Obama ile Gündem Dışı Bir Röportaj

Başlatan Postulat, Mar 12, 2016, 11:18 ÖS

« önceki - sonraki »

Postulat

https://youtu.be/hiYXvVWppFM

Mr.President'ın farklı sorulara ve sorunlara yaklaşımının mantıksal işleyişini, üzerinde hiçbir eğitim almadığı konularda dahi ne kadar birikimli ve ilgili olduğunu gösteren Türkiye'ye oldukça uzak bir video.  Mesajı Paylaş

Kabardey

Bence, bu soruların yada konuların önceden çalışılmadan ABD başkanı ile böyle bir röportaj yapıldığını düşünmek biraz naifliktir. :) Mesajı Paylaş

Postulat

Sorulara bu derece detaylı cevap verebilmeniz birkaç şekilde mümkündür. Ortama gizlenmiş prompterlardan daha önceden hazırlanmış konuşmayı okursunuz ya da sorulacak sorulara çalışırsınız. Videodaki konuşmanın genel akışından prompter kullanılmadığını açık bir şekilde görebiliyoruz. Sorulara çalışılmış olması Obama'nın yoğun ajandası düşünüldüğünde, bana, oldukça olasılık dışı gözüküyor.

Zaten Obama da belirtiyor. İyi dinlerim, karşıt sesleri aynı odada bulundururum, güzel sorular sorarım. Bu adam NASA ile ilgili de karar veriyor, sağlık sigortası ile ilgili de. Dolayısı ile kendisinin birçok konuda iyi bir bilgi birikiminin olduğunu varsayımında bulunmak gayet mantıklı bir hareket olacaktır.

Acaba bizde bu işler nasıl işliyor? Cumhurbaşkanının sayısız danışmanı var ancak en son Merkez Bankası başkanı Erdem Başçı'nın Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı sunumu incelediğimde temel kavramları dahi içerisinde bulundurduğunu görmüştüm. Örneğin Faiz nedir gibi. Eşdeğeri bir sunum görmediğim için karşılaştırma yapamıyorum ama endişelerim açıktır zannediyorum.

Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Atlantic dergisine verdiği ropörtajı da bir inceleyin derim  ;) Hürmetler... Mesajı Paylaş

HDS

@Postulat, Obama'nın akademik ve meslek hayatını okudun mu hiç? Cevapların oradadır belki... Mesajı Paylaş

Postulat

Hayır ama kendisinin "resumésini" buldum. 12 yıl üniversitede kalıp kendisine kadro bulamaması da ilginç
http://cdn.theladders.net/static/pdf/Senator_Obama_Resume.pdf

Dizilerde de karşılaşmışlığım var, anlayabildiğim kadarıyla ABD'de hukukçu olmak, hukuk okumak inanılmaz prestijli ve doğal olarak zor. Master ile falan anca avukat olunabiliyor, lisansın hiçbir anlamı yok. İyice konu dışına çıkıyorum ama ekşide uzun zaman önce karşılaştığım örneği anımsayıverdim şimdi. Şöyle bir şey diyordu yazar: ABD'deki undergrad, grad tanımları bile eğitime karşı tavırlarının ciddiyetini gösteriyor. Onların under dediği bizde lisans, onların normal dediği bizde yüksek.

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter