TEI motor çalışmaları

Başlatan byemre, Mar 11, 2016, 09:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bring of storm

Forumdaşlara bir sorum olacak biz Ts1400 motorunun türbin kanatlarını 3D imalat  ile mi yaptık yoksa geleneksel yöntemlerimi denedik? (Not: geleneksel yöntemlere de çok hakim değilim.) Mesajı Paylaş

HDS

2 boyutlu imalat nasıl oluyor ki? Mesajı Paylaş

Osman

:) HDS hepimizden iyi biliyorsun zaten, 3 d yazıcıyla imalatı kastediyor bring of storm

Tei GE den 3d printerlar aldı ve uçak motor parçalarını bunlarla üretmek konusunda birlikte çalışıyorlar.

https://www.google.com/amp/s/www.3dprintingmedia.network/turkey-tei-3d-printers-ge-additive/amp/

Ts 1400 le ilgili, TEI Genel Muduru Mahmut Faruk Bey'in şöyle bir demeci var basına

"Yakut projesi kapsaminda, TS1400 motorunun yaklasik %50'si icin katmanli imalat [kamuoyunda 3D Printer (3 Boyutlu Yazici) olarak bilinen] yontemi kullanmayi hedefliyoruz. Bizimkisi metal yazacak. Hatta prototiplerde kullanmaya basladik bile" Mesajı Paylaş

Topgun

3D ile yapılan parçalar yeterli dayanıklılık ve dirence sahip olacakmı acaba? ben hiç güvenemiyorum nedense? Mesajı Paylaş

bring of storm

@Osman düşüncelerime tercüman olmuş. Mesajı Paylaş

putty

İlk motorumuzu daha geleneksel imalat yolları ile üretmek daha gerçekçi bir beklenti olacaktır görünen üretim şeklide şimdilik böyle. İlk gerçek büyük motorumuzda dünyanın dibini düşürmesek de olur. TEI nin o küçük motorunu 3D teknolojiler ile üretme çalışmaları var ama bu helikoptere takacağımız motor daha geleneksel imalat yolları ile üretiliyor benim takip ettiğim kadarı ile. Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

Katılmıyorum aksine Mahmut hocanın yaptığı gibi yeni bir ürün tasarlarken yeni teknolojileri masaya koymak ve onlara yatırım yapıp fark yaratmak en akılcı yol. Klasik üretim yöntemleri kullanılsa bu motor yine aynı zamanda hatta parçalar tek tek tasarlanacağı için büyük ihtimal daha geç çıkacaktı.  PD-170 fark yaratacak, TS-1400 de öyle. Mesajı Paylaş

putty

Mar 20, 2020, 09:40 ÖÖ Last Edit: Mar 20, 2020, 09:46 ÖÖ by putty
Bir arkadaş bir soru sormuş türbinler katmanlı üretim ile mi üretildi demiş soru bu cevabı da hayır 3D ile değil geleneksel yöntemler ile üretildi dedim buna hayır deyip gönlündekileri isteklerini dileklerini söyleyip bana yanlış diyemezsin ben olanı anlattım soru basit olanı soruyor senin dileğin arzun olması gereken değil soru.

Bu forumda çok işlendi gazeteler yazdı bu bildiğimiz bir konu o kadar bilindik konuki herkes cevabı bir başkasına bırakmış o derece bilindik yani bu üretimin 3D olmadığı
Böyle bir başarı öyküsü var tek kristal uçak motoru türbin kanadı projesi var bu profesör ve ekibi bunu başardı masanın üstünde işte türbin kanatları özel prosesli döküm bunlar sonrada kesildi biçildi işlendi ama talaşlı ama kimyasal hepsi klasik imalat prosesleri yani. İnşallah bir gün senin dilediğin gibi yapılır ama soru bu değil

Mesajı Paylaş

HDS

Akşit "Katmanlı imalatla yapılmış parçaları TS1400'de döner parçalarda da kullanmak istiyoruz" demişti. Çok iddialı. Ama deniyorlar bir şeyler. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 10, 2020, 07:24 ÖÖ Last Edit: Ağu 10, 2020, 07:43 ÖÖ by putty
Müjdeler var

https://www.youtube.com/watch?v=GE-MlWIDrN8

Burada da tek kristal üretimi yapan  MAM tesislerinden bahsediyor

https://youtu.be/3UfskPVMfYw?t=146
Mesajı Paylaş

bnb

160 kanatçık 2 motora anca yeter heralde. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter