HAVELSAN

Başlatan kimlikci, Mar 17, 2016, 01:17 ÖS

« önceki - sonraki »

kimlikci

HAVELSAN Siber Güvenlik Bülteni'nin İlk Sayısı YayımlandıHAVELSAN, İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla, 2015 yılında siber güvenlikle ilgili büyüklü küçüklü çok sayıda siber saldırı meydana geldiğini ve bu saldırılardan bir kısmı gerek Türkiye'de gerekse dünyada ön plana çıkarken bazılarının da bir kenarda unutulduğunu belirtti.

Bu olayların bir kez daha hatırlanması ve siber güvenlikte yaşanan olaylar açısından 2015 yılının kapsamlı bir panoramasının sunulması maksadıyla, HAVELSAN tarafından hazırlanan Siber Güvenlik Bülteni'nin ilk sayısı Siber Güvenlik Panorama 2015'i yayımladıklarını duyurdu.


http://www.havelsan.com.tr/files/files/folders/292201611322055_HAVELSAN_SiberGuvenlikBulteni_Sayi1.pdfHAVELSAN, SİSATEM'i Basına Tanıttı


Resmi açılışının 23 Mart'ta Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımı yapılması planlanan HAVELSAN Siber Savunma Teknoloji Merkezi (SİSATEM), 17 Mart'ta düzenlenen basın turu ile tanıtıldı. Türkiye'nin hem günlük ve operasyonel siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak hem bir siber güvenlik eğitim merkezi olacak hem de özgün siber güvenlik ürünlerini geliştirecek bir merkez olarak kurgulanan SİSATEM, ayrıca dost ve müttefik ülkelere de hizmet verecek.

http://www.milscint.com/tr/havelsan-sisatemi-basina-tanitti/ Mesajı Paylaş

kimlikci
HAVELSAN, 5 Nisan'da yaptığı açıklamayla, Avrupa Birliği QB50 projesi kapsamında HAVELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından geliştirilmekte olan HAVELSAT ve BeEagleSat küp uydularının uzaya çıkmaya hazırlandığını duyurdu.
Bu iki uydu Belçika'da yerleşik Von Karman Enstitüsü (VKI) tarafından yürütülen Avrupa Birliği FP7 projesi, 50 küp uyduluk QB50'nin parçası.
QB50 projesi kapsamında, akademik kurumlar tarafından geliştirilen küp uyduların termosfer tabakasına yerleştirilmesi ile yerinde çok noktadan ortam ölçümleri yapılması, yapılan ölçümlerin Dünya'nın farklı yerlerinde bulunan yer istasyonları tarafından toplanması, toplanan bilgilerin paylaşılması amaçlanıyor. Bu yeni ölçümlerle mevcut termosfer modellerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.
HAVELSAT ve BeEagleSat küp uydularının 2016 yılının ikinci yarısında bir roketle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmeleri ve yörüngeye yerleştirilmeleri planlanıyor. BeEagleSat kapsamında, İTÜ'nün diğer ortağı Hava Harp Okulu. Sabancı Üniversitesi, Ertek Uzay ve Gümüş Uzay ise projeye katkı sağlayan diğer paydaşlar.
İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı temiz odasında devam eden uçuşa hazırlık gözden geçirme (FRR) testlerinin, Nisan ayı içerisinde tamamlanması ve sonrasında uyduların QB50 proje yönetimine teslim edilmeleri planlanıyor.

http://www.milscint.com/tr/havelsan-ve-itunun-ortak-projesi-uzaya-cikmaya-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

kimlikci
HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci, ABD'de yaşayan Türk bilim insanlarına çağrıda bulunarak, "Stratejilerimizi, satın aldığımız Quantum3D şirketinin ürünleriyle birleştirerek, yeni iş fırsatları ortaya koyabileceğimize inanıyoruz." dedi.

HAVELSAN'ın Quantum3D'nin tüm ürün gruplarını ve fikri haklarını elde ederek Silikon Vadisinde de yerini aldığına dikkati çeken Düvenci, ABD'ye yaşayan Türk bilim insanlarına çağrıda bulundu.

Düvenci, Quantum3D ürünlerinin gerçekçiliği ve yüksek performansıyla tanındığına dikkati çekerek, "Stratejilerimizi Quantum3D ürünleriyle birleştirerek, yeni iş fırsatlar ortaya koyabileceğimize inanıyoruz. ABD'deki bu firmamız sayesinde Türk bilim insanları, özellikle yeni doktoralı öğrencilerimiz Türkiye'ye gelmeden de burada çalışarak, Havelsan'a katkı verebilecekler." diye konuştu.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/havelsandan-abddeki-turk-bilim-insanlarina-cagri/551976 Mesajı Paylaş

kimlikciHAVELSAN ve TÜBİTAK güçlerini birleştirdiTürkiye'nin yazılım devi HAVELSAN, araştırmanın öncüsü TÜBİTAK ile imzaladığı iş birliği protokolü sayesinde belirlenen alan ve ürünlerde birlikte hareket etme kararına vardı. [/size]

Protokole göre iki kurum, Veri Kıymetlendirme, Taktik Simülasyon Sistemleri, Karar Destek Hizmetleri, Sayısal Kayıt ve Arşiv Yönetimi, Sivil Havacılık Çözümleri ile Siber Güvenlik Veri Sızıntı konularında birlikte çalışacak.
4 Mayıs 2016 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde imzalanan protokole TÜBİTAK adına BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR ile HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi ATALAY imza attı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, İmzalanan protokolün TÜBİTAK açısından da büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Yeni projelere adımızı yazdırmamızı sağlayacak önemli bir imzayı atıyoruz. Birlikte bu protokolün de verdiği güçle yeni projelere imza atacağımızı umuyorum" dedi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi ATALAY, Protokol ile yaşanacak kaynak verimliliğine vurgu yaparak şöyle konuştu: "Protokol ile ülkemizin kaynakları verimli kullanılarak, aynı teknolojik çalışmaların farklı kurumlarda tekrarlanmasının, yani kaynak israfının önüne geçilecektir. Bu sayede ülkemizin ihtiyacı olan ürünler ve çözümlere daha hızlı ulaşılabileceğiz. Aynı zamanda sanayileştirme alanındaki işbirliğimiz, yurtdışı pazarlama faaliyetlerinde de güç kazanarak devam edecektir. HAVELSAN, Türkiye'de bilimsel ve teknik araştırmanın en köklü ve güçlü kuruluşu TÜBİTAK'ın geliştirdiği her türlü teknoloji, sistem ve cihazın sanayileştirilmesine taliptir." şeklinde konuştu.

HAVELSAN ve TÜBİTAK, protokol ile sahip oldukları bilgi, deneyim, uzmanlık ve altyapılarını karşılıklı paylaşıma açarak ülkemizin ekonomik ve stratejik gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Kurumlar, işbirliği alanı ve belirlenen ürünler çerçevesinde aynı zamanda fikri mülkiyet yönetimi, teknoloji transferi, değişik iş modelleri ile ticarileştirme, üretim, tanıtım ve pazarlama alanlarında da işbirliği yapacak. 

http://savunmaveteknoloji.com/havelsan-tubitak-guclerini-birlestirdi/ Mesajı Paylaş

kimlikci
HAVELSAN Siber Güvenlik için yaz okulları açacak kalifiye eleman yetiştirecek


HAVELSAN, Türkiye'nin yaklaşık 20 bin siber güvenlik uzmanı açığını kapatmaya yönelik çabalara kısa dönemde katkıda bulunmak için kolları sıvadı.

Şirket, siber güvenlik alanında Türkiye'nin güvenliğine yaptığı katkının yanı sıra bu alandaki insan kaynağı yetiştirilmesinde de sorumluluk üstlenecek.

Siber güvenlik alanındaki tehditlerle baş edebilmek adına, küresel ölçekte 2019'a kadar uzman açığının 2 milyonu bulabileceği ifade ediliyor. Türkiye'de kısa vadede 20 bin kadar siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak savunma, bilişim, siber güvenlik gibi birçok yeni teknoloji alanındaki uzmanlığını gençlere aktarmaya hazırlanan HAVELSAN, bu amaçla siber güvenlik ve yazılım konusunda ilk kez yaz okulları açılacak. Yaz okullarından ilerleyen dönemlerde birçok alanda öğrenciler yararlanabilecek.

Genç mühendis adaylarının bilişim sektöründe doğru bir kariyer başlangıcı yapmaları için HAVELSAN Akademi Yazılım Mühendisliği ve Siber Güvenlik Yaz Okulları hayata geçirilecek. Bu okullarla öğrenciler gördükleri teorik bilginin sektördeki yansımalarıyla tanışma fırsatını yakalayacak.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/siber-guvenlik-uzmani-ihtiyaci-icin-yaz-mesaisi/580405 Mesajı Paylaş

kimlikci

Bilkent-HAVELSAN Data Bilimi Laboratuvarı kuruluyor


Bilkent Üniversitesi ve HAVELSAN ortak girişimiyle kurulacak Bilkent-HAVELSAN Data Bilimi Laboratuvarında büyük veri, siber güvenlik, veri analizi ve bilgi güvenliği alanlarında ortak çalışmalar yürütülecek.

Bilkent Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde hizmete girecek laboratuvar için sözleşme imza törenine HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ile Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar katıldı.

Genel Müdür Atalay, buradaki konuşmasında, ilk defa bir üniversite ile ortak girişimle laboratuvar açacaklarını ifade etti.

Dünya genelinde 2 yılda bir katlanarak büyüyen elektronik verinin "veri tsunamisi" adıyla anıldığını anlatan Atalay, veri büyüdükçe analiz edilmesinin gittikçe zorlaştığını, analiz edilmesi halinde ise çok kıymetli değerlerin üretildiğini aktardı.

Bilkent-HAVELSAN Data Bilimi Laboratuvarında, bilgisayar ve veri bilimi alanında çalışan akademisyenler, araştırmacılar ile HAVELSAN araştırmacılarının iç içe çalışması ve çift taraflı teknoloji transferi desteklenecek.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez aşamasına gelmiş uygulamaları, araştırma projeleri ve bu çalışmaların getirileri ile Türkiye'nin veri bilimine katkı sağlamayı hedefleyen laboratuvar, kısa sürede tamamlanarak hizmete başlayacak.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bilkent-havelsan-data-bilimi-laboratuvari-kuruluyor-/599932 Mesajı Paylaş

kimlikci

HAVELSAN Mühendisleri, Black Hat USA 2016'ya Davet EdildiHAVELSAN, 29 Haziran'da yaptığı açıklamayla, HAVELSAN mühendislerinin, 30 Temmuz'da başlayacak olan, Black Hat USA 2016 Arsenal'e davet edildiğini duyurdu.

Konferansta; HAVELSAN Siber Güvenlik Ağ Yazılımları Grup Lideri Mehmet Yalçın Yolalan ve Siber Güvenlik Operasyonları Grup Lideri Salih Talay, geliştirdikleri siber güvenlik zafiyet analiz aracı Web Service Security Assessment Tool (WSSAT) ile kurumlar arası veya kurum içi veri alışverişinde kullanılan web servislerin, güvenlik zafiyetlerinin nasıl tespit edileceğini anlatacak.

Araç ile web servis adres listesi alınarak kimlik doğrulama kontrolleri, şifreli ağ trafiğinin kontrolü ve şema analizleri gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda dinamik olarak oluşturulan yapılandırma dosyaları ile servislerin ve bu servislerin sunulduğu ortamların güvenlik zafiyetleri tespit edilebiliyor. Araç, web servisi üzerinde statik ve dinamik zafiyet analizi yaparken, diğer yandan da bu web servisinin sunulduğu ortam zafiyetlerini tespit ederek raporluyor. Böylece WSSAT ile analiz edilen web servislerinde tespit edilen açıklıklar geliştiriciler tarafından giderilerek servisler daha güvenli hale getirilebiliyor.

1997 yılından günümüze kadar her sene düzenli olarak gerçekleştirilen konferans;  kamu kurumları, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren firmalar ve siber güvenlik uzmanlarının buluştuğu en geniş kapsamlı konferans olma özelliğini taşıyor
http://www.milscint.com/tr/havelsan-muhendisleri-black-hat-usa-2016ya-davet-edildi/ Mesajı Paylaş

BETONBEY

Havelsan'ın oluşturduğu böyle bir sistemin "gizli" kalması gerekmezmi :o

Geliştirilen "siber güvenlik zafiyet analiz aracı" nın çalışma sistemini anlatmak demek, siber saldırıyı yapanlara yol göstermek demek olmuyormu :o Mesajı Paylaş

kimlikci

Üstat siber güvenlik konusu çok spesifik bir konudur. Bu verilen bilgiler kaba bilgiler sahaya indiğinizde 3 5 satır kod sizi çıkmaza soka biliyorken açık verilmesi söz konusu değildir.

Ki burada muhtemelen 100 binlerce kod satırından bahsediyoruz(program Word excel büyüklüğündeyse milyonlarca kod satırından bahsediyoruz demektir)

Şuan yapılan şey en fazla gözdağı vermek/ gövde gösterisi yapıp rüşdünü ispatlamaktan ibaret bana göre Mesajı Paylaş

kimlikci

Bizim korkmamız gereken şey programın bir şekilde kopyalanması veya benzer bir şekilde ele geçirilmesi sonucu root edilmesi yani hacklenmesi olacaktır. Ki ben mühendis arkadaşların farkındalıklarının gayet yerinde olduğunu düşünüyorum
Mesajı Paylaş

putty

Güvenliğin amacı zaten gizli olmayan kod ile güvenlik sağlayabilmektir. Gizliliğe güvenerek iş yaparsanız asıl güvensiz olan odur. Bu forumun bütün güvenlik sistemi işletim sistemi parayala satılan yada bedava dağıtılan kod lar ama kimse kodu biliyor diye burayı ele geçiremiyor. 128 bit şifreleme kodu da intenette var ama kodu indirince 128 bit şifreli metni çözemiyorsunuz illa anahtar dizilim gerekiyor. Firewall programlarında kodu belli ama yinede duvarı aşamıyorsun Mesajı Paylaş

kimlikci

#11
Haz 30, 2016, 12:36 ÖS Last Edit: Haz 30, 2016, 12:49 ÖS by kimlikci
putty hacktivistler tamda yapılamaz dediğin şeyleri yapıyor

Zaten Amerikanın siber komutanlığı da bunun için var

Ay Yıldız Tim mesela Pentagonu hacklediğinde neredeyse Dünyanın en sıkı korunan yerlerden birini çökertmiş oluyor. Bunlar olmayacak şeyler değil

Yada bir başka örnek

Çinliler Amerikanın askeri teknolojilerinde ki birikimini çalarak bu konuda ki 25 yıllık açığını siber saldırılara yatırım yaparak kapattı...

Mesela Windows un Kerneline (kaynak kod) erişim kısıtlanmıştır. Ama hacktivistler yazılımlardaki açıkları bulur ve Kaynak kodlara erişim sağlarlar
Böylece sistem üzerinde tam erişim sahibi olursunuz. Daha sonrada istediniz değişikliği yaparsınız
Ben mesela Windows un editlenmiş halini görmüştüm
Mesajı Paylaş

HDS

@puttyu, denedin mi yoksa?  ::) Mesajı Paylaş

kimlikci

"Siber Cephanelik" başlıklı HAVELSAN Aylık Siber Güvenlik Bülteni'nin Temmuz 2016 sayısı yayımlanmıştır.

http://www.havelsan.com.tr/TR/Main/haber/3428/havelsan-aylik-siber-guvenlik-bulteni-temmuz-2016-sayisi-yayimlandi Mesajı Paylaş

kimlikciPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter