ROKETSAN

Başlatan 7Skies, Mar 11, 2016, 07:11 ÖS

« önceki - sonraki »

meraklı

ROKETSAN, Ukrayna ile Uzaya Açılmaya Hazırlanıyor

ROKETSAN, 10-13 Ekim tarihleri arasında, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen Arms & Security fuarından, önemli gelişmelerle döndü.

ROKETSAN'ın ilk kez katıldığı ve özellikle uzay alanında, Ukrayna ile iş birliğinin öne çıktığı etkinlikte, Ukrayna tarafıyla yapılan ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in de katılım sağladığı ikili toplantıların da gündem maddesi uzay alanında iş birliği oldu.

Uzay teması, ROKETSAN'ın görüşmelerinin yanı sıra standının tasarımına ve fuar için hazırlanan tanıtım videolarında da ön planda yer aldı.

ROKETSAN, fuarda ayrıca, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Demir'in şahitliğinde, zırh çözümlerini konu alan bir anlaşmaya da imza attı. Ukraynalı Ukroboronprom firması çatısı altında faaliyet gösteren SpetsTechnoExport firması ile imzalanan anlaşma kapsamında, firmalar, ortak zırh çözümleri geliştirmek üzere iş birliği yapacak.

http://www.milscint.com/tr/roketsan-ukrayna-ile-uzaya-acilmaya-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

Yakın

Roketsan, 17-22 Ekim 2017 tarihleri arasında Seul-Güney Kore'de gerçekleştirilen ADEX Fuarı'na katıldı. İkinci kez ADEX Fuarı'nda yerini alan Roketsan, çözüm odaklı ve ileri teknoloji ürün ve sistemlerini sergiledi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği fuarda çeşitli ülkelerin delegasyonları teknolojik gelişmeleri takip etmek üzere standımızı ziyaret etti.

http://www.roketsan.com.tr/roketsan-guney-korede/ Mesajı Paylaş

Terra

Roketsan Defence and Security 2017 Fuarı'nda

Asya pazarının savunma sanayii alanındaki önde gelen fuarlarından Defence and Security Fuarı, bu yıl Bangkok, Tayland'da 6-9 Kasım 2017 tarihleri arasında kapılarını açtı. Roketsan'ın son teknoloji kara ve hava sistemleriyle yerini aldığı fuarda, Tayland, Filipinler ve Kamboçya gibi çeşitli ülkelerden delegasyonlar Roketsan standını ziyaret etti.

http://www.roketsan.com.tr/roketsan-defence-and-security-2017-fuarinda/ Mesajı Paylaş

nokta

Airbus, ROKETSAN ürünlerine yer verdi

Dubai'de düzenlenen havacılık fuarına C295 nakliye uçağı ile katılan Airbus Defence ve Uzay (Airbus Defence and Space) firması beraberinde ROKETSAN ürünlerini sergiledi. Airbus fuarda C295'in silahlı İstihbarat, Keşif ve Gözetleme( C295 Armed ISR /Intelligence Surveillance & Reconnaissance) uçağı ile yerini aldı. Uçakta farklı tipte hedefler için çok geniş yelpazede ürün kullanımını öne çıkaran firma bu çerçevede ROKETSAN'ın üç ürününe yer verdi. C-295'le beraber L-UMTAS anti-tank füzesi, Lazer güdümlü 2,75 inç Cirit ve Mk82 serbest düşüşlü mühimmatı akıllandıran Teber-82 lazer güdüm kiti yer aldı. Firma, ROKETSAN ile imzaladığı işbirliği çerçeve anlaşmasının benzerlerini İspanya'dan Expal, Escribano ve Equipaer, Almanya'dan of Rheinmetall, ABD'den Nobles Worldwide ve US Ordnance ile imzaladığını vurguladı.

Airbus'un sergilediği uçak adı açıklanmayan bir ülkenin envanterinde yer alıyor. Uçakta Nobles Worldwide ile US Ordnance'dan tedarik edilen paraşütçü yan kapılarına monte edilmiş iki adet 12.7mm makinalı tüfek bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/airbus-roketsan-urunlerine-yer-verdi/5118/1 Mesajı Paylaş

saladin

urdun olmasin o adi aciklanmayan ulke? Mesajı Paylaş

Yakın

Roketsan Ürünleri Dubai Air Show 2017'de Göz Doldurdu

Roketsan 12-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Dubai Air Show 2017'de son teknoloji ürün ve sistemlerini ziyaretçilere sundu. Roketsan standında sergilenen geniş yelpazeli ürünlere ilave olarak; CİRİT 2.75" Lazer Güdümlü Füze, L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze, UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füze ve TEBER Lazer Güdüm Kitinin, Airbus Defence and Space şirketinin C295 Uçağı beraberinde sergilenmesi ile Roketsan ürünleri Dubai Airshow Fuarı'nda göz doldurdu. 60 farklı ülkeden 1200 üzerinde katılımcının yer aldığı fuarda Roketsan, başta Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden olmak üzere Kazakistan, Azerbaycan, Bahreyn, Pakistan, Moritanya, Sudan, Güney Kore ve Endonezya gibi çok sayıda ülkenin ziyaretçilerini standında ağırladı.

http://www.roketsan.com.tr/roketsan-urunleri-dubai-air-show-2017de-goz-doldurdu/ Mesajı Paylaş

ocay

Roketsan 4 adet teknoloji platformu için yatırım teşvik belgesi aldı.

Toplam teşvik 868 milyon TL'lik yatırımı kapsıyor.

Teşvik belgesinin ithalat makina teçhizat tutarı 171,8 milyon dolar olarak belirlendi.

http://www.businessht.com.tr/guncel/haber/1891200-roketsan-a-dev-tesvik Mesajı Paylaş

warrior

#37
Mar 27, 2018, 12:49 ÖS Last Edit: Mar 27, 2018, 12:59 ÖS by Yönetim

murattekin

Railgun ve ramjet gibi projeler için olabilir mi? Mesajı Paylaş
...

Karabasan



Kazakistan ve Roketsan arasında ortak roket ve füze geliştirilmesi için mutabakat muhtırası imzalandı. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

Galiba Roketsanın Şubat ayında yayınlanan dergisi unutulmuş. Aşağıda Roketsan Dergisi Şubat/2018 sayısı:

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2018/03/Roketsan-5-%C4%B0ssue-February-2018.pdf Mesajı Paylaş

Terra

16-22 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen dünyanın en prestijli uluslararası havacılık fuarlarından biri Farnborough 2018 Air Show Fuarı'nda ROKETSAN, sergilediği son teknoloji ürünleri ile ziyaretçilerin ve heyetlerin büyük ilgisini topladı. Fuar boyunca ROKETSAN standına; Tayvan, Ukrayna, İngiltere ve Birleşik Devletler başta olmak üzere uluslararası birçok delegasyon ziyarette bulunup ürün ve yetenekler hakkında bilgi aldı. 

Fuarın ikinci gününde Roketsan ile güdümlü silah sistemleri için yüksek teknolojik tapa ve sensörlerin araştırma, tasarım ve üretiminde dünya lideri firmalardan biri olan Thales arasında enerjik sistemler için yeni çözümlerin geliştirilmesine yönelik ortaklık kurmak amacıyla bir Mutabakat Muhtırası imzalandı. Son yıllarda sıkı ilişkiler içinde olan iki firma, yeni iş birlikleriyle ortak bir vizyon doğrultusunda uluslararası pazarları hedef alacak.

http://www.roketsan.com.tr/roketsan-farnborough-air-show-2018de-2/ Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

#42
Ara 04, 2018, 03:33 ÖS Last Edit: Ara 04, 2018, 04:24 ÖS by BATTLESTAR
Arkadaşlar bugün roketsandaydık. Bir kaç bilgi kırıntısı koparttım sizin için. Böyle parça parça yazmaktansa bir başlıkta yazayım dedim.

1-) Daha önce forumda paylaştığım bozdoğan bvr füzesine ilk aşama için 50-60 km'ye onu götürecek sıvı yakıtlı roket motoru takıp , aselsan teirsle konuşturup bazı değişikliklerle 120 km 30 km irtifalı uzun menzili çift aşamalı yarı aktif radar güdümlü füze fikrim mühendisler tarafından beğeni gördü olabilirliği yüksek dendi.

2-) Siper projesinin roketsanla hiçbir alakası yok. Aster ve Hisarla alakası yok. Tamamen Tübitak-sage ve ssb arasında bozdoğanda bir sage ürünü olduğundan bozdoğan temelli bir uzun menzilli füze itimali yani bir önceki maddedeki ihtimal önem kazanıyor. 2021 erken tarihinide açıklar bu.

3-) Cirit, Omtas ve Umtas füzeleri yerden atıldıklarında menzillerinden ciddi bir değer kaybetmiyormuş hatta helikopter yerine daha yüksek irtifalara çıkabilen aletlerde menzili daha arttığıda söylüyor. Ciriti 12 km ye çakmışlar denemelerde. Sanırım kundağı motorlu omtas ve olursa l-umtas böylece tank topu menziline girmeden çok can yakacak.

4-) Birde duymak size nasıl bir his verir bilmem ama akkor'a sahip olmayan bir altayın umtastan kurtulmasının imkanı olmadığı belirtildi.

5-) Mtcr yüzünden 300 km menzil üstü balistik ve cruise füzesi yapmıyoruz dendi ama buna kim inanır Kadir İnanır.

6-) Roketsan'ın denizaltından füze kapsülü projesini mühendis bilmediğini söyledi ama belki bilerek öyle dedi bilemiyorum.

7-) Milli Vls projesini aselsan değil roketsan yürütüyormuş bunu bilmiyordum.

8-) Teber ailesinin çok etkileyici bir harekat halindeki hedefi ima etme yeteneği var sanırım 110 km/s

9-) Bu biliniyordur herhalde mam-l ve mam-c  umtas ve ciritin direk motorsuz yakıtsız ve başlık yerine lazer algılayıcılı çok ucuz versiyonları.  Ancak şöyle güzel bir yönü var Mam-L 'lerin zırh delici başlıkları var. Yani çok maliyeti etkin bir anti tank mühimmatı.

10-) Karaok'un tek-hat olduğunu ve istek gelmezse daha ufak versiyonunun üretilebileceğini sanmıyorum dendi . Bu üzücü . Ama piyade tarafından atılabileceği savunuldu.

11-) Mtcr uyarınca somların menzilini düşük veriyorlar ama hi hi low profilde som-j 450-500 som 350-400 arası bir menzildedir. (Kendi tahminim) kALE KJ3200  ile de menzilde bir artış olması muhtemel.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Edit :

Yeni aklıma geldi ...

12-) Dsh roketleri denizaltının gövdesine yönelik bir tahrip değilde daha çok sonarını etkisiz hale getiren bir sistemmiş onu öğrendim.

13-) Hisar- U konusunda da en büyük zorlayıcı kısımların motor konusunda değilde o menzillerde füze ile iletişim ve son güdümleme konusundaki aşamalarla ilgili olduğunu söylediler. Herhalde Eurosamla olan antlaşmalarla bu konularda yardım alabilirler.

Edit-2 :

Mtcr gereği 300 km üstü füze yapmıyoruz ama istesek daha uzun menzilli füze yaparız diyor. Çin versiyonunun bile 480 km menzilli olduğu yıldırım'ın menzilini 240-280 km olarak vermişler.  Ama dedi ki yeni bir proje imzaladık atmosfere uydu çıkarmak için 800 km mesafe aynı teknoloji yatay olarak bir balistik füzede veya teknoloji geliştirilerek atmosferde hareket edip dalış yapabilecek daha  uzun menzillerdeki balistik füzelerin yapılabileceğini söyledi.

Kısaca o iş bizde imajı verdi. Mesajı Paylaş

Karabasan

"Çok da ileride değiliz maalesef.

Aslında, bu işlerde ilerilik gerilik çok izafi. İşine ne geliyorsa onu yaparsın. Senin için ileri olan ICBM kasacak adam için çok geridir. Ya da "reusability" peşindeki SpaceX için tarih öncesidir. Bunun bir "pazarı" bilmemneyi yok yani."


https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1333.msg50607#msg50607

Burada kimse iyon iticisi yapmaya çalışmıyor zaten. Yada uzay madenciliği yapmak gibi bir hayalimiz de yok
Önemli olan bu ülkenin eş değer teknolojilerde onlardan daha ilerilere ilerleyebilmesidir.
"Katmanlı imalat teknolojisinde hareketli türbin kanatlarını üreten Dünya da ki ilk ülke olabilmek"
Veya daha spesifik bir örnek vermek gerekirse


ROKETSAN dergisi Temmuz sayısı (sayfa 29) dan bir alıntı

"Üniversite sanayi iş birliğini destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli San-Tez Projesi ile farklı özellikte yakıt olgunlaştırma ajanı olan TDI malzemesinin sentezi ve karakterizasyonu ODTÜ Kimya Bölümü ile, HNIW malzemesinin gram seviyesinde laboratuvar ölçekli sentezi ise İTÜ Kimya Bölümü ile gerçekleştirilmiştir. Bu malzeme, bilinen enerjisi en yüksek enerjik malzeme olup ölçek büyütme ve detaylı karakterizasyon verilerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar Roketsan tarafından gerçekleştirilmektedir. Yine bir TKY Projesi kapsamında ise kompozit katı yakıt soğutucu ajan ve stabilizatör malzemelerinin geliştirilmesi iki ayrı proje olarak İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü Kimya Bölümü ile yürütülmektedir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK Ar-Ge projelerinin yanı sıra SSB Ar-Ge Daire Başkanlığı ile de farklı malzemelerin laboratuvar ölçeğinde geliştirilmesi ve ölçek büyütme çalışmaları yürütülmüştür. Bu kapsamda Yeni Nesil Kompozit Katı Yakıt Bileşenlerinin Geliştirilmesi ana başlığı altında iki ayrı proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden ilki dumansız, çevreci katı yakıt sistemlerinde oksitleyici, tek bazlı sıvı yakıt sistemlerinde ise ana bileşen olarak kullanım alanı bulan ADN (Amonyum Dinitramid) malzemesinin geliştirilmesini amaçlamıştır.Proje çalışmaları Roketsan Ana Yükleniciliğinde ve TÜBİTAK MAM Alt Yükleniciliğinde başarıyla tamamlanmıştır. ADN Projesi 2017 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından "Teknoloji Geliştirme" dalında Savunma Sanayii Özel Ödülü'ne layık görülmüştür

Yüksek enerjili ve/veya dumansız kompozit katı yakıt sistemlerinde enerjik polimer olarak kullanılabilen Düşük Camsı Geçiş Sıcaklığına Sahip AZP (Azido Polimer) Malzemesinin Geliştirilmesi çalışması ADN Projesi ile benzer proje modelinde kurgulanarak literatürde benzeri bulunmayan yeni bir molekül sentezlenmiştir. Bu proje ile benzer tipte enerjik polimerlere ait başlıca problem olan düşük sıcaklıklarda depolama koşulunun sağlanmasında önemli bir adım atılmıştır.

Ayrıca, SSB tarafından yönetilen SAYP (Savunma Sanayii Araştırmacı Yetiştirme Programı) kapsamında Enerjik Malzemelerin Kokristalizasyonu ile ilgili bir doktora çalışması başlatılmıştır. Bu çalışma ile hem dünyada hem ülkemizde sınırlı sayıda bilgi birikimi olan kokristalizasyon çalışmaları ile farklı enerjik malzemelerin istenilen özelliklerinin bir arada yönetilebilmesine yönelik deneysel çalışmalar yürütülmektedir"
http://www.roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2012/11/Roketsan-Dergisi-Temmuz-2018-Say%C4%B1s%C4%B1.pdf


SSB Saga çağrısında Kokristalizasyon ister/tanımı: Sentezlenen patlayıcının mekanik (darbe, sürtünme ve şok vb.) ve termal (bozunma ve kendiliğinden tutuşma sıcaklıkları vb.) hassasiyetlerinin iyileştirilmesine yönelik olarak başka bir patlayıcı ile kokristalize edilerek yeni bir patlayıcı elde edilmesi ve STANAG 4170 ve/veya MIL-STD-1751'e göre karakterize edilmesi
https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20180612123242252997.pdf

Kendi ekolümüzü geliştirmemiz gerekir derken bunu artık daha iyi nasıl tanımlarız bilmiyorum...
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

@Alkyone, Burada eklediğin ve aslında anlamını bilmediğin bir dolu şey seni çok etkilemiş olabilir. Bunu anlatıp aydınlattığını zannettiğin adam bundan 18 sene önce bildiğin HTPB roket yakıtı ateşliyordu. Ona göre söyleyeyim de. Sonra üzülmece kırılmaca olmasın.

Yine aynı şekilde o katmanlı imalat teknolojilerinde bir hava aracına takılan ilk "parça"da epeyce ter dökmüş de bir adamdır. Sonra vay ben duymadım, vay bana demediler olmasın.


Yine aynı şey; Bizim için şu anda "ileri" olan yer bizim işimizi gören, şu anda sahip olmadığımız kabiliyet seviyesidir. O ileri de gökkuşağının altı gibi hep ilerler. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter