Boeing T-7 Red Hawk Eğitim Uçağı

Başlatan Merkator, Mar 31, 2017, 12:45 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Yeni nesil eğitim uçakları ilk olarak San Antonio-Randolph Üssü'nde kullanılacak

Amerikan Hava Kuvvetleri, T-X gelişmiş pilot eğitim uçaklarının kullanılacağı ilk üssü Teksas, San Antonio-Randolph Üssü olarak belirledi.

Halen T-38 Talon uçaklarının yer aldığı San Antonio-Randolph müşterek üssünde 2022 yılında öğretmen pilotlara T-X uçuş eğitimi verilmeye başlanacak.

T-X uçaklarına ev sahipliği yapacak diğer üsler arasında Mississippi-Columbus, Teksas-Laughlin ve Teksas-Sheppard Hava Kuvvetleri Üsleri ön plana çıkıyor. Nihai karar çevresel analiz sonuçlarına göre verilecek.

Yeni T-X eğitim uçağı, öğrenci pilotlara dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarına geçiş için gereken beceri ve yeterliliği kazandıracak.

Toplam 350 uçaklık projede ilk üçe Boeing ile İsveçli Saab, Lockheed Martin ile Güney Koreli KAI ve İtalyan Leonardo şirketlerinin tasarımları seçildi. ABD Hava Kuvvetleri T-X ihalesini kazanacak firmayla 2018 yılında sözleşme imzalayacak.

Yeni uçağın kokpit konsepti F-22 ve F-35 gibi gelecek nesil hava araçlarının tasarımları ile ortak özelliklere sahip olacak.

İlk T-X uçağının 2022 yılı başlarında Teksas, San Antonio-Randolph müşterek üssüne ulaşması planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/tx-ilk-kullanicak-usler Mesajı Paylaş

nokta

T-X EMD Denemesinde

Boeing'in Saab firmasıyla beraber  ABD Hava Kuvvetleri için geliştirdiği T-X eğitim uçağının, Mühendislik ve Üretim Geliştirme (Engineering and Manufacturing Development/ EMD) programı kapsamında uçuş denemeleri başladı.

Boeing firmasının 1 Temmuz'da yaptığı açıklamaya göre ilk EMD sortisi firmanın Missouri'deki St Louis tesisinden çıkan Boeing T-X (BTX) uçağı N381TX'di. Aralık 2016 ile Aralık 2018 arasında şimdiye kadar inşa edilmiş iki adet EMD uçağı ile, 71 adet test uçuşu gerçekleştirildi. Boeing ve Saab şu an, EMD uçuş denemelerinin başlamasından önceki verileri analiz ediyor. Geniş alanlı ekran kokpiti ve açık mimari sistemi bulunan T-X eğitim uçağı General Electric Aviation GE 404 motoruna sahip. ABD Hava Kuvvetleri 1960'lardan beri hizmette olan Northrop T-38 Talon'un yerine 350 adet T-X tedarik edecek. 2023 yılında Teksas, Randolph Hava Kuvvetleri Üssü'nde konuşlandırılacak olan ilk uçakla, 2024 yılında ilk operasyonel kabiliyete ulaşılması hedefleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/tx-emd-denemesinde/8315/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Yeni eğitim uçağının adı T-7A Red Hawk oldu

Boeing'in Saab ile birlikte tasarladığı ve T-38'lerin yerini alacak T-X uçağının yeni adı açıklandı, ABD Hava Kuvvetleri, 2023 yılında hizmete girmesi planlanan T-X yeni nesil jet eğitim uçaklarına "T-7A Red Hawk" ismini verdi.

Afro-Amerikan Tuskegee havacılarından ilham alan ve Boeing-Saab ortak imalatı T-X yeni nesil jet eğitim uçaklarını T-7A Red Hawk (Kızıl Şahin) olarak adlandıran ABD Hava Kuvvetleri, bu uçakları 1960'larda hizmete giren T-38 Talon jet eğitim uçaklarının yerine kullanacak.

KUYRUK RENGİ KIRMIZI

T-7A Red Hawk'ın, II. Dünya Savaşı'ndaki ilk siyah askeri pilotların uçurduğu P-47 Thunderbolts ve P-51 Mustang'ler gibi kırmızı kuyruklu bir renk düzenine sahip olduğunu açıklayan ABD Hava Kuvvetleri, uçağa bu ismin verilmesinin, Curtiss P-40 Warhawk'la uçan Afro-Amerikan pilotlara gösterilen saygının da bir ifadesi olduğunu belirtti.

İlk etapta 350 adet T-7A Red Hawk siparişi veren ABD Hava Kuvvetlerinde ilk uçağın 2023 yılında Teksas, San Antonio-Randolph Ortak Üssü'ne ulaşması bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/t7a-red-hawk-tx Mesajı Paylaş

nokta

T-7A Red Hawk için Seri Üretim Zamanı

ABD, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde T-38 Talon ileri jet eğitim uçaklarının yerini alacak platform olarak T-7A Red Hawk platformlarının seçildiğini duyurmuştu. Programda Boeing'in ortağı olarak yer alan Saab, kendi payına düşen kısımda seri üretim safhasının başladığını duyurdu.

Saab, platformların kendi paylarına düşen kısımlarının ilk etapta Linköping'de konuşlu tesislerde imal edileceğini belirtti. Arka gövde kısmının imalatından sorumlu olan firma, yedi adet arka gövde bileşenlerinin ardından West Lafayette, Indiana / ABD'de kurulacak yeni tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte imalat hattını buraya kaydırılacak. Boeing ile EMD (Mühendislik, İmalat Geliştirme) üzerine anlaşma imzalayan firma için ABD'de kurulacak yeni tesis ise büyük önem taşıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda görev yapan siyahi Tuskegee pilotların anısına kırmızı kuyruk boyamasına sahip olan Red Hawk'lar, Boeing-Saab ortaklığı ile geliştirildi. Çift sandalyeli ve tek motorlu yapıda olan uçaklar, yarım asırdır görevde olan çift motorlu T-38 Talon'ların yerini alacak.

https://c4defence.com/Gundem/t7a-red-hawk-icin-seri-uretim-zamani/9223/1 Mesajı Paylaş

nokta

T-7A'da Motor Kapatıldı

T-38 Talon ileri jet eğitim uçaklarının yerini alması için geliştirilen T-7A Red Hawk testleri devam ediyor. ABD Hava Kuvvetleri, platformun ana yüklenicisi olarak Boeing'i seçmişti. Firmanın test süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, eğitim uçağının GE 404 motorunun yaklaşık altı bin metre yükseklikte 48 saniye boyunca kapatıldığı belirtildi. T-7A Şef Pilotu Steve Schmidt, acil durumda pilotun motoru çalıştırmayı durdurmasıyla alt sistemlerin işleyişini test ettiklerini söyledi.

Boeing ve Saab birlikteliğinde geliştirilen platform için 2018 yılında yaklaşık dokuz milyar ABD Doları değerinde anlaşma imzalanmıştı. İlk teslimatın 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

https://c4defence.com/Gundem/t7ada-motor-kapatildi/9421/1 Mesajı Paylaş

nokta

İlave Jet Eğitim Uçağı

Faydalı kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan ileri jet eğitim uçakları yerlerini yavaş yavaş yenilerine bırakıyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri de envanterindeki T-38 Talon'ların yerini alması için geçtiğimiz aylarda T-7A Red Hawk'ları seçmişti. Yeni platformlara geçiş süreci için ABD, modern eğitim uçakları ile spesifik alanlarda ileri düzey eğitim verilmesi için Reforge Proof of Concept (RFX) sürecini başlattı. Bu süreçte, kısıtlı miktarda uçak tedariki planlanıyor.

RFX Programı kapsamında tedarik edilmesi planlanan platformların, anahtar teslim çözüm olarak alınması gündemde. Yeni uçakların F/T-7X olarak adlandırılacağı belirtiliyor. Program, hâlihazırda yürürlükte olan eğitim programlarını yeniden şekillendirecek. En güçlü aday olarak T-50A'ların gösterildiği süreçte tedarik edilecek platformların, T-7A Red Hawk'larla aynı kabiliyete ve uçuş ömrünün 3 bin sorti / 4 bin 500 uçuş saati görev ömrüne sahip olması talep ediliyor.

https://c4defence.com/Gundem/ilave-jet-egitim-ucagi/9582/1

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter