Pakistan Silahlı Kuvvetleri

Başlatan kimlikci, Mar 23, 2016, 11:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Mi-35M'ler Yeni Yuvalarında

Pakistan Kara Havacılık Komutanlığı dört adet Mi-35M taarruz helikopteri, gerekli ekipman ve cephaneyi teslim aldı. Pakistan, helikopterleri 2015 yılında 153 milyon Amerikan Dolarına sipariş etmişti. Anlaşma kapsamında Pakistan'a eğitim, yedek parça, cephane, yer destek ekipmanları da tedarik edildi. 

 Mi-35 helikopterleri, yer birimlerine ateş desteği sağlamak, silahlı eskort, piyade birimlerinin taşınması gibi görevler için geliştirildi. Gövdesinin alt kısmının 12,7 milimetrelik mermilere dâhi dayanmasıyla ünlenen helikopter, taarruz ve personel taşıma görevlerinin yanında sıhhî tahliye görevlerinde de kullanılabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/mi35mler-yeni-yuvalarinda/6072/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Pakistan, Rusya'dan Mi-35M, Leonardo'dan AW139 alıyor

Pakistan, Rusya'ya 2015 yılında sipariş verdiği gelişmiş Mi-35M saldırı helikopterlerini teslim almaya başladı.

Rusya, Ağustos 2017 itibariyle Pakistan Ordusu'na mühimatıyla birlikte 4 adet Mi-35M'i teslim etmişti. Rusya ve Pakistan, Pakistan Genel Kurmay Başkanı Raheel Şerif'in Moskova ziyareti sırasında Haziran 2016 yılında 153 milyon dolarlık helikopter anlaşmasına imza atmıştı.

Pakistan'ın zor coğrafi şartları için Mi-35M'in ideal bir helikopter olacağı belirtilmişti.

2005 yılından bu yana Mil Moscow Helicopter şirketince üretilen Mi-35M Pakistan ordusunun yanısıra Azerbaycan, Brezilya, Irak ve Venezuela'ya da ihraç edildi.

Öte yandan İtalyan havacılık devi Leonardo, Pakistan'dan daha fazla AW139 siparişi aldığını açıkladı.Teslimatlarına 2019'da başlanacak helikopterler Alouette III'lerin yerini alacak.

http://www.kokpit.aero/pakistan-helikopter-filosunu-guclendiriyor Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan'ın OPV'si Kızağa Kondu

Pakistan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Açıkdeniz Karakol Gemisinin (OPV-I) kızağa konma töreni Romanya'da bulunan DAMEN Tersanesi'nde gerçekleştirildi. Pakistan ve Damen, iki adet karakol gemisinin inşası ve teslimi için sözleşmeyi Haziran 2017'de imzaladı. Her iki gemi de Romanya'da inşa edilecek. 90 metre uzunluğundaki OPV'ler yaklaşık bin 900 ton deplasmana sahip. Gemiler, hava savunma ve deniz güvenliği operasyonları (MSO), gündüz ve gece helikopter operasyonları, arama ve kurtarma (CSAR) operasyonları, gözlem ve istihbarat görevlerinde kullanılacak.

Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin sosyal medyada paylaştığı fotoğraflara göre, Pakistan için inşa edilen açık deniz devriye gemileri OPV 1900 olarak adlandırıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-in-opv-si-kizaga-kondu/6185/1 Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan JF-17'leri Hindistan sınırına kaydıracak

Pakistan, Çin ile ortaklaşa geliştirdiği JF-17 Thunder tipi savaş uçaklarını Hindistan'ın kuzey batı sınırına yakın bir yerdeki askeri üsse konuşlandıracak. India Today Gazetesinde yer alan iddiaya göre Pakistan, Sindh Eyaleti Haydarabad Bölgesinde, Gujarat sınır noktasında hava operasyonları için bir havaalanı inşa ediyor. Pakistan Hava Kuvvetleri'nin, çok sayıda JF-17 tedarik ettiğine dikkat çekildi. Çin'li Chengdu Aircraft Industry firması ile Pakistan Aeronautical Complex firmasının ortak bir projesiolarak doğan tek motorlu çok rollü uçak ilk uçuşunu 2003'de gerçekleştirdi ve dört yıl sonra Pakistan Hava Kuvvetleri envanterine girdi. Pakistan Hava Kuvvetleri'nde 100 adet JF-17 hizmet veriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-jf17leri-hindistan-sinirina-kaydiracak/6675/1 Mesajı Paylaş

nokta

Yakın Doğu'da Rus Yakınlaşması

Pakistan, Rusya ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Pakistan Ordusu'na mensup askeri personel, Rusya'da eğitim görebilecek. İki ülke arasındaki bağların ve iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla imzalandığı belirtilen anlaşmanın detayları hakkında bir bilgi verilmedi. Anlaşma, geçtiğimiz günlerde Rus-Pakistan Birleşik Askeri İstişare Komitesi'nin ilk toplantısında imzalandı.

Pakistan, Rusya ile iş birliklerini artırma yolunda çeşitli adımlar atmakta. İslamabad, daha önce de Rusya'dan dört adet Mi-35M helikopteri sipariş etmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/yakin-dogu-da-rus-yakinlasmasi/6871/1 Mesajı Paylaş

İstiklalFM

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS/Federation of American Scientists) ve Atom Bilimcileri Bülteni'nin (Bulletin of the Atomic Scientists) Pakistan'ın nükleer silah programını konu eden 12 sayfalık raporunda (Pakistani nuclear forces, 2018 )Pakistan'ın nükleer cephaneliğini daha fazla nükleer başlık, daha fazla dağıtım sistemi ve büyüyen Fisil madde (nükleer silah yakıtı olarak kullanılıyor) üretim endüstrisi ile genişlettiği açıklanıyor.

Raporda Pakistan nükleer cephaneliğinin genişlemesi konusu şu şekilde işleniyor: Ticari uydu görüntülerinin analizi sonucunda Pakistan ordusu garnizonlarının ve hava kuvvetlerinin çok sayıda nükleer silahlar ile ilgili olabilecek mobil fırlatıcılar ve yeraltı tesisleri fark edilebiliyor. Pakistan'ın şu anda 140 ile 150 adet arasında nükleer başlığa sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu stok ABD Savunma İstihbarat Ajansı'nın 1999 yılında hazırladığı raporda Pakistan'ın 2020 yılında 60-80 adet arasında başlığa sahip olacağı yönündeki tahminlerinin yanlış olduğunu göstermektedir.

Gelişmekte olan çeşitli dağıtım sistemleri, dört plütonyum üretim reaktörü ve uranyumu zenginleştirme tesisleri genişlerken, Pakistan'ın önümüzdeki 10 yıl içinde büyük olasılıkla stoğu daha da genişleyecek. Artışın büyüklüğü ise birçok faktöre bağlı. İki önemli faktör ise Pakistan'ın nükleer başlık kapasiteli füzelerini nasıl konuşlandıracağı ve Hindistan nükleer cephaneliğinin ne kadar büyüdüğü olacaktır. Mevcut büyüme gerçekleşirse Pakistan 2025 yılına kadar 220 ile 250 adet arasında nükleer başlığa sahip olabilir.

Hindistan nükleer cephaneliğini önemli ölçüde genişletmez ise 2025 yılına gelindiğinde Pakistan İngiltere'yi geçerek dünyanın en büyük 5. nükleer gücü haline gelecek.

Nükleer başlık geliştirme çabalarının yanı sıra Pakistan nükleer başlık taşıyabilen balistik füzeler dışında nükleer başlık taşıyabilen seyir füzeleri üzerinde çalışıyor. Bu çabalar, yalnızca nükleer saldırılara cevap vermek için değil, aynı zamanda Pakistan topraklarına bir Hint konvansiyonel saldırısına karşı koymak için gerçekleşiyor."Kaynak: http://www.defenceturk.net/kenya-helikopter-filosunu-genisletiyor Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan Fırkateyni için İlk Adım

Çin, Pakistan'ın sipariş ettiği ikinci fırkateyn için inşa çalışmalarına başladı. Platform için Hudong-Zonghua Tersanesi'nde çelik kesme töreni düzenlendi.

Toplam iki fırkateyn için Pakistan, Çin ile 2017 yılında tedarik anlaşması imzaladı. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise iki adet ilave gemi tedarik edileceği açıklandı. Tüm fırkateynlerin inşa ve test faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'nda genel maksat fırkateyni olarak görev yapan Tip 054A platformları, 3900 ton deplasmana sahip. Radar kesit alanı azaltılmış tasarıma sahip olan fırkateynler, Çin Donanması'nda dikey fırlatma sistemleri ile donatılmış olarak faaliyet gösteriyor. Tip 054A platformlarından 30 adeti hâlihazırda inşa halinde ya da aktif kullanımda görev yapıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-firkateyni-icin-ilk-adim/7599/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin, Pakistan'ın savaş gemisi siparişini inşa etmeye başladı

Çinli Devlet Gemi İnşa Şirketi Corp, savunma anlaşması kapsamında Pakistan'a ihraç edilmek üzere bir savaş gemisi inşasına Hudong-Zhonghua Tersanesi'nde başlarken geminin sınıfının Tip 054AP olduğunu açıklandı.
Çin, komşu ülkeler arasındaki savunma anlaşması kapsamında Pakistan'a ihraç edilecek ileri teknoloji donanımlı bir savaş gemisi inşa etmeye başladı.

China Daily'nin Devlet Gemi İnşa Şirketi Corp'tan alıntılayarak yaptığı habere göre, geminin inşaatının Şangay'daki Hudong-Zhonghua Tersanesi'nde başladığı ve Çin'in en gelişmiş savaş gemisinin bir versiyonu olduğunu bildirildi.

China Daily, geminin sınıfının Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Deniz Kuvvetleri Tip 054A fırkateynini temel alan Tip 054AP olduğunu ve Pakistan'ın dört gemi sipariş ettiğini söyledi.

Geçen yıl Haziran ayında Pakistan Deniz Kuvvetleri, savaş mücadele kabiliyetini güçlendirmek için Çin'den iki tane çok amaçlı Tip 054A fırkateyn aldığını açıklamıştı.

Donanma, Pakistan'ın Type054A savaş gemileri filosunun 2021'de dörde çıkacağını söylemişti.

https://www.denizhaber.com.tr/cin-pakistanin-savas-gemisi-siparisini-insa-etmeye-basladi-haber-86165.htm Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan Uzun Menzilde Çalışıyor

Hazır alımın yanı sıra savunma sanayii alanına yatırımlarına devam eden Pakistan, yerli ürün ailesine yenilerini ekliyor.

İhtiyaçların yerli imkânlarla giderilmesi için sürdürülen çalışmalarda yeni bir uzun menzilli roket sistemi geliştirildi. A-100 adı verilen sistem, çok namlulu roketatar sistemlerinde kullanılmak için geliştirildi. 300 mm çapında olan roket, yaklaşık 240 kilogram harp başlığı taşıyabiliyor. 100 kilometre menzile erişebilen sistemin, Çin'den alınan teknoloji alt yapısı ile geliştirildiği düşünülüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-uzun-menzilde-calisiyor/7636/1 Mesajı Paylaş

nokta

PAF Yol Tatbikatı Yaptı

Pakistan Hava Kuvvetleri (Pakistan Air Force /PAF), Mirage uçağı ile yolu pist olarak kullanma tatbikatı gerçekleştirdi.

Uçak, pist operasyonları sırasında ülkenin otoyollarından birine indi. Yola inen uçak birden fazla yerde bu denemeyi gerçekleştirdi. İniş sonrası uçağa yerinde bir yakıt ikmali ve yeniden silahlandırma  çalışması gerçekleştirildi.

Alıştırma PAF'ın yüksek tempoda hava operasyonlarını sürdürme kabiliyetini göstermek için yapıldı.

Hindistan ve Pakistan arasında yıllardır devam eden Keşmir anlaşmazlığı geçtiğimiz haftalarda Hindistan'ın uçak kaybı ile sonuçlanmıştı.

http://m.c4defence.com/Gundem/paf-yol-tatbikati-yapti/7929/1 Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan Yeni Dronlarını Gösterdi

Pakistan, dronlarını Pakistan Günü'nde gösterdi. Bir kamyona monte edilmiş olan İHA'lar füze taşıyabilecek Burrak, ve Çin CH-3'ten türetilen Şahpar keşif uçağı. Bir diğer kamyonda, Global Industrial & Defense Solutions (GIDS) üretimi iki İHA görüldü.. GIDS'in ikiz gövdeli Uqab ve Huma'sı, alçak irtifalarda yaklaşık dört saat uçuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-yeni-dronlarini-gosterdi/7971/1 Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan Donanmasına Yeni Destek

Romanya'da bulunan DAMEN Galati Tersanesi, 17 Mayıs'ta düzenlenen bir törenle Pakistan Donanması için inşa edeceği iki adet  2.300 tonluk korvetin ilkinin denize indirdi.

Söz konusu korvetlere ilişkin anlaşma 2017'de imzalanmıştı.

İlk geminin bu yılın sonunda Pakistan Donanması'nın envanterine girmesi ve ikinci korvetin ise 2020 yılının ortalarında teslim edilmesi planlanıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri'nde Koramiral  Abdul Aleem, bu platformların Deniz Kuvvetleri'nin deniz sınırlarını koruma kapasitesini arttırmada etkili olacağını ve Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin Hint Okyanusu'ndaki bağımsız Bölgesel Deniz Güvenliği Devriyeleri girişiminin yürütülmesinde daha fazla esneklik sağlayacağını belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-donanmasina-yeni-destek/8180/1 Mesajı Paylaş

Bozok

Pakistan uzun menzilli füze denedi

Pakistan ordu sözcüsü General Asıf Gafur, Şahin-2 füzesinin deneme atışının başarıyla yapıldığını bildirdi.
Konuya ilişkin sosyal medyada açıklama yapan sözcü Pakistan ordu sözcüsü General Asıf Gafur, "Şahin-2 karadan karaya balistik füze deneme atışımız başarıyla sonuçlandı. Konvansiyonel ve nükleer başlık taşıyabilen füzenin menzili bin 500 kilometre. Şahin-2, Pakistan'ın ihtiyacı olan bölgesel istikrar için gerekli caydırıcı güce sahip" ifadelerini kullandı.

Ordudan yapılan açıklamada ise atışın Umman denizindeki hedefini başarıyla vurduğu, denemenin üst düzey ordu yetkililerince izlendiği ifade edildi.

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın da füzeyi üreten ve atışı başarıyla gerçekleştiren mühendis ve askerleri tebrik ettiği bilgisi de açıklamada yer aldı.

Pakistan geçen sene ve bu yılın ilk aylarında da uzun ile orta menzilli füze denemeleri yapmıştı. Yapılan denemelerde Şahin ve Ghauri tipi füzeler kullanılmıştı.

https://www.ntv.com.tr/dunya/pakistan-uzun-menzilli-fuze-denedi,c-oNEe1WoUuqfAyAZ2h9kw Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter