TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Adam satışlarının %13'ünü yurt dışına yapmış, Şiliden Güney Afrikaya, Kazakistandan Pakistana dek satış yapmış, ülkenin tüm hayati projelerini sırtlamış, dünyada ilk 100 savunma şirketinden biri olmuş hala kimseye yaranamıyor  ;D Tam Türk işi bir muamele Mesajı Paylaş

HDS

..ve son derece "abur cubur" bir analiz. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, asagidaki videodaki aleti yapan ODTU Teknokentteki Bama Teknoloji, bu alandaki -eksoskeleton- temel teknoloji arastirmalarinda, Aselsan'in en az 6-7 yil onunde. Bunun gibi bir start-up firma daha vardi. Ben 6-7 sene evvel, yetkililieri ile gorusmustum ama simdi firma ismini hatirlayamadim.

Aselsan, bu kendi faaliyet alani ile alakasiz islere, bilip bilmeden atladikca, bu konudaki kaynaklar da dogrudan Aselsan'a kanalize oldugu gibi, "Zaten yapilmisi var" denilerek, abuk subuk bir prototip gosterilerek, gercekten bu konuda calisan firmalarin da onunu kapatiyor.

Halbuki, @Orko-8'in, Boston Dynamics orneginde oldugu gibi, bu konudaki arastirma fonlari, bu start-uplara kanalize edilse, hem, Aselsan'inkinden cok daha ileri seviye bir urun, cok daha kisa surede cikar ve SAN'lar da, alakasiz konularda, bir yalniz mahzun prototipler kulubu olmaz, hem de adamlarin temel isi bu oldugundan, bu firmalar, bu tur urunlerin degisik sivil versiyonlarini butun dunyaya satar. 

https://www.youtube.com/watch?v=1AWQGjgETdk  Mesajı Paylaş

Merkator

TAI, Spirit'e 292 milyon dolarlık parça yapacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI), dünyanın en büyük uçak parça imalatçıları arasında yer alan ABD merkezli Spirit Aerosystems ile anlaşma yaptı. Mevcut iş paketlerinin devamı ve yeni iş paketlerinin üretimini kapsayan toplam 292 Milyon dolarlık sözleşme, yeni nesil yolcu uçakları Boeing 737 MAX ve 777X'lere parça imalatını kapsıyor.

2003'ten bu yana TAI ile çalışan Spirit Aerosystems, verdiği yeni sipariş ile 737 MAX'te LTA 1-5 iş paketlerinin üretim sorumluluğu 2023 yılı sonuna kadar uzattı. Mevcut kapsamdaki artışın yanı sıra, 14-19 Mayıs 2017 tarihlerinde sağlanan anlaşma ile ağırlıklı 737MAX-777X parçalarından oluşan ve 2023 yılına kadar geçerli yeni bir iş paketi de TAI'ye kazandırıldı.

Geçtiğimiz yıl TAI, üçüncü  kez, yüzlerce tedarikçi arasından Spirit AeroSystems'in  "Outstanding International Supplier" ödülüne layık görülmüştü.

http://www.kokpit.aero/292-milyon-dolarlik-anlasma Mesajı Paylaş

nokta

TUSAŞ İhracatta Yine Şampiyon

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin 2016 yılı değerlendirmelerine göre üst üste 6'ncı kez 'Savunma ve Havacılık Sanayii İhracat Şampiyonu' oldu. 17 Haziran 2017 günü İstanbul'da düzenlenen törende, ödülü TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat'a Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi verdi.

TUSAŞ, geçtiğimiz yıl 500 milyon ABD Dolar'lık ihracat gerçekleştirdi. Firmanın 2023 hedefi ise 2 ila 3 milyar ABD Doları.

http://www.c4defence.com/Gundem/tusas-yine-sampiyon/4555/1 Mesajı Paylaş

putty

İnanmıyorum bu rakamlara. İhracat gibi görülen şeyler vardır bunların içinde. Off- set i hariç tutuyorum oda biraz yapay rakam ama sonuçta ihracat yani öyle yada böyle ama bunun dışında başka şeylerde vardır. Meltem projesine filan bir şeyler yollayıp bunu takın diye yollasak mesela oda ihracattır ama adamlar konteyner dan çıkarıyor emrimize uyup takıyor üstüne kar koyup bize yolluyor. Örnek değil ama böyle karmaşık git geller vardır bu tür firmalarda. İhracat derken aslında ithalattır bir araştırırsın. Niye bunu zannediyorum çünkü yarım milyar dolar çok fazla rakam hiç boyu boyuna uymuyor Mesajı Paylaş

orko_8

Off-set ve ayrıca A350, A400M gibi projelerdeki iş payı gereği yapılan teslimatlar da dahil olabilir. İhracat performansı ve rekabetçilik açısından esas belirleyici olan, 2016'da yurt dışından alınan siparişlerin miktarı olacaktır. Mesajı Paylaş

augustine

TAİ  2018 yılında daha büyük veya daha küçük helikopter tasarımlarına başlayacakmış.

https://www.shephardmedia.com/news/rotorhub/paris-air-show-tai-bullish-about-future-prospects/ Mesajı Paylaş

putty

Gösteri uçuşu yapmadı galiba ATAK Paris de Mesajı Paylaş

ocay

Umarım MI-8 boyutlarında ve basitliğinde helikopterler çıkarırlar Mesajı Paylaş

HDS

Türkler bu tür platformlara çok farklı yaklaşırlar biliyorsun. Paris'te şu günlerde gösterilen iki tip "trainer" uçak var; Biri bizim Hürkuş, diğeri mesela Diamond'un Dart-450'si. Ne kadar farklılar değil mi? Mesajı Paylaş

sadalone

Daha büyük helikopter planlanıyorsa belki hayal ama AW101 ayarında bir helikopter iyi olabilir.Bir ara tiltrator'dan bahsediliyordu ama ne kadar gerçekçi. Mesajı Paylaş

turkdefence

"TAİ  2018 yılında daha büyük veya daha küçük helikopter tasarımlarına başlayacakmış.

https://www.shephardmedia.com/news/rotorhub/paris-air-show-tai-bullish-about-future-prospects/"

Evet 5 Ton helikopter geliştirildikten sonra bunun daha büyük ve küçük türevlerinin yapılması ile ilgili bir taslak veya plan vardı. Bir sunumun içinde görmüştüm. Kaynak hatırlamıyorum. Mesajı Paylaş

Defence

TUSAŞ ile Endonezya'nın en büyük havacılık şirketi işbirliği anlaşması imzaladı

Türkiye'nin en büyük havacılık ve uzay şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile Endonezya'nın en büyük havacılık şirketi PTDI - "PT Dirgantara Indonesia" arasındaki iş birliği güçlenerek devam ediyor.

TUSAŞ ve PTDI arasından IDEF 2017 Fuarı esnasında havacılık alanında ortak çalışmalar yapmak üzere imzalanan Mutabakat Muhtırasını takiben, devam eden çalışmaların sonucunda 6 Temmuz 2017 tarihinde "Çerçeve Anlaşması" imzaladı.

İmzalanan Çerçeve Anlaşması ile TUSAŞ, 50 koltuklu N245 uçağının PTDI tarafından yürütülen konsept geliştirme çalışmasına katılım sağlayacak. PTDI ve TUSAŞ N219 uçağı ile ilgili ortak pazarlama faaliyetleri yürütecek ve pazardaki talebe göre iş modelini belirleyecek.

İnsansız hava araçları ve hava aracı yapısallarında ortak çalışmalar yapmak konusunda karar alan TUSAŞ ve PTDI, imzalanan anlaşma ile birlikte güç birliği yaparken, ülkeler arasında havacılık alanındaki işbirliğinin gelişmesine de katkı sağlanacak.

http://www.kokpit.aero/tai-endonezya-ptdi-anlasma Mesajı Paylaş

Dragon

Temel Kotil: Personel sayısını 10 yıl içinde 5 binden 25 bine çıkarmak istiyoruz

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TAI'nin personel sayısını önümüzdeki 10 yıl içinde 5 binden 25 bine çıkarmak istediklerini söyledi.

Finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınması nedeniyle Ankara'nın gelir düzeyi yüksek nitelikli işgücü kaybına uğradığını, bu durumun ticareti olumsuz etkilediğini vurgulayan Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran, TAI'nin beyaz yakalı çalışan sayısını 10 yıl içinde 25 bine çıkarmasıyla birlikte bu kaybın telafi edileceğini kaydetti. Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, TAI Genel Müdürü Temel Kotil'i ziyaret etti.

Ziyarette, TAI'nin kuracağı teknokent projesinde ATO'nun yer alması konusu da gündeme geldi. Genel Müdür Kotil, Baran'a bir üniversite ile iş birliği içinde bağımsız yüksekokul kurarak sektöre eleman kazandırma önerisinde bulundu. Kotil ayrıca, kamu alımlarında yerli katkının artırılması için ATO ile iş birliği içinde olacaklarını vurguladı. ATO Başkanı Baran ise TAI bünyesinde kurulacak teknokentte yer alabileceklerini söyledi.

http://www.kokpit.aero/tai-dopingi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter