STM

Başlatan kimlikci, Mar 25, 2016, 01:40 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

STM Su Altında İşbirliğine Gitti

STM ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Paris'te düzenlenen EURONAVAL 2018'de işbirliği protokolüne imza attı.

Alman Hensoldt, STM ve Bahçeşehir Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında STM ve BAU'nun geliştirdiği Denizaltı ile Dalgıçlar Arası Optik Haberleşme Sistemi, Hensdolt'un Optik Gözetleme Sistemine entegre edilecek. Bu işbirliği, su altında denizaltı ve dalgıçlar arasında haberleşmeye imkân veren dünyada örneği olmayan bir sistemin geliştirilmesini sağlayacak.

HENSOLDT'un "Optik Gözetleme Sistemi" denizaltılar için 360 derece gözetleme imkânı sağlayan ve muhtelif kamera konfigürasyonu içeren bir sistem. STM-BAU'nun geliştirdiği denizaltı optik haberleşme sisteminin söz konusu optik gözetleme sistemine entegre edilebilmesi ayrı bir mühendislik ve yüksek teknoloji gerektiren bir uygulama olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-su-altinda-isbirligine-gitti/7281/1 Mesajı Paylaş

nokta

STM, DNV GL ile El Sıkıştı

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., DNV GL firmasının askeri deniz platformlarının sertifikasyonu ve klaslaması konusundaki tecrübesinden yararlanmaya karar verdi.  Firma bu çerçevede gerçekleştireceği muhtelif yurtdışı deniz platformları modernizasyon çalışmalarının sertifikasyonu için denizcilik endüstrisinde dünyanın önde gelen klaslama kuruluşlarından birisi olan DNV GL ile el sıkıştı.

DNV GL ile yapacakları projeyi değerlendiren STM'li yetkililer "Günümüzde deniz platformları  en karmaşık yapıya sahip askeri sistemlerden biri olup, son teknolojiler ile birlikte kalite kontrol süreçlerinin süreklilik arz etmesini gerektirmektedir. DNV GL ile birlikte, modernizasyon hizmeti verdiğimiz muhtelif yabancı Deniz Kuvvetleri'nin güvenilir deniz filolarına sahip olmasını sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

Gerek suüstü gerek su altı platformlarında üstün görev kabiliyeti sağlamanın; yüksek kaliteli malzemeler, teknolojik üretim ve olağanüstü bir kalite kontrol süreci gerektirdiğini belirten STM yetkilileri şunları söyledi:

"DNV GL, askeri deniz platformlarının sertifikasyonu ve klaslaması konusunda uzun yıllara dayanan ve yapısal unsurları, makine aksamı ve elektrik/elektronik teçhizatı da kapsayan engin bir tecrübeye sahip bir sertifikasyon ve klaslama kuruluşudur. DNV GL'nin sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübenin STM ile birlikte değerli bir birlikteliğe dönüşeceğine inanıyoruz".

Bu ortaklık kapsamında hizmet verilecek yabancı  Deniz Kuvvetleri'nin projeleri, uluslararası kabul görmüş, en yeni klaslama standartlarına ve düzenleyici standartlara göre yapılacak ve böylelikle tasarımcı ile klaslama kuruluşu çok erken bir aşamada bir araya gelmiş olacak. Bu durumu "kazan-kazan olarak nitelendiren STM ve DNV GL yetkilileri, "İşbirliği sayesinde STM, yaptığı modernizasyon çalışmalarını belgelendirerek DNV GL'den Güvenlik Sertifikası alacak ve deniz platformlarının kalite gerekliliklerini en üst seviyede sağlıyor olmanın verdiği güvenle hareket etmeye devam edecek" açıklamasında bulundu.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-dnv-gl-ile-el-sikisti/7283/1 Mesajı Paylaş

nokta

İkinci: STM MİLGEM'de Hep Olacak

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) Genel Müdürü Murat İkinci, "MİLGEM kapsamındaki çalışmalara destek vermeye, hem uluslararası hem de ulusal anlamdaki projelerin içerisinde bulunmaya devam edeceğiz. Bundan sonra MİLGEM benzeri platformların, daha büyük veya daha etkin platformların ortaya çıkışını göreceğiz" dedi.   STM Genel Müdürü Murat İkinci, göreve gelmesinin ardından ilk defa basının karşısına çıktı ve soruları yanıtladı. 'STM 2023 Vizyonu' başlığındaki toplantıda STM'in yerli ve milli savunma sanayi ekosistemine katkıları konuşuldu.

MİLGEM'in Pakistan'a ihracatı için uzun süre STM çalışma yürütmüştü. Bu çalışma imza aşamasında iken Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. ASFAT'a transfer edilmişti. Bu nedenle MİLGEM konusunda hangi kurum yetkili olacak sorusu yanıt bekliyordu.

"STM'nin yolu MİLGEM ile ayrılacak mı?" sorusu üzerine İkinci, "MİLGEM'de STM bundan sonra da olacak. Şu anda MİLGEM'de en büyük mühendislik birikimine sahip olan şirket STM. Pakistan'daki sözleşmeyi kimin imzaladığının bizim için çok bir önemi yok. Türkiye'nin ihracatını başarıyla gerçekleştirmesi bizim için temel odak. Bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz. MİLGEM ve deniz sistemleri konusundaki en büyük mühendislik birikimi STM'de. Bu birikim projelerin devam etmesi için mutlaka kullanılacaktır. MİLGEM konusundaki çalışmalarımız daha da büyüyerek devam edecek. Bu konuda herhangi bir geriye dönüş yok. Uluslararası alanda bunların pazarlanması ve mühendislik desteğinin verilmesi için de elimizden gelen desteği sağlayacağız" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/ikinci-stm-milgemde-hep-olacak/7506/1 Mesajı Paylaş

Merkator

SHGM ve STM arasında üç ayrı işbirliği anlaşması imzalandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve STM arasında sivil havacılığın pek çok alanını kapsayan çok yönlü İşbirliği Protokolü imzalandı. Ana protokol metni kapsamında ilk etapta "siber güvenlik", "havacılık güvenliği" ve "uçuşa elverişlilik" alanlarında üç ayrı işbirliği anlaşmasına daha imza atıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında, sivil havacılığın çeşitli alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik  İşbirliği Protokolü imzalandı.

SHGM Vecihi Hürkuş Toplantı Salonu'nda 8 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen imza töreni ile Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve STM Genel Müdürü Murat İkinci tarafından işbirliği protokolü imza altına alındı.

İmzalanan protokol kapsamında eğitim, danışmanlık, ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunma, teknoloji geliştirme/teknoloji kazanım projeleri oluşturma/yürütme, ortak seminer ve konferanslar düzenlenmesi konularında iki kurum arasında işbirliği yapılacak. Protokol ile ayrıca  STM havacılık çözümlerinin SHGM tarafından ulusal ve uluslararası alanlarda desteklenmesi ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tarafların etkinlik ve erişebilirliklerini artırıcı (mal ve hizmetler) ürünlerin tasarlanması, üretilmesi ve satışı kapsamında iş planlarının hazırlanması, stratejilerin belirlenmesi ve uygulanması konularında da mutabakat sağlandı.

http://www.kokpit.aero/shgm-stm-uc-ayri-anlasma Mesajı Paylaş

Terra

STM enerji güvenliğine el attı

Türkiye'nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech, dördüncü panelini "Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler" başlığı altında gerçekleştirdi. Panelde, enerji konusu ulusal ve uluslararası düzlemde; arz güvenliği, fiziki güvenlik ve siber güvenlik boyutlarıyla tartışıldı.

STM'nin mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarındaki derin bilgi birikimi ve tecrübesini bölgesel ve küresel ölçekte bir sinerjiye dönüştürmek üzere kurduğu STM ThinkTech, konusunda uzman ve yetkin kişilerle gerçekleştirdiği panellerin dördüncüsünü 4 Temmuz Perşembe günü Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik'in üstlendiği panele konuşmacı olarak; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever katıldı. Etkinlikte ana sunum Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından yapıldı.

"Enerji güvenliğiyle bağlantılı faaliyetlerimizi arttırmamız gerekiyor"

Panelde konuşma yapan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; enerji kaynaklarının kısıtlı olması, bu kaynakların bulunduğu bölgelerde yaşanan istikrarsızlık ve artan enerji talebi ile ortaya çıkan enerji sorunun altını çizerken hem ulusal hem de küresel anlamda önem taşıyan enerji güvenliğine de vurgu yaptı. Demir sözlerine şu şekilde devam etti: "Jeopolitik konumunun getirdiği sorumlulukların bilinciyle hareket eden Türkiye, enerji konusunda bölgedeki önemli aktörler arasında yer alıyor. Bugün, hiç kuşkusuz, enerji güvenliğiyle bağlantılı faaliyetlerimizi arttırmamız ve enerji akışını tehdit edebilecek unsurlara karşı önlemler almamız gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımı ve öngörülebilir piyasa koşullarının tesis edilmesini içeren bir strateji benimseyen ülkemiz, alt yapı ve veri güvenliği konusunda da ciddi adımlar atacaktır. STM'nin bu alandaki çalışmaları ve ThinkTech'in faaliyetleri de ülke güvenliği için önemli bir katkı teşkil ediyor."

Enerji altyapılarını korumak kritik önem taşıyor

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren STM Genel Müdürü Murat İkinci, "STM ThinkTech ile 30 yıla yaklaşan birikim ve tecrübemizi teknoloji tabanlı öngörülere çevirerek bölgesel ve küresel çapta güvenlik stratejileri geliştirmek üzere çalışıyoruz. Teknoloji alanında yaptığımız yatırımlar ise savunma sanayimizi yerli ve milli ürünlerle güçlendirmek adına önem taşıyor. Ulusal güvenlik kapsamında baktığımızda enerji konusundaki kritik altyapılar; korunması ve olası tehditlere karşı önlem alınması gereken stratejik sistemler arasında yer alıyor. Bilişim ağlarına bağlı sistemlerin karşı karşıya olduğu tehditler, veri kaybı ve veri kayıplarından doğabilecek ciddi riskler oluşturuyor. Bu kapsamda enerji güvenliğini sağlama konusunda bütünleşik bir yaklaşım benimsenmesinin büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz panel ile enerji güvenliğini farklı boyutlarıyla ele alarak gelecek stratejilerin belirlenmesine ve birlikte çözümler üretilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz" dedi.

Enerjide doğru senaryolar

Panelde bir sunum gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol; "Günümüzde enerji sektöründe üç büyük devrim yaşanıyor. Öncelikle enerji tüketenlerin rolü değişiyor. Asya ülkeleri enerji üretim ve tüketiminin merkezi haline geliyor. İkinci devrime baktığımızda ABD'nin kaya gazı, petrol ve doğalgaz üreticisi ve ihracatçısı konumuna geldiğini görüyoruz. Üçüncü devrimse yenilenebilir enerji konusunda yaşanıyor. Bugün rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde maliyetler ciddi oranda düşmüş durumda" dedi. Dünyada enerji talebinin 2018 yılında büyük bir artış gösterdiğini belirten Birol, sürdürülebilir bir dünya için enerji verimliliğinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Panelde Türkiye'nin enerji güvenliğinin sağlanması konusunda kararlılığını vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, "Önceliğimiz ve temel amacımız enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu şekilde tüketicilere sunulmasıdır. Bu anlamda geliştirdiğimiz politikalar uzun vadeli, bütüncül ve kapsamlı bir bakış açısının ürünüdür. Yerli ve yenilenebilir kaynakların azami seviyede ekonomimize kazandırılması, enerji verimliliği konusunda adeta seferberlik ilan edilmesi, kara ve denizlerimizde petrol ve gaz aramaları, enerji sektöründe yerli imalatın geliştirilmesi ve AR-GE destekleri ile yatırımlar devam ediyor. Bunun yanında Türkiye, enerjnin bölgesel kalkınma ve refaha katkı sağlayan ve yaşanan çatışmalara çözüm üreten yönüyle ele alınması gerektiğine de samimiyetle inanmaktadır" dedi.

İlki 2017 yılında "Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri" başlığıyla düzenlenen STM ThinkTech panelleri, 2018 yılında "Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler" ve "Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ" konularıyla devam etti. Uzman isimlerin katılımıyla savunma sanayinde öne çıkan konularda önemli bir kaynak ve bilgi paylaşımı sağlayan panellerin "Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler" başlığıyla düzenlenen dördüncü etkinliği de yoğun bir katılımla gerçekleşti.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/04/stm-enerji-guvenligine-el-atti/ Mesajı Paylaş

nokta

STM'den Ukrayna'ya Korvet Teklifi11 Kasım 2019
Ukrayna Savunma Bakanlığının resmi haber ajansı ArmyInform'un 18 Eylül'de bildirdiğine göre, ülkenin donanması için en az dört korvet inşa etme çalışmaları yarım kaldığı yerden tekrar başladı.

Bu süreçte, Proje 58250 gemilerinin öncü gemisi "Volodymyr The Great" korvetinin inşaatına yeniden başlanacak. 2011 yılında geminin inşasına başlanmıştı, ancak o zamandan bu yana önemli bir ilerleme kaydedilmedi.

Türkiye ve ABD, gemiye uygun silah, beka kabiliyeti, makina ve daha fazlasıyla donatmak için teklif vermeye hazır. Türk tarafı ayrıca, Ukrayna'ya gelecekte de ana gemiyi inşa etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin talimatı üzerine korvet programı ve restorasyonu için gerekli kararların alınması çok önemli olarak kabul ediliyor. Yapılacak ilk şey, ana yükleniciyi belirlemek, çünkü şu anda korvetin bitmemiş gövdesinin bulunduğu PJSC "Karadeniz Tersanesi" borçları nedeniyle, Mykolaiv Ekonomi Mahkemesi kararıyla satışa sunuldu. Bu yüzden, geminin inşasına devam edileceğini garanti edecek bir şirket arayışı var.

Volodymyr Büyük Projesi (Proje 58250):

2021 yılına kadar dört adet Proje 58250 sınıfı korvet inşa etme programı ilk olarak 2011'in sonlarında imzalandı. Rusya'nın Kırım'da işgalinin ardından Donbas'taki bir sonraki savaşın ardından, program parası kara kuvvetlerine fon için ayrıldı.

2017'de, sınıfın lider gemisi Volodymyr the Great, geminin gövdesi bakımından, yalnızca yüzde 17 oranında hazırdı ve geminin 2028 yılına kadar tamamlanması bekleniyordu.

Temmuz 2019'da, zamanın Savunma Bakanı Stepan Poltorak, korvetin yüzde 32 oranında tamamlandığını, ancak program için hala 2,2 milyar Hr fon gerektiğini belirtti.

 

Genel olarak, Proje 58250 sınıfı gemiler, 4.000 deniz mili çalışma mesafesine sahip 32 knot'a (saatte 59 kilometre) kadar sürate çıkabilen 2.620 tonluk çok rollü korvet olarak tasarlandı. Ayrıca, 108 mürettebatını 30 gün boyunca kıyıdan bağımsız idame edebilir.

Gemi bir Rheinmetall GDM-008 yakın silah sistemi olan 76 milimetrelik bir top OTO Melara, MU90 Impact denizaltı savunma harbi torpidoları, Exocet gemisavar füzeleri ve Aster hava savunma füzeleri olacak tasarlandı. Ayrıca, gemiye NH90 veya Kamov Ka-27 helikopterleri inip konuşlanabilecek.

Uzunluk: 112,0 M

Kiriş: 13,50 M

Su altı maksimum: 3,50 M

Deplasman: 2650 Ton

Maksimum Hız: En Az 30 Kts

Mürettebat: 110

 

Sensörler ve İletişim:

• 3D Hava / Yüzey uzun menzilli Gözetim radarı

• 3D Hava / Yüzey orta menzilli Gözetleme radarı

• Ufuk Hedefleme radarında uzun menzilli

• CMS

• Optik Radarlı Ateş Kontrol Sistemi

• Optoelektronik Ateş Kontrol Sistemi

• Gövde monteli sonar

• ESM / ECM / OECM

• Navigasyon Radarı

• Entegre köprü sistemi

Silahlar:

• 2x4 SSM fırlatıcı

• SAM sistemi orta menzil

• 76 mm baş topu

• 2x1 35 mm top

• 2х3 324 mm torpil rampası

• 2x12,7 mm makineli tüfek

• Chaff

• 11 ton'a kadar genel maksat helikopteri

Teknik özellikler:

14 knot seyir süratinde menzil:4000 NM

Tahrik tipi CODOG

http://c4defence.com/Gundem/stm-den-ukrayna-ya-korvet-teklifi/8943/1 Mesajı Paylaş

nokta

STM'den Otonom Çözümler

 "Milli katılım" çerçevesine alınan Bangkok Savunma ve Güvenlik 2019 Fuarı'na, Türkiye'den 31 firma katılım gösterdi. Dünyanın en büyük 50 savunma sanayi firması arasında bulunan STM de, Endonezya ve bölge pazarına deniz platformları ve otonom sistemler sunmak için fuarda yerini aldı. Milli ve uluslararası deniz projelerinde su üstü ve denizaltı gemileri ile askeri tesis/tersanelere yönelik gemi inşa ve modernizasyon ve bakım/onarım faaliyetlerinde mühendislik hizmeti sunan firmanın deniz projeleri şöyle: MiLGEM Projesi, Pakistan Denizde İkmal Tankeri Projesi, Yeni Tip Denizaltı Projesi, AY Sınıfı Denizaltı Cihaz/Sistem Yenileme Projesi, Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi Projesi.
Otonom hareket edebilen, öğrenebilen, karar verebilen ve sürü olarak verilen görevi yerine getirebilen sistem çözümlerinde ise, KARGU otonom döner kanatlı vurucu İHA; ALPAGU otonom sabit kanatlı vurucu İHA ve TOGAN otonom döner kanatlı gözcü İHA bulunuyor.
CIO Applications Europe dergisinin yürüttüğü araştırma sonucunda, STM "Dünyanın En İyi 10 Dron Teknolojisi Üreten Şirketi" listesinde yer aldı.

http://c4defence.com/Gundem/stmden-otonom-cozumler/8983/1 Mesajı Paylaş

Terra

STM anneleri sevindirecek

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde,
yerli ve milli kritik projelere imza atan STM ile Türkiye'nin insani değer markası Türk Kızılay arasında, faydalı işbirlikleri geliştirmek adına iyi niyet protokolü imzalandı.

İnsanlığın hizmetine sunulan teknolojilerin gelişiminde öncü vazifesi gören savunma sanayii içerisinde, Türkiye'nin kilit oyuncularından STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., sektörü açısından insani alanda da bir ilki başlatarak, Türk Kızılay ile imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında tüm personeli adına, Türk Kızılay üzerinden ihtiyaç sahiplerine destek elini uzattı.

İşbirliğinin ilk adımı kapsamında, Türk Kızılay tarafından "Sevgi Bohçası" adıyla projelendirilerek, yeni doğan bebek ve anneleri için giyim, hijyen malzemesi vb. içeriklere sahip paketler, her STM personeli adına yeni yıl öncesi bağış olarak gerçekleştirildi.

İhtiyaç sahipleri adına yeni bir sayfanın açıldığı işbirliği protokolünde, iki kurum adına imza koyan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı ve STM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın yanı sıra, STM Genel Müdürü Murat İkinci ile Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan da hazır bulundu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, atılan imzalar sonrası yaptığı açıklamasında "Ülkemiz yarınlarına güvence sağlamak adına var gücüyle çalışan savunma sanayiinin, insanı yaşatma ilkesinin yanında ihtiyaç sahiplerinin de, insana yakışır şekilde yaşamaları açısından da bir misyon taşıdığını ve bu çerçevede de bugün STM ile Türk Kızılay arasında gerçekleştirilen işbirliği büyük önem arz etmekte" ifadelerine yer verdi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da verdiği demeçte "Kızılay 151 yıldır 'iyilik' ile özdeşleşmiş bir kurum. Kuruluşundan bugüne kadar sadece gönüllülerin ve hayırseverlerin katkılarıyla varlığını sürdürüyor. STM'nin bu anlamda Kızılay'a verdiği desteği de çok önemsiyoruz. STM'de çalışan her bir arkadaşımız için yeni doğum yapmış bir anneyi sevindireceğiz. O çocukların ilk kıyafeti STM personelinin hediyesi olacak ve bu ömür boyu unutulmayacak" dedi.

http://defenceandtechnology.com/stm-anneleri-sevindirecek/ Mesajı Paylaş

Terra

Türkiye hedef alınıyor

Türkiye'de siber güvenlik alanında önemli projelere ve yerli ürünlere imza atan STM'nin Teknolojik Düşünce Merkezi "ThinkTech"in Ekim-Aralık 2019 tarihlerini kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporu'nu açıkladı. Raporda 2019 yılında gerçekleşen siber tehditlere dikkat çekilirken; 2020 yılı için yeni siber saldırı öngörüleri de paylaşıldı.

STM ThinkTech'in son raporuna göre; sağlık sektörüne, kritik alt yapılar ile endüstriyel sistemlere, mobil cihazlara, seçim verilerine, IoT cihazlara siber saldırılarda artış gözlenecek.

Siber tehditler ve bu tehditlerden kaynaklı siber olayları derinlemesine araştırarak yıl boyunca kamuoyuyla paylaşan STM Uzmanları 2020 yılında en çok sağlık sektörünün etkileneceğini, ayrıca enerji, haberleşme, ulaşım gibi kritik alt yapılara ve endüstriyel sistemlere yönelik saldırı kampanyalarının da risk oluşturacağını belirtiyor. 2019 yılında fidyecilik saldırısına en çok maruz kalan sağlık sektöründe kullanılan medikal sistemlere yapılabilecek saldırılara da değinen Siber Tehdit Durum Raporu, oluşacak zararların maddi boyutunun artış göstermesinin yanı sıra kan değerleri ve DNA bilgileri gibi kritik verilerin ifşa olması tehdidiyle manevi zararın da ciddi bir seviyeye ulaşacağını öngörüyor.

Elektronik seçim çalışmalarına yönelik saldırıların artacağına dikkat çekilen raporda, 2020 yılında geçileceği öngörülen 5G teknolojisiyle birlikte yeni tehdit türleri ve zafiyetlerin keşfedilmesine bağlı olarak kablosuz ağ saldırılarının sıklıkla gündeme geleceği vurgulanıyor. Mobil cihazlar ve bulut sistemlerini tehdit eden sahte uygulamalar bu yıl da gündemde kalırken, günlük yaşamda kullanılan akıllı cihazlar, saldırı ve casusluk kampanyalarının yeni hedefi haline geliyor.

e-Devlet taklitleri üzerinden Türkiye hedef alınıyor!

STM'nin yeni raporu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sıklıkla kullandığı e-Devlet uygulaması taklitlerinin, siber saldırganların yeni yöntemi olduğunu ortaya çıkardı. Sahte uygulamalar kategorisinde son çeyrekte en çok dikkat çeken ve tehlike oluşturan saldırı; hemen hemen herkesin kişisel bilgilerine erişim sağladığı "e-Devlet" uygulamasını taklit eden bir zararlı yazılım oldu. Türkiye'yi hedef alan bu oltalama saldırısı, geçtiğimiz Eylül ayında kısa süreli olarak Play Store'da yer aldı.

Sahte uygulama örneklerinin sayısının günümüzde giderek artması, tehlikeyi de büyütüyor. e-Devlet'e ek olarak; en çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan Chrome ile popüler elektronik kitap okuma uygulamalarından biri olan "E-Book Reader"'ı taklit eden bir zararlının birçok kullanıcıyı tehdit ettiği de tespit edildi.

Kart bilgileri ifşa oldu!

Türk bankalarına ait 455.000'den fazla kart bilgisinin "dark web"de satışa çıkarılması, 2019 yılının son çeyreğinde gündemi sarsan siber güvenlik olaylarından biri oldu. 28 Ekim ile 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen sızıntıyı analiz eden Siber Tehdit Durum Raporu, kart bilgilerinin farklı bankalara ait olmasından dolayı ilgili sızıntının bankalardan değil online servis veren platformlardan kaynaklandığını belirtti. Kullanıcıları uyaran rapor; bu tür sızıntılardan etkilenmemek için kartların alışveriş yapılmadığı müddetçe yurt dışı ve internet kullanımına kapatılmasının yararlı olacağını vurguladı.

Evimizdeki Modemler risk altında!

Siber Tehdit Durum Raporu, IoT (nesnelerin interneti) cihazlarla birlikte modemler için de birçok tehdit barındıran Mirai zararlı yazılımına karşı uyarıyor. Mirai saldırısında, cihazın ele geçirilerek uzaktan kod çalıştırılmasını sağlayan zararlı Gafgyt yazılımının 2019 yılında ortaya çıkan yeni sürümü, küçük ofis ve ev yönlendiricileri üzerindeki tehlikenin boyutunu büyütüyor. Rapora göre dünyada bu istismarlara karşı potansiyel olarak hassas 32.000'den fazla Wi-Fi yönlendiricisi bulunuyor. Bu zararlıdan korunabilmek için modemlerin güvenlik güncellemelerinin yapılması ya da uygun durumlarda modemlerin üst versiyonlara geçirilmesi gerekiyor. IoT cihazlarda kullanılan en yaygın ve önemli kablosuz iletişim teknolojilerinden Zigbee protokolünün sahip olduğu güvenlik açıklıklarına karşı önlemler almak da kullanıcıların mahremiyetini korumak için büyük önem arz ediyor.

Bilgi sızdıran akıllı cihazlara dikkat!

2020 yılında dünya üzerinde 20 milyar IoT cihazı olacağı tahmin edilirken, aynı zamanda hassas ve kişiye özel verilerin sızdırılmasına yönelik büyük bir tehlike ortaya çıkıyor. Rapora göre; İngiltere ve ABD'de iki ayrı laboratuvarda yapılan veri ihlali testleri, cihazların bazılarının beklenmedik video ve ses kayıtları aldığını ortaya çıkardı. Ayrıca ABD ortamında test edilen cihazların yüzde 56'sının, İngiltere de ise yüzde 83,8'inin kendi bölgeleri dışındaki cihaz ya da uygulamalarla etkileşime girdiği gözlemlendi.

2019 yılında CTF rüzgarı 5. kez esti!

STM'nin siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak ve nitelikli insan kaynağı yetişmesine katkı sunmak üzere gerçekleştirdiği girişimlerin başında yer alan CTF (Captrue The Flag) yarışması, 2019 yılında 5. kez gerçekleştirilerek başarısını ve hedeflerini ileri taşımaya devam etti. Siber güvenliğin gelişim yol haritasında öğretici, geliştirici ve araştırmaya yöneltici özellikleriyle önemli bir rol üstlenen yarışmaya 2019 yılında rekor bir katılım gerçekleşti. Toplam 197 takım ve 717 kişinin katıldığı online yarışmada finale kalan 50 farklı takımdan yaklaşık 200 kişi 8 saat boyunca kıyasıya mücadele etti.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmada, STM'nin geliştirdiği zafiyet avcılığı platformu Bugshield de tanıtıldı. Sürekli sızma testi metodolojisi ile istismar edilebilir siber güvenlik açıklarını bulma ve anlık raporlama hizmetleri sunan Bugshield, kurum kaynaklarının korunması ve siber saldırganlardan önce hızlı aksiyon alınması adına kritik bir çözüm sunuyor.

http://defenceandtechnology.com/turkiye-hedef-aliniyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter