LST Projesi - TCG Bayraktar/TCG Sancaktar

Başlatan 7Skies, Eyl 30, 2015, 06:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sadalone

#75
Şub 18, 2019, 01:31 ÖÖ Last Edit: Şub 18, 2019, 01:43 ÖÖ by sadalone
Proje kapsamında olan 4 adet LST'den ilki TCG BAYRAKTAR (L-402) 22 Nisan 2017 tarihinde, ikinci gemi TCG SANCAKTAR ise (L-403) 07 Nisan 2018 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmiştir. Diğer 2 adet LST'nin 2023-2024 yıllarında hizmete girmesi planlıdır.
https://www.dzkk.tsk.tr/icerik.php?dil=1&icerik_id=77


TCG Trakya'nın geleceği söylendiğinden sonra  bu +2 LST daha anlamlı oldu.Böylelikle her biri 1 LHD 2 LST'den oluşan kendi ''amphibious ready group'' umuzu kurabiliriz.

Şimdi mesele bu gemileri doldurmaya kalıyor.Benim hayalimde en az 1 tabur tank, 2 tabur ZAHA(AAV), 2 tabur ZMA(taktik tekerlekli) ve yeteri miktar Ejder/CobraII tipi araçtan oluşan bir mekanize kuvvetin oluşması var.Tabi bunlara topçu, hava savunma ve lojistik destek birliklerini de ilave edebiliriz.


Mesajı Paylaş

murattekin

Çok güzel. Nereyi işgal ediyoruz? Mesajı Paylaş
...

catfish

Amfibi tugay, yakında, önce tümen sonra da kolordu olur herhalde. Mesajı Paylaş

dum

#78
Şub 21, 2019, 01:04 ÖS Last Edit: Şub 21, 2019, 01:19 ÖS by dum
Kuzeyli devletlerin şöyle bir konsepti var. İsveçte cb-90 , finlandiyada jehu sınıfı  ..


https://youtu.be/n9WUn5FV-CA

https://m.youtube.com/watch?v=vbl4JbFHv6A

Balistik korumalı, kbrn korumalı, ukss silahlı, yuksek kıyı veya plaja kapak atabilen, saatte 70+ km hıza ulaşan, sadece 3 kişilik murettebatı ile her durumdaki hava ve suda hizmet gören, devriye, kiyı emniyeti, sahil güvenlik, kacakçılıkla mücadele, mayın serme, su bombası atma, ökk taşıma gibi yan rolleri de yapabilen ;  ama esasında hizlı personel çıkarma botu olarak kullanılan.. ve 20+ teçhizatlı deniz piyadesini sahile hedefe taşıyabilen balistik korumalı bir bot/otobüs.  Bir nevi deniz mkka'sı..

Efes tatbikatında hep görürüz ; sahile önce bir botla sas gelir , engelleri temizler ; sonra   amfibi komandoları veya piyadeleri zodyak botlarla her tarafları açıkta gelirler ve kıyıya el atarlar ; sonra lct ve lst'ler gelerek zırhlı birlikleri , topçuları ve lojistik birimleri sahile çıkartır.

Hem sas hem önce çıkan deniz piyadeleri için zodyak bot yerine bu konsepti görmek isterdim.

Üstelik bizde harekat kıyıbaşı alınınca biter. Oysa gerçekte bunun bir de devamı var. Ele geçirilen kıyı başının emniyeti, anakara ile hedef arasındaki deniz-ikmal yolunun emniyeti , personel değişimi, bütünlemesi gibi intikaller sürekli olacak.. bu işler için donanmanın gemi ayırmasını herhalde kimse beklemiyor. Aslında ben şahsen planlandığını bile sanmıyorum.

Özellikle 4 adet lst ve 8 adet hizlı lct'niz varsa bu; en az 4 hedefe eş zamanlı çıkmak istiyorsunuz demektir.  (Bu sayı her bir hedefe 1 lst ve 2 lct ile 1 adet mekanize tabur görev kuvveti ve tugay karargahı;  helikopterler ile 3-4 komando taburu demektir.)

Efes tatbikatlarında gördüğümüz : Her bir hedefe önden 1 deniz piyade bölüğü ( 150 kadar asker) çıkması için 15'er tane zodyak bot yerine ; 6 şar tane bu tarz korumalı ve hızlı botlardan alinması bana göre şık olur.  Bu da kurulan 4 grup için 24 bot manasına geliyor..  bu 24 bot, hedeflere el atıldıktan sonra anakara ile ada arasındaki yolda ve adanın etrafında  devriye ve emniyeti de sağlayabilir. (Bu botlar mevcut hızlarıyla 10 km mesafedeki bir adaya 10 dakikadan az bir zamanda varabiliyorlar)

Güneydoğuda mercedesten kirpiye çok geç geçtik.. bunun acısını da çok çektik. Madem modern bir çıkarma kabiliyeti oluşturuluyor ; eksik gördüğüm noktayı iletmek vazifemdir.

Saygilar. Mesajı Paylaş

robust

Sn. Dum,

Aynen katiliyorum dileklerinize. En azindan 3-4 tane CB-90 bot alip, denenmesi lazim. Begenirlerse merak etme 20 adet degil, daha fazla alirlar. YoncaOnuk'in 20 metrelik ani mudahale botlarindan benzer bir cozum cikmaz mi? Bunlardan 15-20 tane alip Amfibi Tugay emrine verilmesi. Onden kapak atamaz ama paralel yanasir vs gibi. Burada amac cok hizli sekilde, savunmasi en zayif bolgelerden kiyiya cikilmasi. Eminim Ege'deki olasi bir savasta ayak basilmasi gereken bir kac degil, belki onlarca ada vardir.  Mesajı Paylaş

HDS

Beri yanda, SAT'ın ancak zodyakları vardı. Sonra iki tane hızlı "sızma" botu oldu, dalgıç ya da zodyak bırakacak.

İleride CB90 gibi bir bot ve artık kendi özel operasyon helikopterlerine sahip olmaları gerek. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#81
Şub 21, 2019, 02:59 ÖS Last Edit: Şub 21, 2019, 03:01 ÖS by delenda_est_carthago
Bunlar sirf bana mi Viking longboat'larini hatirlatti, konsept olarak? Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Aslında Ares tersanesinin de CB-90 benzeri tasarımları var. Aşağıdaki fotolar Ares 55 e ait, CB-90 ile benzer boy ve tonaja sahip. Fakat bizimkiler 2+1 daire yapmış botu.Tasarımı değiştirip iki sıra koltuk konulsa çok rahat 20 asker taşır. Bu tür tekneler olası bir Türk-Yunan çatışmasında iyi iş görür. Ege de az sayıda Yunan askeri barındıran çok sayıda irili ufaklı ada var, bu adalara çıkmakta iyi iş görür, M-113 ün deniz versiyonu gibi.Mesajı Paylaş

farabi

Alimünyum sac ya da FRP mi olur bilemem ama yüksek süratli, sert gövde, kıyıya çıkabilecek 11-13 metrelik bir bot sadece amfibi tugay için değil fırkateynler için de önemli bir donanım olabilir. Aşağıdaki resim Absolan sınıfı fırkateynin kıç kısmı ve SB90E'nin vinç sistemi, tahmin ediyorum aynı kısımdan çekili sonar da salınabilir.Ya da daha kapsamlı bir yaklaşım olarak , İngiliz Tip26 fırkateyn kavramının en önemli kısımlarından biri olan "Adaptable Mission Bay" gösterilebilir. Fırkateynin bu orta bölümünde her iki taraftan yükleme ve indirme işlemi yapılabilir UAV/USV , 12 metreye kadar tekneler , RHIB ve konteyner taşıyabilir alan yaratılmış. Buna ek olarak Hangar bağlantısı sayesinde iki adet Wildcat ya da bir adet Merlin helikopter de barındırabilmekte.Gelecekte üretilecek fırkateynlerin bu tür bir kabiliyet kazanmaları , ileride fırkateynle birlikte görev yapacak karakol/asw otonom deniz sistemleri açısından da yararlı olabilir. Şu an liman güvenliği anti mayın , anti sızma gibi alanlarda test edilmekte olan insansız deniz sistemlerinin , fırkateynlerin ileri karakolu olarak bir parçası haline gelmesi çok uzak bir gelecek olmayabilir. Elbit'in bütünüyle modüler bir tasarım felsefesine sahip Seagull çözümü geçtiğimiz yıl torpido atış testleri yapmıştı.

Mesajı Paylaş


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter