LST Projesi - TCG Bayraktar/TCG Sancaktar

Başlatan 7Skies, Eyl 30, 2015, 06:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

2017 yılında donanma envanterine girecek diğer gemiler de LST projesine ait olan tank çıkarma gemileri.TCG Bayraktarın halen seyir testleri sürüyor.Yılın ilk yarısında deniz kuvvetlerinin hizmetine girecek.Halen denizde donatım aşamasında olan ikinci gemi TCG Sancaktar ise yılın ikinci yarısında testlere başlayarak yıl sonunda hizmete girecek. Mesajı Paylaş

ocay


Atılgan

TCG Bayraktar Şubat ayında envantere giriyor. Mesajı Paylaş

BuRi

Zaman zaman Tuzla-Pendik arasında görüyorum.
İki gemi envantere girdiği zaman DHO'ndaki okul gemilerinin envanter dışına alınacağını duydum. Doğruluk payı var mıdır? Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Bayraktar için resmi tören düzenlenmedi ama gemi 18 Martta halkın ziyaretine açıldı. Bu durumda envantere girdiğini düşünmeli miyiz? Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Bayraktar tüm testlerden başarıyla geçerek, geçici kabulü yapıldı

Türkiye'nin özel sektörde inşa edilen en büyük, en donanımlı, yerli tasarım ve yüksek katkı oranına sahip savaş gemisi TCG BAYRAKTAR (L-402) 14 Nisan 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katıldı.

TCG BAYRAKTAR'ın saç kesiminin yapıldığı 13 Mayıs 2014'den bugüne 35 ay gibi rekor bir sürede tüm testlerini icra edilriken, tasarım faaliyetleri de dahil toplam 46 ayda tamamlandı. Amfibi Gemi (LST) Projesi kapsamında ADİK Tersanesi'nde inşa edilen ilk milli amfibi tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar'ın, tüm testleri başarıyla tamamlandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, 2 amfibi gemi tedarik edilmesi için başlattığı projenin sözleşmesi 2011'de imzalandı.

Projenin birinci gemisi TCG Bayraktar'ın tüm testleri tamamlandı. HAVELSAN'ın komuta kontrol ve savaş yönetim sistemini gerçekleştirdiği projede, 13 Nisan'da geçici kabul yapılarak garanti süreci başladı. Proje kapsamında modern sensör ve silahlarla donatılmış, komuta kontrol yetenekleri yüksek savaş yönetim sisteminin (SYS) tasarımı, entegrasyonu ve testleri HAVELSAN tarafından sorunsuz olarak gerçekleştirildi.

Geminin Deniz Kabul Testleri'nde (SAT) tüm savaş fonksiyonları başarıyla test edildi. Hava, kara ve su üstü hedeflerine SYS üzerinden yapılan atışlarda da tam isabet sağlandı. TCG Bayraktar, Savunma Sanayi Müsteşarlığı/Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. HAVELSAN'ın GENESİS Savaş Yönetim Sistemi, LST ihtiyaçları kapsamında geliştirildi ve SYS'e ilave olarak entegre çoklu veri link kabiliyeti ve amfibi harekat kabiliyeti gibi yeni yetenekler de kazandırıldı.

TCG Bayraktar'ın veri kaynaklarının ve kullanıcılarının yönetimini sağlayan HAVELSAN ürünü, Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi'ne entegre edildi. Tesis edilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile geminin TSK-NET, NATO-WAN ve INTERNET ağlarına bağlantısı sağlandı. Ayrıca geminin emniyetine katkıda bulunmak üzere askeri çalışma ortamı için uyumlandırılmış Kapalı Devre Televizyon Sistemi tesis edildi.

Geminin özellikleri

TCG Bayraktar, yüzde 71 yerli sanayi desteğiyle üretildi. Gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar ic¸in tam personel korumasına sahip bulunuyor. Boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen gemi, 2 metreden sığ sulara kapak atabiliyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip.

TCG Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor. Gemide yerli üretim komuta kontrol sistemi ve stabilize makineli tüfek platformu ile pek çok elektronik ve silah sistemi yer alıyor.

TCG Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, harekat ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde doğal afet yardım görevlerini de yerine getirebilecek. Amfibi Gemi Projesi'nin ikinci gemisi olan TCG Sancaktar da 17 Temmuz 2016'da denize indirilmişti.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-bayraktar-tum-testlerden-basariyla-gecerek-gecici-kabulu-yapildi-haber-73770.htm Mesajı Paylaş

nokta

TCG Bayraktar, Deniz Kuvvetleri'ne teslim ediliyor

ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen dünyanın en büyük Amfibi Gemisi olma özelliğine sahip TCG Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla yapılacak törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.
Furtrans Holding bünyesinde bulunan Anadolu Deniz Kızakları (ADİK) Tersanesi tarafından inşa edilen, dünyanın en büyük Amfibi Gemisi olma özelliğine sahip TCG Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun katılımıyla yapılacak törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.

Amfibi Gemi (LST) Projesi kapsamında ADİK Tersanesi'nde inşa edilen ilk milli amfibi tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar'ın tasarım faaliyetleri de dahil olmak üzere toplam 46 ayda tamamlandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, 2 amfibi gemi tedarik edilmesi için başlattığı projenin sözleşmesi 2011'de imzalanmıştı. Projenin birinci gemisi TCG Bayraktar'ın teslim töreni yarın Anadolu Tersanesi'nde gerçekleştirilecek.

Tören saat 11.00'da açılış konuşmasıyla başlayacak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın konuşmasından sonra TCG Bayraktar personelinin gemiye sevk edilmesi ve TCG Bayraktar'ın protokol tarafından gezilmesinin ardından sona erecek.

Türkiye'nin özel sektörde inşa edilen en büyük, en donanımlı, yerli tasarım ve yüksek katkı oranına sahip savaş gemisi olan TCG BAYRAKTAR (L-402) 14 Nisan 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katılmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-bayraktar-deniz-kuvvetlerine-teslim-ediliyor-haber-73874.htm Mesajı Paylaş

murattekin

CIWS takılmamıştı. Envantere girince mi takılacak? Mesajı Paylaş
...


nokta

TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TCG Bayraktar gemisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim törenine katıldı. Milli silahların terörle mücadelede fark oluşturduğuna dikkat çekti.
ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen dünyanın en büyük Amfibi Gemisi olma özelliğine sahip TCG Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Milli silahların terörle mücadelede fark oluşturduğuna dikkat çeken Işık, "Geçen iftiharla izledik. Bayraktar İHA terörist hedefleri işaret koyuyor, atak helikopterimiz de o hedefleri imha ediyor" dedi.

Tuzla Anadolu Tersanesinde düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve çok sayıda davetli katıldı.

"Bayraktar İHA işaretledi, atak helikopterimiz vurdu"

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık büyük bir gurur yaşadıklarını vurgulayarak, "Türkiye geride kalan 14 yılda hayatın her alanında büyük bir gelişime imza attı. Özellikle savunma sanayimizin geldiği seviye bu büyük değişimi açıkça ortaya koymakta. Savunma sanayiinde milli teknolojilerin kullanılması, ordumuzun caydırıcı gücünü arttırıyor. Milli silahlarımızı kullanmanın terörle mücadelede nasıl bir fark oluşturduğunu görüyoruz. Geçen gün iftiharla izledik. Bayraktar İHA, terörist hedeflere işaret koyuyor, atak helikopterimiz de o düşman hedeflerini imha ediyor. Artık hamdolsun büyük bir aşama kaydettiğimizi dünya kabul ediyor" diye konuştu.

Türkiye'nin dünyada bir savaş gemisinin milli olarak tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri konumuna geldiğini belirten Bakan Işık, "MİLGEM projesi ile elde ettiğimiz başarılar sonucunda, geçmişte neredeyse tamamıyla dışa bağımlı olduğumuz seviye ile günümüzde ulaştığımız seviye arasında göz ardı edilemeyecek büyük bir fark bulunmaktadır. Su üstü askeri gemi ihtiyaçlarımız yurt içinde karşılayabiliyoruz. Askeri denizcilik sektörünün bugünkü durumuna bakıldığında, geçmişte yurt dışında tedariki gerçekleştirilen birçok projenin bugün mili imkanlar ile yapıldığı görülüyor. Bugüne kadar askeri ve özel tersanelerde inşası yapılarak deniz kuvvetleri komutanlığına teslim edilen 40'a yakın platform var. Hali hazırda sözleşmeleri devam eden 20'den fazla platform inşası devam ediyor" ifadelerini kaydetti.

Bakan Işık, Türk Deniz Kuvvetlerinin 'Bayraktar' ve ekim ayında teslim alınacak 'Sancaktar' gemileri ile coğrafyadaki en modern çıkarma gemilerine sahip olacağını da kaydetti.

"Akdeniz'deki yetki alanlarımıza yönelik teşebbüsleri takip ediyoruz"

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ise, 2016 ve 2017 yılında birçok askeri geminin inşa başlangıcı ve denize inişine şahit olduklarını hatırlatarak, "İlk defa bu büyüklükte bir amfibi geminin milli sanayimiz tarafından inşa edilmesinin haklı onurunu taşıdığımızı ifade etmek istiyorum. Aslında bu onur bütün milletimize aittir" diye konuştu.

Türkiye'nin çevresindeki denizlerle hak sahibi olduğunu vurgulayan Bostanoğlu, "Son dönemde doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarımıza yönelik teşebbüslerin arttığını görüyor ve bunları yakından takip ediyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki hak ve menfaatlerimize zarar verebilecek izinsiz girişimleri daha önce olduğu gibi engellemeye devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız ve gözümüz daima mavi vatandadır. Bu bilinçle tatbikat ve eğitimlerimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından TCG Bayraktar'ın hizmete giriş belgesi ve komutan flandrası, gemi komutanına verildi. Törenin sonunda Bakan Fikri Işık, geminin inşasına çalışan işçilere birer maaş ikramiye verileceği müjdesini de verdi.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-bayraktar-deniz-kuvvetleri-komutanligina-teslim-edildi-haber-73888.htm
Mesajı Paylaş

minigitav

Ve sonunda.hayırlı uğurlu olsun Mesajı Paylaş

Atılgan

Referandum yüzünden  tören yapma fırsatı bulunamamıştı. Heralde önümüzdeki günlerde MTA Oruç Reis (eski adı MTA Turkuaz) için de bir tören yapılır. Mesajı Paylaş

nokta

OMTAS'ın da töreni yapılmadan envantere girmişti. Bir tören de onun için yapılmalı. Mesajı Paylaş

Observer

Bugün resmen teslim alınan L-402 Bayraktar'ın eşi, L-403 Sancaktar'da Ekim ayında envantere girecek. Mesajı Paylaş

catfish


TCG Bayraktar'ın savaş harekat merkezi. Belki çekim açısından kaynaklanıyor ama bana pek ergonomik gelmedi.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter