TUBİTAK BİLGEM- Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi

Başlatan 7Skies, Mar 13, 2016, 09:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Karabasan

Meydana çıkan ürünler askeri sistemler için "basit" ihtiyaçlar kapsamında geliştirilen ürünler
Tüketici elektroniği çok başka bir Dünya
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

@putty, "Made in China 2025"in mikroelektronik tarafı $150 milyarlık yatırım... :)

Hoş, ASML bize bir kıyak yapar iki sistem gönderirse neden olmasın? O kadar mühendis gönderdik oraya... Mesajı Paylaş

Kamalı Efe

@Destiny

Sabancı Üniversitesi ile Grafen tabanlı OLED ekran geliştirmişlerdi, yazın haber olmuştu. Ondan sonra o konuyla alakalı bir şey çıkmadı galiba medyada. Mesajı Paylaş

HDS

Destiny

Evet haberini buldum. Bu ikilinin Vestel/Arçelik ayağıda olmalı. Mağdem ortada şimdiki OLEDlerden performanslı bir ürün var bunu nasıl ticarileştirebilirimide diğer iki firma çalışması gerek. Buzdolabına karbon fiber saçmalığıyla uğraşmaktan daha katma değerli olacaktır. (Özgür hoca geldi gözümün önüne) Mesajı Paylaş

Destiny

Ve hala Çinin tek bir firması yıllık bizim ülke Ar-Ge bütçemiz kadar yatırım yapmaya devam ediyor. Kirinler çok ileri noktalara geldi. Bizim için cengizin inşaat işlerine kredi bulmak daha önemli ama tabiki. Mesajı Paylaş

Terra

Dünyanın en hafif mayın dedektörü OZAN geliyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TÜBİTAK BİLGEM tarafından tamamen yerli tasarımla geliştirilen dünyanın en hafif mayın dedektörü OZAN'ı test etti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Kocaeli Gebze'de bulunan TÜBİTAK BİLGEM'i (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) ziyaret ederek, savunma sanayii alanında yapılan çalışmaları yerinde inceledi ve projelerin son durumları hakkında bilgi aldı.

SSB Başkanı Prof. Dr. DEMİR, SSB'nin TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda projelendirdiği ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü OZAN'ın denemesini yaptı.

Hafifliği askere kolaylık sağlayacak

% 100 yerli tasarım olan OZAN sistemi, kompakt yapısı ve 1 kilo 480 gram gibi düşük taşıma ağırlığı ile harekât bölgesinde görev alan güvenlik birimlerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı.

Alanında dünyanın en hafifi olan OZAN sistemi, güvenlik birimlerimizin uzun intikallerinde taşıma kolaylığı sağlıyor. Yanlış alarm oranı en aza indirgenen sistem, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli ikaz olmak üzere üç farklı tespit uyarısı sunuyor. Sistem üzerinde bulunan grafik LCD ekran ile tespit edilen hedefin metal yoğunluğu kolaylıkla gözlenebiliyor. Katlanabilir Metal Mayın Dedektörü OZAN'ın ilk teslimatları kabul faaliyetlerinin ardından gerçekleştirilecek.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TÜBİTAK BİLGEM' de ayrıca mikroişlemci, tümdevre tasarım ve üretimi, kripto çözümleri ve yarı iletken teknolojilerinde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Daha Sonra TÜBİTAK MAM'a (Marmara Araştırma Merkezi) geçen Demir, burada da motor, havacılık, batarya teknolojileri merkezleriyle sualtı akustik ve kimyasal sentez laboratuvarlarında yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı. Demir, son olarak TÜBİTAK UME'de (Ulusal Metroloji Enstitüsü) sürdürülen projeleri inceledi.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/06/dunyanin-en-hafif-mayin-dedektoru-ozan-geliyor/ Mesajı Paylaş

Terra

"ATAM" Anten Ölçüm Laboratuvarı açıldı

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde bulunan ve çalışmalarını Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM)'ne bağlı Anten Test ve Araştırma Merkezi laboratuvarlarında sürdüren Düzlemsel ve Silindirik Yakın Alan Anten Ölçüm Sistemi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Kurum üst yönetimi ve TÜBİTAK personellerinin katıldığı açılışta, hali hazırda Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük kapalı alan anten ölçüm sistemi olan laboratuvar misafirlere tanıtıldı. Ardından yine TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Milli Gözetim Radarı anteniyle birlikte ilk ölçüm başlatıldı.

"Bu işin yüzde 25'idir. Laboratuvarın sağlayacağı katma değer ile kalan yüzde 75'ini de gerçekleştirmiş olacağız"

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar tarafından laboratuvarın açılışı yapıldı.

Anten test çalışmalarının hem Türkiye, hem de kurum için öneminden bahseden BİLGEM Başkanı, bu projenin yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Laboratuvarın sağlayacağı katma değerin de çok büyük olacağına vurgu yapan Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, "Çalışmalar hem kurumumuzu hem ülkemizi kalkındıracak. Bu laboratuvar şu anda işin yüzde 25'i. Laboratuvarın sağlayacağı katma değer ile kalan yüzde 75'ini de gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu.

Anten Test ve Araştırma merkezi nedir?

ATAM, elektromanyetik, mikrodalga ve anten konularında Ar-Ge, tasarım, ölçüm ve prototip üretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü bir araştırma merkezidir. Bu çalışmalara paralel olarak kamu, TSK, üniversite, savunma sanayi ve özel sektöre elektromanyetik, anten ve radar kesit alanı konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/12/atam-anten-olcum-laboratuvari-acildi/ Mesajı Paylaş

putty

Şub 18, 2020, 09:35 ÖÖ Last Edit: Şub 18, 2020, 09:38 ÖÖ by putty
Bu haberi hiç konuşmadık. Çok kötü değilmi bu haber. Avrupalıların Amerikalların arasında bizim nasıl görüldüğümüzü gösteriyor. Bir Amerikalı nasıl gider Almandan Türkiye yi dinleme düşüncesini açabilir aralarında biz ve onlar diye bir seviye var demekki. Almanya kabul etmemiş ama kabul etmemesi bie bizim öbür kompartımanda olduğumuzun kanıtı adeta. Hollandayı konuşmaya bile gerek yok. Birde biz Philips lisansı ile Aselsan da ilk ürünlerimizi ürettik yazık yani. 

Philips çalışanı: ABD'liler istedi, Türkiye'nin dinlenebilmesi için şifreleme cihazını değiştirdik

Hollandalı teknoloji devi Philips'in, Türkiye'de şifreli iç görüşmeleri dinleyebilmesi için Amerika Birleşik Devletleri'ne yardım ettiği iddia edildi.

Amerikan ve Alman istihbaratlarının tüm dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG'yi satın aldığının ortaya çıkmasının ardından Philips'in eski çalışanı kriptolog Cees Jansen, Türkiye'ye kırılması kolay şifreleme cihaz satıldığını söyledi.

Hollandalı basın kuruluşu Argos'a konuşan Jansen, ABD'li Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Philips'ten yardım aldığı süreci anlattı.

Almanya yardım etmek istemedi
Jansen, şifresini kırmayı kolaylaştırdıkları cihazın Aroflex ismindeki bir teleks olduğunu açıkladı. Söz konusu cihaz, 1976 ile 1982 yılları arasında NATO üyeleri arasında güvenli iletişimi sağlamak için kullanılıyordu.

Ancak Türk hükümeti, kendi elçilikleri ile iletişim kurmak ve iç görüşmelerde kullanmak üzere cihazdan satın almak istedi. Jansen'e göre NSA ise cihazı, kırılması kolaylaştırılmış olarak Türklere satmak istedi. Almanya bu konuda iş birliğini reddetti. Bunun üzerine Amerikalılar, görüşmeleri Hollanda istihbaratı ve üretici firma Philips ile devam ettirdi.

Piyasadakilerden farklı, yeni bir cihaz
Aroflex'in üreticileri Philips ve Siemens, açık pazarda da söz konusu cihazın bir türünü satıyordu. Şirket içinde "Beroflex" şeklinde adlandırılan cihazın kırılması, orijinal Aroflex'e göre daha kolaydı.

Ancak Türkiye'ye doğrudan "Beroflex" satmaları durumunda Türk hükümetinin bunu fark edeceğini söyleyen Jansen, "Benden Aroflex görünümlü ama aslında Beroflex olan bir cihaz üretmemi istediler" açıklamasını yaptı.

Zamanında yapılanı sorgulamadığını ve patronlarının talebini yerine getirdiğini söyleyen Jansen, fikir değiştirdiği için açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde The Washington Post gazetesinin yayımladığı bir haberde Amerikan ve Alman istihbarat birimlerinin 120'den fazla ülkeye şifreleme cihazı satan Crypto AG'yi satın aldığını ortaya çıkarmıştı.

https://static.euronews.com/articles/stories/04/50/65/04/773x435_cmsv2_3cb6c413-0b05-5c28-832b-0b5bf33c280e-4506504.jpg Mesajı Paylaş

putty

Şimdi kendi kripto cihazlarımız algoritmalarımız var ama ben şuna inanıyorum bizim bir kriptolu metnimizi ABD okumak istediğinde pentagona gönderiyor pentagonun bodrumunda bir tane kuantum bilgisayar var o en zor kriptoyu bile çözüyor ilgili birime yolluyor. Bizimde kuantum bilgisayara çalışmamız lazım Mesajı Paylaş

Karabasan

Çetin hocanın çalışmaları var oldukça bizim sırtımız yere gelmez putty. Bu kadar telaşlanmana gerek yok. Adam kuantum bilgisayarların kıramayacağı yeni algoritmalar geliştirmekle meşgul durumda
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Süleymaniye'deki baskında ABD en çok siyah telefonumuz ile ilgilenmişti. Geri verdiler mi bilmiyorum... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter