Dahiyane Strateji Önerileri

Başlatan HARZEMŞAH, Mar 14, 2016, 10:05 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Sayın üyeler,

Bildiğiniz gibi son yılların en zekice stratejisini Çin uyguluyor. Çin, Güney Çin Denizinde aidiyeti olmayan yani kimseye ait olmayan kayalıklara, çimento, kaya ve denizden çıkardığı kumu dökerek kara parçacıkları üretip üzerine uçak pistleri ve liman inşa edip, denizin ortasında yoktan deniz ve hava üsleri oluşturuyor. Gerçekten yaratıcı bir çözüm...

Ama benim stratejim daha zekice ve daha dahiyane...

Bildiğiniz gibi Rusya'nın gözü Ukrayna'da. Kırım'ın ardından Ukrayna'nın bir bölümünü de işgal etmek için fırsat kolluyor. NATO, AB ve ABD'nin Ukrayna'yı koruması gerek. Ama yalnızca hava ve karadan değil denizden de. Ama nasıl? Çünkü Montreux antlaşması Karadeniz'e çıkacak savaş gemilerinin tonajlarını ve kalacakları süreyi kısıtlıyor. Ama kıyıdaş olmayan ülkelere. Yani karadeniz'de kıyısı olmayan ülkelere sınırlamalar getiriyor. İşte bunu aşmak ve Rusya'yı dize getirmek için dahiyane bir Harzemşah çözümü:

1. Washington'da Beyaz Saray yakınlarında bir bomba patlar (Kimsenin ölmesi veya yaralanması gerekmez)
2. ABD makamları ve FBI yaptıkları soruşturmada olayın ardında Ukrayna olduğunu saptarlar. Ukrayna Büyükelçisi tutuklanır ve olayın Ukrayna hükümetinin talimatı ile gerçekleştiği anlaşılır.
3. ABD, Ukrayna'ya bir ültimatom verir. Ukrayna bunu reddeder. Bunun üzerine ABD, Ukrayna'ya savaş ilan eder.
4. Montreux sınırlamaları çerçevesinde bir ABD filosu Karadeniz'e çıkarak Ukraynada bir bölgeye çıkarma yapar. Ukrayna barış ister. Barış anlaşmasının koşulu olarak bir tazminat belirlenir. Ukrayna bu tazminatı ödeyemez.
5. Bunun üzerine Ukrayna, savaş tazminatı olarak, ABD tarafından işgal edilen bölgeyi ve toprakları ABD'ye tazminat olarak verir. O topraklar ABD'nin malı ve toprağı olur.
6. ABD artık fiilen bir Karadeniz ülkesi haline gelmiştir. Montreux sınırlamalarından etkilenmeden Karadeniz'e uçak gemileri dahil olmak üzere koca bir filo sokar.
7. ABD ve Ukrayna arasında karşılıklı stratejik iş birliği anlaşması imzalanır. NATO ve ABD unsurları Ukrayna'ya yerleşir.

İşte Ukrayna kurtuldu bile.

Var mı dünyada çözülmesi gereken başka sorun? Çekinmeyin söyleyin de çözeyim?  :)
Biz sorun çözmek için varız. "Varlığımız çözümlere armağan olsun" Mesajı Paylaş

KARARGAH

#1
Mar 14, 2016, 10:11 ÖS Last Edit: Mar 14, 2016, 10:40 ÖS by KARARGAH
 :) Hakikaten dahiceymiş...
Ben Kanal İstanbul Projesi ile çözülecek zannediyordum oysa ki!
Akıl akıldan üstündür demişler :) Mesajı Paylaş

putty

Harzemşah Ankara daki bombaya gönderme yapıyor ama niye pkk nın bunu yapmadığına kani onu anlamış değilim. Mesajı Paylaş

KARARGAH

PKK yapmadı demiyor ki, Amerika azmettirdi diyor.
Bize düşmez, kendisi söylese aslında daha iyi olur... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Putty'yi okuyunca son günlerde internette dolaşan bir caps aklıma geliyor:

"Şimdi Kıvanç Tatlıtuğ yakışıklı değil yazsam, 10 kız itiraz etse, 7'si ile tartışsam, en az 3'ü ile arkadaş olurum"..

Bunu herkes anladığında sana yanıt veren kişi çıkmayacak Putty. Seni tanımayan yeni üyeler dışında...  :) Mesajı Paylaş

matmat26

Ruslarda bunu yutacak kadar safti.

ABD Karadenizden uzak tutmak Rusya ve Turkiye'nin yegane ortak gorusu.

Savaş Tazminati ise ABD nin önerisi ile kalkti. Hiçbir devlet diğerinden savaş tazminati isteyemez. Isteseydi Vietnam isterdi..

Rusya nin ukrayna dan uzak durmasini sağlayacak tek güç ABDdir. Sadece güçlü bir başkanın gelmesiyle olur. John Mccain gibi.. Obama liderlik özellikleri olmayan, risk almayan, light bir kişilik. Rusya bunu biliyor ve atini oynatıyor. Obama altinda Ferrarisi olup, 90 gecmeyen bir adam.. 90 yapmak icin ferrariye binmeye gerek yok, şahin de olur. Yani Obama Angola, Senegal, İspanya gibi ülkelere gore bir adam. ABD gibi bir gücü yonetebilme kapasitesi,  kişiliği yok. Putin ise Sahinle 160, 180 giden bir adam.. Fark bu.

Amerika gucunu kuzey kutbuna ve pasifikte Rus kiyilarina kadar yayar ise Rusyanin dikkatini o bolgeye çeker,  diger taraftan tehdit eder ve kusatir. Rusyanin gücü  baski altinda kendi cografyasinin tüm sinirlarini korumak ve tehditi savusturmak icin nefesi, soluğu yetmez.

Bunu yaparken, Çin deki bati sermayesini kullanarak Rus enerji şirketlerinin fonlamasini durdurmali ve ambargolar Rusyanin uydu devletlerine bahaneler üretilerek yayilmali. İşte o zaman Rusya hoplar. Rusya ile dost olan sistemden dislanir mesaji etkili olur. Alti oyulmaya baslar ve bölgesel dostlarini kaybeder. Iranin enerji piyasasina girisi hizlandirip alt yapisi olusturulur ve Rusyanin enerji pazarlarini ele gecirmesi icin lng terminalleri fonlanarak kurulur. Boru hatlari da..

Batinin ambargoda isbirliginide yanina almali Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@matmat26

Rusların bunu yiyecek kadar saf olup olmadıklarını bilemem ama, "Sohbet" bölümündeki mizahi bir yazıyı ciddiye alıp yanıt verecek tek kişinin siz olacağına eminim...  :)

Tebrikler, hem mizah duygusuzluğunuz hem de kül yutmazlığınız için üstadım...  :D Mesajı Paylaş

saladin

Saka maka ama Montre'de Karadeniz ulkelerinin bir tanimi yok. Ukrayna, Odesa'yi ornegin ABD'ye 20 yilligina kiralasa veya Pirezin gibi kucuk bir adayi satsa ne olurdu acaba..... Mesajı Paylaş

dalamper

Biz de bu arada boş durmayıp Kandil'e nükleer füze atıp, uçak gemisiyle saldıralım? Mesajı Paylaş

HDS

Şakacı başlığı ciddiye çevirmek @matmat ile farz oldu.  :)

Obama'nın politikasının çok tutulacak yanı yok; Ancak Batı-Rusya karşılaşmasında Rusya'nın bayrağı taşıyan, lider, Amerika'nın ise sadece onu takip eder durumda olduğunu düşünmek çok saflık olur.

Yine ve yeniden; Rusya'nın Kırım ve Ukrayna müdahalelerini azımsamak mümkün değil, ama Euromeidan'da by gösteren Catherine Ashton'u ve ABD eliyle hazırlanan türlü senenin moda renkleri ile bezeli darbe ya da pseudo-darbeleri düşünün.

Rusya zaten taa Yeltsin döneminden beri azami çıkarlarına tutunmaya kalktı. Ne olursa olsun, ne kadar darda da olsa Çeçenistan'ı, İnguşetya'yı boşlamadı. Ama oturduğu sandalyeye tekmeyi de bizim batılı müttefiklerimiz attı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter