Iran Sivil Havacılığı ve Ulaşım Sektörü Gelişmeleri

Başlatan Ice Man, Mar 17, 2016, 12:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

byemre

Aynen katılıyorum, özelikle bazı ahmaklar da Filistin meselesinin çözümü için uğraşıyor ya... Düşünsene İran bizim kürt meselesini çözmek için çaba gösterdiğini :) Böyle birşey olsa İran'ı teslim alırız. Mesajı Paylaş

kimlikci

İran Boeing e 100 yolcu uçağı sipariş verdi. Model yada maliyet belli değil.

http://www.milliyet.com.tr/iran-ve-boeing-arasinda-dev-anlasma-dunya-2265510/ Mesajı Paylaş

BETONBEY

Tanesi ortalama 120 milyon dolar olsa 12 milyar dolar eder. Büyük rakam... Mesajı Paylaş

nokta

İran:"Saba-248″Helikopteri Askeri Amaçlı da Kullanılacak

 İran Kara Kuvvetleri Hava Komutanlığı Komutanı General Pilot Yusuf Kurbani, Saba-248 sivil helikopteri yakında askeri helikopter olarak kullanılacağını açıkladı.
İran medyasına konuşan General Pilot Kurbani, Hava Komutanlığı hiç bir ülkeden helikopter alımını düşünmediğini, buna ihtiyaç  duymadıklarını belirterek,  Saba-248 sivil helikopteri de yakında askeri helikopter olarak eğitim ve operasyon alanlarında kullanılacağını vurguladı.

İran yapımı "Saba-248" isimli helikopterin tanıtımı  7 mart'ta Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan ve İran Cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji İşleri Yardımcısının katılımıyla yapılmıştı.

Açılış törenine katılan İran Savunma Bakanı General Dehgan, Saba-248 adlı yerli helikopterin Savunma Bakanlığı, bilgi tabanlı şirketler ve üniversite merkezlerindeki uzmanlar tarafından hafif ve yarı ağır tiplerde tasarlanıp üretildiğine dikkati çekerek, "Askeri ve ticari müşteriler ve özellikle uluslararası ve müslüman ülkelerin talepleri üzerine Saba-248 isimli helikopteri seri şeklinde üretilebilir" şeklinde konuşmuştu.

http://www.bagimsizhavacilar.com/iransaba-248helikopteri-askeri-amacli-da-kullanilacak/ Mesajı Paylaş

canıtez

İran'ın Sukhoi Superjet 100 alımında belirsizlik


Uzun süredir İranlı havayollarına Superjet 100 bölgesel yolcu uçağı satmak için girişimlerde bulunan Rusya'nın, Moskova'da 18-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen MAKS 2017 havacılık fuarında Tahran yönetimi ile çok sayıda Superjet 100 uçağı için sözleşme imzaladığı açıklandı.

Haberin kaynağı ise İran'ın resmi haber ajansı Fars idi. Ancak üretici firma Sukhoi şirketinden yapılan açıklamada basında İran'a çok sayıda uçak teslimatı yapılacağı şeklindeki haberler yalanlandı.

2016 Şubat ayında Rusya'nın en büyük havacılık şirketi Birleşik Uçak Şirketi (UAC) Başkan Yardımcısı Vladislav Masalov SSJ100 uçaklarının İran'a teslim edilmesinin ancak ABD'nin onayından sonra mümkün olabileceğini açıklamıştı. Zira uçağın üretiminde ABD'li şirketlerinde ciddi katkısı var. Şu ana kadar ABD yönetiminden bu konuda izin çıkmış değil.

http://www.kokpit.aero/rusya-iran-superjet100-satisi Mesajı Paylaş

Merkator

İran Airbus'tan 48 Helikopter Alıyor


Iran, uluslararası yaptırım kalkmasının ardından Batılı şirketlerden havacılık ürünleri almaya devam ediyor. İranlı yetkililerin açıklamalarına göre, Fransız Airbus firması ve İran arasında 48 adet sivil kullanıma yönelik helikopter alımında anlaşıldı.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Asghar Fakhrieh Kashan tarafından ülkenin günlük gazetesi Financial Tribune'a yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı'nın 45 adet HEMS (Hızır Acil Helikopteri) satın almayı planladığı belirtildi.

Geriye kalan 3 helikopterin de Liman ve Denizcilik İşletmeleri tarafından arama kurtarma hizmetleri için kullanılacağı vurgulandı. Airbus ise potansiyel müşterilerle olan veya olmayan müzakereler hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

NÜKLEER ANLAŞMADAN SONRA PEŞPEŞE ALIMLAR

ABD, Rusya, Çin, Büyük Britanya, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 Grubu ile İran arasında 2015 temmuz ayında 159 sayfalık bir nükleer anlaşmaya varılmış ve 2016 yılı başından itibaren anlaşmaya konarak İran'a yönelik uluslararası yaptırımlar kaldırılmıştı.

İran, bu süre zarfında uluslararası pazardan 200'den fazla uçak satın aldı. Ülkenin devlet kontrolündeki havayolu şirketi Airbus'tan 100, ABD'li rakibi Boeing'den ise 80 uçak ve 536 milyon dolar karşılığında da 20 ATR turboprop satın almıştı.

TRUMP KUŞKULU

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz perşembe yaptığı açıklamada İran'ın 2015 anlaşmasıyla nükleer silah programının azalttığına inanmadığını söylese de, Tahran yönetiminin uçak satın alımları karşısında Washington'un bir önlemi olup olmayacağını belirtmemişti.

Haziran ayında Fransız Airbus, diğer iki İranlı hava yolu firmasının da Paris Airshow'da 73 uçaklık bir son dakika anlaşması yapıldığını duyurmuştu. Financial Tribune bu anlaşmayla 48 helikopterlik alımın birleştirilmeye çalışıldığını da iddia ediyor.

http://www.kokpit.aero/48-adet-helikopter-alacak
 
Mesajı Paylaş

Terra

İran'a Uçak Satışlarının Yasaklanması isteği


ABD Temsilciler Mecilisi'nde Cumhuriyetçi üye Peter Roskam İran'a ticari uçak satışının engellenmesi gerektiğini belirtti.

Roskam, ABD'nin, geçmişte Suriye'de Esad rejimine destek amacıyla asker ve silah gibi kaynakları ticari uçaklarla taşıyan İran'a uçak satışından kaçınması gerektiğini söyledi.

Peter Roskam, "İran, savaş suçlularını ve teröristleri desteklemek için ticari uçak kullanmaya son verene kadar Esed'in acımasız savaşını körüklemek için kullanabileceklerinden, Batılı şirketlerin İran havayollarına daha fazla uçak satmasına izin verilmemeli." ifadesini kullandı.

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyeleri ise değişikliklerin, İran ile varılan nükleer anlaşmayı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Roskam'ın geçen yıl harcama paketi için önerdiği benzer öneriler de kabul edilmiş ancak yasalaşmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmayı sert bir dille eleştirdiği biliniyor.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=4631 Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing anlaşmaları iptal etti

Amerikalı uçak üreticisi Boeing'in ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları nedeniyle İranlı havayollarıyla yaptıkları anlaşmaları iptal ettiği ve hiçbir teslimat yapmayacağı bildirildi

Boeing yetkilisi, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, Boeing'in İranlı havayolu şirketleriyle yaptığı milyarca dolarlık anlaşmanın iptal edildiğini ifade etti.

İran'la imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (KOEP) ardından yapılan anlaşmalar çerçevesinde şu ana kadar hiçbir teslimatın yapılmadığını vurgulayan yetkili, "İran'a şimdiye kadar hiç uçak teslim etmedik ve artık lisansımız olmadığı için edemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Boeing, yaklaşık 40 yıl süren ambargo nedeniyle ABD'den yolcu uçağı ve uçak yedek parçası satın alamayan İran'la Aralık 2016'da 16,6 milyar dolar ve Nisan 2017'de 3 milyar dolarlık iki anlaşma yapmıştı.

Boeing'in anlaşmaları iptal etmesine, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen ay KOEP'ten çekilme kararı alması ve 2015'te askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanacağını açıklaması neden oldu.

İran, ayrıca Fransız uçak üreticisi Airbus ile yaklaşık 20 milyar dolar karşılığında 100 uçak için anlaşma yapmıştı. Şu ana kadar İranAir'e 3 yolcu uçağının teslimatını yapan Airbus'ın ABD'nin yaptırımları yaz sonunda devreye girmeden daha fazla teslimat yapmaya çalıştığı basına yansımıştı.

İran'da havayolu şirketlerinin ambargo nedeniyle uçak filosu yenileyememesinin son 39 yıl içinde 200'den fazla uçak kazasına ve 2 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine yol açtığı belirtiliyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/boeing-anlasmalari-iptal-etti.html Mesajı Paylaş

canıtez

İran Air, 5 adet ATR uçağını teslim aldı

İran Air, Fransa merkezli pervaneli uçak üreticisi ATR firmasına  sipariş ettiği 20 yolcu uçağının 5'ini daha teslim aldı.

EP-ITI, EP-ITJ, EP-ITK, EP-ITL ve EP-ITM isimleriyle tescillenen ATR-72-600 tipi uçaklar Mehrabad Havalimanı'na geldi.

İran böylelikle ATR'den toplam 13 uçağı filosuna katmış oldu. 8 Mayıs'ta ülkesinin İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini duyuran ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yeni yaptırımlar getireceğini açıklamıştı. Bunun üzerine ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Boeing ve Airbus'ın İran'a yolcu uçakları satma lisanslarının iptal edileceğini duyurmuştu.

http://www.kokpit.aero/iran-air-atr-ucak-teslimati Mesajı Paylaş

canıtez

İran, uçak yedek parçaları üretecek

İran Gelişmiş Uzay ve Ulaştırma Teknolojileri Sekreteri Menuçehr Mantıki, İran'ın havacılık ekipmanı ve yedek parça üretimi için uluslararası lisanslar aldığını ve ülkenin önümüzdeki 7 yıl içinde havacılık ekipmanı parçalarının üretimine başlayacağını açıkladı.

İranlı yetkili, 'Neyse ki, ülkenin uzmanları ve aydınları, uluslararası yaptırımlar sırasında uçağın yedek parçalarının büyük bir bölümünü geliştirdi" dedi. İranlı yetkili, "Önümüzdeki 7 yıl içinde yalnızca Avrupa ülkeleri gibi uçak parçaları üretmeyeceğimizi, aynı zamanda diğer ülkelere de ihraç edebileceğimizi umuyoruz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında ülkesinin nükleer anlaşmadan çıktığını ve anlaşma uyarınca yürürklükten kaldırılan tüm yaptırımları yeniden devreye sokacağını duyurdu. Bunun ardından anlaşmayı imzalayan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya, ABD'nin bu hareketini kınayarak İran'la ticari işbirliğine devam edeceklerini vurguladılar.

Trump ekonomik terörizm, tek taraflı yaptırımlar ve psikolojik savaş yöntemiyle İran'ı dünya sahnesinden tecrit etmeye çalışsa da dünyanın ABD'ye katılmaması bu ülkenin amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacağını bir kez daha gözler önüne serdi.

ABD'nin İran yaptırımlarına dünyanın sıcak bakmadığından dolayı Trump bu yaptırımların bazılarından geri çekilmeye mecbur kalmıştır. ABD'nin muaf tuttuğu ülkeler arasında Çin de yer almaktadır.

http://www.kokpit.aero/iran-ucak-yedek-parca Mesajı Paylaş

murattekin

Bunlar neden Çin yada Rusya'dan uçak almaz ki? Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter