JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Topgun

@delenda, Pughacev kobra manevrası gerçek dogfight şartlarında bir işe yaramaz, bu manevra için çok düşük sürat gerekir ve tüm enerjisini yitirmiş bir uçak ancak ve ancak çok kolay bir hedef olabilir. Tabi bu bahsettiğin kobra manevrası özelinde bir durum. Yoksa bir uçağın keskin ve dar dönüş yapabilme özelliği kesinlikle faydalı olmaktadır.

Red Flag'de hiç görmeden füzeyi yiyorlar hesapta ama o iş simultane bir iş olmasından ötürü, füzeyi Fox-3 atmış bulunan kesin isabet ettirmiş sayılıyor, yani hedefin karşı önlemleri, pilotaj yetenekleri, kaçınma manevraları vb. saylanmıyor. Gerçek hayat böyle değil kesinlikle, ki hiçbir BVR füzeside %100 başarılı değil gerçekte.. Stealth olunmasından ötürü bir üstünlük söz konusu, yoksa iş yakın muharebeye kaldımı sonuçlar çok daha farklı olabiliyor :)  Mesajı Paylaş

erdem

Sayin Topgun,

Simulasyonun yuzde yuz dogru olmasi tabii ki mumkun degildir, bu konuda size katiliyorum. Ama pilotlarin anlattiklarindan anladigimiz su: kendilerine gelen AA'larin geldigini farkedip de kacinma manevrasi bile yapamiyorlar.

Yani fuze firlatildigi anda vurulmus sayilmiyorlar.

Bu da AMRAAM'larin kendi radarlarini actiklarinda zaten hedef ucaga cok yaklasmis olduklarini ve RWR ikaz verse bile pilotlarin tepki verecek zamanlari kalmamis oldugunu gosteriyor.

Gelecegin ucagi herkesin belirttigi gibi, sadece stealth degil, ayni zamanda hedefi pasif ya da LPI radar ile izleyip firlattigi fuzeye gudum bilgisini hedef ucagi uyandirmadan son ana kadar iletebilen bir platform.

Hedef ucaklarin elindeki en iyi savunma silahi MWR oluyor bu durumda. 4. ve 4+. nesil ucak kullanicilarinin ellerinden geleni yapip MWR teknolojisinde bir ust seviyeye cikmalari gerek. Bu bile ancak kendilerini korumak icin bir sans elde etmelerini saglayacaktir. Son tahlilde dusuk gorunurluk ve fuzyon savas alanini domine edecektir.

Bir de dusunce: Radari gudum icin gerekli ayrintida hedef bilgisi elde edebilmek icin zorunlu goruyoruz. Buna karsin cok gelismis IR kameralarin birlikte calistiklarini ve farkli acilardan ayni hedefin goruntulerini aldiklarini varsayalim.

Hedefin siluetinden modeli taninabilirse, o modelin hangi mesafede ve hangi acida o goruntuyu verecegi bilinebilir. HEdefi izleyen ucaklar kendi konum - hiz - yon bilgilerine zaten sahipler. Yeterince iyi bir yazilimla hedefin koordinatlarini - yonunu - hizini cikarip bunu gudum bilgisi olarak AA fuzeye aktarabilirler belki. Her sey mumkun.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bir soru sormak istiyorum:

- Eğer radarda görünmez olma kaygısı taşımayan bir savaş uçağına sahip olmak isteseydik,
- Elektronik harp sistemleri, radarlar, füzeler vb. hususları klasik savaş uçağının taşıyabileceği boyutlara mikrolaştırmada sorun yaşasaydık,
- Bu uçaktaki klasik ama daha büyük ve güçlü sistemleri beslemek için klasik bir uçağın üretebileceğinden daha çok enerji üretmek ihtiyacı içerisinde olsaydık,
- Bu uçağın 250-300 km. öteye ulaşabilen silah sistemlerine sahip olmasını isteseydik,

Dassoult Falcon 6X, Gulfstream G650 gibi büyücek ve uzun erimli ve sıkı yük taşıyabilecek bir iş jetinden türetilecek, değişik tarz bir hava öneleme uçağına sahip olmak, mantıksız olur muydu?..

Bu uçak ve klasik 4. ve 5. nesil uçakların işbirliğiyle (ağ merkezli harp ekseninde ve ileride insansız muharip uçakları da denkleme dahil etmek üzere) çok daha etkili taktikler geliştirilemez miydi?..

Açık konuşmak gerekirse elimizde Hürkuş, Hürjet, TF-X gibi projelerimiz varken, bir başka savaş uçağına yatırım yapmaktansa, bu tip bir özgün proje üzerinde çalışmayı tercih ederdim. Bu işin prototip aşaması için "gereğinden çok daha şişkin" VIP filomuzdan seçilecek bir uçak dönüştürülebilir. İlerisi için bir özgün iş jeti prototipi yaratmak hususunda TAI görevlendirilebilir. Bu uçağa sivil ve askeri pazardan birçok dış alım talebi yaratılabilir.

Ne düşünüyorsunuz?.. Mesajı Paylaş

nokta

İtalya F-35 Siparişinde Gecikiyor

İtalya'nın yeni hükümeti, İtalya'nın F-35 av bombardıman uçakları için uzun gecikmeli siparişini onaylayıp onaylamamasına karar vermek zorunda. Yeni savunma bakanı Lorenzo Guerini ek F-35 uçağı sipariş edilip edilmemesi konusunda kendisine karar vermek zorunda. İtalyan basında çıkan haberlere göre, İtalya'nın teslimat alanlarını korumak için İtalya'nın Eylül ayı sonuna kadar Pentagon'u resmi olarak ödüllendirmesi gerekiyor.

Kararın üç hafta içinde alınması gerekiyor, yeni bakanın 2020 için savunma bütçesi taslağını hazırlaması gerekiyor.

F-35 kararı, ek savaşçıları sipariş etmek için ideolojik muhalefetle önceki hükümetin iki partisi arasındaki çözülmemiş bir mücadele ile ertelendi.

Hükümet değişikliği, en sıcak programın geleceğini de gündemdeki bir soru olarak getiriyor. Önceki savunma bakanı Elisabetta Trenta, İngiliz Tempest programına katılmayı prensipte kabul etmişti. İtalya ve İngiltere'nin 11 Eylül'de Londra'daki DSEi Savunma Ticaret Fuarı'ndaki ilgili anlaşmayı imzalamaları bekleniyordu.

Fransa ve Almanya, İtalya'ya rakip SCAF / FCAS projelerine katılmalarını teklif etti.

http://c4defence.com/Gundem/italya-f35-siparisinde-gecikiyor/8631/1 Mesajı Paylaş

Teknisyen

Bu nasıl bir haber metni :)  Haberi yazan arkadaş yada bir başkası yayınlamadan önce hiç mi okumuyor metni acaba? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Muhtemelen google translate kullanıyorlar :) . Şaka gibi bir metin. Mesajı Paylaş

Moon&Star

Aynen öyle. Ve bunu uzun zamandır yapıyorlar maalesef. Yazık... :-\ Mesajı Paylaş

farabi

Polonya'nın 32 adet F35 alımı onaylanmış. Sırada İspanya, Yunanistan, Singapur ve Romanya var. Mesajı Paylaş

Merkator

ABD Savunma Bakan Yardımcısı konuştu

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Yardımcısı John C. Rood, Türkiye'ye Rus yapımı uçaklar yerine Amerikan yapımı uçakları alma çağrısı yapacaklarını açıkladı.

Washington'da savunma sistemlerinin masaya yatırıldığı toplantıya katılan Bakan Yardımcısı Rood, Türkiye'nin Rusya'dan almak için görüşmelere başladığı ileri sürülen Rus yapımı Su-57 ve Su-35 uçaklarına ilişkin açıklama yaptı. Sorulan bir soru üzerine Rood, "Türkiye'yi uyumluluğu göz önünde bulundurarak ABD'de üretilen silahları tercih etmesi yönünde hareket etmeye çağıracağız. Elbette Türkiye bağımsız bir ülke ve kararlarını bağımsız olarak alabilir. Ancak biz, Türklerle bu konuda iş birliği yapmaya hazırız."

Rood'un, ABD'nin Rus uçakları yerine Türkiye'ye hangi uçakları önereceğine dair net bir açıklama yapmadığı öğrenildi.

http://www.kokpit.aero/abd-ucaklari-alma-cagrisi Mesajı Paylaş

TULGA

Tam komedi olmaya başladı :)

S-400 aldın F-35 projesinden çıkardım. Uçakları da vermiyorum.

Su-57 alma sana başka Abd uçağı satalım ama F-35 harici olanlardan bakalım.

Bir yandan da CAATSA yaptırımları için hala sopa gösterme mevzusu devam ediyor.

Mesajı Paylaş

DelKu

Aromco baskını patriot sisteminin fiyakasını yerle bir etti, boksta dalağa çalış derler ya biz de buradan girişebiliriz. Putin akıllı adam direk buradan çaktı bile "size düzgün bir hava savunma sistemi verelim "diyerek. Mesajı Paylaş

murattekin

Adamlar "tehdit beklemediğimiz için sistem kapalıydı" derler. Kim ne bilecek. Mesajı Paylaş
...

polybolos

ABD Savunma Bakan Yardımcısı konuştu

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Yardımcısı John C. Rood, Türkiye'ye Rus yapımı uçaklar yerine Amerikan yapımı uçakları alma çağrısı yapacaklarını açıkladı.

Washington'da savunma sistemlerinin masaya yatırıldığı toplantıya katılan Bakan Yardımcısı Rood, Türkiye'nin Rusya'dan almak için görüşmelere başladığı ileri sürülen Rus yapımı Su-57 ve Su-35 uçaklarına ilişkin açıklama yaptı. Sorulan bir soru üzerine Rood, "Türkiye'yi uyumluluğu göz önünde bulundurarak ABD'de üretilen silahları tercih etmesi yönünde hareket etmeye çağıracağız. Elbette Türkiye bağımsız bir ülke ve kararlarını bağımsız olarak alabilir. Ancak biz, Türklerle bu konuda iş birliği yapmaya hazırız."

Rood'un, ABD'nin Rus uçakları yerine Türkiye'ye hangi uçakları önereceğine dair net bir açıklama yapmadığı öğrenildi.

http://www.kokpit.aero/abd-ucaklari-alma-cagrisi Mesajı Paylaş


Aslında illa uçak alacaksak madem; f-15 vereceklerse gayet cazip olabilir. S400 bahanesi ile vermedikleri F-35'in de en azından B modelinden 16 adet versinler. Soran olursa denizde konuşlanacak s400 ile aynı ortamda çalışmayacak diye kıvıracak bir yol bulunabilirse olur yani. Mesajı Paylaş

R.A.K

Lockheed Martin F-35 ve U-2 uçaklarını kullanarak kritik bir "sensör" ve "ağ merkezli harp" testi gerçekleştirdi.
"F-35'in sensör verileri füze savunması için kullanılabilir"

Lockheed Martin Skunkworks firması, ABD Füze Savunma Ajansı ve Amerikan Hava Kuvvetleri; platformlar arasında hassas bilgi paylaşımının ve müşterek harekatın iyi bir örneği niteliğindeki bir testte F-35, U-2 ve bir müşterek harekat merkezi arasında bilgi paylaşım ağı kurdu."Project Riot" diye anılan bu kabiliyet gösteriminde F-35 uçağı, sensörleri aracılığıyla uzun menzilli bir füzenin fırlatıldığını algıladı ve U-2 uçağı aracılığıyla müşterek harekat merkezinde konuşlu hava savunma komutanıyla bu bilgiyi paylaştı. Bu üst düzey muhabere kabiliyeti, veri [data] ile karar vermeye [decision] kadar geçen süreyi dakika seviyesinden saniye seviyesine getirdi ki, bu kabiliyet günümüzdeki hasımlara ve gelişmiş tehditlere karşı mücadelede kritik bir öneme sahip.

Skunk Works'ün önemli açıklamaları
Skunk Works firması; artan kabiliyetlerin kara, hava, deniz, siber ve uzay sahalarının birbirine eklemlenmesi adına sahaya sürülebileceğini birtakım açık sistem mimarisi üzerine inşa ettiği bu test ile göstermiş oldu.

Skunkworks yetkilisi John Clark:

"Bu kabiliyet gösterimi, müşterek harekatların önünü açacak bütüncül harp sahası farkındalığını sağlamaya yönelik azmimizin devamını teşkil ediyor. Uzun menzilli sensörleri, platform üzerinde veri işleme ve hasım sahalarda harekat icra etme kabiliyeti ile U-2 uçağı; yarının harp sahalarındaki harekatlarını bugünden şekillendiriyor.

Project Riot sürecinde, iş birliğindeki paydaşlar dört ay içerisinde şu dört kalemde başarı elde etti; F-35'in sensör verilerinin füze savunması için kullanabileceğini gösterildi. Modernize edilmiş U-2'nin yüksek faydalı yük kabiliyetinin, modüler tasarımının ve açık mimarisinin sınırlarını zorlamak suretiyle birbiri arasında görüş hattı [Line of Sight] olmayan bir F-35 ve bir müşterek harekat merkezi arasında muhabere sağlandı.

Beşinci nesil sensörlerden elde edilen verinin birtakım güvenlik seviyelerinde muharip unsurlara iletilmesi için iki adet veri yolu oluşturuldu. Sensörlerden elde edilen veri, platformlar arasında pürüzsüz bir bağlantı oluşturmak için, Hava Kuvvetleri'nin Evrensel Komuta Kontrol Arayüzü ve Açık Görev Sistemleri standartları kullanıldı. Lockheed Martin Başkan Yardımcısı ve F-35 Programı Genel Yöneticisi Greg Ulmer: "Gelişmiş sensör ve bağlantı kabiliyetleriyle F-35 uçağı, kritik bilginin elde edilmesi ve diğer unsurlarla paylaşılmasına yetkin bir platform olması itibariyle müşterek harekatların daha etkin ve güvenli icra edilmesine kapı açıyor.

Dünya üzerinde başka hiçbir muharip uçak bunu yapamıyor ve bu test, F-35'in müşterek harekat potansiyelinin tamamını kullanma yolunda kritik bir adımdı."


https://www.defenceturk.net/lockheed-martinden-f-35-ve-u-2-ile-kritik-ag-merkezli-harp-testi Mesajı Paylaş

petibor

Sonuçta uçağın radarı yada optikleri ile uçağın link 16 sı birazda tabiki bu taktik kullanım için görev bilgisayarındaki yazılım. F16 da yapar bunları. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter