HAVELSAN

Başlatan kimlikci, Mar 17, 2016, 01:17 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

#30
Oca 13, 2018, 01:10 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2018, 01:42 ÖS by Alkyone


BİTES ile HAVELSAN arasında "Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Alanında Genişletilmiş İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
https://twitter.com/SaYurtsever/status/951964307796918272

HAVELSAN ve Bites Savunma, Sanal Bakım Eğitim Sistemleri konusunda iş birliği yapacak
Bu teknoloji, maliyet, zaman ve nitelikli ara teknik personel ihtiyacının karşılanmasında önemli avantajlar sunuyor
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/savunmadaki-kritik-egitimler-sanallasiyor/1030023

Aybars Meriç arkadaşımızın bir hayali daha gerçek oldu

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

#31
Oca 14, 2018, 10:35 ÖÖ Last Edit: Oca 14, 2018, 02:37 ÖS by Alkyone


GPS karıştırıcılarını 'Konumbul' durduracak


HAVELSAN, sivil ve askeri alanda yaygın olarak kullanılan küresel konumlama sisteminin (GPS) karıştırıcılardan etkilenmesini önlemek amacıyla Konumbul adı verilen GPS Koruma Sistemi'ni geliştirdi.

Yazılım yoğun sistem çözümleriyle askeri ve sivil alanda faaliyet gösteren HAVELSAN, özellikle askeri platformların, görevleri sırasında konum belirleme konusunda sorun yaşamalarını önlemek amacıyla yeni bir çözüme imza attı.

GPS, dünya yüzeyinden yaklaşık 20 bin kilometre yükseklikte bulunan uyduların yayınları üzerinden hizmet veren bir navigasyon sistemi olarak kullanılıyor. Navigasyon bilgisi ise en az 4 uydudan gelen sinyallerin geliş zamanları kullanılarak çıkarılıyor.

GPS uyduları ile dünya arasındaki mesafeden ötürü GPS sinyalleri alıcılara çok düşük güçlerde ulaştığından, istemli veya istemsiz karıştırıcılar pozisyonlama servisini ya kısmen zayıflatıyor ya da tamamen devre dışı bırakıyor.

Karıştırıcı tehditlerine karşı tedbir olarak çok sistemli, frekanslı alıcılar, çentik filtre uygulamaları ve anten dizisi destekli alıcı koruma sistemleri üzerinde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Anten dizisi destekli alıcı koruma sistemleri, alınan sinyal üzerinde herhangi bir bilgi kaybına sebep olmadığından ve çoğu durumda diğer navigasyon sistemlerine geçiş ihtiyacı da bırakmadığından son dönemde öne çıkan başlıklardan birini oluşturuyor.

Askeri platformlar açısından bakıldığında görevlerin etkin, güvenli ve diğer platformlarla koordineli şekilde yerine getirebilmesinde konum bilgisi kritik önem taşıyor.

Bu platformların büyük kısmı konum belirlemek ve seyrüsefer için GPS gibi uydu navigasyon sistemlerine bağımlı bulunuyor. Sinyallerin karıştırılma riski de askeri durumlarda büyüyor.

Çoklu antenle karıştırmaya dayanıklı

HAVELSAN, sahip olduğu kabiliyetleri kullanarak bu konudaki ihtiyaçlara yönelik yeni bir çözüm üretti. Şirket tarafından geliştirilen Konumbul GPS Koruma Sistemi, askeri sistemlerin üzerindeki GPS alıcılarının karıştırıcılara rağmen görevlerini sürdürebilmelerini sağlıyor.

HAVELSAN'ın 2014'te geliştirme çalışmalarına başladığı Konumbul, çoklu anten sistemleri kullanarak karıştırmaya dayanıklı GPS alıcısı olarak görev yapıyor. Özel algoritmalarla karıştırıcının yönü tespit edilerek, karıştırıcı sinyalleri bastıran filtre ve algoritmalar yardımıyla zafiyet azaltılıyor. Sistem ayrıca karıştırıcı sinyalleri temizleyip tekrar RF sinyali oluşturarak askeri GPS alıcıları dahil farklı alıcıların da karıştırma altında çalışmasına imkan veriyor.

Normalde GPS alıcısı tek bir antenle çalışırken, Konumbul'un içerisinde 4 anten ve gelen sinyalleri işleyen dört girişli bir sinyal işleme kartı bulunuyor. Bu antenler yardımıyla karıştırıcı sinyalin geldiği yön belirlenip buna karşı bir hüzme oluşturuluyor. Böylece karıştırıcı yönünden gelen sinyaller bastırılıp zayıflatılıyor. Uydu sinyallerinin sağlıklı şekilde alınması sağlandığı için de konum tespiti doğru şekilde yapılabiliyor.

Aynı anda 3 karıştırıcıya kadar koruma

Konumbul kullanılarak "L1" bandında çalışan sivil ve askeri GPS alıcılarına koruma sağlanabiliyor. Sistem, dizin sinyal işleme teknikleriyle, karıştırıcılara karşı bir antenli alıcıya göre daha yüksek performans gösteriyor.

Prototip olarak üretilen Konumbul, uygulama alanına ve çevresel koşullara göre uyarlanabiliyor. Konumbul, kara, hava ve deniz platformlarında kullanılabiliyor.

Sistem, CW, chirp, çok tonlu ve baraj tipi karıştırıcıları bastırabiliyor, aynı anda 3 karıştırıcıya kadar da koruma sunuyor. Konumbul, yer testlerinde 35 desibele kadar bastırma gösterebildi.

1 yıl içinde seri üretime geçebilecek

HAVELSAN, bundan sonraki süreçte ürünün çeşitli platformlarda kullanılabileceğinden hareketle öncelikli olarak prototipin küçültülmesi üzerinde çalışacak.

Konumbul için platform üreticileriyle yapılan görüşmeler doğrultusunda, platformda istenilen yere konumlandırılabilecek, talep edilen büyüklük ve ağırlık değerlerine ulaşabilecek, değişik çevresel şartlarda başarıyla görev yapabilecek tasarımlar ortaya konulacak.

Tüm bu şartları karşılayacak ürünlerle 1 yıl içerisinde seri üretime geçilebileceği belirtiliyor.

İHA'lara kalkan olacak

Konumbul'un öncelikli olarak kullanılması beklenen platformlar arasında Türk savunma sanayisinin son dönemdeki en dikkat çeken ürünlerinden olan ve etkin şekilde kullanılan insansız hava araçları (İHA) bulunuyor.

Bir İHA'nın görev yaptığı bölgede sinyal karıştırıcı açıldığında görev yapması engellenebiliyor. Konumbul gibi bir akıllı sistem sayesinde karıştırıcı sinyal bastırıldığı için platform bundan etkilenmiyor. GPS sinyalleri sağlıklı şekilde alınıp konum üretilebiliyor. Standart tek antenli bir GPS alıcısında ise karıştırma nedeniyle konum üretilmesinin engellenmesi riski bulunuyor.

Yapılan testlerde, en kötü durumda bile, örneğin daha önce 17 kilometreden karıştırmadan etkilenilirken Konumbul sayesinde aynı güç seviyesinde bu mesafenin 1 kilometreye kadar düştüğü ölçüldü. Böylece platformlara çok daha geniş bir görev sahası sunma olanağı da ortaya çıkmış oldu.

Karıştırıcıların belli aralıklarla kullanıldığı bir alanda normalde bunların arasından geçilemezken Konumbul sayesinde bunların etkinlik yarıçapı çok daha azaldığı için bu koşullarda bile görev yapmak mümkün olabilecek.

GPS'e alternatif diğer yöntemlerdeki en önemli sorunlardan birisini, konum bilgisinin hassas şekilde belirlenememesi oluşturuyor. Örneğin, atış yapacak top sistemlerinin konumlarının hassas şekilde bilinmesi gerekiyor. GPS karıştırıldığında bunu bilmek sorun olacağından ya da hassas şekilde konum belirleyen bir sistem kullanılmadığından hedefin etkili şekilde vurulamaması gibi bir sonuçla karşı karşıya kalınabiliyor.
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/gps-karistiricilarini-konumbul-durduracak/1030459 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

GPSZ Alıcı üretiminde dışa epey bağımlıyız. Sadece anten değil, ilgili chipsetler yurtdışından temin ediliyor. Mesajı Paylaş

Atılgan

HAVELSAN, otonom savaş botları üzerinde çalışıyor

Uluslararası Denizcilik Zirvesi kapsamında "Denizcilikte Dijital Dönüşüm" başlıklı oturum düzenlendi. Oturumda konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, HAVELSAN olarak, insansız savaş botları üzerine çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Uluslararası Denizcilik Zirvesi kapsamında "Denizcilikte Dijital Dönüşüm" başlıklı oturum düzenlendi.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany'nin moderatörlüğünde düzenlenen oturumda konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, üretim teknolojilerinin bilişim teknolojileriyle entegre hale getirilerek etkinliğin ve kalitenin artırılması yönündeki çalışmaların tersanelerde de başladığını söyledi.

Dijital teknolojilerin kullanılmasıyla tersanelerin akıllı hale getirilmesi konusunda ülkede ve dünyada ciddi çalışmalar yapıldığını dile getiren Atalay, bunun verimliliği, kaliteyi artırdığını bildirdi.

Atalay, gemilerin akıllı hale getirilmesi konusuna değinerek, şöyle devam etti:

"Geleneksel gemilerde ne kadar dijital teknoloji kullanılıyor bilmiyorum ama biz bütün savaş gemilerinin son derece akıllı olduğunu söyleyebiliriz. İçindeki tüm sensörler, silahlar, makine, teçhizat yazılımlar tarafından etkin bir şekilde yönetiliyor. Gerçekten savaş gemileri çok akıllı ve mevcut teknolojilerin hemen hepsinin kullanıldığı gemiler haline gelmiş vaziyette. Bunun artarak devam edeceği aşikar."

Atalay, gemilerde, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, geminin arızalanmadan uyarı vermesi, dijital navigasyon gibi dijital sistemlerin kullanılmaya başlandığını aktardı.

"Gemilerde artık geniş bant internet de kullanılmalı"

Atalay, liman hizmetlerinin daha verimli yapılması, liman güvenliği, gemicilikte gümrüklemeyle ilgili tek noktadan verilmesi gibi işlemler için dijitalin önemli olduğunu ve bu alanlarda dijital teknolojinin kullanılmaya başlandığını söyledi.

Savunma alanında dijitalleşmeyi "ağ destekli yetenek" şeklinde tanımladıklarını dile getiren Atalay, "Bugüne kadar genellikle dar bant telsiz haberleşmesi kullanılıyor denizcilikte. Ancak artık gemilerimizde geniş bant internet bağlantılarının sağlanması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Atalay, zirve kapsamında düzenlenen oturumlarda bazı sektör temsilcilerinin insansız deniz araçlarının olacağına inanmadıkları yönündeki sözlerini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"Siz inansanız da inanmasanız da dünya buraya gidiyor. Her türlü kara, hava, deniz araçlarının insansız olması kaçınılmaz. En son insanlı savaş uçağının F35 olacağı söyleniyor. Bundan sonraki bütün savaş uçaklarının insansız olacağı açık. Bütün planlar bu yönde. Kara araçları da başladı zaten Kaliforniya'da insansız araca ehliyet alınmış. Hava araçları başladı. İnsansız hava taksilerin denemeleri başladı. Gemiler neden insansız olmasın? Biz HAVELSAN olarak insansız savaş botları geliştirilmesi üzerine küçük çaplı bir çalışma yapıyoruz aslında."

"Denizcilikte veriler tek bir sistemde toplanacak"

Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, konuşmasında gemi takip ve izleme sistemlerinden bahsetti.

Gemi takip ve izleme sistemlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kullanıldığını dile getiren Ünüvar, denizdeki emniyetli gemi akışını takip için bu sistemin kullanıldığını bildirdi.

Sistemin, deniz kaza ve risklerininin azaltılmasında büyük önem arz ettiğini dile getiren Ünüvar, gemi yük ve hareketlerinin de takibini yaptıklarını, yasadışı avcılık ve göçlerin sistem sayesinde engellendiğini anlattı.

Ünüvar, sistemlerin yerlileştirmesi çalışmalarından bahsederek, limanlara gelen ve giden gemilerin ne yapacaklarına dair bildirimlerin hızlanması için belli standartlar getirdiklerini bildirdi.

Durmuş Ünüvar, "Şu an yürüttüğümüz, temmuz ayında yürürlüğe girmesi beklenilen proje ile veriler tek bir noktadan toplanacak. Burada toplanılan veriler ilgili kurumlar tarafından hangi bilgi lazımsa çekilecek. Büyük kolaylıklar getireceğini düşünüyoruz." dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/havelsan-otonom-savas-botlari-uzerinde-calisiyor-haber-80229.htm Mesajı Paylaş

Terra

HAVELSAN ÜRÜNLEŞME SÜRECİ ÇALIŞTAYDA MASAYA YATIRILDI

HAVELSAN'ın ürün yöneticisi personeli "Pazarlama Stratejileri ve Fiyatlandırma Çalıştayı"nda bir araya geldi. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Son yıllarda proje bazlı şirket modelinden ürün bazlı şirket modeline dönüşmeye başladık ve bunu da iyi bir zamanlamayla gerçekleştirdik" dedi.

HAVELSAN Ar-Ge Teknoloji ve Ürün Yönetim Direktörlüğü tarafından koordine edilen ve HAVELSAN Ürünleşme Danışmanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Barhan Özce'nin sunumuyla gerçekleştirilen Pazarlama Stratejileri ve Fiyatlandırma Çalıştayı, HAVELSAN ürünlerinin fiyatlandırma planlamalarının yapılması ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesini amaçlıyor.

ÜRÜN YÖNETİCİLİĞİ YENİ BİR KARİYER SÜRECİ

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, HAVELSAN ürün yöneticilerinin aslında yeni bir kariyer sürecini yaşadıklarını belirterek, "Ürün yöneticiliği gerçekten yeni bir iş stili, yeni bir meslek. Gelecekte daha da genişleyecek bir iş alanı. Şu an HAVELSAN bünyesinde 20'nin üzerinde ürünümüz var. Önümüzdeki yıllarda onlarca daha ürünümüz olmasını bekliyoruz. Böylece ürün yöneticilerimizin de sayısı artacak ve HAVELSAN hem ürünleriyle hem ürün yöneticileriyle bu sektörde daha rekabetçi, daha güçlü olacak, geleceğe daha güvenle bakacak" diye konuştu.

Atalay, HAVELSAN'ın son yıllarda proje bazlı şirket modelinden ürün bazlı şirket modeline dönüşmeye başladığını ve bunu da iyi bir zamanlamayla gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Pazarlama Stratejileri ve Fiyatlandırma Çalıştayı'na Atalay'ın yanı sıra, Genel Müdür Yardımcıları, Direktörler ve Grup Müdürleri de katılım sağladı.

http://www.havelsan.com.tr/tr/news/havelsan-urunlesme-sureci-calistayda-masaya-yatirildi Mesajı Paylaş

canıtez

HAVELSAN simülatör alanında dünyada ilk 5'te

Öz sermaye ile kurulan HAVELSAN, simülatör alanında dünyadaki en büyük 5 firma arasında yer aldı

Milletin öz sermayesiyle 1982 yılında kurulan ve günümüzün en son teknolojileri ile akıllı çözümler sunan HAVELSAN, simülatör alanında dünyadaki en büyük 5 firma arasında yer aldı. TM Dijital Haber Merkezi'nin sorularını yanıtlayan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Bu kalitenin bir göstergesi olarak, yurt dışında Güney Kore'den Katar'a kadar birçok ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. Bunu daha da geliştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında askerî, kamu ve özel sektör için özgün sistemler geliştiren, günümüzün en son teknolojileri ile akıllı çözümler sunan ve milletin öz sermayesiyle 1982 yılında kurulmuş olan HAVELSAN, simülatör alanında dünyadaki en büyük 5 firma arasında yer aldı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Bizim simülatörlerimiz hem kalite hem performans hem de fiyat olarak rakiplerimizden daha iyi durumdadır. Bu kalitenin göstergesi olarak da yurt dışında Güney Kore'den Katar'a kadar çok sayıda ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. Bunu başarabilmiş vaziyetteyiz ve bunu daha fazla geliştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

HAVELSAN'ın Türkiye'de yazılım temelli teknoloji çözümlerini hem askerî hem de sivil alanda geliştirmekte olduğunu anlatan Atalay, "Daha doğrusu artık askeri ve sivil teknolojiler iç içe geçmiş vaziyette ama son zamanlarda özellikle teknolojinin akıllı sistemler boyutu öne çıkmaya başladı." dedi.

Bunları yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve bunların güvenliğini sağlamak üzere siber güvenlik ve 5G gibi yeni nesil haberleşme sistemleri olarak sıralayan Atalay, "Bunlar bizim son zamanlarda üzerinde odaklandığımız teknolojik yeniliklerdir. Bu teknolojiler ile ilgili şirketimiz içerisinde özel gruplar kurduk, bünyemize yetenekli arkadaşlar kattık ve katmaya da devam ediyoruz." diye konuştu.

"YABANCI FİRMALARIN ALTYAPILARINI KULLANMAK ZORUNDA KALMAYACAĞIZ"

Küresel bazda bir teknoloji yarışı olduğunu ve Türkiye'nin de bu yarışı kaçırmadığını anlatan HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "Şu anda biz ülke olarak bu yarışta herkesin olduğu yerdeyiz, kimse bizden iyi veya biz geride değiliz. Biz HAVELSAN olarak yarışı başından yakalamış durumdayız. Ülkemizi bu teknoloji yarışında geri bırakmayacağız ve belli alanlarda da öncülüğü yapıyor olacağız." dedi.

Özellikle yapay zeka ve büyük veri analizi konusunda önemli çalışmaları olduğunu belirterek bu çalışmaları ürünleşme aşamasına getirdiklerini anlatan Atalay, "Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklikte sadece uygulama geliştirmek ya da uygulama yazmak değil, onun altyapısı olan 'framework' dediğimiz ana yapıyı oluşturmak üzere çok önemli bir aşamaya geldik. Bu çalışmaların ardından artık ülkemizdeki uygulama geliştiricilerimiz yabancı firmaların altyapıları üzerinde uygulama geliştirmek zorunda kalmayacak, kendi yerli ve milli 'framework'ümüz üzerinden uygulamalarını geliştirecekler." ifadelerini kullandı.

 "YERLİ VE MİLLİ ÇÖZÜMLER OLMAZSA OLMAZ"

Siber güvenliğin kendileri için çok önemli olduğunu ve artık her yerde bilişim teknolojilerinin kullanılmakta olduğunu anlatan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Bütün sistemler bir internet ağına bağlı vaziyette. Böyle olunca ister askerî ister sivil sistemler olsun, tehdit ve tehlikelere açık durumda kalıyorlar. Bunların güvenliğini sağlamak çok önemli ve bu güvenliğin sağlanmasında da yerli ve milli çözümler olmazsa olmaz diyoruz." sözlerini kullandı.

HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, bir misyon şirketi olarak yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesi konusunda hem kendilerini hem de oluşturdukları ekosistem vasıtasıyla piyasada bu işlerle uğraşan irili ufaklı firmaları gerek bünyelerine katarak gerekse iş ortaklıkları yürüterek Türkiye'nin siber güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.

 "PİLOT EĞİTİMLERİNDE SİMÜLATÖR KULLANIMI HIZLA YAYILIYOR"

HAVELSAN'ın milli ATAK helikopterindeki katkısıyla ilgili konuşan Atalay, "Biz helikopterin simülatör tarafını yapıyoruz. Havacılık alanında simülatörler çok önemlidir. Simülatörler hem eğitim sırasında sağladıkları maliyet avantajıyla hem yakıt ve enerji alanında çevreye yaptıkları katkıyla hem de normal bir uçakta ya da helikopterde yapamayacağımız türden riskli denemeleri yapabilme açısından çok önemlidir. Artık tüm dünyada pilot eğitimlerinde simülatör kullanımı hızla yayılıyor." diye konuştu.

Simülatörün bir bakıma motorsuz ve kanatsız uçak demek olduğunu anlatan Atalay, "Yani motor ve kanat dışında olması gereken tüm teknoloji ve yazılım sistemleri simülatörlerimizde mevcuttur. Bu açıdan biz simülatör yapmakla bir nevi uçak yapıyoruz. Dolayısıyla bu anlamda geliştirdiğimiz yetenek ve birikimi şimdi Milli Muharip Uçak projesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile birlikte ortaya koymaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

HAVELSAN'ın Türk Hava Yolları'na yönelik katkılarından bahseden Atalay, "Çok şükür Türk Hava Yolları'na bir adet yerli simülatör teslim ettik. Şu anda pilotlarımız onda eğitim görüyor. Beş adet simülatörün daha siparişini aldık, onların da üretimine başladık. İnşallah yakın zamanda onları da teslim edeceğiz." dedi.

http://www.kokpit.aero/havelsan-simulator-yerli-cozum Mesajı Paylaş

meraklı

Dev zırhlının simülatörü de Malezya yolunda 

Malezya Kara Kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan 8x8 tekerlekli zırhlı araçları yerel iş ortaklığıyla kullanıma sunan Türk savunma sanayisi, bunları kullanacak personelin eğitimine yönelik simülatörü de göreve hazır hale getirdi.

Türk savunma sanayisinin önde gelen kara aracı üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri AŞ, 2011 yılında imzalanan sözleşme doğrultusunda Malezya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak için DEFTECH ile kurduğu iş ortaklığıyla AV8 adı verilen 8x8 tekerlekli zırhlı muharebe aracını üretiyor.

Türkiye'nin kara sistemleri alanındaki en büyük ihracatlarından biri olan proje kapsamındaki teslimatlar tüm hızıyla sürerken, Malezya Silahlı Kuvvetleri için FNSS'nin Pars 8x8 aracı temel alınarak 12 değişik konfigürasyonda, toplamda 257 araç kullanıma sunulacak.

Askeri ve sivil alanda kullanılan platformlar için simülatörler geliştiren, bu alanda Türkiye'ye liderlik eden HAVELSAN da söz konusu araçlar için simülatörler üretme sorumluluğunu üstlendi. Çalışmalarında sona gelen şirket, yakın zamanda simülatörleri Malezya'ya gönderecek.

HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Nacar, AA muhabirine, simülatör teknolojilerindeki çalışmaları ve AV8 Projesi'ni anlattı.

TSK'nın ihtiyaçlarından ihracata

Şirketin, 20 yıllık bir dönemde simülatör alanında dünya şirketleri arasına girecek başarıyı elde ettiğini belirten Nacar, bu başarı yakalanırken denizaltı, helikopter, yolcu uçağı, savaş uçağı, paraşüt ve kara aracı gibi çok çeşitli alanlarda simülatörler üretildiğini söyledi.

Nacar, "Üretilen simülatörler Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizmetine veriliyordu ve Türkiye içindeki ihtiyacı karşılamaya yönelikti. Son yıllarda simülatör ihraç eder duruma geldik." dedi.

AV8 Projesi ile ilk kez bir kara aracı simülatörü ürettiklerine dikkati çeken Nacar, "Türkiye'deki yerli platform üreticilerinden FNSS tarafından geliştirilen 8x8 zırhlı aracın simülatörünü Malezya'ya göndermek üzere ürettik. Simülatör tamamlandığında Malezya'da konumlandırılacak ve askeri eğitim tesislerinde görev yapacak." diye konuştu.

Sürücü ve operatör aynı anda taktik ortamda

Simülatörün iki eğiticiden oluştuğunu anlatan Nacar, şöyle konuştu:

"Bunlardan birinde ileri sürüş teknikleri uygulanıyor. Çünkü araç 8x8 olduğundan her tekerin farklı süspansiyon sistemi ve devrilmeye karşı çeşitli önleme mekanizmaları var. Bunlara yönelik ileri derecede sürücü eğitimleri gerekiyor. Bunun için ayrı, büyük bir kabinimiz var. Görsel sisteminin dış dünyayı daha iyi açılardan gösterebildiği bir kabin. Bir de araçta bulunan silah, sensör ve kulenin komuta edilebilmesi için kullanılan daha küçük bir başka simülatör kabini mevcut. Bu iki kabin aracılığıyla eş zamanlı olarak aynı görev icra edilebiliyor. Örneğin, birinde operatör otururken, diğerinde sürücü aynı görüntüyü, ekranı, taktik ortamı kullanarak eğitimleri gerçekleştirilebiliyor."

Yerli platformların simülatörleri de görevde

Simülatör üzerinde müşteri ve araç üreticisinin talepleri doğrultusunda yaklaşık 3 yıllık bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Nacar, sistemin gelecek aylarda Malezya'da kullanıma girmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Nacar, şirketin hedeflerine ilişkin şunları kaydetti:

"Bütün yerli platformların simülatör üreticisi olmak istiyoruz. Türkiye'de simülatör alanında bunu üretebilecek kapasitede büyük bir firma bulunmuyor, özellikle uçuş simülatörleri alanında. Dolayısıyla çeşitli platformlar için Türkiye'de simülatörler üretip, platformlar yabancı müşterilere satıldığında da bunları ihraç etme yoluna gitmek istiyoruz. Örneğin Atak helikopterinin, insansız hava aracı Anka'nın simülatörlerini burada geliştirdik ve müşterilerine teslim ettik. Bunlar başarıyla gerçekleştirdiğimiz yerli platform simülatörleri oldu."

http://www.havelsan.com.tr/tr/news/dev-zirhlinin-simulatoru-de-malezya-yolunda Mesajı Paylaş

Merkator

Havelsan 3 yıl tecrübeli sistem mühendisi arıyor

Türkiye'nin önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinden Havelsan, bünyesinde çalışacak Sistem Mühendisi arıyor.

Üniversitelerin Elektronik ve Haberleşme, Bilgisayar, Havacılık Mühendisliği bölümlerinden mezunların başvuracağı adaylardan sistem mühendisliği, ürün geliştirme, entegrasyon ve test süreçlerine hakim olanlar tercih edilecek.

En az 3 yıl tecrübenin arandığı pozisyon için lütfen linke tıklayın.

http://www.kokpit.aero/havelsan-sistem-muhendisi- Mesajı Paylaş

dmc

Havelsan tarafından geliştirilen ADVENT-SYS kabul testleri tamamlandı. İlk olarak Milgem-4 Kınalıada korvetinde ve Anadolu LHD'de kullanılacak. Aslında Bayraktar ve Sancaktar LST'lerinde de olması düşünülüyordu ama yetişmedi. Mesajı Paylaş

meraklı

HAVELSAN'ın Milli teknolojileri NATO'da kendini ispatladı

NATO'nun Müttefik Dönüşüm Komutanlığı öncülüğünde, Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki Ortak Kuvvet Eğitim Merkezi'nde geçen ay CWIX 2019 tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, komuta ve kontrol kabiliyetleri ile bilgi teknolojisi hizmetleri arasındaki birlikte çalışabilirlik test edildi.

Tatbikatta, HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca geliştirilen yeni nesil savaş yönetim sistemi Advent açısından önemli bir gelişme yaşandı. Advent Taktik Data Link Modülü'nün (DLP) NATO ülkelerinin taktik data link sistemleriyle tam uyumluluk içinde çalıştığı ortaya koyuldu.

Advent Taktik Data Link Modülü; Finlandiya, İspanya, Almanya, Çekya, İtalya, Danimarka, ABD ve NATO'ya özel sistemlerle yapılan testlerde, Link 11, Link 16 ve Link 22 ağları üzerinden, NATO üyesi ülkelerin askeri alandaki standartlarını belirleyen bütün işlevleri ve taktik veri alışverişini başarıyla gerçekleştirdi. NATO ACCS, NATO IOTA ve Cloud 22 referans sistemleri ile yüzde 100 uyumlu çalışabildiği de gösterildi.

Bu gelişmeler doğrultusunda, FMN Spiral 2 seviyesinde Türkiye'nin taktik data link kabiliyetinin sertifikasyonu sağlandı.

Tatbikatta ayrıca HAVELSAN ürünleri Harbiye Komuta Kontrol Bilgi Sistemi, KBRN Bilgi Sistemi, Kaşif Coğrafi Bilgi Sistemi ve dost birlik takip sistemleri de diğer ülke sistemleri ile NATO standartlarına uygun olarak yapılan veri değişim testlerinden başarıyla geçti.

ADVENT Savaş Yönetim Sistemi'nin ilk resmi sürümü bu yıl yayımlandı ve hizmete girdi.

Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılması sonucu ortaya çıkan ADVENT, dünyanın önde gelen gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden biri olarak gösteriliyor.

ADVENT'in, halen inşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerinde, yurt dışında inşasını üstlenilecek deniz platformlarında kullanılması hedefleniyor.

Sistem, deniz savaş sistemlerinin merkezindeki bileşen olacak, komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak. Bu kapsamda durumsal farkındalığın sağlanmasına, tehdit değerlendirmesi ve önceliklendirilmesine, angajman planlamalarının yapılmasına ve bunların icrasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesine destek sağlanacak.

https://www.havelsan.com.tr/tr/news/havelsanin-milli-teknolojileri-natoda-kendini-ispatladi Mesajı Paylaş

Terra

Reis sınıfı denizaltılara Havelsan imzası

HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi ve Savaş Yönetim Sistemi, Reis sınıfı denizaltılara damgasını vurdu.

Meltem, GENESİS, Yeni Tip Karakol Botu, MİLGEM projelerinin yanı sıra Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunda önemli başarılara imza atan HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında tasarlayıp ürettiği 400 bin satır kod yazılan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi ve 450 bin satırdan fazla kod yazılan Savaş Yönetim Sistemi ile projeye katkı sağlıyor.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay: "HAVELSAN olarak, milli ve özgün tasarım, geliştirme ve üretim ile sağladığımız sistemlerdeki başarılı sonuçlarımız, Milli Denizaltı Projesinde elde edilecek başarının da teminatıdır." açıklamasında bulundu.

Ayrıca, Komuta Kontrol Sistemi yazılım kaynak kodu konfigürasyon yönetimi, sistem entegrasyonu ve testinden sorumlu olan HAVELSAN projede Torpido entegrasyonu sürecinde görev alıyor.

http://defenceandtechnology.com/reis-sinifi-denizaltilara-havelsan-imzasi/ Mesajı Paylaş

nokta

HAVELSAN MMU'ya Dahil Oluyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştirme ve üretim süreçlerini yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile HAVELSAN arasında iş birliğine imza atıldığını açıkladı.

Başkan Demir, "TUSAŞ ile HAVELSAN, imza attıkları bu iş birliği ile yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi bir çok çalışma gerçekleştirecek. Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak" dedi.

TUSAŞ ve HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği; Gömülü Eğitim/Simülasyon (Embedded Training), Eğitim ve Bakım Simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

Haberin videosu: https://youtu.be/y5m9oayPeFo

https://c4defence.com/Gundem/havelsan-mmu-ya-dahil-oluyor/9837/1 Mesajı Paylaş

nokta

HAVELSAN'da Görev Değişikliği

C4Defence'in edindiği bilgilere göre Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay'ın bugün itibari ile görevden ayrıldı. Atalay'ın yerine vekaleten görev yapacak kişi hakkında resmi bir bilgi yok. Atalay 2015 yılından bu yana HAVELSAN'da Genel Müdür olarak görev yapıyordu.

Çalışma arkadaşlarına bir mesajla veda eden Atalay, "Yaklaşık 5 yıldır sürdürmekte olduğum görevimi, Türkiye'nin teknolojik bağımsızlığına katkı sunmak, yüksek teknolojik ürün ve çözümler geliştirip yüksek katma değer oluşturmak; HAVELSAN'ı verimli, üretken, rekabetçi ve sürdürülebilir gelişen bir yapıya kavuşturmak vizyonuyla sürdürdüm" dedi

https://c4defence.com/Gundem/havelsan-da-gorev-degisikligi/10197/1 Mesajı Paylaş

Hard-Kill


Terra

HAVELSAN testleri geçti

HAVELSAN, 5G alanında bir kez daha ve farklı ürünleriyle Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü'nün (ETSI) birlikte çalışabilirlik testlerini geçmeyi başardı.

2019 yılı Ekim ayında HAVELSAN 5G görev kritik sistemlerinin başarıyla sonuçlanan testlerinin ardından, şimdi de HAVELSAN Telco Cloud, ETSI NFV Grubu Birlikte Çalışabilirlik Testlerini başarıyla tamamladı.

HAVELSAN Telco Cloud; 5G, MEC, RAN, V2X, Yapay Zeka, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Otomasyon ve Robotik gibi teknolojilerin hayata geçebilmesi için çok büyük önem taşıyor.

ETSI testlerine 5G Çekirdek Şebeke modülleriyle VNF sağlayıcısı olarak da katılan HAVELSAN, bu alanda da birlikte çalışabilirlik testlerini başarıyla tamamladı.

http://defenceandtechnology.com/havelsan-testleri-gecti/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter