Çizgi Romanlar

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 01, 2015, 07:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Çocukluğu çizgi roman ile geçmeyen kişi yoktur sanırım? Ama çizgi romanların bir de yetişkinler için olanları var. Bunlardan biri de yıllarca "Atlantis" adıyla yayınlanan ama artık orijinal adı olan "Martin Mystere" adını kullanmaya başlayan bir çizgi roman serisi...

Çizgi romanın kahramanı Martin Mystere ABD uyruklu bir arkeolog ve sanat tarihçisi. TV'de esrarengiz olaylara ilişkin programlar ve diziler yapıp, kitaplar yazıyor. Yardımcıları, Tibet'e yaptığı esrarengiz bir geziden birlikte döndüğü Neanderthal insanı Java ile uzatmalı sevgilisi Diana. Maceralar dünyanın dört bir yanında geçiyor. Maceralar kah para normal olaylar ile, kah uzaylılar ile, kah kitabın ana fikri olan tarih öncesi yüksek uygarlıklar Atlantis ve Mu'lularla geçiyor. Ama çok yoğun bir mitoloji, sanat tarihi ve bilimsel bilgilendirme var. Martin Mystere külliyatını hatmetmiş biri lisans düzeyinde eğitim almak kadar eğitim almış demektir. Bilimsel dergilerde yayınlanan küçük bir haber (örneğin biyolojik bilgisayarlar) bir kaç ay sonra Martin Mystere de ayağı yere basan bir hikaye etrafında vücut bulur. Hep arkasında MIT gibi dünyanın en büyük teknoloji üniversitelerinden birinin olduğunu düşünmüşümdür. Hikayenin temeli, bir zamanlar Dünyanın Atlantis ve Mu adlı iki süper uygarlıktan oluştuğunu, bu iki uygarlığın yıllarca birbirleri ile savaştığını ve sonunda dünyanın yok olduğunu, binlerce yıl sonra içinde bulunduğumuz yaşamın taş devri ile yeniden başladığı temasına dayanır.

O kadar meraklısı var ki şu anda Türkiye'de 3 yayınevi birden yayınlıyor. 1980'lerde yayınlanan sayıları bugünlerde yeniden basılıyor...
Hepinize şiddetle tavsiye ederim... Mesajı Paylaş

Sentetik

Eki 02, 2015, 07:52 ÖÖ Last Edit: Eki 02, 2015, 08:27 ÖÖ by Sentetik
Mister No tekrardan mı yayınlanıyor?

O zaman Conan'da yayınlanmalı :D

Edit: Mister No demişimde Çizgiromanları karıştırmışım :P Mesajı Paylaş

wreak

D&R larda bütün eski ve yeni çizgi romanlar var, bir ara kendimi baya kaptırıp aldım ama ciddi bir yekün tutuyor. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Sayın Harzemşah. Gazozun ardından şimdi de forum üyelerini Martin Mystereye mi alıştıracaksınız? Yarın kitapçılara bir bakayım. İnşallah bulurum. Bugüne kadar hiç fark etmemiştim. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Emin olunuz pişman olmayacaksınız? Artık alışkanlığınız olacak. Her bir macerası farklı bir ülkede geçen, her macerası,  mitoloji, sanat tarihi, bilim kurgu gibi zenginliklerle dolu bir Dünyaya ulaşmış olacaksınız...

Ama Martin Mystere, asla yanında gazoz olmadan okunmaz. Unutmayınız?  :)  Mesajı Paylaş

wolvarin

Ben bütün seriyi oğlum okusun diye biriktiriyorum. Sanırım 2 3 sene sonra ilgisini çekecektir.
Bence de okunabilecek en ilginç değişik konu ve bilgilere sahip çizgi romandır Mesajı Paylaş

sahin1

Benim favorilerim;
Justice League (DC), Asterix, Dampyr, Dylan Dog, Luc Orient, Martin Mystere, Nathan Never, Thorgal, Tounga, Valerian gibi serilerdir. Net ortamında 170+ gigabyte kadar indirmiştim. Bunun 9,5 gigabyte kadarı Martin Mystere'dir.
İş dışında kafa dinlemek için birebirdir.    Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Duyduğuma inanamadım...
Şahin üstadım, Martin Mystere'lerinize talibim... :)
Umarım bir şekilde temas kurup sizden edinirim?  :) Mesajı Paylaş

sahin1

1 terabyte harici hard diskim var. Bunun 172 gigabyte'ı çizgi roman. Bunun da galiba 95,5 gigabyte'ı Martin. Yani fiziki kitap değil. Epey bir arşivim var benim. Yardımcı olmaya çalışırım. Mesajı Paylaş

sahin1

Çizgi roman sever arkadaşlara 2 site önereyim:
1- http://www.cizgidiyari.com/forum/
2-http://www.cizgilikitap.com/forum/forum.php
Üye olduğunuz takdirde listelerdeki çizgi romanlara ulaşabiliyorsunuz. Üyelik de oldukça kolay. Mesajı Paylaş

sahin1

Uzun bir aradan sonra verdiğim internet bağlantıları için bir ek yapmam lazım.
Bu sitelere üye olmak çok basit. Ondan sonra önünüzde adeta bir umman açılıyor. Bu siteler ve hatta google amcadan bulacağınız başka siteler sizlere bir dolu yeni dünya tanıştıracak.
Yalnız bu sitelerden indirdiğiniz veya direkt okuyacağınız çizgi romanlar için önce internetten bir "cdisplay" veya "cbr" dosyası indirmeniz gerekiyor. Bunlar kısaca netten fotoğraf veya çizgi romanı okuma imkanı sağlıyor. Fazla da yer kaplamıyorlar. kığsa sürede de indirilebiliyor.
Sonra gelsin yeni dünyalar ve kahramanlar... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter