THY'den Haberler

Başlatan Sihirbaz, Mar 28, 2016, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

THY'nin en yeni A321 NEO'su ilk uçuşunu yaptı

Türk Hava Yolları'nın Avrupalı uçak üreticisi Airbus şirketinden sipariş etmiş olduğu Airbus A321 Neo tipi uçaklardan en yenisi TC-LSM tescilli (D-AYAP test ) uçak 13 Kasım'da ilk uçuşunu yaptı.

Hamburg Finkenwerder Airbus tesislerinden kalkan uçak çeşitli hız ve irtifalarda test edilecek. Uçak yapılacak bir dizi yer ve uçuş testlerinin ardından önümüzdeki günlerde Türk Hava Yolları'na teslim edilecek.

http://www.kokpit.aero/thy-321neo-ilk-ucus Mesajı Paylaş

murattekin

Odessa'da pistten çıkan TC-JGZ B738 uçağının hasarının büyük ihtimalle "write-off" olarak değerlendirileceği düşünülüyormuş. İniş takımı bölgesinde yapısal hasar oluşmuş.
Yani kal edilecek. Çok yazık Mesajı Paylaş
...

HDS

THY artık pistten çıkıp havaalanlarını tıkaması ile meşhur hale gelecek.  :-\ Mesajı Paylaş

canıtez

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında THY'nin gelecek hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) organizasyonuyla düzenlenen 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ne; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ile yurt içi ve yurt dışı seyahat dünyasından üst düzey temsilciler katıldı.

Dünya turizm pazarının önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak yer aldığı kongrede turizm sektöründe Türkiye ve dünyadaki güncel durum, seyahat endüstrisinde öne çıkan eğilimler ve gelecek vizyonu ele alındı.

İLKER AYCI THY'NİN GELECEK HEDEFLERİNİ ANLATTI

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da "Havacılık Sektöründeki Gelişmeler" başlıklı konuşmasında bayrak taşıyıcının Türkiye'nin turizm ekonomisine olan katkısını ve gelecek hedeflerini aktardı.

AKTOB'U TEBRİK ETTİ

İlker Aycı; "Öncelikle güzel Antalya'mızın bu yıl tarihinde ilk kez 15 milyonu aşkın turisti ağırlamış olmasını son derece önemli buluyor, bu başarıda büyük pay sahibi olduğuna inandığım AKTOB'u huzurlarınızda tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, büyük başarılarla tamamladığımız bir turizm sezonunun ardından 2020 yılında daha büyük başarılara hep birlikte tanıklık edecek, ülkemizin dünya turizmindeki yükselişi ile hep birlikte gururlanacağız.

"DEĞERLERİMİZİ TANITIYOR, TARİHİ VE DOĞAL ZENGİNLİKLERİMİZİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYORUZ"

Ülkemiz 2016 yılında yaşadığı zorlu süreçleri hızla geride bırakmayı başarmış ve 2018 yılında 39.5 milyon turist sayısına ulaşarak dünya turist sayısı sıralamasında 6. sıraya yeniden yerleşmiştir. 2019 yılının ilk 9 ayı turizm sektörünün bu yıl önemli bir sıçrama gerçekleştirdiğini ve ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısının ilk 9 ayda yüzde 14.5 artarak 36.4 milyona ulaştığını gösteriyor. Türk Hava Yolları ailesi olarak bizler de ülkemizin Milli Bayrak Taşıyıcısı ve dünyada en çok ülkeye uçan havayolu unvanımızla, misafir kabul ettiğimiz yolcularımızı sevdiklerine ulaştırırken, ülkemizi, insanımızı ve değerlerimizi uçtuğumuz her ülkede tanıtıyor, tarihi ve doğal zenginliklerimizi gözler önüne seriyoruz.

2003 YILINDAN GÜNÜMÜZE THY'NİN PERFORMANSI

Markamızın, 2003 yılında 10 milyonun biraz üzerinde olan yolcu sayısını 2018 yılı sonu itibarıyla 75.2 milyon yolcuya çıkardık. Yine 2003 yılında uçtuğumuz şehir sayısı 104 iken bugün Türk Hava Yolları tüm dünyada toplam 126 ülkede 316 şehre sefer icra ediyor. Markamız, dünya çapında arz edilen koltukta 2005 yılında yüzde 0.6'lık paya sahipken, 2018 yılında bu payı 3 katına çıkararak yüzde 1.8 oranında pay sahibi oldu. Global pazarda arz edilen koltuk kapasitesinde, 2018 yılında 15. olan Türk Hava Yolları'nın 2023 yılında 10. sırada olmasını hedefliyoruz." dedi.

"THY TÜRKİYE'Yİ BÖLGENİN TURİZM MERKEZİ KONUMUNA TAŞIYOR"

Türk Hava Yolları'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2018 yılının ekim ayında imzaladığı "Direkt Turizm Hamlesi" protokolüne de değinen İlker Aycı, "Ülkemizin en büyük hizmet ihracatçısı olarak, bacasız sanayi olan turizm sektörümüzün en büyük paydaşı konumundayız. Direkt Turizm Hamlesi protokolü kapsamında geçtiğimiz haziran ayından itibaren uygulamaya koyduğumuz direkt seferlerimizle öncelikle ülkemizin nitelikli turistler için öncelikli adresler arasında girmesini hedefliyoruz. Özellikle yaz sezonunda milyonlarca turisti ağırlayan tatil beldelerimize Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun başlıca merkezlerinden sunduğumuz tarifeli seferlerimizdeki artış, turizm sektörümüzün bu yıl rekorlara imza atmasına büyük katkı sağlıyor." dedi.

İŞTE THY'NİN 2023 HEDEFLERİ

İlker Aycı sözlerini; "Turizm sektörümüzün 2023 yılı güncel hedefi 75 milyon turist. Türkiye'nin Milli Bayrak Taşıyıcısı ve medeniyetimizin göklerdeki temsilcisi olarak bu hedefe ulaşacağımıza inancımız tam. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu ile hayata geçen ve geçtiğimiz Nisan ayında havacılık sektörünün en büyük taşınma operasyonu ile taşındığımız İstanbul Havalimanı gibi bir aktarma merkezi ile bizler de 2023 vizyonumuza emin adımlarla yürüyor, 500 uçaklık bir filo ve yılda 120 milyon yolcu hedefimizi gerçekleştirmek için durmaksızın çalışıyoruz." yorumlarıyla tamamladı.

https://www.airlinehaber.com/ilker-ayci-thynin-2023-hedeflerini-acikladi/ Mesajı Paylaş

canıtez

TC-LPA: THY'nin ilk A350 uçağı imalat hattından çıktı

Türk Hava Yolları'na teslim edilecek ilk Airbus A350 tipi yolcu uçağı imalat hattından çıktı. Airbus'ın ana merkezi Toulouse'da görüntülenen uçak, testler için hazırlanıyor.

Boyama aşaması ve kabin montajının ardından A350-900, Türk Hava Yolları'na önümüzdeki mart ayında teslim edilecek. Uzun menzilli filosunu yenilemek üzere THY toplam 25 adet A350-900 ve 25 adet oe Boeing 787-9 siparişi vermişti. Halen bu sipariş için THY'ye teslim edilen 6 adet 787-9 bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/ilk-a350-tclpa-thy Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin Ryanair'den kiraladığı uçağın tescili belli oldu

Norwegian, Ryanair ve Thomas Cook'tan uçak kiralayan Türk Hava Yolları'nın Ryanair'den kiralayacağı diğer uçağın tescili paylaşıldı.

Ryanair'de 2011 yılından beri hizmet veren Boeing 737-800 tipi uçak THY renklerine boyandı.

Banc of America Leasing  şirketine ait EI-ESZ  tescilli uçak Shannon Havalimanı'nda bekliyor. Uçağın TC-JZK tescili alacağı ve önümüzdeki günlerde teslim edileceği öğrenildi.

http://www.kokpit.aero/thy-ryanair-yeni-ucak-tescil Mesajı Paylaş

murattekin

Ryan'dan THY'ye kiralanan yada alınan uçakların  koltuk konfigürasyonu değişiyor mu yoksa aynı mı kalıyor?

Anadolu Jet'te değişmiyor galiba. Mesajı Paylaş
...

canıtez

THY Ağustos 2020'den itibaren Bangkok'a A350 ile uçacak

Türk Hava Yolları, mart ayından itibaren teslim alacağı yeni nesil uzun menzilli yolcu uçağı Airbus A350'ler ile Bangkok hattırda da sefer düzenleyecek. 11 Ağustos 2020 tarihinden itibaren günde üç sefer gerçekleştirilecek uçuşlarda iki uçuş Airbus A330, bir sefer de A350'lerle yapılacak.

Airlineroutes sitesinin haberine göre A350 ile yapılacak yeni seferler ise şunlar:

TK068 IST0125 - 1500BKK 359 246

TK069 BKK2300 - 0520+1IST 359 246

HANGİ HATLARDA KULLANICAK

Yapılan planlamaya göre, A350'ler Mart ayında önce kısa süreli iç hat seferi gerçekleştirecek. Pilotların minimum iniş kalkış sayılarına ulaşması ve eğitimlerinin tamamlanmasının sonrasında Londra, Dubai, Seul, Los Angeles, Sao Paulo, Buenos Aires ve Bangkok hatlarında kullanılacak. A350'lerde toplam 359 koltuk yer alacak. İki sınıflı kabinde 32 business ile 322 ekonomi koltuğu olacak kabin düzeni planlandı. Business'ta oturum 1+2+1, ekonomide ise 3+3+3.

http://www.kokpit.aero/thy-a350-bangkok-ucus Mesajı Paylaş

canıtez

THY Avrupa'nın en çok kapasite sunan ikinci havayolu oldu

Türk Hava Yolları, Airline Business Dergisi'nin yaptığı araştırmaya göre Kasım ayında Avrupa'da en çok kapasite sunan ikinci havayolu şirketi oldu. Dünyadaki sıralamada ise THY 10'uncu oldu.

 Hesaplama, aylık yapılan tarifeli uçuş sayısı ile uçakların koltuk kapasitesinin çarpılması ile elde ediliyor. THY, bir önceki yıla göre yüzde 5,6 oranında artış ile Kasım ayında 7 milyon 390 bin 636 koltuk kapasitesine ulaştı.

THY'yi Avrupa'da geçen tek havayolu şirketi ise İrlanda merkezli düşük maliyetli Ryanair oldu. Şirket, 10 milyon 950 bin 734 koltuk kapasitesi sundu.

LUFTHANSA'YI GEÇTİ

THY'yi üçüncü sırada Alman Lufthansa Havayolları (7 milyon 204 bin 15 koltuk) ile izledi. Dördüncü ise İngiltere merkezli düşük maliyetli havayolu Easyjet (6 milyon 7897 bin 164 koltuk) oldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ

1. Amerikan Havayolları: 21,2 milyon

2. Delta: 19,1 milyon

3. Southwest: 16,9 milyon

4. United: 16 milyon

5. China Southern: 12,5 milyon

6. China Eastern: 11,5 milyon

7. Ryanair: 10,9 milyon

8. LATAM: 7,9 milyon

9. Air China: 7,8 milyon

10. THY: 7,3 milyon

11. Indigo: 7,3 milyon

12. Lufthansa: 7,2

13. Easyjet: 6,7 milyon

14. ANA: 7.1 milyon

15. Emirates: 6,5 milyon

http://www.kokpit.aero/avrupa-ikincisi-oldu Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin yeni uçakları test uçuşunda

Türk Hava Yolları için imal edilen Airbus ve Boeing'teki yeni uçaklar yıl sonundan önce teslim edilecek.

Geçici D-AVYU tescili ile havalanan Airbus A321neo, ilk uçuşunu Almanya'nın Hamburg kentinde yaptı. Diğer tarafta Boeing'in geniş gövdeli uçakları imal ettiği Everett tesislerinde yeni 787-9 TC-LSJ ile 777F tipi kargo uçağının da üretimi tamamlandı.

Airbus'ın ana merkezi Toulouse'da ise ilk A350 uçağının görüntülerini geçtiğimiz günlerde Kokpit.aero'da paylaşmıştık.

NORWEGIAN'DAN 737-800

THY, 737MAX sonrasında yaşanan sorunların ardından piyasadan 737-800 ve A320 uçakları kiralıyor. Toplam 21 adet uçak kiralanarak filoya katılacak.

Gelmeye başlayan uçaklara önümüzdeki günlerde şu an EI-FJA tescili taşıyan Norwegian'a ait uçak da eklenecek. Polonya'da Rzeszów-Jasionka Havalimanı'ndan kalkan uçak, boyanmak üzere İngiltere'deki Bournemouth Havalimanı'na gitti. Bu uçağın önümüzdeki günlerde filoya katılması bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/thy-yeni-ucaklar-testte Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty'den önce davranayım: Gümbür gümbür geliyoruz... :) Mesajı Paylaş

canıtez

THY bu ay 4 adet A321neo'yu teslim alıyor

Türk Hava Yolları'nın yeni Airbus A321neo uçakları bir bir filoya katılıyor. THY'nin bu ay Avrupalı uçak imalatçısı Airbus'tan 4 adet A321neo uçağını daha teslim alacağı açıklandı.

Bu uçaklardan biri olan, boyama işlemi tamamlanan ve motor montajı beklenen TC-LSS tescilli A321neo Tobias Gudat tarafından böyle görüntülenmişti.

http://www.kokpit.aero/thy-a321neo-teslimat Mesajı Paylaş

canıtez

THY'nin 12'nci Airbus A321Neo uçağı teslim edildi

Türk Hava Yolları'nın Avrupalı uçak üreticisi Airbus'a sipariş verdiği A321Neo tipi uçaklardan ilki dün teslim edildi.

TC-LSP tescilli uçak öğle saatlerinde Hamburg Finkenwerder Havalimanı tesislerinden kalkarak TK6830/THY6830 uçuş kodu ile İstanbul Havalimanı'na indi. Teslim edilen bu uçakla birlikte Türk Hava Yolları filosundaki Airbus A321 tipi uçak sayısı 80 adete, Airbus A321 Neo sayısı 12 adete yükseldi.

http://www.kokpit.aero/thy-airbus-a321neo-teslimat Mesajı Paylaş

canıtez

Türk Hava Yolları Boeing'e dava açmaya hazırlanıyor

Amerikan uçak imalatçısı Boeing'in en büyük müşterilerinden olan ve yere indirilmiş 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağı bulunan Türk Hava Yolları, bu uçaklar ile ilgili belirsizliğin sürmesi ve süreç ile ilgili nitelikli açıklamanın yapılmaması nedeniyle üretici şirkete dava açmaya hazırlanıyor.

Boeing şirketi, Endonezya ve Etiyopya'da iki uçağın 5 ay arayla düşmesinin ardından 737 MAX serisi uçakları yere indirmiş, yaşanan kazalardan dolayı şirket büyük güven kaybı yaşamıştı. Türk Hava Yolları ise küresel ölçekte yaşanan bu sorundan en çok olumsuz etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

Hâlihazırda 75 adet Boeing 737 MAX tipi uçak siparişi bulunan şirket, 2019 yılı itibarıyla teslim almış olması gereken 24 uçağı yaşanan sorun nedeniyle operasyonlarında değerlendiremiyor. Her gün 1200'ün üzerinde uçuş gerçekleştiren, 2019 yılında uçuş ağına 14 nokta ekleyen Türk Hava Yolları operasyon stratejisini bu uçaklarda yaşanan sorun nedeniyle yeniden planlamak zorunda kaldı.

İÇ HAT UÇUŞLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ, BİLET FİYATLARI

Küresel taşıyıcının Boeing 737 MAX tipi uçaklarının yere indirilmesi ve 24 uçağın operasyonlarda kullanılamaması yurt içi uçuş sayılarını ve bilet ücretlerini de olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları'nın KAP'a yaptığı açıklamaya göre yılın ilk 11 ayında geçen seneye göre arz edilen koltuk sayısında yüzde 6,7 azalma yaşandı. Uçak yetersizliğinden dolayı yaşanan bu azalmaya karşın havayolu seyahatine olan talebin artması bilet fiyatlarını geçtiğimiz yıla göre yukarıya çekti.

BOEING ÜRETİMİ DURDURMA KARARI ALDI

Geçtiğimiz hafta Boeing'den yapılan açıklamada, ABD dâhil birçok ülkede uçuş yasağı bulunan uçakların, havacılık otoritelerinden yeniden onay alana kadar, Ocak 2020'den itibaren üretime ara verileceği belirtilmişti. ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) ise açıklamasında, "737 Max'ların yeniden havalanmasına ne zaman izin verileceği konusunda gerçekçi olmayan beklentiler oluşturulmaması konusunda uyarmıştı.

http://www.kokpit.aero/boeing-e-dava-acacak Mesajı Paylaş

murattekin

#389
Ara 31, 2019, 08:19 ÖS Last Edit: Ara 31, 2019, 08:22 ÖS by murattekin
TC-LOL Nijerya'da pist yan ışıklarını referans alıp pist dışına inmiş.

Ben daha iyi indirirdim herhalde. Mesajı Paylaş
...

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter