İnsansız Savaş Gemileri(ACTUV)

Başlatan kimlikci, Mar 05, 2016, 10:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), birkaç senedir üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü insansız savaş gemisinin sonunda tamamlandığını açıkladı. 2017 senesinde son geliştirilmelerinin tamamlanması beklenen gemi, bu tarihten aylar önce tamamlandı ve ilkbaharın sonuna doğru  suya indirilmek için hazır hale getirilecek.

DARPA'nın son teknolojiyi kullanarak ürettiği mürettebatsız gemi projesinin ismi "Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel." İsminden de anlayabileceğiniz gibi denizaltı keşfinde ve bu araçların yok edilmesinde kullanılacak olan gemi, DARPA'nın bir kez daha tarihe geçmesini sağladı. Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel, şimdiye kadar üretilmiş olan en büyük insansız araç ünvanına sahip. Geminin uzunluğu tam 40 metre.

Denizaltı saptamak amacıyla son teknolojiyle üretilmiş sensörleri kullanacak olan gemi, uzayda bulunan ve DARPA'nın görevlendirdiği uydular sayesinde sürekli veri alışverişi gerçekleştirecek. Bu uyduların da en az gemi kadar önemli olduğunu belirten yetkililer, yeniden kullanılabilen "XS-1" isimli fırlatma sistemi sayesinde sadece 10 gün içerisinde 100 uydu konumlandırmayı hedefliyorlar.

http://www.denizhaber.com.tr/darpa-insansiz-savas-gemisini-suya-indirmek-icin-hazirlaniyor-haber-66554.htm


http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3444595/The-Navy-s-ghost-hunter-set-sail-132-foot-long-robo-boat-scour-seas-silent-enemy-submarines-months-time.html

Bu video biraz daha eski bir versiyonu....


Darpa'nın konuyla ilgili linki

http://www.darpa.mil/program/anti-submarine-warfare-continuous-trail-unmanned-vessel


Raytheon Delivers Sonar for DARPA's Unmanned Anti-submarine Warfare Vessel

http://www.navaldrones.com/ACTUV.htmlMesajı Paylaş

kimlikci

#1
Nis 21, 2016, 01:53 ÖS Last Edit: Nis 21, 2016, 01:56 ÖS by kimlikciABD'nin insansız gemisi 'Sea Hunter' suya indirildi


Birleşik Devletletler Ordusu'nun yeni otonom gemisi Sea Hunter ilk kez suya indi. 40 metre uzunluğundaki silahsız prototip, herhangi bir mürettabatın müdahalesine ya da uzaktan kontrole ihtiyaç duymadan ilerleyebiliyor. Yeni gemi, okyanus üzerinde 2 - 3 aylık müdahalesiz yolculuk gerçekleştirebiliyor. İnsan müdahalesi olmadan ilerlemesini radar kullanarak sağlayan Sea Hunter'da AIS olarak adlandırılan uluslararası gemi izleme programından yararlanılıyor. AIS verileri geminin yön tayinini ve diğer deniz araçlarıyla çarpışmadan ilerlemesine yardımcı oluyor. Yeni geminin Birleşik Devletler donanmasında etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmasına ise henüz zaman var. Deniz üzerindeki ilk deneme ile büyük bir adım atılan otonom savaş gemisi projesinde önümüzdeki 2 yıl boyunca insansız sürüş özellikleri test edilecek. Bu aşamdan sonra proje Amerikan Donanması'nın Japonya'da bulunan 70. filosunda devam edecek.

http://www.denizhaber.com.tr/abdnin-insansiz-gemisi-sea-hunter-suya-indirildi-haber-67511.htm

Test görüntüleri

https://www.youtube.com/watch?v=3lHiiepoZIE Mesajı Paylaş

farabiPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter