STM

Başlatan kimlikci, Mar 25, 2016, 01:40 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

STM DİMDEX'e iki sürprizle gidiyor

STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş (STM), Doha'da düzenlenecek DIMDEX (Doha International Maritime Defence Exhibition and Conference) fuarında, iki yeni teknolojisini ilk defa sergileyecek. Konuya ilişkin bir basın duyurusu yayınlayan firma ürünler hakkında bilgi vermedi ancak ipucu verdi. Buna göre ürünlerden biri sualtında iletişim teknolojisiyle diğeri kapalı alanda görülmeyen hedeflerle mücadele ile ilgili olacak. 

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-dimdexe-iki-surprizle-gidiyor/387/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

#1
Mar 29, 2016, 11:17 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2016, 11:19 ÖÖ by kimlikci
STM'nin Sürprizleri belli oldu
Duvarın arkası görülebilecek
STM mühendisleri, görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans (RF) dalgalarını kullanan DAR'ı geliştirdi.Fuar alanında sergilenecek STM DAR, ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağlayacak.Ürün, ayrıca kritik öneme sahip, rehine kurtarma operasyonlarında, yangın, gaz kaçağı gibi afet durumlarında bina içerisinde kalan insanların tespitinde ve benzeri birçok senaryoda kullanılabilecek.


İletişim suyun altına iniyor


Tasarımında, sahip olduğu aldatıcı fenerlerle avlarının ilgisini çeken fener balığından ilham alınan su altı haberleşme teknolojisi, sunduğu özelliklerle su altında sonik haberleşmenin dışında optik olarak iletişim kurulabilmesine imkan sağlıyor.Bu teknoloji sayesinde güvenli ses ve veri iletimiyle su altında operasyon sırasında SAT ve SAS komandolarının birbirleriyle kolayca iletişim kurabilmeleri sağlanacak.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/duvarin-arkasinda-gorunmeyen-kalmayacak/545550 Mesajı Paylaş

ocay

STM'nin su altı haberleşme ürününü BAU geliştirmişti, bir süre önce. Üniversitelerin geliştirdiği ürünlerin ürüne dönüp pazarlanması açısından çok güzel bir örnek olmuş.


Duvar arkası görme radarları, genelde UWB radar teknolojisini kullanıyor; TUBITAK'da çalışan bir şeyler vardı acaba onların projesi mi ürüne döndü?
Mesajı Paylaş

kimlikci

STM'den Yerli Nükleer Sanayi Atağı
Savunma Teknolojileri ve Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), savunma sanayisindeki tecrübe ve kapasitesini yerli nükleer sanayinin gelişimi için kullanıyor.

Alınan bilgiye göre, Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı ile kritik teknolojileri Türkiye'ye kazandırma rolünü üstlenen STM, nükleer sanayinin yerlileşmesi için çalışmalar yürütüyor.

STM, savunma sanayisinde proje yönetimi, sanayi koordinasyonu, yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konu başlıklarında edindiği metodolojik tecrübeyi, başta Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santrali projeleri olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşecek nükleer güç santrali projelerine tedarikçi olmak isteyen sanayi kuruluşlarına aktarıyor.

İstanbul'da düzenlenen 3. Nükleer Santraller Zirvesi'nde sahip olduğu tecrübe ve yetenekleri katılımcı kişi ve kurumlarla paylaşan STM, Türkiye'de yeni gelişmekte olan nükleer sanayi için rol model olarak gösterilen savunma sanayisinin geçirdiği dönüşüm sürecinde üstlendiği öncü rol ile yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konuları başta olmak üzere bu alanlarda sahip olduğu yetenekleri nükleer güç santralleri tedarik zincirine dahil olmayı hedefleyen firmalarla paylaşmaya devam edecek.

Saha çalışması yapıldı

STM tarafından Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen Nükleer Enerji Sektörüne Yönelik Ankara'da Alt Yapının Tespiti İçin Saha Çalışması Projesi kapsamında başkentin imalat sanayisinin nükleer enerji sektöründe tedarikçi/alt yüklenici olabilmesi için mevcut durumunun tespitine yönelik gerekli saha çalışması ve kaynak taraması yapıldı.

http://www.trthaber.com/haber/turkiye/stmden-yerli-nukleer-sanayi-atagi-241347.html Mesajı Paylaş

kimlikciİçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve STM arasında, siber güvenlik kapsamında "Bilgi İşlem Mevcut Yapıları İnceleme, Değerlendirme ve İyileştirme Çalışmalarına İlişkin Protokol" 21 Nisan'da imzalandı.

http://www.milscint.com/tr/icisleri-bakanligi-siber-guvenlik-konusunda-stm-ile-calisacak/ Mesajı Paylaş

kimlikci
Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM)'nin iç ve dış tehditlere karşı siber saldırıları gerçekleşmeden haber verecek Siber Füzyon Merkezi açıldı.


Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir yaptığı açıklamada, "Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi ile Türkiye, siber güvenlik konusunda önemli bir güce kavuştu. Dünyada ülkelerin güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri, siber saldırılar. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik bir öneme sahip. Bugün bunun için büyük bir adım atıldı".

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ise yeni nesil Siber Füzyon Merkezi ile siber güvenlikte klasik yöntemlerin çok ötesine geçtiklerini belirtti. Yılmaz, açıklamasında:

"Hem sayıları artan hem de tespit ve kullanılan yöntem anlamında boyut değiştiren siber tehditleri, klasik yöntemlerle tespit etmek imkansız hale geldi. Bu nedenle saldırı olmadan haberdar olmak ve buna göre otomatik olarak savunma kurgusunu oluşturmak, yani reaktif değil, proaktif bir yaklaşım göstermek gerekiyor. Bugün kullanıma açtığımız Siber Füzyon Merkezi, bu yeni nesil siber güvenlik anlayışının bir ürünü ve ülkemiz için her anlamda pek çok ilki bünyesinde barındırıyor. Çok farklı disiplinleri bir araya getiren ve tamamen bizim geliştirdiğimiz yapay zeka mekanizmalarıyla çalışan bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

http://savunmaveteknoloji.com/siber-saldirilara-karsi-turkiye-ilk/# Mesajı Paylaş

kimlikci

#6
Ağu 23, 2016, 08:38 ÖÖ Last Edit: Ağu 23, 2016, 08:41 ÖÖ by kimlikci
Askeri gemi ihracatında tam yol ileri


Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) ana yükleniciliğinde 20 Türk firması tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen ve Türk savunma sanayisinin tek seferde en büyük askeri gemi ihracatı olan Denizde İkmal Gemisi, askeri gemi sanayisi konusunda Türkiye'nin geldiği noktanın son somut göstergesi oldu.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeye ve askeri gemi sanayisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, Denizde İkmal Gemisi'nin sac kesiminden 3 yıl gibi kısa bir sürede ve vaktinden önce suya indirildiğini söyledi.

Deniz platformunda tek kalemde yapılan en büyük ihracata imza attıklarına dikkati çeken Yılmaz, "Türkiye'nin bu tarzda yurt dışında yaptığı ilk proje. Bu kadar büyük çapta bir projeyi ülke olarak daha önce yapmadık, yapamadık. Yıllar önce şu an kullandığımız denizaltılar, korvetler, gemiler, botların tasarımını Almanlar yapardı, bize gönderirlerdi. Malzemeyi de onlar gönderirdi. Biz de tersanelerimizde inşasını yapardık. Şu anda roller değişti. Tasarımı biz yapıyoruz, malzemeyi biz sağlıyoruz, başka bir ülkede inşasını gerçekleştiriyoruz. Denizde İkmal Gemisi, bu üç alanda gelinen aşamayı göstermesi açısından önemli." diye konuştu.

Yılmaz, projenin Çinli rakiplere karşı alındığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çinliler çok ucuz fiyatlarla projeleri alıyorlar ve ciddi finans sağlıyorlar. Pakistan burada işin kalitesine önem verdiği için bu proje kapsamında Çinlileri tercih etmedi. Bizimle devam etti. Şu anda o kadar memnunlar ki 1-2 ay önce aldığımız Denizaltı Modernizasyon İhalesi'ndeki en büyük faktör bu proje oldu. Çünkü bu proje zamanından önce, bütçesinde tamamlandı, işin kalitesi çok çok iyi. Pakistan Deniz Kuvvetleri bundan çok memnun kaldığı için denizaltı projesi Fransızlar karşısında bizde kalmış oldu."

Yeni ihracat haberleri yolda

Yılmaz, STM'nin askeri gemi mühendisliği alanında çalışan Türkiye'nin en büyük şirketi olduğunu ve 150 mühendisin bu faaliyetlerde görev aldığını söyledi.

Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Serisi, Yeni Tip Denizaltı ve Pakistan Denizaltı Modernizasyonu projelerine devam ettiklerini anlatan Yılmaz, ayrıca yakın zamanda kazandıkları ve nihai görüşmeleri devam eden büyük bir uluslararası ihaleyi ileriki günlerde duyurmayı planladıklarını bildirdi.

"Çok büyük ve önemli bir proje. Çünkü pek çok dünya devini geride bıraktık. Büyük ihtimalle bir ay içerisinde ihaleyi kazandığımızı duyuracağız. Ortadoğu Bölgesi'nde özellikle MİLGEM korvetlerinin pazarlanması konusunda ciddi faaliyetler devam ediyor. Pakistan'da benzer şekilde MİLGEM konusunda ciddi çalışmalar var. Devletimizin de ciddi bir desteği var. Askeri gemi alanında uluslararası pazarlarda ciddi bir ağırlığımız oluştu. Şu anda hangi ihaleye girdiysek veya teklif verdiysek hemen hepsinde kısa listeye kaldık. Rakiplerimiz Amerika ve Avrupa'daki pek çok dünya devi firmalar. Bu gelişmeler STM'nin askeri gemi mühendisliğinde bir marka olduğunu, diğer ülkelerin bu markayı tanıdığını, güvendiğini gösteriyor. Bu anlamda yakında çok güzel gelişmeler olacak gibi görünüyor."

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/askeri-gemi-ihracatinda-tam-yol-ileri/633530 Mesajı Paylaş

Göktuğ

Ne olabilir bu ihalede satılan ürün ? Körfezde bir ülkeye Milgem satışı veya destek gemisi türevleri ilk akla gelenler,ancak başka sürprizler beklemeli miyiz ? Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

dmc

Orko detay vermeden bir sürpriz olduğunu söylemişti. Sanırım bundan bahsetmiş. Mesajı Paylaş

nokta

STM, Kolombiya Fırkateyn Projesi için Kolombiya Cartagena'daydı

STM'den yapılan açıklamaya göre şirket 15-17 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya'nın Cartagena şehrinde düzenlenen uluslararası Colombiamar 2017 Fuar ve Kongresi'nde denizcilik çözümleriyle yer aldı ve faaliyetleri hakkında Kolombiya Deniz Kuvvetleri yetkililerine bilgi verdi.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.'den  yapılan açıklamaya göre şirket 15-17 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya'nın Cartagena şehrinde düzenlenen uluslararası Colombiamar 2017 Fuar ve Kongresi'nde denizcilik çözümleriyle yer aldı ve faaliyetleri hakkında Kolombiya Deniz Kuvvetleri yetkililerine bilgi verdi.

Açıklamada "Kolombiya Deniz Kuvvetleri'nin yeni Fırkateyn Tedarik Programına istinaden teknik çözümler sunan Şirketimiz, etkinlik kapsamında Kolombiya Deniz Kuvvetleri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Yakın zamanda Kolombiya makamlarının Proje kapsamında kısa listeye kalacak olan firmayı duyurması öngörülmektedir." denildi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45763/stm-kolombiya-firkateyn-projesi-icin-kolombiya-cartagenadaydi.html Mesajı Paylaş

The Thing

STM, AIRCRAFT INTERIORS 2017'YE SİVİL HAVACILIK ÇÖZÜMLERİ İLE KATILIYOR

Dünyanın en kapsamlı uçak kabin içi sistemleri fuarı olarak gösterilen Aircraft Interiors 2017'ye katılan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) sivil havacılık için geliştirdiği AeroSuite™, AeroTab™, OpsMet™ ve OpsEye™ ürünlerini uluslararası havayolu profesyonellerinin beğenisine sunuyor.

STM Aircraft Interiors 2017 Fuarı'nda sivil havacılık çözümleri ile Türkiye'yi temsil ediyor. 34 ülkeden 550'nin üzerinde farklı firma ve 14.000'in üzerinde sivil havayolu profesyoneli ve karar vericinin katıldığı organizasyon, bu alanda dünyanın saygın fuarlarından biri olma özelliğini taşıyor. Özellikle uçak kabin içi sistemler, uçak kabin tasarımları ve son teknoloji donanımların sergileneceği fuarda, geleceğe yönelik tüm yenilikler de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Aircraft Interiors 2017 fuarının sivil havacılık ihracat pazarları açısından ekonomik ve ticari potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, "Fuarda havacılık sektöründe faaliyet gösteren diğer firmalar ile birlikte milli katılım düzeyinde yer alıyoruz. Fuar boyunca standımızda AeroTab™ Elektronik Uçuş Çantası Sistemi, AeroSuite™ Kağıtsız Kokpit-Kabin-Operasyon Merkezi Entegrasyon Sistemi, OpsMet™ Türkiye'nin sivil havacılık amaçlı ilk meteorolojik dashboardu, OpsEye™ havalimanı apron sahasında gerçek zamanlı uçak ve araç trafik takip sistemlerimizi sergiliyoruz. Bu ürünlerimiz kadar havacılık sektörüne hizmet ve ürün tedarik etmek isteyen firmalar için sunduğumuz sertifikasyon danışmanlık hizmetimizin de fuar boyunca büyük ilgi görmesini bekliyoruz" dedi.

Sözlerine devam eden Korkut, "Geliştirdiğimiz sivil havacılık sistemlerimizden OpsMet™ ve OpsEye™'ı Türk Hava Yolları, AeroTab™'ı ise AtlasGlobal Havayolları etkin olarak kullanıyor. Bu süreçte kazandığımız tecrübelerimizi fuar boyunca standımızı ziyaret edecek yerli ve yabancı havayolu şirketleri temsilcileri ile paylaşıp, olası işbirliklerini değerlendireceğiz" dedi.

Fuar süresince STM'nin sivil havayolu profesyonellerinin beğenisine sunacağı ürünler;

OpsEye™, Apron Takip Sistemi

Havadaki ve yerdeki uçakların, apron sahasındaki yer teçhizatının pozisyon ve durum bilgilerini gerçek zamanlı olarak görüntülenmesine imkan veren OpsEye™, uçuş operasyon kontrol birimlerine destek veren ve taktik operasyondaki karar destek mekanizmasına doğrudan katkı sağlayan bir apron sahası trafik takip sistemidir.

Türkiye'de üretilen ve dış kaynaklara bağlı olmayan (self-dependent) ilk uçuş izleme sistemi olma özelliğini taşıyan OpsEye™, uçakların kapı kapatma, push-back, teker kesme, yaklaşma faaliyetlerini ve yer trafiğini canlı izleme imkânı sağlamakta, aynı zamanda havayolu  operasyonel yönetim sistemleri ile entegre çalışmaktadır.

OpsMet™, Türkiye'nin Sivil Havacılık Amaçlı İlk Meteorolojik Dashboard'u

STM tarafından geliştirilen ilk milli büyük veri analiz platformu olan OVERA altyapısını kullanan OpsMet™, günlerce süren meteorolojik analizleri saniyeler mertebesinde gerçekleştiren bir "Weather Database/Dashboard" ürünüdür.

Meteorolojik verilerle ilgili olarak hızlı analiz imkanı sağlayan OpsMet™, havayollarının; operasyonel zamandan dolayısıyla adam/saat maliyetlerinden tasarruf edebilmesini, kolayca geçmişe dönük sorgulamalar ve raporlamalar yapabilmesini sağlamakta, ayrıca birimler arası haberleşme trafiğini önemli ölçüde azaltmaktadır. Dashboard aynı zamanda uygun tarife saatlerinin belirlenmesi, taşınabilir yolcu sayılarının iyileştirilmesi ve hava meydanlarının kaynak olanakları ile bakım teçhizat gereksinimlerinin hava koşullarına bağlı olarak tespit edilmesinde havayollarına kolaylık sağlamaktadır.

AeroSuite™, Kağıtsız Kokpit-Kabin-Operasyon Merkezi Entegrasyonu

AeroSuite™ kokpit, kabin ve operasyon merkezi entegrasyonunu kağıtsız bir şekilde sağlamaktadır. AeroSuite™ içinde yer alan AeroCharting™ ile uçuş çizelgesi üretimi, AeroCabin™ ile kabin ekibi yönetimi ve AeroTab™ ile elektronik uçuş çantası çözümleri sayısal ortamda sunulmaktadır.

AeroTab™, Kokpitte Devrim

AeroTab™ kokpit ile uçuş operasyon merkezinin kağıtsız entegrasyonunu sağlayan elektronik uçuş çantasıdır.

Geleneksel uçuş çantasının yerine geçen ve bu sayede basılı kağıtlar üzerinden yapılan işlemlerin ortadan kaldıran Elektronik Uçuş Çantasının en önemli yararları arasında; ağırlıktan tasarruf sağlaması, pilotlara durumsal farkındalık oluşturması ve pilotun iş yükünü azaltması, gerekli bilgiye istenildiği zaman kolaylıkla erişim yeteneği sunması, otomatik kalkış ve iniş hesapları ile yakıt/bakım maliyetlerinin düşürmesi sayılabilir.

http://www.airlinehaber.com/stm-aircraft-interiors-2017ye-sivil-havacilik-cozumleri-ile-katiliyor/ Mesajı Paylaş

meraklı

Siber güvenlik ekosistemin gelişimi STM Akademi etkinliğinde ele alındı.

STM Akademi'nin son etkinliği "Siber Güvenlik Ekosisteminin Yenilikçi Çözümlerle Geliştirilmesi Çalıştayı" 5 Ekim 2017 tarihinde ODTÜ Teknokent'te gerçekleştirildi.

Siber güvenlikle ilgili ekosistemdeki paydaşların bir araya geldiği etkinlikte 15'in üzerinde firmadan 100'ü aşkın katılımcı yer aldı.

SSM, STM ve Logo Yazılım temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelde ise STM, TÜRKSAT, TOBB ETÜ Securify, Bilkent Üniversitesi & DataBoss ve Crypttech firmalarının temsilcileri ekosisteme katkıları ve gelişimine yönelik faaliyetlerinden bahsetti.

STM Akademi ve eğitimleri hakkında detaylı bilgi için: https://www.stmakademi.com/tr Mesajı Paylaş

Merkator

STM ve Turkcell dijital dönüşüm platformuna öncülük edecek

Türkiye'nin en büyük teknoloji şirketlerinden STM ve Turkcell, Türk Sanayisi'nin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmak için "Dijital Dönüşüm Platformu"na öncülük edecek.

Platform iki yerli şirketin sahip olduğu ve milli imkanlar ile geliştirilen teknolojileri sayesinde "akıllı fabrika, ulaşım ve enerji çözümleri, büyük veri analitiği, endüstri 4.0, nesnelerin interneti (IoT) ve siber güvenlik" konularında Türk sanayi kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerine katkıda bulunacak.

Anlaşmaya ilişkin imza törenine STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Davut Yılmaz ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu katıldı.

Türkiye'nin iki büyük kuruluşu STM ve Turkcell, Türk sanayisinin dijital dönüşümüne öncülük etmek amacıyla işbirliğine gitti. Ankara'da imzalanan stratejik işbirliği anlaşması çerçevesinde STM ve Turkcell Türk Sanayisi'nin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmak için Dijital Dönüşüm'de inisiyatif alıyor. Bu işbirliği sayesinde milli imkanlarla geliştirilecek teknolojiler ile sanayide üretim verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

Anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi veren STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, "Turkcell ile yaptığımız stratejik işbirliği kapsamında Turkcell'in iletişim alt yapısı üzerinden üretim, enerji, otomotiv ile tarım ve hayvancılık gibi sektörlerden toplanacak 'ham veri', STM'nin Optimizasyon ve Büyük Veri Analitiği Platformu (OVERA) kullanılarak işlenecek. Ortaya çıkan 'işlenmiş veri'yse IoT platformu üzerinden süreç iyileştirme, optimizasyon ve tahminsel bakım konsepti gibi başlıklarda sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunacak. Sağlanacak bu dijital dönüşüm ile sektörlerin "akıllanmaları" ve dönüşüm maliyeti açısından yüzde 10-15'lik bir verimlilik artışıyla sanayi üretiminde yıllık yüzde 3'e varabilecek bir büyüme hedefleniyor" dedi.

Kaan Terzioğlu: "Verimlilik için temel şart dijitalleşme"

İmzalanan stratejik işbirliği anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyanın ilk dijital operatörü olarak teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştüklerini belirterek şunları söyledi:

"Turkcell olarak içerisinde internet ve bağlantı olan tüm alanlarda müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Biliyoruz ki verimlilik için temel şart dijitalleşme sürecinin doğru bir şekilde hayata geçirilmesi. Dijitalleşmenin gerçekleşmemesi verimlilik artışındaki problemleri de beraberinde getiriyor. İşte bu problemlerin önüne geçerek özellikle sanayide ve ilgili üretim alanlarında dijitalleşmeye katkıda bulunmak istiyoruz. STM ile yaptığımız bu yeni ortaklık sayesinde, Turkcell altyapısını kullanarak dar bant nesnelerin interneti (nb-IOT) ile toplanan verileri analiz ederek, toplam üretim maliyeti açısından verimliliğe büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz."

http://www.kokpit.aero/stm-turkcell-dijital-donusum-platformu Mesajı Paylaş

The Thing

STM, 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne katıldı

STM, yerli nükleer sanayinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 8-9 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne katıldı.

STM'nin nükleerle ilgili yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler veren STM Genel Müdür Yardımcısı Murat İkinci, "Türkiye'nin en önemli milli savunma sanayi projelerinden biri olan MİLGEM'deki sanayileşme ve koordinasyon rolümüz nasıl milli ve yerli sanayimizin maksimum düzeyde katılımını sağlıyorsa, nükleer sanayi için de benzer yerlileşme modelinin uygulanabileceğini düşünüyor ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. 8-9 Mart 2017'de İstanbul'da düzenlenen 4. Nükleer Santraller Zirvesi'nde de Türk savunma sanayisinin geçirdiği dönüşüm sürecinde üstlendiğimiz öncü rol ile yerlileştirme, teknoloji transferi, standardizasyon, sertifikasyon konuları başta olmak üzere bu alanlarda sahip olduğumuz tecrübelerimizi paylaşıyoruz" dedi.

"Nükleer Enerji Santralleri projelerinde yerel kaynakların payını artırmak büyük bir çaba gerektiriyor" diyen İkinci, "MİLGEM projemize paralel olarak nükleer sanayide kullanılan teknolojileri de yerli sanayimizle birlikte geliştirmek üzere çalışıyoruz. Türk firmalarının olası yerelleştirme seviyesinin arttırılabilmesi için İstanbul Sanayi Odasının (İSO) ana yükleniciliğindeki 'Nükleer Enerji Santralleri için İhracat Odaklı Millileşme' projesinde İTÜNOVA TTO'ya Rolls-Royce ile birlikte ihtiyaç analizi kapsamında destek oluyoruz. Projemize İstanbul'dan farklı sektörlerde faaliyet gösteren 22 firma dahil oldu" diye konuştu.

STM, yerli sanayinin nükleer çalışmalarına yapabileceği katkıyı belirlemek için benzer bir projeyi Ankara'daki sanayi kuruluşları için de yürütmüştü.

Zirve hakkında detaylı bilgi için: http://www.nuclearpowerplantssummit.com/

https://www.stm.com.tr/tr/haberler/duyurular/4-uluslararasi-nukleer-santraller-zirvesine-katildik Mesajı Paylaş

Merkator

STM EASA'dan tasarım organizasyon onayı aldı

Türkiye'nin önde gelen savunma şirketlerinden STM tasarım konusunda önemli bir adım attı. Şirket, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA'nın verdiği "Tasarım Organizasyon Onayı"nı (DOA) alma başarısı gösterdi. Bu yetki ile STM; sivil uçaklarda yapılacak tasarım değişiklikleri konusunda yetkili şirket haline geldi.

YETKİ NELERİ KAPSIYOR

EASA-DOA onayıyla, kokpit ve yolcu bölümlerinde iyileştirme, yenileme, ek sistemler takılması vb. her türlü uçak içi değişiklik konusunda hem Türk firmalara hem de uluslararası şirketlere hizmet sunabilecek. Bu kapsamda yerel ve uluslararası tüm sivil havayolu şirketleri, kamunun hizmetindeki uçaklar, eğitim uçakları, şirketlere ait özel jetler, özel uçak kiralama şirketleri STM'nin radarında yer alıyor.

Bunun yanı sıra STM, EASA-DOA sertifikasıyla havacılık yeteneğini tescillediği için, havacılık sanayinde üretim yapan tüm şirketlere tasarım ve sertifikasyonla ilgili danışmanlık konusunda artık daha güçlü hale geldi.

http://www.kokpit.aero/stm-easa-tasarim-onayi
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter