraya A321 uçuyordu. Yolcu yoğunluğundan bagajlara yer kalmadığı için çoğunlukla bagajlar bir sonraki uçakla geliyordu. Nijerya Havacılık Kurumu isyan edince daha bir kaç gün önce uçak tipi A330 olarak değiştirilmişti. Pist dışına çıkıp toprağa saplanan uçak ise henüz 3 günlüktü. Mesajı Paylaş

murattekin

Uçak ta sakat anacım. TS-GAY tescili TC-LOL oluyor. Türkiye'ye TK6969 uçuş numarasıyla geliyor. Mesajı Paylaş
...

HDS

Yapacağımız işe tüküreyim. Mesajı Paylaş

canıtez

İki farklı bilgi var. İlki pist yerine park taksi ışıklarını pist sanıp indiği, diğeri ise inişin normal gerçekleştiği ama aprona geçerken pist dışına çıktığı yönünde. Havaalanı trafiğe kapanmış. Air France kargo uçağı Paris'e geri dönmüş, THY yarınki Nijerya uçuşunu iptal etmiş. Mesajı Paylaş

canıtez

THY bu yıl hangi hatları açacak?

Türk Hava Yolları (THY) günümüzde, 50 tanesi iç hat ve 266'sı dış hat olmak üzere, dünya genelinde 126 ülkede, toplam 316 noktaya sefer düzenliyor.

THY bundan 14 yıl kadar önce, 2006 yılının Ocak - Temmuz ayları arasında tam 24 yeni dış hat noktasını uçuş ağına katarak, bayrak taşıyıcı şirketler arasında pek de kolay rastlanmayacak bir başarıya imza atmıştı. O tarihten bu yana yurt dışında 150'den fazla yeni kente uzanan şirket, kapsama alanını genişletmeye aynı hızla devam ediyor. Şirket, kendisinin yeni dış hat açma rekorunu 2012 yılında kırmıştı.

2012 yılında ulaşılan 32 adetlik dış hat açma rekorundan sonra, 2013'te 21, 2014'te 15, 2015'te 17, 2016'da 12, 2017'de 5 ve 2018 yılında da 6 yeni hat hizmete girmişti.

THY'nin yakaladığı hızlı büyüme trendi bir miktar yavaşlasa da, yeni dış hat noktaları uçuş ağına dahil olmaya devam etti. Şirket 2019 yılına, 11 Nisan'daki Şarca (Birleşik Arap Emirlikleri) açılışıyla başladı.

Şarca'yı, Marakeş (Fas), Strazburg (Fransa), Port Harcourt (Nijerya), Bali-Denpasar (Endonezya), Pointe Noire (Kongo), Mexico City ve Cancun (Meksika), Luksor (Mısır), Rovaniemi (Finlandiya) ve Xian (Çin) hatları takip etti.

THY'nin 2020 yılı planları arasında ise Tokyo Haneda, New York - Newark ve Vancouver gibi önemli noktalar bulunuyor.

Bunlara ilaveten THY'nin listesinde, filonun büyümesine paralel olarak açılacağı daha önceki tarihlerde resmen ilan edilen diğer bazı yeni dış hat noktaları daha yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/thy-2020-acilacak-hatlar Mesajı Paylaş

canıtez

THY'den 2020'de 4 yeni dış hat

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirketin 2020'de filosunun yanında uçuş ağını da genişletmeye odaklanacağını belirterek, "Bu bağlamda, Malabo (Ekvator Ginesi), Haneda (Japonya), Newark (ABD) ve Vancouver (Kanada) noktalarının uçuş ağımıza katılması için tüm süreçleri tamamladık." dedi.

2019 yılını değerlendirdi Aycı, 2020 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY'nin 2019'da 10 yeni dış hat noktasına uçmaya başladığını dile getiren Aycı, ilerleyen dönemlerde ayrıca frekans derinliğini artıracaklarını söyledi.

"Dünyanın en çok ülkesine ve en çok dış hat noktasına uçan hava yoluyuz." ifadesini kullanan Aycı, 2019 yılını 126 ülke 318 şehirle kapattıklarını, 2020'de de yeni noktalarla uçuş ağlarını geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi. Aycı, şöyle devam etti:

"Bu bağlamda, Malabo, Haneda, Newark ve Vancouver noktalarının uçuş ağımıza katılması için tüm süreçleri tamamladık. Osaka (Japonya) hattımızı ise 4 frekans olarak 2020 yılında yeniden devreye alıyoruz. İstanbul Havalimanı'nda inşası süren yeni pist de 2020 yılında devreye alınacak. Böylece uygun slot (saatlik uçuş kapasitesi) imkanı saatte ortalama 120'ye kadar çıkacak. Önümüzdeki dönemde yeni noktaların yanı sıra frekans derinliğine de odaklanacağız. 2020 yılı yaz tarifesi itibarıyla Singapur, Kuala Lumpur, Los Angeles ve Washington DC için frekanslarımızı artırıyoruz. Ortaklık menfaatleri doğrultusunda, filo imkanlarımız elverdiği sürece uçuş ağı konusundaki gücümüzü pekiştirmek için çalışmalarımız aralıksız sürecek."

ÜÇÜNCÜ PİST ETKİSİ

Aycı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanan İstanbul Havalimanı'na taşınmanın şirket için yılın en önemli aksiyonu olduğunu belirterek, "İstanbul Havalimanı ile sivil havacılıkta yeni bir çağ açıldı." dedi.

THY'nin, hedeflerine kesintisiz ulaşabilmesi için güçlü bir altyapıya sahip olmasının önemine işaret eden Aycı, "Atatürk Havalimanı, THY'nin transfer merkezi olarak hem operasyonel ihtiyaçlarını karşılayamıyordu hem de marka olgusu ve müşteri deneyimi açısından gelişimini sınırlandırmaktaydı. Pist yetersizliği gibi kısıtlarıyla slot ve kapasite artışı isteklerimize cevap veremiyordu. İstanbul Havalimanı'na geçişle birlikte faaliyetlerimiz açısından daha geniş operasyonel alan kazanmış olduk." diye konuştu.

Üçüncü pistin devreye girmesiyle trafik yoğunluğunun rahatlayacağını ve taksi sürelerinin iyileşeceğini dile getiren Aycı, "Bunun yanı sıra üçüncü pistle birlikte dünyadaki ana merkezlerin birçoğunda bulunmayan paralel inişlerin yanında paralel kalkışların da yapılması planlanıyor. Bu da günde 2 bini aşkın iniş-kalkış yapılabilmesi demek. Üçüncü pist tamamlandığında 43 saniyede bir uçağın iniş-kalkışı mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

THY dünyanın en genç dördüncü uçak filosuna sahip

Aycı, yeni nesil uçaklarla filolarını büyütmeye devam ettiklerini vurgulayarak, "2019 yılı başında 218 dar gövde, 92 geniş gövde ve 22 kargo uçağı olmak üzere toplam 332 uçağımız bulunuyordu. Yıl içinde gerçekleştirdiğimiz alımlarla yıl sonunda 229 dar gövde, 98 geniş gövde ve 24 kargo uçağı olmak üzere toplamda 351 uçaklık bir filoya ulaşmış durumdayız." dedi.

THY'nin mevcut filo büyüklüğüyle dünyada yolcu taşımacılığı yapan hava yolları arasında toplam uçak sayısı bakımından 10. sırada bulunduğunu ifade eden Aycı, ilk 10 hava yolu içinde dördüncü en genç filoya sahip şirket olduklarını söyledi. 2020'de filolarına 28 uçağın ekleneceğini belirten Aycı, AnadoluJet'in yeniden yapılandırılmasına hız vereceklerini, uygun teklifler olması durumunda kiralık uçaklarla da filolarını genişleteceklerini bildirdi.

Kargoda da büyüdü

Hava kargo taşımacılığı alanında da başarılara imza attıklarını dile getiren Aycı, küresel kargo sektöründe yaşanan daralmaya rağmen taşıdıkları kargo miktarını yıllık bazda yüzde 9,5 artışla 1,4 milyon tona yükselttiklerini söyledi.

THY, yılın 11 ayında yüzde 81,7'lik doluluk oranıyla 68,8 milyon yolcuya hizmet verdi. Yurt dışı yolcu doluluğu yüzde 81 seviyesindeyken, yurt içi yolcu doluluğu ise yüzde 86,3 seviyesine ulaştı.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/thyden-2020de-4-yeni-dis-hat,VVIos5SexUGx7RL1zCJn2g Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin yeni 787'si boya hangarından çıktı

Türk Hava Yolları'na bu yıl teslim edilecek 9 adet Boeing 787 arasında olan TC-LLI tescilli uçak, boya hangarından çıktı. Önümüzdeki günlerde kabul ve teslimat işlemleri tamamlanacak uçak, THY filosuna katılacak. THY yeni gelecek 787 uçaklarıyla birlikte uzun menzilde bir çok hattında Dreamliner uçaklarını kullanmaya başlayacak.

http://www.kokpit.aero/787-tc-lli-boyandi Mesajı Paylaş

canıtez

THY Çin seferlerini durdurdu

Hızla yayılan Corona Virüsü nedeniyle Türk Hava Yolları Çin'e yaptığı uçuşları gece 01.00'den itibaren durdurdu. 9 Şubat 2020 tarihine kadar THY Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian'a uçmayacak.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün tarafından yapılan açıklamada, seferlerle ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edecekleri dikkat çekti.

        Yahya ÜSTÜN

        @yhyustun
        Korona Virüsü kaynaklı durumu ve son gelişmeleri ulusal ve uluslararası otoritelerle değerlendirmek için; Pekin, Guangzhou, Şangay ve
        Xian şehirlerine düzenlediğimiz seferlerimizi 9 Şubat'a kadar durduruyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

http://www.kokpit.aero/thy-cin-seferleri-iptal Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin yeni uçuş noktası Ekvator Ginesi'nde Malabo

Türk Hava Yolları'nın 319'uncu uçuş noktası  Afrika Kıtası'nda yer alan Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo oldu. Aynı zamanda Afrika'daki 60'ıncı nokta için THY 789 dolardan başlayan fiyatlarla bilet satıyor.

Hat açılışı ile ilgili görüş belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı: ''İstanbul Havalimanı ile birlikte Türk havacılığında ve turizm sektöründe yeni bir dönem başladı. Yeni, devasa operasyon merkezimiz bize uçuş ağımızı genişletme noktasında eşsiz bir performans sergileme avantajı sağlıyor. Bugün, yeni dönem stratejimizin bir parçası olarak Afrika kıtasında yer alan Malabo'yu, Türk Hava Yolları'nın sürekli genişleyen uçuş ağına eklediğimiz için oldukça mutluyuz. Bugünden itibaren Malabo'ya seyahat edecek misafirlerimiz uçuşlarını Türk Hava Yolları konforu ile gerçekleştirebilecek. Yeni uçuşlarımızın Türkiye ve Ekvator Ginesi arasındaki ilişkileri her alanda daha da güçlendireceğine inanıyoruz" dedi.

Malabo, Afrika Kıtasında yer alan Ekvator Ginesi'nin başkenti ve en büyük ikinci şehridir. Petrol zengini bir şehir olmasının yanı sıra turizm faaliyetleri de şehirde önem arz etmektedir. Malabo, doğal güzellikleri, zengin dünya mutfağı ve tarihi mimarisiyle Afrika Kıtası'nın en ayrıcalıklı şehirlerinden biridir.

http://www.kokpit.aero/thy-malabo-hatti Mesajı Paylaş

canıtez

THY'de Ocak 2020 rakamları: Dış hat doluluk yüzde 80,6

Bu yılın ocak ayı yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıklayan Türk Hava Yolları, bu ayda %80,6'lık doluluk oranına ulaşırken dış hat yolcu sayısında geçen senenin aynı dönemine oranla çift haneli büyüdü.

Açıklanan veriler ile ilgili yorumlarını aktaran Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı "Ocak ayında gösterdiğimiz performans 2020 yılı hedeflerimize ulaşmak için doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Özellikle dış hat yolcu sayımızdaki artış dünyanın tercih ettiği marka olma hedefimize başarıyla uçtuğumuzun kanıtı oldu. Bayrak taşıyıcı havayolu olarak her uçuşumuzda misafirlerimizi Türk misafirperverliği ile karşılamaya, hizmet kalitemizi artırmaya ve her ay bir öncekinden daha iyi performans sergileyerek uçmaya devam edeceğiz." dedi.

Ocak 2020 Trafik Sonuçları Değerlendirmesine Göre;

Dış Hat doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puan artarak yaklaşık %80 olarak gerçekleşti. İç Hat uçuşların doluluk oranı ise 0,3 puan azalarak yaklaşık %87 olarak gerçekleşti.
Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yaklaşık %4'lük, dıştan dışa transfer yolcular hariç dış hat yolcu sayısında ise yaklaşık %19'luk önemli bir artış gerçekleşti. Toplam dış hat yolcu sayısı geçen senenin Ocak ayına göre %10 arttı.
Ocak ayında önemli bölgelerimizden Uzak Doğu, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu yolcu sayılarımız büyüyerek sırasıyla %13,6, %11,8, %8,7, %7,1 ve %3,2 arttı.
Ocak ayında taşınan Kargo ve Posta hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %8,4 seviyesinde arttı. Kargodaki bu büyümeye %19,6 ile Uzak Doğu, %12 ile Yurt İçi, %6,4 ile Avrupa ve %4,3 ile Kuzey Amerika katkı sağladı.

http://www.kokpit.aero/thy-ocak-2020 Mesajı Paylaş

canıtez

THY, Portekiz'de dünya devlerin geride bıraktı; 300 bin yolcu ile rekora uçacak

Türk Hava Yolları(THY) Portekiz pazarında bu yıl 300 bin yolcu ile rekor kıracak. Geçtiğimiz yıl Portekiz hatlarında 285 bin yolcu taşıyan THY; Asya, Uzakdoğu, Ortadoğu ile Portekiz arasında İstanbul aktarmalı kendi segmentinde en çok yolcu taşımasıyla British Airways, KLM, Lufthansa gibi dünya devlerini geride bıraktı. THY Porto Müdürü Ahmet Faruk Şahiner, "Yabancı havayollarında Porto'da kendi segmentimizde ilk sıradayız. Sörf için Asya'dan Porto'ya gelenlerin de birçoğu bizimle uçuyor. Bizim Porto'ya uçuşlara başlamamızın ardından iki ülke arasında ticaret hacmi de sürekli artış eğiliminde" dedi.

Türk Hava Yolları, Avrupa'nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz'e taşıdığı yolcu sayısıyla bu yıl rekor kıracak. THY, 2005 yılında Portekiz'de Lizbon'a, Porto'ya ise 30 Nisan 2015 tarihinde uçmaya başladı.THY, karşılıklı olarak Porto'ya haftada 4 sefer gerçekleştirirken artan taleple birlikte kısa sürede sefer sayısını artırdı. Yaz tarifesinde karşılıklı haftalık 10 sefer, kış tarifesinde ise 7 sefer gerçekleştiren THY, 2019 yılında Porto hattında yüzde 14 artış ile yaklaşık 91 bin yolcu taşıdı. Milli hava yolu şirketi, 2020 yılında bu sayıyı artarak 100 binin üzerinde yolcu taşımayı hedefliyor.

BU YIL YOLCU SAYISI 300 BİNE ULAŞACAK

Türk Hava Yolları, 2019 yılında Portekiz'de (Lizbon ve Porto birlikte) toplam yolcu sayısının 285 bin 908 olmasıyla 2005 yılından bu yana en yüksek yolcu sayısına ulaştı.Portekiz pazarında bu yıl ise 300 bin yolcu sayısına ulaşması beklenen THY tüm zamanların rekorunu kıracak. Türk Hava Yolları Porto Müdürü Ahmet Faruk Şahiner, yolcuların en önemli kısmının transit yolculardan oluştuğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Doluluk oranlarımız yüzde 80'lere ulaştı. İstanbul üzerinden aktarmalı olarak farklı destinasyonlardan Porto'ya gelen ya da farklı destinasyonlara yolculuklarına devam eden yolcularımızdır.Yolcularımızın yüzde 60'ı transit, yüzde 40'ı ise Türkiye çıkışlı yolculardan oluşuyor. Türkiye'den turistik amaçla Porto'ya gelen vatandaşlarımızın dışında Güney Kore, Çin, Japonya, Tayvan, Hong Kong, Malezya başta olmak üzere Uzak Doğu - Asya ülkelerinden, İsrail, Lübnan, Beyrut ve Ürdün başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden bunun dışında Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Güney Afrika gibi dünyanın birçok noktasından turistleri taşıyoruz ve bu sayı her geçen yıl artmaktadır.Kendi segmentinde şirketimiz, Uzakdoğu, Asya, Ortadoğu ile Porto arasında en çok yolcu taşıyan havayolu"

SÖRF YAPMAK İÇİN GELENLERİN BİRÇOĞU THY İLE UÇUYOR

Sörf için Asya'dan da gelenler olduğunu ve bunların birçoğunun THY'yi tercih ettiğini dile getiren Şahiner, "Sörf aletlerini seçilmiş destinasyonlardan ücretsiz taşıyoruz. Son birkaç yıldır buraya golf oynamaya gelenler de var. Türk Hava Yolları olarak bu sene biz de kendi amatör golf turnuvamıza Porto'yu dahil ediyoruz. Bilet fiyatlarımız da çok uygun. Buradan başka noktalara seyahatlerde mesafelere bakıldığında çok makul fiyatlarla sağlıyoruz. Şu an bir kampanya yaptık. Türkiye'den buraya 189 avroya bilet satışı yapıyoruz. Normalde ortalama 250-300 avroya bilet bulunabilir. 2019'da Türkiye'ye giden Portekizli sayısında artış yaşadık. Bu sene bunun daha da artacağınız görüyoruz. Talep var. Portekizli yolcunun Türkiye'ye gitmesinde geçen yıla göre yüzde 35'lik bir artış var" dedi.

ÜCETSİZ KONAKLAMA İLE İSTANBUL'U KEŞFEDİYORLAR

Uçuşlarda Türk Hava Yolları'nın, İstanbul'da 20 saati aşan bağlantılı uçuşu olan transit yolcuları için ücretsiz konaklama hizmeti 'stopover'(duraklama) uygulamasından da yararlananlar olduğunu söyleyen Şahiner, "Portekizliler de bu uygulamadan yararlanıyor. Portekiz'den çıkışlı, yani buradan seyahatine başlıyor ve gideceği yere varmadan önce İstanbul'da konaklıyor.Bir günlük konaklamanın ardından sonra seyahatine devam ediyor. Hem konaklamasını sağlıyoruz, hem İstanbul'da turunu sağlıyoruz. Türkiye'yi tanıyarak uçuyorlar. İstanbul ve Antalya Portekizliler için de popüler destinasyonlar. Portekizliler Kapadokya'yı çok seviyor. Hatta İstanbul ile bilinirlik anlamında kafa kafaya yarışır diyebilirim Kapadokya için… İnanç turizmi açısından İzmir önemli bir nokta. Yeni yeni güney'e inmeye başladılar. Değişik yerlere gidiyorlar. Urfa, Hatay gibi bölgelere geçiyorlar. Kapadokya'ya İstanbul-Nevşehir veya Kayseri üzerinden ulaşılıyor. Kapadokya çok sevilen ve beğenilen bir yer. İstanbul Havalimanı içinde güzel geri dönüşler alıyoruz. Çok beğeniliyor. Yeni havalimanını çok ferah buluyorlar. Özellikle transit yolcularımız orada zaman geçirmekten çok memnun" diye konuştu.

"UÇUŞLAR İLE TİCARET HACMİ DE ARTTI"

Geçtiğimiz yıl da Porto'ya kargo seferi başlattıklarını ve ticaret hacminin de uçuşlar sayesinde arttığını ifade eden Türk Hava Yolları Porto Müdürü Ahmet Faruk Şahiner, "Haftada bir gün kargo seferimiz var Porto'ya. Bu potansiyel var. Türkiye'den belli bir ticaret hacmimiz var ama bizim kargo uçağımızda genelde Asya'dan getirdiğimiz ürünler. Aslında burası balıkçılık anlamında gelişmiş bir ülke. Balık ürünleri var. Ancak Otomotiv parçalarının satışları daha önde. Portekiz'den çıkışlarda ise ağırlıklı olarak kağıt ve kağıt ürünleri çünkü Porto'nun üçte biri orman. Bizim Porto'ya uçuşlara başlamamızın ardından ticaret de sürekli artış eğiliminde. Uçağımız dar gövde olsa da her gün düzenli olarak kargo taşıması yapıyoruz. Uzun vadede Porto'da geniş gövdeli uçakları görebiliriz. 5 yıl içinde yaz tarifesinin günde 2'ye çıkabileceğini düşünüyorum. Kış tarifesinde ise 7 olan seferi 10 yapmak için planlama yaparız" şeklinde konuştu.

ŞEHİR MERKEZİ UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Porto şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Şehrin 2020'de 2 milyonun üzerinde turisti ağırlaması beklenirken, bölgeyi en çok ABD'liler ve Fransızlar ziyaret ediyor. En yakın komşularından İspanya'dan ise günlük geçişler dahi yapılıyor. Tarihi ve kültürel geçmişiyle, 'eski' yapıları şehrin çeşitli noktalarına yayılan Porto da modern mimariler de dikkat çekiyor. Şehrin turizmde gelecek planları doğrultusunda ise altyapı yatırımları artırılırken, özellikle otel yapımları arka arkaya geliyor. Bu kapsamda pek çok tarihi yapı da renovasyon ile otele dönüştürülüyor.Atlas Okyanusu'na kıyısıyla dikkat çeken şehrin iki kanadını ayıran Douro nehri üstündeki köprüler ise Porto'nun önemli simgelerinden. '6 köprü turu' olarak adlandırılan bu nehir gezilerine çok sayıda turist katılıyor. Porto şehir merkezinin nüfusu yaklaşık 240 bin iken metropolitan alanda nüfus 2.4 milyon olmasıyla Lizbon'dan sonra ülkenin en büyük şehri.

https://www.airlinehaber.com/thy-portekizde-dunya-devlerin-geride-birakti-300-bin-yolcu-ile-rekora-ucacak/
Mesajı Paylaş

canıtez

Dünyanın En Aile Dostu Havayolu Şirketleri.. THY Kaçıncı Sırada?

Lastminute isimli bir tatil planlayıcı ve uçak bileti satış sitesi, dünyanın en aile dostu havayolu şirketlerini araştırdı. Uluslararası hizmet veren 37 havayolu şirketini kapsayan ve doğrudan tüketicilerin fikirlerine göre yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
Uçaklar, insanların hayatlarını ciddi anlamda kolaylaştıran ulaşım araçlarının başında geliyor. Kara ya da deniz yolu ile çok uzun sürede ulaşılacak olan mesafeler, uçaklar ile sadece birkaç saat içerisinde tamamlanabiliyor. Dünya genelinde hava taşımacılığı yapan binlerce şirket bulunuyor ve bu şirketler, havacılık sektöründe ön plana çıkabilmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Zaman zaman sizlere, havacılık sektöründe yapılan araştırmalardan bahsettiğimiz oluyor. Şimdi yine, havayollarıyla ilgili yapılan bir memnuniyet araştırmasından bahsedeceğiz. Bu araştırmanın konusu, yanlarında bir veya daha fazla bebeği olan çocuklu ailelerin, seyahat ettikleri havayolundan ne kadar memnun kaldığını ortaya koyuyor. Ortaya çıkan sonuçların, tahmininizden biraz farklı olabileceğini söyleyebiliriz.

Söz konusu araştırma, "lastminute.com" isimli bir platform tarafından yapıldı. Uçak biletleri ve tatil planlamaları üzerine çalışan şirket; tüketicilerin bir yolculuk sırasında uçağa öncelikli binişlerinin, bebek ekipmanlarının, uçak içi eğlence sistemlerinin ve uçuş ekibinin tavırları gibi kriterleri değerlendirdi. Dilerseniz hemen, doğrudan yolcuların fikirlerine dayanarak yapılan bu çalışmanın sonuçlarına geçelim.

Araştırmaya göre dünyanın en aile dostu havayolu şirketi Etihad Havayolları

Yapılan araştırmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri'nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Etihad, çocuklu aileler için bir numaralı havayolu şirketi. Uluslararası 37 havayolu şirketini kapsayan çalışmada güçlü rakipleri olmasına rağmen ön plana çıkmayı başaran Etihad, müşterilerini fazlasıyla memnun ediyor gibi görünüyor.

Dünyanın en aile dostu diğer havayolu şirketleri ise şöyle sıralanıyor

1.  Etihad
2.  Air Canada
3.  Qatar Airlines
4.  United Airlines
5.  Aer Lingus
6.  TAP Air Portugal
7.  American Airlines
8.  British Airways
9.  Oman Air
10.Turkish Airlines

Listeye yakından baktığımız baktığımız zaman, ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Havayolları'nın, dünya genelinde misafirlerini memnun ettiğini söyleyebiliyoruz. Listenin 10. sırasında bulunan Türk Havayolları'nın üst bölümünde ise genellikle dünyanın en zengin ülkelerine ait havayolu şirketlerinin olduğunu görebiliyoruz.

Yapılan bu araştırma, genel olarak dünyadaki en popüler havayolu şirketlerinin aynı zamanda aile dostu olduğunu gösteriyor. Dünyanın en büyük havayollarından bir tanesi olan ve bu listede yer almasını bekleyebileceğimiz Emirates ise ilk on içerisinde kendisine yer bulamıyor. Bununla da kalmayan Emirates Havayolları, sıralamanın ilk 30'unda bile bulunmuyor.

https://www.airlinehaber.com/dunyanin-en-aile-dostu-havayolu-sirketleri-thy-kacinci-sirada/ Mesajı Paylaş

canıtez

Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Mexico City-Cancun-İstanbul seferlerinin artırılacağını duyurdu.

THY Üretim Planlama Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada haftada 3 frekans olarak icra edilen İstanbul-Mexico City-Cancun-İstanbul uçuşlarının 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren 4 frekansa yükseltileceği belirtildi.

SEFERLER GEÇTİĞİMİZ YIL BAŞLAMIŞTI

'Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi' unvanını elinde bulunduran Türk Hava Yolları, Mexico City ile Cancun'u Amerika Kıtası'ndaki 18 ve 19'uncu uçuş noktası olarak ağına katmıştı.

21 Ağustos 2019'da başlatılan seferler halihazırda haftada 3 frekans olarak icra ediliyor.

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-o-hatlarda-frekans-artiracak.html Mesajı Paylaş

nokta

En Büyük Bayrak Göğe Çizildi

Türk Hava Yolları (THY), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle dünyanın bilinen en büyük bayrağını çiziyor. Pandemi nedeniyle hava trafiğinin boş olmasından yararlanan THY, bir yolcu uçağını bayrağı göğe çizmekle görevlendirdi. Uçağın gökyüzünde izlediği rota, uçuş haritasında Anadolu üzerine çizilmiş bir ay-yıldız olarak görünüyor. THY bu görev için havalanan uçağına, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100'ncü yılı anısına TK 1920 nolu sefer kodunu verdi. Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan havalanan Boeing 777-3F2 platformu, kalkış meydanına salimen dönerek turunu tamamladı. Plan dâhilinde Türkiye coğrafyası üzerinde tur atan uçağın radar takip ekranında bıraktığı iz, ay ve yıldız oluşturdu.

Uçuş rotası için tıklayınız: https://www.flightradar24.com/38.43,27.2/7

https://c4defence.com/Gundem/en-buyuk-bayrak-goge-cizildi/9780/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

THY, haziran, temmuz ve ağustosu kapsayan uçuş planlama taslağı hazırladı


Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iç ve dış hat seferlerini durduran Türk Hava Yolları (THY) haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan uçuş planlama taslağı yaptı.

Alınan bilgiye göre, Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce iç hat uçuşlarını 20 Mayıs, dış hat uçuşlarını ise 28 Mayıs'a kadar durdurma kararı alan THY, haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan planlamaya göre uçuş yapılmasını öngörüyor.

İç hat uçuşlarını haziranda başlatmayı amaçlayan THY, dış hat uçuşlarını ise kademeli olarak düzenleyecek.

Üç aylık periyotta düzenlenen uçuş planlamasına göre, haziran ayında 19 ülkeye 22 noktada haftalık 75 frekans uçuş yapılacak.

Kanada'da Toronto, Kazakistan'da Almatı, Afganistan'da Kabil, Japonya'da Tokyo, Çin'de Şanghay, Güney Kore'de Seul, Singapur, Danimarka'da Kopenhag, İsveç'te Stockholm, Norveç'te Oslo, Almanya'da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf ve Münih, Avusturya'da Viyana, Hollanda'da Amsterdam, Belçika'da Brüksel, Beyaz Rusya'da Minsk, Gürcistan'da Tiflis, Lübnan'da Beyrut, Kuveyt ve İsrail'de Tel-Aviv seferleri icra edilecek.

Haziranda yurt içinde tüm meydanlara uçulmaya devam edilmesi, ilk etapta normal durumda planlı seferlerin yüzde 60 oranında icra edilmesi öngörülüyor. THY, temmuz ve ağustosta ise uçuşlarını arttırmayı amaçlıyor. THY, temmuzda 74 ülke ve 103 noktada haftalık 572 frekans, ağustosta ise 98 ülke 160 noktada 937 frekans uçuş planlıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/thy-haziran-temmuz-ve-agustosu-kapsayan-ucus-planlama-taslagi-hazirladi-/1830371 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter