TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BG


murattekin

#181
May 24, 2019, 05:25 ÖÖ Last Edit: May 24, 2019, 05:27 ÖÖ by murattekin
 :D
"Kuvvet bize trip atıyor sayın Cumhurbaşkanım. Bizde bu ülkenin evlatlarıyız duyun bizi" der gibi olmuş Mesajı Paylaş
...

HDS

Aselsan tabii o "Pazartesi işe başladığımda masam, bilgisayarım, her şeyim hazırdı, sağolasın Aselsan yönetimi" diyen saçma personel tweetinden sonra TAI de demek ki o dereceyi egale etmek istedi.

Neyse; Vesilesi ile robotik tape laying sistemi de aldıklarını, kurduklarını öğrenmiş olduk. Şimdi detaylarını kurcalamak gerek. Mesajı Paylaş

orko_8


HDS

..ki bu daha "four eyebrows" dönemindeydi. Şimdi ne olmuştur düşünsenize..  :) Mesajı Paylaş

TolgaHM

@HDS  bu sistemleri bizde yapan yok mu Alman almışlar. Mesajı Paylaş

HDS

Bu kadarını yok Hocam. İleride belki olur.


Ama mesele makine değil. Bunlar Nadcap falan sertifiye sistemler. Bizden biri çıksane olacak? Oturup o testlere, o sertifikasyonlara girecek mi? Mesajı Paylaş

Merkator

TUSAŞ'tan üniversitelerin uçak projelerine destek

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) mühendis öğrencilerle birlikte, çok hafif uçak olarak adlandırılan VLA (Very - Light Aircraft) sınıfında 2 kişilik birer adet uçak üretecek.

Milli Muharip Uçak, T-129 ATAK, ATAK-2 ve GÖKBEY helikopterinin yanı sıra HÜRKUŞ, ANKA gibi önemli projelere imza atan ve başlattığı stajyer mühendis - tekniker programlarıyla, üniversite öğrencilerini savunma sanayine kazandıran TUSAŞ, şimdi de üniversite iş birliği ile yeni bir uçak tasarlıyor.

ÇOK HAFİF UÇAK

TUSAŞ ile ODTÜ ve İTÜ arasında 2017'de ilk adımı atılan VLA projesi sürüyor. Öğrenime devam eden ilgili mühendislik bölümü öğrencilerinin, uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi ile sözleşme ve program yönetimi alanında yetiştirilmesi için başlatılan proje, çok hafif uçak kategorisinde. Milliyet'in edindiği bilgilere göre, proje kapsamında 2 kişilik birer adet prototip uçak geliştirilerek üretilecek. Uçağın tasarım faaliyetleri İTÜ ve ODTÜ öğrencileri tarafından; üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri ise öğrencilerin katılımı ile TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecek.

Proje ile, öğrencilerin tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi, eğitim hayatı içinde savunma ve havacılık sektöründe deneyim kazandırılması hedefleniyor.

500 km menzilli

Üretilecek prototip uçağın özellikleri:

- Tek ve pistonlu motor

- 2 koltuklu

- Sabit iniş takımı

- Maksimum Kalkış Ağırlığı: 750 kg

- Maksimum Kalkış Mesafesi: 450 metre

- Maksimum Operasyon İrtifası: 7500 ft

- Paralı ağırlık hedefi: 200 kg

- Menzil: 500 km

- İrtifada 3 saat Havada Kalma

- Maksimum Seyir Hızı: 81 Kts (150 km)

Manevra Limiti: +3.8 g / -1.5 g

http://www.kokpit.aero/tusas-light-aircraft-odtu Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter