Türkiye'nin Milli İnsansız Hava Araç Programları

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 01, 2015, 12:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Yine malum rakım sorunumuz olabilir. Bu alet 3000 m rakımda nasıl çalışıyor acaba Mesajı Paylaş

erdem

Yuksek rakimda calismaya gelince iki etken var:

1 - Hava soluyan motorun performans sorunu
2 - Hava inceldiginden pal boyutunun yetersiz kalmasi.

Birinci konu elektrik motoru ile cozulebilir - eger yeterince enerji yogun Li-Ion pil kullanilabilirse.

Ikinci konu icin daha etli butlu paller kullanilabilir. Mesajı Paylaş

Merkator

Boru hatları Aselsan ile Havelsan'ın geliştirdiği İHA'lar tarafından gözlenecek

Petrol ve doğalgaz boru hatları, yerli İHA ve kapalı devre kamera alt sistemleriyle desteklenen entegre güvenlik sistemiyle çevresindeki tehditlerden 7/24 korunacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hızlı veri akışıyla da anında müdahale edilebileceğini, tehditler hakkında daha hızlı bilgileneceklerini söyledi.

BOTAŞ'ın kritik boru hatları yeni geliştirilen savunma teknolojisi yerli İHA'lar başta olmak üzere entegre güvenlik sistemiyle korunacak. Petrol ve doğalgaz boru hatlarına yönelik düzenlenen terör, sabotaj, hırsızlık ve izinsiz kazı gibi teşebbüslere karşı koymak ve boru hatlarını korumak için mevcut sistemlerin yanına yeni gelişen teknolojileri de ekledi. BOTAŞ, işletmede olduğu petrol ve doğalgaz boru hatları ve tesislerini korumaya yönelik Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı bünyesinde "Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği" projesinin saha uygulamalarına Silopi'de imzalanan anlaşmayla başladı. Anlaşmaya göre, boru hatları ve kritik tesisler Fiber Optik Algılama, Elektro Optik Algılama, Çevre Güvenlik Radarı, yerli İHA ve kapalı devre kamera alt sistemleriyle desteklenen entegre güvenlik sistemiyle çevresindeki tehditlerden 7/24 korunacak.

HIZLI VERİ AKIŞI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, boru hatlarından kesintisiz ve güvenli akışın arz güvenliğinin güçlendirilmesi açısından önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'nin geliştirdiği yerli ve milli savunma sanayi sistemleri enerji güvenliğimiz için de artık sürekli teyakkuz halinde olacak. Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesiyle gerçek zamanlı, doğru ve tutarlı bilgilerin oluşturulması ve paylaşılması harekât kabiliyetimizi de artıracak. Ayrıca konum, video, görüntü gibi verilerin ve alarmların dağıtılmasında hızlı veri akışını sağlayacak. Böylece anında müdahale için keşif ve müdahale sistemlerini tehditler hakkında daha çabuk bilgilendirmiş olacağız" diye konuştu.

21 YILA KADAR HAPİS

Ham petrol boru hatlarından yapılan hırsızlığa 21 yıla kadar hapis cezası söz konusu. Ham petrol boru hatlarından hırsızlık yaparken yakalanan kişilere, Türk Ceza Kanunu'nun 142. maddesi gereği, "Suçun enerji nakline ait tesislerde işlenmesi" nedeniyle nitelikli hırsızlık fiilinden 12 yıl hapis cezası verilebiliyor. "İlgili suçun gece işlenmesi" halinde TCK'nın 143. maddesi gereği ceza, 18 yıla kadar çıkabiliyor. Ayrıca, "Kamu malına zarar vermekten" ise TCK'nın 152. maddesi gereği, toplamda 21 yıla kadar hapis cezası veriliyor.

http://www.kokpit.aero/boru-hatlarina-iha Mesajı Paylaş

Terra

Başkan Demir: Türkiye İHA alanında birinci ligde

Savunma Sanayii Başkanı Demir, Türkiye'nin İnsansız Hava Aracı alanında dünyada birinci ligde yer aldığını açıkladı. Demir, Dünya, İnsansız sistemlerimizin hepsinin koordineli olarak harekat alanına hakim olduğu bir noktaya doğru gidiyor. Türkiye bu geniş alana hazır olmak zorunda" dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, A Para'daki Ankara Masası'na konuk oldu. İsmail Demir, Türkiye'deki Savunma Sanayii ve gelişen projeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Demir, "Katma değerli ARGE ürünlerimizin niteliğini arttıracak. ARGE sürecinde koordinasyon ve işbirliği önemli yer tutuyor" dedi.

Türkiye'nin İnsansız Hava Aracı (İHA) alanında dünyada birinci ligde yer aldığını ifade eden Demir, "Akıncı'dan sonra İnsansız Savaş Uçağına kadar daha farklı projeler çalışacağız. İnsansız Kara ve Deniz araçlarına da yatırımlarımız devam ediyor.

Dünya, İnsansız sistemlerimizin hepsinin koordineli olarak harekat alanına hakim olduğu bir noktaya doğru gidiyor. Türkiye bu geniş alana hazır olmak zorunda.

Bayraktar TB2 İHA teslimatlarında 50 adeti geçtik. ANKA İHA'larda 10 adeti geçtik" açıklamasında bulundu.

"F-35 uçaklarının ABD dışındaki tek onarım merkezi Türkiye olacak"

Demir, "F-35 uçaklarının ABD dışarısındaki tek, Motor bakım ve onarım merkezi Türkiye'de olacak. Türkiye F-35 uçaklarının proje ortaklarındandır." ifadelerini kullandı.

MMU'ya konsantre olduk

Milli muharip uçağın Türkiye'nin 5. Nesil savaş uçağı olacağını vurgulayan Demir, "Bu alanda çalışma yapan ülke sayısı oldukça kısıtlı. Hürjet bizim için kolay hedef. Biz MMU'ya konsantre olduk. MMU haricinde Hürjet için de motor çalışmamız var.

MMU motoru için A B C planlarımız mevcut. Destek için her türlü partnere kapımız açık. Destek olmazsa bile biz bu motoru üreteceğiz" dedi.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/25/baskan-demir-turkiye-iha-alaninda-birinci-ligde/ Mesajı Paylaş

Merkator

STM'den "Sürü İHA Sistemleri" raporu

Bugün hızla yol alan teknolojik gelişmeler daha küçük İnsansız Hava Araçlarının (İHA) daha büyük İHA'larla aynı işlevleri başarabilmelerine imkân sağlıyor. Verilen bir görevi yerine getirmek üzere tek bir İHA yerine çoklu İHA'ların kullanımı uzun yıllardır ilgi alanı oldu. Bununla birlikte, tek bir İHA'nın bir takım kısıtlar sebebiyle (havada kalış süresi, taşıyabileceği faydalı yük ve uzun mesafe haberleşme bant genişliği vb.) kabiliyetlerinin yetersiz kaldığı çok sayıda senaryo bulunuyor. Ancak son yıllarda, özellikle de çarpışmadan kaçınma ve rota bulma alanındaki gelişmelerin ardından, çoklu İHA kullanımı mümkün hale geldi. Sürü İHA, belirli bir işi/görevi gerçekleştirmek üzere işbirliği yapan çok sayıda İHA'dan oluşur. Operatör tarafından kontrol edilir, otonom ya da yarı-otonom olarak çalışır.

STM, sürü zekâsının ilk milli örneğini teşkil etmek üzere kendisi tarafından geliştirilmiş olan Türkiye'nin ilk milli kamikaze drone'ları KARGU ve ALPAGU ile gözetleme drone'u TOGAN'ı gruplar halinde çoklu drone harekâtı yapacak şekilde kullanmayı planlanıyor. STM'nin geliştirmekte olduğu sürü İHA projesi, başta STM bünyesinde geliştirilen insansız hava araçları olmak üzere, farklı döner ve sabit kanat platformlarla çoklu koordineli harekât ve sürü zekâsına yönelik geliştirme çalışmaları, mevcut ürün ve teknolojilerin denenmesi ve uyarlanması, yeni algoritmaların geliştirilmesi gibi Ar-Ge ve ürünleştirme faaliyetlerini kapsıyor.

STM Teknolojik Düşünce Merkezi'nin hazırladığı "SÜRÜ İHA SİSTEMLERİ, Modern Harp İçin Bir Gelecek Öngörüsü" konulu raporunda bu konuda yapılan çalışmalar ayrıntılarıyla anlatılıyor.

http://www.kokpit.aero/stm-suru-iha-sistemleri-rapor Mesajı Paylaş

KarabasanASELSAN üretimi 30'dan fazla Serçe Döner Kanatlı (Çok Rotorlu) İHA'nın daha kabulü yapılarak Jandarma Genel Komutanlığına teslimatı gerçekleştirildi.
https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1100441746612334592 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Türk savunma sanayi şirketi, makineli tüfek taşıyan İHA üretti

Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı küçük bir insansız hava aracı (İHA) geliştirdi.

"SONGAR" adlı ürünün ilk tanıtımı şirketin resmi Twitter sayfasında yer buldu. Yayınlanan videoda, uzaktan kumandalı ve ufak boyutlardaki bir iHA'nın makineli tüfekle donatıldığı görülüyor.
Şirketin yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

"Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, yüksek nitelik ve işlevleri açısından ilk milli otomatik atış stabilizasyonlu #SilahlıDroneSistemi SONGAR #IDEF19'da."

Bu yıl 30 Nisan ve 3 Mayıs tarihleri arasından 14'üncüsü düzenlenecek oan ve çeşitli askeri teçhizatların sergilendiği ​Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na (IDEF) Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetler Vakfı ev sahipliği yapıyor

https://tr.sputniknews.com/savunma/201904261038872649-turk-savunma-sanayi-sirketi-makineli-tufek-tasiyan-iha-uretti/ Mesajı Paylaş

Albastı

Geçenlerde suriyede kandil dağına Anka  sihalarla operasyon düzenlendiği haberini almıştık forumda.Kandil Dağı'ndaki jammerler dolayısıyla Anka S(satcom) sihaların işaretleme yaptığı geçmişti haberde.Bilgisizliğimi mazur görün ama satcom bir platformun yer istasyonuyla iletişimini kesmek için uyduyu düşürmek dışında başka bir yol varmı.Eğer varsada bu Otonom Savaş Uçaklarının geleceğini nasıl etkiler. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstadım, SADFOR ve SAKFOR'a kefilim. Bu forumlarda böyle bir saçmalık konuşulmaz.

ANKA-S kullanılmasının nedeni, Kandil'in uzaklığı nedeni ile diğer konvansiyonel İHA'ların röle ile iletişim kısıtları nedeni ile SATCOM'lu İHA kullanım zorunluluğu idi... Mesajı Paylaş

Albastı

Paylaşılan haberde böyle geçiyor olabilir veya da benim aklımda yanlış kalmış olabilir bu iki iletiyi yazmadan önce forumda aradım ne yazıkki bulamadım :-\  . Mesajı Paylaş

Karabasan

'İHA'lar hidrojen yakıt piliyle daha fazla havada kalabilir'


Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kanada Ontario Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda savunma sanayisinde kaydettiği büyük gelişime işaret ederek, hidrojen yakıt pillerinin savunma sanayisinde kullanılabileceğini belirtti.

Hidrojen yakıt pilinin dünya genelinde ulaşımda kullanıldığını dile getiren Dinçer, "Hidrojenin ulaşımdaki serüveni uzay mekiğiyle başladı. Uzay mekiklerinde kullanılan yakıt türü hidrojendir. Günümüzde de hidrojen yakıt pili kullanılan araçlar çoğaldı ve bu araçlar çeşitlenerek artacak. Türk bilim insanları da bu alanda çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

Almanya'da hidrojen treni, Norveç'te hidrojen gemisi, İngiltere'de hidrojen uçağı örneklerinin bulunduğunu söyleyen Dinçer, şöyle devam etti:

"Uçaklar bu kapsamda önemli bir örnek. Uçaklarda hidrojenli yakıt pilinin kullanılması karbon ayak izini azaltıyor. Amerika'dan Kanada'ya Japonya'ya kadar ulaşım sektöründe hidrojenli yakıt pilleri kullanımına ilişkin yol haritaları çıkarılmış durumda. Hidrojen yakıt pillerinin havacılık ve savunma endüstrisinde kullanım boyutu önemli. Havacılıkta ana güç kaynağı olarak kullanılması mümkün değil ama yardımcı güç olarak kullanılabilir."

Türkiye'nin insansız hava araçları (İHA) teknolojisinde marka haline geldiğine dikkati çeken Dinçer, "İHA'larda kullanılan yakıt aracın sesli çalışmasına neden oluyor. Daha verimli, daha sessiz ve hafif ne yapabiliriz buna bakmalıyız. Bunun çalışmaları yapılıyor. İHA'larda bu saydığımız olanakları hidrojen yakıt hücreleriyle sağlıyoruz. Hidrojen yakıt piliyle İHA'lar daha fazla süre havada kalarak, kullanım alanına göre daha etkin olacak." diye konuştu. Hidrojen yakıt pilinin diğer güç kaynaklarına göre doğal olduğunu belirten Dinçer, İHA güç kaynaklarının hidrojen yakıt piliyle daha hafif ve portatif hale getirilebileceğini kaydetti.
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ihalar-hidrojen-yakit-piliyle-daha-fazla-havada-kalabilir/1540932
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

delidumrul

Firma mı yok ? Fikir mi yok ? E yapın... Mesajı Paylaş

murattekin

Ödenek talebi ve akabinde 3-4 sene süre isteyebilirler. Mesajı Paylaş
...

ozbey

şu haberi   unutmuşsunuz siz.
yıllar öncesinin haberi.
gerçi  bu  borla  ilgili.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/05/insansiz-hava-araclari-borla-daha-uzun-ucacak Mesajı Paylaş

putty

#224
May 08, 2020, 03:02 ÖS Last Edit: May 08, 2020, 03:21 ÖS by putty
İnsansız muharip hava araçlarında bazı değişen düşüncelerim var onları paylaşmak istedim

Bizim bu son Suriye ve Libya savaşlarındaki siha kullanma pratiğimiz abartılmıyor ise dünyada şaşkınlık yarattı biliyorsunuz. Yaptığımız şey aslında oldukça mütevazi hava araçları ile askeri başarı sağlamak olduğu için ilginç. Dünya geleceği okurken çok gelişmiş jet iha ları beklerken biz taktik iha boyutundaki SATCOM u bile olmayan ihalar ile bu işi başardık. Burada biz bir doğru yakaladık. Batının uzaklardan uydularla savaşmayı seçmesi yerine cephedeki pilotlar ile küçük ihalar kullanarak daha güvenli savaşmak. SATCOM kullanmak marifetsiz düşmanlara güvenerek savaşmayı ummaktır bu yüzden geleceği bu yöntem üzerine inşa etmek ülkelere zaman kaybettiriyor içlerine sinen güveni yakalayamıyorlar. Bizim yöntem çok daha gerçekçi yani cephedeki iha pilotlarları ile makul data link menzillerinde savaşmak lazım ise röle uçaklar ile menzili makul beklenti ile arttırmak en doğrusu.

Ben bu çerçevede Bayraktar veya ilk ANKA lar gibi SATCOM suz ihaların asıl muharip ihalar olarak kurgulanmasını önemsiyorum. Ancak edindiğimiz tecrübeler ile en iyiyi yakalamamız da gerekiyor. Gördüğüm ihtiyaç şöyle bir iha. Bayraktarı referans aalarak ekleme yapıyorum. Daha güçlü bir motor ile hızı arttırmak. Bu turboprop en azından motor ile veya jet motor ile olabilir. Havada kalış süresi 24 saat yada fazlası gibi inatçı bir abartıda artık olmamalı çünkü keşif amaçlı eski görev profilinde olmayacak bu uçaklar muharip uçaklar olacaklar bu yüzden 8 saat gibi görev süreleri gayet yeterlidir. Havada kalış süresinin hızdan çaldığıda göz önüne alınarak en iyi optimum havada kalış süresi belirlenmeli. Bana 6 saat çok yeterli geliyor hatta oda başarılabilirse olur ancak. Ama uçağı çok fazla büyüterek çözümler üretilmemeli. Bayraktarın mesela Akıncı daki Ukrayna motoru ile Bayraktar 3 olarak üretilmesini öneriyorum. Yine Satcom suz olsun hızlı güçlü 6 saat havada kalan bir iha.

Dünyadaki doğal ilerleme taktik iha dan male iha ya oradan stratejik iha ya veya daha geleceğin uçakları olarak jet iha ya  yani hep daha büyüğe olarak gelişme eğilimi kabul görmüş. Oysa bence biz bir şey kanıtladık lazım olan daha daha büyük ihalar değil bence. Lazım olan Bayraktar boyunda ama daha performanslı ihalar. Buda sağlanır çünkü performans ile havada kalış ters orantılı bizim iha mız 30 saat havada kalıyormuş demek ki performansı arttırabilmek için havada kalıştan feragat edebileceğimiz çok pay var. Havada kalıştan taviz vermeyeceğiz diye performası yakalama çabamızda son ihalarımız gibi gövdeyi büyütmeyelim bence. Çünkü bu hem feda edilebilirliliği azaltıyor hemde sayıları azaltarak iha nın doğasındaki çok iha ile üstünlük sağlayabilme imkanını kısıtlıyor.

Sonuç olarak öneride bulunuyorum. Bayraktar 3 benzer boyutlarda daha hızlı daha az havada kalışı  olan turboprop pervaneli motor ile satcom suz olarak üretilsin. Cephenin kesinlikle satcom suz bir ihaya ihtiyacı hep olacak.  pır pır pır pır ihalar ile mucize yaratıyoruz bu model tuttmuş ama biraz performans takviyesi gerekiyor kesinlikle daha büyük iha değil lazım olan sadece biraz performans . Tabi SATCOM var diye data link kullanılmasına engel değilki denebilir ama lazım değil başka uçakların yine satcom u olur uzak işler onlarla yapılır bize 300 + 200 km ye kadar cepheden lazım ise röle ile arttırılmış menzillere ulaşabilen muharip iha lazım. Lazım değil Satcom başka uçaklar taşısın bunun işi başka pillotuda hemen cephe gerisinde askerin yeri zaten orası. Dünyada olmayan olması akla gelmeyen bir şey bu. Biz yakaladık bunu imkanı olanlar F16 gibi jet ihalar ile cebelleşirken biz aradan çok ucuza çakabiliriz. Kimse cepheden iha yönetmeyi bu şekilde arzu  edemedi onlar bunu male ihası olmayanların sığ çözümleri çaresizliği gibi gördü ama yanıldılar doğru olan bu aslında biz bunu kanıtladık ama taktik ihalarımız çok pırpır kaldı bununla hiç kurguyu bozmadan  bir ilgilenmek gerek Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter