TSK’nın Profesyonelleşme Çabası

Başlatan korat, Mar 11, 2016, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Şub 15, 2020, 08:16 ÖÖ Last Edit: Şub 15, 2020, 08:19 ÖÖ by putty
12 aya inen askerlik süresi sonrasındaki asker sayımız hakkında durum nedir. Komando birlikleri şahane askerler terör için çok yeterli ama Suriye gibi bir savaş için sayıları az biliyoruz.
Tablo böyleyken sorum şu bizim 12 aylık yükümlü askerlerimiz ile savaş edebilir miyiz. Eleştiri kinaye gibi sormuyorum doğrusu ben savaşabiliriz bu askerleride iyi kullanabiliriz düşüncesindeyim çünkü biliyorsunuz her erkek bir kaplandır benim fikriyatımca biraz iyi eğitilirlerse çok işe yararlar diye düşünüyorum. İkinci sorumda şu. Biz kevler kaskları MPT 76 ları optikleri görünce her askeri profesyonel komando sanıyoruz ama acaba bunların içinde iyi donatılmış yükümlü askerlerde varda biz görünce anlamıyor olabilirmiyiz. Dağ taş asker doldu bunların hepsi profesyonel komandolarmı merak ediyorum. Yani TSK leri değişiyor klişe görüntü G3 ü olan standart kıyafetli asker yükümlüdür havalı giynen optikleri o yarım kaskı filan olan profesyoneldir klişesi var bu değişmiştir belki 12 aylık askerde komando gibi olabilirmi şimdi görüntü olarak.  Yani bizim 40 bin muharip komando askerimiz mi var 250 bin muharip erimizmi var onu merak ediyorum bu savaş arefesinde içime dert oldu bu konu

Bu askerlerin hepsi profesyonel komandomu mesela

Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, birliklerin zaten,  baris ve savas kadro mevcudu farklidir. Biz, profesyonel yapilanmaya gectikten sonra, komando tugaylarinin -Karargah haric 3 boluklu yapilanmasi nazara alindiginda- baris kadro mevcudu iyice dustu. Ama burada sayilari yani ortalama boluk mevcudunu vermeye gerek yok.

Suriye'ye sevkedilen komando tugaylarinin, kadro mevcutlari, tamamlanmis olabilir. Bir de sunu unutmamak lazim tabii, cephede savasan her bir askere karsilik, cephe gerisinde en az 7 asker gorev yapar. Levazimcisi, saglikcisi, ulastirmacisi vs. Sayilara bu acidan da bakmak gerekir. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

O fotoğraf daki herkes profesyonel asker putty. Zaten sınır ötesinde yükümlü asker yok. Ve komando personelinin teçhizatını, yükümlü askerde görmek pek olası değil. Mesajı Paylaş

putty

Bizim yükümlü piyademiz var dimi şu anda. Mekanize piyade tugaylarımız da yükümlü piyadelerimiz ne yapıyorlar şimdi bu savaş arefesine. Geçen bir arkadaş piyade birlikleri lağıv edildi dedi kafam karıştı heralde doğru değildir. Bütün piyademiz bu profesyonel askerlermi onların sayısı 50 binin altında çünkü. Bizim piyade sayımız Arnavutluk ordusu kadarmı oldu onu soruyorum. Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, Piyade bir siniftir. Hattizatinda, komando birlikleri de, piyade sinifinin tertibine dahildir. Daha acik bir ifade ile, komando da, ayni mekanize piyade, motorlu piyade veya standart piyade birlikleri gibi, aslinda piyade birligidir. Sadece, gorevi ve buna bagli olarak egitimi standart piyadeden farklidir. Dolayisi ile, arkadasinin dedigi dogru degil, piyade sinifi lagv edilse, orduyu da lagv etmek gerekir.

Ancak, senin vakt-i zamaninda cok dogru bir tesbitle dedigin gibi, biz, komandoyu, amacinin disinda, standart piyade gibi ve cogunlukla da, statik bir sekilde kullaniyoruz. Ayni tanklari, piyade ates destek unsuru olarak kullandigimiz gibi !

Bu kullanim sekli ne kadar dogru ve etkin ? Askerlik prensiplerine uygun mu diye soracak olursan, o topa hic girmeyeyim... Mesajı Paylaş

Baltica

Basitce cevap veriyorum o zaman, mevcudu eskiye gore cok dustu ama evet hala bitli piyade var !  :D

Mevcudun kac kisi olduguna iliskin sorunu ise latife olarak kabul edelim  :o Mesajı Paylaş

putty

Şub 15, 2020, 04:51 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 04:57 ÖS by putty
Sildimki sorumu yazmışın zaten sonra gördüm yarısına kadar okuyup cevap verdim ondan oldu
Kim dedi geçen petiböre birisi demişti artık TSK lerinde piyade yok diye ben ondan kafam karıştı.  Sanırım oda eski yükümlü komando birlikleri profesyonelleşti bilgisini kafasında karıştırdı öyle aktardı. Kimse itiraz etmedi ama o zaman niye etmediler. Ben yazılanlara itimat ederek bilgimi tazeliyorum sonra yalan çıkıyor böyle olmazki hadi biri yanlış bilgi verdi forum ahalisi çullanması lazım saçmalama diye o zaman.
Neyse yükümlü piyade duruyorsa iyi o zaman her erkek bir kaplandır 1 ayda biz onları komando gibi yaparız savaş gerilimine girince. Terhisleride durdurdummu Suriye ye yeterde artar bile. Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, senin ipinle de kuyuya inilmiyor ha !  ;D Mesajı Paylaş

putty

Şub 15, 2020, 05:03 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 05:06 ÖS by putty
Benim yazdıklarıma bir saatten önce cevap yazmayın lütfen ben onu en az bir saat edit ediyorum ekliyorum çıkarıyorum çoğunuda siliyorum hemen görür görmez yazarsanız böyle havada kalır yazınız benden söylemesi

O yorumuda buldum dum demiş onada güvenmeyeceksek kime güveneceğiz işte yorumu bu piyade yok diyor. bu böyle ise barışta terörde gayet işler ama Suriye ye savaş aşarsak yetermi o asker sayısı bize. En az 150 000 piyade lazım bize Suriye gibi bir ülkeye dalmak için ister yükümlü olsun ister profesyonel olsun

Putty,O değişim oldu farkında değilsin .

Kuvvette piyade taburu ve tugayı kalmadı. Sadece edremit , ki o da yakında değişir.

Mekanize ve zırhlı tugaylar ise araç parkı gibi. Şoförleri ve nişancıları uzman. Bakımını yapacak ve çevre nöbetini tutacak kadar yükümlüler var.

Harekatı yapacak Komando tugayı hangisi ise bu havuzlardan ihtiyacı kadar tank,zma,sta,korkut,kirpi,kobra alıyor.

Bir de hudutlar var,mevzilerde sabit nöbet tutan. Onların da Alengirli işlerini bağlı komando taburları yapıyor.
Mesajı Paylaş

putty

Şub 15, 2020, 05:13 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 05:27 ÖS by putty
Ben yükümlü askerlerle savaşılabileceğine gayet inanıyorum hiç hor görmüyorum 15 ay olmuş 12 olmuş arada hiç bir fark da yoktur bence. Her erkek bir kaplandır mevziye koy bu tüfek böyle ateşlenir de orayı bordo bereliye karşı bile akşama kadar en az tutar halı sahada bir saat top oynayabilen her erkek bir kaplandır iyi kullanırsan.  Askere al yanaşık düzen eğitimi ver 25 metre 100 metre 200 metre atışlarını tamamla sabahları koştur rap rap yürüt yeterli barış zamanı böyle elde stok seferberlik gücü gibi hazır zinde piyadeni tutarsın savaş kapıya dayandım mı onları bir güzel harbe hazır hale getirirsin oldu bitti savaş bu deprem gibi şak diye gelmiyor kokusu en az bir sene önce çıkar haydi haydi her şekilde hazır olunur eğitim olarak da donanım olarak da. Ama bunun için 100 bin Türk piyadesi tugaylarda hazır olacak kısa askerli süresi nedeniyle disiplinli asgari seviyede eğitimli ama modern harp için vasat hiç önemi yok yanaşık düzeni atış eğitimi disiplini iyi olsun kilosu göbeği de iyi olsun sabahta sporunu eksik etme zaten yapıyorlar yeterli güvence bu bence bunla ülke korunur düşmanda işgal edilir. Türk ordusuda aşağı yukarı böyle yani sporu atışı yanaşık düzeni disiplini kurmayı assubayı subayı iyidir her birliğin. Ama profesyonel yeterince yok biliyoruz ama yükümlü piyade yeterince var mı yok mu onu merak ediyorum varsa hazır edilmişlerdir çoktan içimiz rahat eder Şam a gireriz ama yoksa o piyade ve sadece 50 binden az süper şahane paralı askere güvenirsek iş zor yani. Piyade var mı yok mu onu anlamamız lazım ama var dediğim en az 100 000 yükümlü piyade yani öyle bir rakam istiyorum hadi rakamlar çok azaldı 70 bin olsun daha azı yetmez Mesajı Paylaş

dum

Şub 15, 2020, 05:50 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 05:52 ÖS by dum
Birlik nedir? Sınıf nedir? Branş nedir?

Ne demişiz ; piyade "tugayı veya taburu" kalmadı..  Evet kalmadı.   

Mekanize piyade var,
Hudut var,
Komando var...

Bunların hepsi sınıf olarak piyade.. Ancak bilinen manasıyla piyade veya motorlu piyade "birliği" kalmadı.

İlaveten askerlik 12 değil 6 aya indi Putty. Mesajı Paylaş

doğu

Dum hocam, yapisal bir degisiklikten bahsedebilir miyiz oyleyse kara kuvvetlerinde ? Oyleyse ne kadar radikal bir degisiklik bu sizce ve artilarini eksilerini bir dokebilir misiniz ? Mesajı Paylaş

Baltica

@dum ustadim, ayni seyleri soyluyoruz. Edremit ise, malum, kamplari da islettigi icin, bence kolay kolay lagvolmaz. Zaten kadro mevcudu da farkli oranin.

@dogu, asil radikal degisiklik ise, 3 kuvvetin dogrudan, MSB'na baglanmasi ile yasandi. Artik GKB'ligi, koordinator mu dersiniz, sekreterya mi derseniz, her neyse, fazla bir fonksiyonu kalmadi. Mesajı Paylaş

doğu

Şub 15, 2020, 06:24 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 06:25 ÖS by doğu
 Baltica ben daha cok sahaya yansiyacak olan arti ve eksileri merak ediyorum. Operasyon duzeyinde dunyanin sayili ordularindan birine sahibiz ozellikle kara kuvvetlerinde. Tecrube olarak profesyonel birliklerde operasyon tecrubesi olmayan yok neredeyse. Fakat genis capli bir savasta, daha acik olayim bir isgal gerektiginde bu durum bir zaafiyet yaratir mi acaba. Bazen yuzbinler gerekir, piyadenin egitim durumu es geciliyor mu ornegin ordu profesyonellestikce, bazi seyler duyuyoruz lokal midir genel midir... Mesajı Paylaş

Baltica

Tecrube derken, ic guvenlik harekati kopseptinde evet tecrubeli !

Konvansiyonel harekat veya hibrid harekat bambaska bir sey !
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter