İran`da Enerji

Başlatan Ice Man, Mar 24, 2016, 12:48 ÖS

« önceki - sonraki »

Ice Man

İran`da Enerji

Gunumuz Dunyasinda degisik ulkeleri degerlendirdigimizde degerlendirilmesi gereken en onemli parametrelerden biri de O ulkenin Enerji Potansiyeli ve Enerji sektoru.

Iran`in da en onemli ve buyuk Enerji kaynaklarina sahip olmasina karsin cogu kisi Iran`in enerji sektorunu, Enerji uretimi ve tuketimindeki rol ve istatisklerini ve bu konuda yapilan calismalar hakkind abilgi sahibi degil. Bu nedenle bazen gercek olmayan yorum ve dusunceler ile karsilasiyoruz.

Bu konuda Iran Enerji sektoru, Uretim, tuketim, Kabiliyet ve imkanlarini degerlendirecegiz, ayrica bazi istatistik ve raporlari inceleyecegimizden baska ulkelerin Enerji sektoruyle ilgili de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mesajı Paylaş

Ice Man

No.1 Kuyu - Ortadogunun Ilk petrol Kuyusu

Konunun baslangicida Iran ve Ortadogunun ilk petrol kuyusunu tanitmak istiyorum, Bu kuyu bilinen adi ile 1 Numarali kuyu 23 Ocak 1908 de Huzistan Vilayetinin Masjed Suleyman Bolgesinde kazi calismalarina baslanmistir ve 29 Mayis 1908 de Yerel saat ile sabah saat 4 te 360 Metrede Petrole ulasilmistir.
Bu kuyu William Knox D'Arcy adinda bir Ingiliz tarafindan Iran kacar Sahi Muzaffereddin Sah ile yapilan anlasma sonucu arama calismalarinda sonuclanmistir ve bu sayede Iran`in Petrol Seruveni baslamis oldu.

Gunumuzde Milli Eser olarak kaydedilen Bu Kuyunun gunluk uretimi 36000 Litre idi.

Gunumuzde Bir numarali kuyu Muze olarak Masjed Suleyman Sehrinin merkezinde NISOC (National Iranian South Oil Company) gozetimi altinda ziyaretcilere aciktir.

Mesajı Paylaş

Ice Man

Ice Man

Ice Man

Mar 24, 2016, 01:10 ÖS Last Edit: Mar 24, 2016, 01:14 ÖS by Ice Man
2015 Iran ve Dunya Enerj Istatistikleri

Iran bilindigi uzere dunyanin en buyuk enerji rezervlerine sahip ulkelerinden birisi ve Dunyanin en buyuk iki Enerji havzasina (Hazar Denizi ve Pars Korfezi) komsu bir ulke, Ayrica acik denizlere ulasim yollarina sahip olmasi, Hurmuz bogazi gibi stratejik bir gecite hakim olmasi, Kuzey - Guney ve Dogu - Bati ulasim koridorlarinin merkezinde yer almasi ve Enerji Transferindeki kabiliyet ve altyapiya sahip olmasi ona ayrica buyuk bir avantaj sagliyor.

Iran`in Enerji Kaynaklari konusuda avantaji hem Petrol hemde Dogal Gaz rezervleri bakimindan dunyanin en buyuk kaynaklarina birlikte sahip olmasidir.

2015 verilerine gore Iran`in kesf edilmis Petrol kaynaklari 157.8 Milyar varil ve kesf edilmis Dogal Gaz kaynaklari 34 Trilyon Metrekup.

Buna gore Iran Kesf edilmis Petrol kaynaklari acisindan Dunyada 4. (Dunya kaynaklarinin yaklasik %10) Ve Dogal Gaz kaynaklari bakimindan dunyada 1. (Dunya kaynaklarinin yaklasik %18) ve Toplam Petrol ve Dogal Gaz kaynaklari bakimindan da birinci siradadir.

Gectigimiz yil gibi bu yil da 2015 BP raporunda yararlanarak, Iran ve Dunya`nin belli basli ulkelerinin degisik alanlardaki Enerji istatistiklerine goz atacagiz.

1) Petrol Rezerv, Tuketim, Uretim

Bu Bolum`de Iran ve Dunya`daki Petrol rezerv, Tuketim ve Uretim Istatistiklerine goz atacagiz.

1-1) Petrol Rezervleri

Petrol Rezervi acisindan baktigimiz zaman, BP 2015 Raporunda Iran`in kanitlanmis Petrol Rezervleri Acisindan 157.8 Milyar Varil ile Dunya 4. ve Dunya rezerv Payinin 9.3% sahip.

BP 2015 Raporundaki diger ulkeler siralamasi su sekilde.

goruldugu gibi Venezuella Dunya Petrol rezervi acisindan, Dunya lideri, Ondan sonraki siralama ise S. Arabistan, Kanda, Iran, Irak ve Rusya.

Yukardaki Siralamanin sag bolumunde ulkelerin Kanitlanmis rezervleri ile bugunku uretimleri goz onunde bulundurarak kac yillik petrol uretimi gerceklestirebilecekleri gorulmekte.

1-2) Petrol Uretimi

Petrol Uretim verileri 2014 yilina dayandigi icin Ambargolar sebebi ile Iran`daki uretimin onceki yillara gore dusmesi gozlemlemetedir, Ama 2014 yilinda 2013 yilina gore de 2% bir artis soz konusu ve Dunya Uretim Payi 4.0%.

1-3) Petrol Tuketimi

Iran bir Petrol rezervi ve uretici konumunun yani sira, Onemli bir Petrol Tuketicisidir, 2015 BP raporunda Iran`in Petrol Tuketimi acisindan 2014 yilinda  gunluk 2.024 Milyon varil ile Dunya`da 11. sirada yer aldi ve Dunya Tuketim Payi 2.2%.

Dunyanin Belli basli Tuketicileri ABD, Cin, Japonya, Hindistan ve Brezilya.

Hazirlayan: Ice Man Mesajı Paylaş

Ice Man

Mar 24, 2016, 01:14 ÖS Last Edit: Mar 24, 2016, 01:16 ÖS by Ice Man
2) Dogalgaz Rezerv, Tuketim, Uretim

Bu Bolumde Iran ve Dunya`daki Dogalgaz rezervi, Tuketimi ve Uretimi Istatistiklerine goz atacagiz.

2-1) Dogalgaz Rezervleri

BP`nin 2015 Enerji Raporunda, Rapor zamanina kadar kanitlanmis ve kesfedilmis Dogalgaz rezervleri acisindan yine Birinci ulke 34 Trilyon metre kup rezerv ile Iran, Iran`in Rezervleri Dunya Dogalgaz rezervlerinin 18.2% tekabul etmektedir, Bu siralamada Ikinci ulke 32.6 Trilyon metre kup ile Rusya (17.4%) ve Ucuncu sirada ise 24.5 Trilyon metre kup ile Katar (13.1%) yer almaktadir.

Asagida Dunya Dogalgaz rezervi acisindan ilk 25 ulkeyi Rezerv Miktari, Rezerv Yuzdesi ve Gunumuz uretim ve Rezerv ile uretim suresini inceleyebilirsiniz:

Tum ulkeler ile ilgili datalari buradan gorebilirsiniz:

2-2) Dogalgaz Uretim

2015 Yili Raporuna gore Dunyanin hali hazirda en buyuk Dogalgaz ureticisi yillik 728.3 Milyar metre kup ile ABD ki bu Dunyada uretilen dogalgazin 21.4% tekabul ediyor, Ikinci sirada 578.7 Milyar metre kup ile Rusya (16.7%) ve Ucuncu sirada 177.2 Milyar metre kup ile Katar yer almaktadir (5.1%), Iran ise az farkla ve 172.6 Milyar metre kup uretim ile 4. sirada yer almaktadir ki bu dunya dogalgaz uretiminin 5% tekabul ediyor.

Asagida Dunya Dogalgaz Uretimi acisindan ilk 25 ulkeyi Uretim Miktari ve Uretim Yuzdesi ile inceleyebilirsiniz:

2-3) Dogalgaz Tuketimi

Dunya`da Dogalgaz Tuketimi acisindan ilk sirada kuskusuz 759.4 Milyar metre kup ile ABD yer almakta ki bu miktar Dunya Dogalgaz tuketiminin 22.7% esdeger, Ikinci sirada 409.2 Milyar metre kup ile yine Rusya Yer almakta (12%), Ucuncu sirada ise bu Yil Cin`in Tuketimi Iran`i gecerek 185.5 Milyar metre kup ile ucuncu konuma yukseldi (5.4%), Iran ise 4. sirada yer alarak Tuketimi 6.8% Artis ile Bu yil 170.2 Milyar metre kup`e ulasti ki bu Dunya Dogalgaz tuketimin 5%  tekabul ediyor.

Asagida Dunya Dogalgaz Tuketimi acisindan ilk 25 ulkeyi Tuketimi Miktari ve Tuketimi Yuzdesi ile inceleyebilirsiniz:

Hazirlayan: Ice Man Mesajı Paylaş

kimlikci

İran, Hindistan'a günde 350 bin varil petrol ihracatını artırmayı hedefliyor. Hindistan da İran'da 20 milyar dolarlık enerji yatırımına hazırlanıyor.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/360839/hindistandan-irana-20-milyar-dolarlik-enerji-yatirimi Mesajı Paylaş

delidumrul

BAE nin ortalaması şaşırttı.Ne yapıyorlar o kadar gazı şişelere doldurup içiyorlar mı ? Dünya ortalaması %2 nedir  ??? Mesajı Paylaş

HDS

Rafineri, pompalama ve elektrik üretimi. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

İran'da petrolü bulan William Knot D'arcy'nin hikayesi çok enteresandır. İngilizlerin petrolün çok stratejik bir maden olduğunu anlayıp aramaya başladığı ve ünlü Zerdüşt Ateşinden kokuyu alıp İran'a el attığının hikayesidir. Bu ibretlik hikayeyi petrol için hayatını yitirmiş araştırmacı gazeteci Raif Karadağ'ın kaleminden okumanızı tavsiye ederim. Kitabın ismi "Petrol Fırtınası". Petrolün ne canlara mâl olduğunu yazan yazar da kendi canından olmuş. 70'lerin başında Türkiye'deki petroller üzerine Tabii Kaynaklar bakanı ile bir görüşme yapacakken, Ankara'da sabah otel odasında ölü bulunmuş. Mesajı Paylaş

putty

Yakında bu listeler İsrail Rum kesimi Mısır da üst sıralardan girer. Mesajı Paylaş

matmat26

Amerika dogal gaz uretimi, tuketimin iki kati.Bu adamlar ihrac iznini yeni verdi. Urettikleri gazin yarisini ne yapıyorlar?

Rakamlarda sıkıntı var sanirim. Mesajı Paylaş

Ice Man

Aslinda ben her bolumde raporun ilgili sayfasinin gorselini de vermeye calistim.

ABD`nin dogalgaz uretimi yillik 728.3 Milyar metrekup ve tuketimi ise yillik 759.4 Milyar metrekup. Yani ihtiyacinin bir miktarini da ithalat ile karsilamakta. Mesajı Paylaş

Trilogy

Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması

Galatasaray Kulübü eski Başkanı Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Unit International, Rus Zarubezhnet ve İranlı Ghadir Yatırım Holding ile İran'da petrol ve doğalgaz çıkarmak için anlaştı.

Türkiye'den Unit International'in Rus ve İranlı enerji şirketleriyle İran'daki petrol ve doğalgaz sahalarını geliştirerek üretime açmak için 7 milyar dolarlık anlaşmaya imza attığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, Galatasaray Kulübü eski Başkanı Ünal Aysal'ın sahibi olduğu Unit International Enerji AŞ'nin, Rus devlet şirketi Zarubezhnet ve İran'ın en büyük holdinglerinden Ghadir Yatırım Holding ile İran'da petrol ve doğalgaz çıkarmak için anlaştığı vurgulandı. Anlaşmanın aynı zamanda bir İranlı şirketin yabancı partnerlerle imzaladığı ilk üç taraflı yatırım anlaşması özelliğini taşıdığı belirtilen açıklamada, yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırımlar zincirinin üçünün toplam rezervi 10 milyar varil, toplam günlük üretimi 100 bin varil olan en önemli petrol yataklarında, birinin ise 75 milyar metreküp yıllık üretim kapasitesine sahip dev bir doğalgaz yatağında olmak üzere toplam dört sahada yapılacağı kaydedildi.

"İRAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI"

Konsorsiyumun İran'ın başka bölgelerinde de petrol ve doğalgaz çıkarabileceği aktarılan açıklamada, sadece bir sahadan Türkiye'nin 150 yıllık doğalgaz ihtiyacından daha fazlasının karşılanabileceğine işaret edildi. Açıklamada, gizlilik anlaşması gereği şirketlerin çıkarılacak gaz ve petrol satışlarından alacakları doğrudan pay miktarının duyurulmadığı bildirilirken, üç ülke şirketleri arasındaki ortalık anlaşmasının bölgenin enerji konusunda gelecekteki öneminin de altını çizdiği ifade edildi. Yeni ortaklığın İran petrokimya endüstrisi için bir dönüm noktası olduğu kaydedilen açıklamada, Mart ayında Unit International şirketinin, İran'da enerji yatırımları yapmak için kurduğu Unit International Enerji AŞ'nin Uzak Doğulu ortağıyla birlikte bu ülkede toplam 5 bin megavat kapasiteye sahip 4 farklı doğalgaz çevrim santrali kurmak üzere ilgili makamlarla anlaştığı bildirildi.

İRAN FRANSIZ TOTAL ŞİRKETİYLE DE TEMMUZDA ANLAŞTI

Fransız petrol şirketi Total, Temmuz ayında İran Milli Petrol Şirketi (NIOC) ile bölgenin en büyük doğalgaz sahası Güney Pars'ın 11. fazını geliştirilmesi için yaklaşık 5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Total, anlaşmanın 20 yıl geçerli olacağını ve projenin operatörünün yüzde 50,1 hisseyle Total olacağını duyurmuştu.

Güney Pars sahasının 11. fazının geliştirilmesi projesinde, Çinli CNPC şirketinin yüzde 30, İranlı Petropars'ın ise yüzde 19,9 hissesi bulunuyor.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/turk-rus-ve-iranli-sirketlerden-7-milyar-dolarlik-enerji-anlasmasi,l6uMEtBv-keFTHnIePzBBw Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter