Genel Haberler

Başlatan mhm, Mar 19, 2016, 08:20 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

mhm

- USN yeni periskop tespit-teşhiş sisteminin light-off  testini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/172261/us-navy-tests-upgraded-periscope-detection-system.html

- Lockheed yaklaşık 200 milyon dolarlık anlaşma ile AEGİS'i geliştirmeye devam ediyor.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/172245/lockheed-wins-%24197m-for-aegis-engineering-work.html

- İtalyanlar LHD'leri için Rolls Royce MT30 tercih etmiş.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/172262/rolls_royce-to-power-new-italian-navy-lhd.html
Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusya'nın Bars Sınıfı nükleer güçle çalışan taarruz denizaltıları Proje 971'lere Kalibr 3M-54 gemi savar füzesi ile donatılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-project-971-denizaltilarina-kalibr-fuzeleri-geliyor/388/1
Mesajı Paylaş

kimlikci

Japonya yeni Dizel-Elektrik motorlu denizaltısını göreve soktu. JS Jinryu adı verilen denizaltı Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetine (Japan Maritime Self-Defence Force  /JMSDF ) teslim edildi. JS Jinryu JMDSF'nin envantere giren yedinci denizaltı oldu. Japon Savunma Bakanlığı geçen yıl Soryu Sınıfı bütün denizaltıları Lityum -iyon bataryalarla donatacağını açıklamıştı. Bu bataryalar denizaltının sessizliğini arttırdığı için tespit edilmesini daha da zorlaştırıyor.
 
http://www.c4defence.com/Gundem/japon-denizinde-yeni-hayalet-sualtinda/391/1 Mesajı Paylaş

HDS

Li-İyon batarya daha mı sessizmiş? :) Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusya Hazar Denizinde Kalibr-NK uzun menzilli füzesini denedi

http://az.azeridefence.com/rusiya-xezerde-uzaqmenzilli-raketlerin-atisini-kecirib/

MBDA ile Katar arasında kıyı güvenliğini sağlamak üzere bir MoU imzalandı. Buna göre MBDA Katar Deniz Kuvvetlerine 725 milyon dolar değerinde sistem satacak. Anlaşma Exocet MM40 Blok 3 ve Marte ER sistemlerinden oluşuyor. Otonom olarak çalışan sistemin ağ merkeziyle ortak çalışabilen kendi radarı bulunuyor. 

http://www.c4defence.com/Gundem/mbda-katara-kiyi-savunma-sistemi-veriyor/416/1

Amerikan Donanmasının yeni nesil güdümlü füze muhribi DGG-1000 Zumwalt General Dynamics firmasının Bath Iron Works teranesine geri döndü. Gemi müteahhit firmanın dört gün süren deneme seferini başarıyla tamamladı. Amerikan Donanmasının yayın organı USNI News'de yayınlanan duyuruya göre testlerde geminin ileri endüksiyon motoru ve entegre güç aktarım sistemi denendi. DGG 1000'in Amerikan donanmasına teslim edilmesine yönelik Kabul testleri önümüzdeki ay başlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/zumwalt-muhribi-teslimata-bir-adim-yaklasti/412/1

Mesajı Paylaş

kimlikci

Güney Koreli LİG Nex1 şirketi insansız su altı robotu projesine başladı.Geliştirilecek olan torpido tipli sualtı robotu çok kritik ve önemli görevlerde ve su altında keşif yapmaya imkan sağlayacak 2.1 metre uzunluğunda ve 74 Kg ağırlığında olacak olan Koreli insansız su altı robotu 100 metre derinlikte keşif ve görev yapabilecek ve 10 saat kadar suyun içerisinde görev yapabilecek şekilde tasarlanmakta olduğu açıklandı. Robutun ABD üretimi olan Remus-100 insansız su altı robutunun muadili olacağı açıklandı.

http://az.azeridefence.com/cenubi-koreya-insansiz-sualti-neqliyyat-vasitesi-yaradir/ Mesajı Paylaş

kimlikci
ABD'nin John F. Kennedy  (CVN79) uçak gemisinde kullanılacak elektromanyetik uçak durdurma sistemi başarıyla bir uçak üzerinde denendi. Kara üzerinde yapılan denemelerde sistemin başarısı görülmüş oldu. Bugüne kadar uçak ağırlığına eş yüklerle yapılan denemelerin yerine bu defa F/A-18E Super Hornet savaş uçağı elektromanyetik sistemle durduruldu. ABD Deniz Kuvvetlerinin inşa edilen uçak gemilerinde kullanılacak sistemi General Atomic firması üretiyor. İniş İleri Durdurma (Advanced Arresting Gear /AAG) adı verilen sistem ayrı iniş yükü ayarı yapılmadan uçaklara iniş izni verilmesini sağlamak üzere tasarlandı.

http://c4defence.com/Gundem/ucak-gemisi-icin-yeni-yakalama-sistemi-denendi/437/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Norveç Savunma Bakanlığı 2020 yıllarından sonra göreve başlayacak denizaltılar için ortak arıyor. Bakanlık denizaltı inşaat işi için son ikiye kalan iki firmadan birine karar verecek. Bunlar Fransız Deniz Hizmetleri İnşaat Direktörlüğü (Direction des Constructions Navales Services /DCNS) adını taşıyan bir firma ile Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tersanesi. Bakanlık teklifleri finansal, endüstriyel ve askeri açıdan inceleyecek. Öte yandan Polonya ve Hollanda Norveç'in programına ortak olmayı planlıyor. Norveç'in Ula Sınıfı altı denizaltısı 1989-1992 yıllarında denize inmişti ve 2020 ortasında ekonomik ömürlerini doldurmuş olacaklar. Anlaşmaya vardıktan yaklaşık yedi yıl sonra ilk teslimatın yapılması bekleniyor.   

http://c4defence.com/Gundem/norvec-denizaltiya-ortak-ariyor/460/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Sayın Orko_8 in Dört Deniz Bülteninden derlemeler


İsrail


Jane's Defence Weekly'nin 11 Şubat tarihli haberine göre İsrain Deniz Kuvvetleri, Sa'ar 4.5 sınıfı hücumbotları, Israel Aerospace Industries (IAI)  üretimi Barak 8 hava savunma füzeleri ile donatmayı planlıyor. 2 - 3 yıl sürmesi planlanan donatım işlemi sırasında botlara aynı zamanda Elta EL/M-2248 MF-STAR 3 boyutlu radarı da takılacak.
Elbit şirketi, Seagull isimli yeni insansız deniz aracını kamuoyuna tanıttı. 12m uzunluğa sahip olan Seagull, farklı görev modülleri ile donatılabiliyor. Araç 96saate kadar denizde kalabiliyor.

Rusya

Suriye'deki Su-34 uçakları, H-35 (NATO kodu AS-20 "Kayak") gemisavar seyir füzesi taşırken görüntülendi.(12 Şubat tarihli haber sanırım)
Vietnam Deniz Kuvvetleri için sipariş verilen ve Admiralti Tersanesi'nde inşa edilen altı Kilo sınıfı denizaltıdan beşincisi HQ186, 9 Şubat günü Cam Ranh limanına ulaştı.

http://www.siyahgribeyaz.com/2016/03/dort-deniz-bulteni-subat-2016.html
Mesajı Paylaş

HDS

İsrail için "persisyent surveillance" çok önemli. Lübnan sınırına yakın çok sayıda tesisi var. Bunların ekonomik değeri çok yüksek. En önemlisi de, Hayfa kıyısındaki dev petrokimya tesisi. Nasrallah'ın sürekli hedefindeki bir tesis. Bu sebeple Hayfa'daki deniz üssünden sürekli Sa'ar'lar gelip dönüyor ve devriye atıyor. Sürekli kıyı hattını voltalayan korvetleri var İsrail'in. Mesajı Paylaş

kimlikci

Petrokimya tesisi için İran olası bir savaşta füzelerimin ilk hedefi orasıdır diyor Bizim orayı patlatmamız nükleer silah kullanmaya eş değer patlama oluşturur diyorlar. İsrailin Lübnanı tarumar etmesi günler sürer ama biz dakikalar içinde israilin ayakları altına cehennemi sereririz kafasındalar Mesajı Paylaş

HDS

Nasrallah'ın lafı o.  :)

Yani, evet aslında İran.  ::) Mesajı Paylaş

kimlikci

Norveç ve NATO, tarihinde ilk kez Rusya'nın denizaltılarını iki gemi ile izleyeceği belirtiliyor. İsveç basınında yer alan habere göre, Norveç ilerleyen günlerde "süper gemi" olarak tanımlanan Marjata 4 istihbarat gemisini teslim alacak. Gemiyi teslim alan Norveç, tarihinde ilk kez Barents Denizi ve Norveç Denizi'nde Rus denizaltılarını iki gemiyle takibe başlayacak.
Marjata 4 gemisinin uzunluğu 126 metre genişliği ise 23,5 metre. ABD'de modern cihazlarla donatılan geminin maliyeti ise 149 milyon Euro olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, Marjata 3 gemisinin de 2017 yılında modernize edilmesi planlanıyor. Marjata gemileri 1960'tan beri Rusya'nın kuzeybatı sınırlarında görev yapıyor.


http://www.dunyabulteni.net/dunya/360744/norvec-rus-denizaltilarini-izleyecek Mesajı Paylaş

kimlikci

Fransa'nın Mısır Büyükelçisi Andre Parant, Mısır'ın Mistral sınıfı Helikopter Taşıyıcı Gemisinin (Landing Helicopter Carrier / LHD) Haziran -Eylül arasında bir tarihte teslim alacağını açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/misir-ilk-mistrali-haziran-eylul-arasi-teslim-alacak/476/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

#14
Nis 12, 2016, 09:03 ÖÖ Last Edit: Nis 12, 2016, 09:19 ÖÖ by kimlikci
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ülkesinin uçak gemisi teknolojisini Hindistan Donanması ile paylaşmaya açık olduğunu açıkladı. Hindistan Mumbai'de Hint Savunma Bakanı Manohar Parrikar ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan Carter,  "Hindistan Donanmasının yeni nesil uçak gemisi ihtiyacını karşılamayacak teknoloji üzerine ortak bir çalışma içindeyiz. Hindistan, uçakların ağırlığı anlamında bazı avantajları olan düz uçuş güverteli bir tasarıma yoğunlaşmak istiyor. Biz bu teknolojiyi Hindistan'la paylaşmaya istekliyiz. " dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ucak-gemisi-teknolojisini-hindistana-aciyor/479/1

Bu arada Fransa Rusya ya ödediği mistral tazminatına karşılık Rusyanın 1 milyar dolarlık mal varlığına el koydu

http://www.dunyabulteni.net/dunya/360841/fransa-yukos-icin-rusyanin-parasina-el-koydu Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter