Deniz Kuvvetleri Projeleri ve Tersanelerin Durumu

Başlatan ocay, Eki 09, 2015, 12:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

O uçak gemisi işi, teşvik alabilmek için uydurulan bir gerekçe. Mesajı Paylaş

putty

Evde kalmaktan herkezin asabı bozuk herhal ne kadar negatif oldunuz hepiniz her konuda Mesajı Paylaş

Tigerfish

Proje icin ortaya  uydurmasyon gerekce at insaasina baslanmadan tesvikle Bahama adalarina git. Öyle mi? Mesajı Paylaş

putty

Ben klasik uçak gemisi mevzumuz olduğuna inanıyorum. Proje olmayabilir ama özellikle F35 B temini ile Anadolu da çözümde arayabiliriz ama o olmazsa ihtimalinide kuvvetli görmüşlerse alternatif plan olarak bunu düşündüklerini sanıyorum. Daha kuvvetli ihtimalim ise şu. F35 B olsada olmasada bu niyet masada ama F35 B olmaz ise daha öncelikli olur olur ise daha esnek bir takvimi olur. Bu niyet var ise yani katapult lu uçak gemisi gibi bir gemi ihtiyacı var ise bu bir takvime sokulmadan önce katapult teknolojisi gibi tamamlayıcı projeler üzerine uzun bir çalışma dönemi olacaktır. Bu yüzden bence örtülü ilerliyor olabilir. Yani ilerisi görünmeyen bir devlet niyeti bu nasıl ifade edilir bu teknik olarak bilmiyorum. Mesajı Paylaş

TULGA

@putty düşüncelerine katılmakla birlikte öncelikli ihtiyaç kalemlerinin arttığı ve takvimin sıkıştığı bu dönemde Uçak Gemisi gibi bir niyetin uzun vadeye yayılsa bile gerçekleşeceğini sanmıyorum.

İ sınıfı fırkateyn ve TF-2000 gibi iki önemli zaruriyet enventere alınacak. Reis sınıfı ile birlikte MİLDEN projesi var. Oluşturulacak filotillalarda helikopter destekli LHD'ler dahi görev tanımı için yeterli olacaktır düşüncesindeyim. Ben kuvvetin uçaklı donanma filotilla hedefi F-35B nedeniyle olmaması halinde çıkar bölgelerinde yer alacak üslere konuşlu savaş uçakları vasıtasıyla donanmanın ilgili coğrafyalardaki görevlerine destek verileceğini düşünüyorum.

Örneğin ileride Libya, Somali, Sudan ( Henüz bir üs girişimi yok ) gibi hava gücü olmayan bu 3 ülkede yerleşik üslerde belirli miktarlarda hava gücü bulundurularak olası donanma destekli harekatlara hava desteği düşünülüyor olabilir.

Bundan daha fazlasını yapacak katapult teknolojili 40-60 bin tonluk 20-24 savaş uçaklı Uçak Gemisi tercihi ise beraberindeki filo platformları ve savaş unsurları tedariki nedeniyle oldukça maliyetli olur düşüncesindeyim.

Mesajı Paylaş

putty

#110
Nis 24, 2020, 11:46 ÖÖ Last Edit: Nis 24, 2020, 11:53 ÖÖ by putty
Ben dediğim gibi uçak gemisine inanıyorum bunu F35 ile Anadol gemisi konuşulur ikende söylemiştir Türkiye F35B leri alamaz ise kesinlikle klasik uçak gemisi projesini başlatacaktır demiştim. O zaman bu tersane inşaatı yoktu o zaman inandığım şeyi şimdi koca tersane ve uçak gemisi yapacağız diye çok muğlakta olsa açıklama varken ne anlatsanız da hiç terk edemem
Ama dev tanker filanda yapabilirler onunda farkındayım. Mesajı Paylaş

nokta

SSB: Deniz Projeleri Tam Yol

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli video konferans sistemi ile Türkiye'nin önde gelen savunma dergileriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Demir, COVID-19 sonrası süreç, deniz platformları ve silah sistemleri çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Deniz projeleri ve TF-2000 sürecinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Demir, TF-2000'in Türk Deniz Kuvvetleri ihtiyaçları kapsamında evrimleşip olgunlaşmaya devam ettiğini belirtti. Mavi Vatan'ın öneminin bir defa daha altını çizen Başkan, ülkemizin kabiliyetleri ve önemli yetkinliğe sahip olduğunun altını da çizdi. Geminin yalnızca gövdeden ibaret olmadığı, silah sistemlerinin de kritik öneme haiz olduğu vurgulanırken MilDen, Atmaca füzesi, torpido, hava savunma sistemleri gibi çalışamalrın devam ettiği açıklandı. Bu alanda bir yol haritası dahilinde iş birliklerine de gidildiği açıklanırken, bazı durumlarda firmaların isteksiz davranabildiği, bu durumlarda B ve C planları ile süreçte aksamaya neden olmadan yola devam edildiği vurgulandı. Mini denizaltı, uzaktan komutalı veya otonom sistemler alanında gerek çalışmaların gerekse yarışmaların devam ettiğini ve bunların zamanının geldiğini de ele alan Prof. Dr. Demir, şaşırtıcı silahların ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

İlk platform için inşa faaliyetleri devam İ sınıfı fırkateynlerde ilk gemi olan TCG İstanbul için olmasa da diğer üç platformlarda ağırlıklı olarak yerli silahların tercih edilmesi gündemde. Çeşitli menzillerde gemi konuşlu füze çalışmalarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Demir, Atmaca ve Gezgin füzeleri için çalışmaların devam ettiği, motor sürecinin olumlu şekilde sonuçlanmak üzere olduğunu açıkladı. Hâlihazırda daha uzun menzilli ve daha büyük harp başlığına sahip gemisavar ve gemi konuşlu seyir füzeleri için de çalışmaların yürütüldüğü ve hava savunma için de hedeflerin var olduğunun altı çizildi. Maksadın yeri hava savunma sistemleri olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, diğer üç gemi ve TF-2000'lerde ilk başta yabancı bir dikey fırlatma sistemi (Vertical Launch System / VLS) entegrasyonu ile yola girilip, sonraki süreçte yerli VLS'nin de gündemde olduğunu açıkladı. Benzer şekilde torpidoların da yerli kaynaklardan tercihinin de gündemde olduğu belirtildi.

Prof. Dr. Demir, fırkateynlerin özel tersanelerde inşasına ilişkin soruları yanıtladı. Gerekli alt yapı ve hazırlıkların tamamlandığını belirten Başkan, yeşil ışık yakıldığı anda ihaleye çıkılacağını açıkladı

https://c4defence.com/Gundem/ssb-deniz-projeleri-tam-yol/9892/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter