TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BG


murattekin

#181
May 24, 2019, 05:25 ÖÖ Last Edit: May 24, 2019, 05:27 ÖÖ by murattekin
 :D
"Kuvvet bize trip atıyor sayın Cumhurbaşkanım. Bizde bu ülkenin evlatlarıyız duyun bizi" der gibi olmuş Mesajı Paylaş
...

HDS

Aselsan tabii o "Pazartesi işe başladığımda masam, bilgisayarım, her şeyim hazırdı, sağolasın Aselsan yönetimi" diyen saçma personel tweetinden sonra TAI de demek ki o dereceyi egale etmek istedi.

Neyse; Vesilesi ile robotik tape laying sistemi de aldıklarını, kurduklarını öğrenmiş olduk. Şimdi detaylarını kurcalamak gerek. Mesajı Paylaş

orko_8


HDS

..ki bu daha "four eyebrows" dönemindeydi. Şimdi ne olmuştur düşünsenize..  :) Mesajı Paylaş

TolgaHM

@HDS  bu sistemleri bizde yapan yok mu Alman almışlar. Mesajı Paylaş

HDS

Bu kadarını yok Hocam. İleride belki olur.


Ama mesele makine değil. Bunlar Nadcap falan sertifiye sistemler. Bizden biri çıksane olacak? Oturup o testlere, o sertifikasyonlara girecek mi? Mesajı Paylaş

Merkator

TUSAŞ'tan üniversitelerin uçak projelerine destek

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) mühendis öğrencilerle birlikte, çok hafif uçak olarak adlandırılan VLA (Very - Light Aircraft) sınıfında 2 kişilik birer adet uçak üretecek.

Milli Muharip Uçak, T-129 ATAK, ATAK-2 ve GÖKBEY helikopterinin yanı sıra HÜRKUŞ, ANKA gibi önemli projelere imza atan ve başlattığı stajyer mühendis - tekniker programlarıyla, üniversite öğrencilerini savunma sanayine kazandıran TUSAŞ, şimdi de üniversite iş birliği ile yeni bir uçak tasarlıyor.

ÇOK HAFİF UÇAK

TUSAŞ ile ODTÜ ve İTÜ arasında 2017'de ilk adımı atılan VLA projesi sürüyor. Öğrenime devam eden ilgili mühendislik bölümü öğrencilerinin, uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi ile sözleşme ve program yönetimi alanında yetiştirilmesi için başlatılan proje, çok hafif uçak kategorisinde. Milliyet'in edindiği bilgilere göre, proje kapsamında 2 kişilik birer adet prototip uçak geliştirilerek üretilecek. Uçağın tasarım faaliyetleri İTÜ ve ODTÜ öğrencileri tarafından; üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri ise öğrencilerin katılımı ile TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecek.

Proje ile, öğrencilerin tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi, eğitim hayatı içinde savunma ve havacılık sektöründe deneyim kazandırılması hedefleniyor.

500 km menzilli

Üretilecek prototip uçağın özellikleri:

- Tek ve pistonlu motor

- 2 koltuklu

- Sabit iniş takımı

- Maksimum Kalkış Ağırlığı: 750 kg

- Maksimum Kalkış Mesafesi: 450 metre

- Maksimum Operasyon İrtifası: 7500 ft

- Paralı ağırlık hedefi: 200 kg

- Menzil: 500 km

- İrtifada 3 saat Havada Kalma

- Maksimum Seyir Hızı: 81 Kts (150 km)

Manevra Limiti: +3.8 g / -1.5 g

http://www.kokpit.aero/tusas-light-aircraft-odtu Mesajı Paylaş

TolgaHM

Bir gün hepsinin uçtuğunu görmek nasip olur inşallah.

- ANKA-S  İHA
- AKSUNGUR İHA
- ATAK II
- T625 GÖKBEY
- HÜRKUŞ B-C
- HÜRJET
- Milli Muharip Uçak
Kaynak : http://wowturkey.com/t.php?p=/tr813/n13s013_EAT0vuCXsAA94Dmjpg_orig.jpg Mesajı Paylaş

Terra

TUSAŞ Hollanda'da stratejik imza attı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Hollanda Havacılık Merkezi (NLR) gelecek projelere ilişkin işbirliği protokolü imzaladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve NLR CEO'su Michel Peters arasında imzalanan protokol kapsamında uzay sanayi ile alakalı araştırma projeleri, eğitimler, modelleme, test ve yeni üretim teknikleri alanlarında iş birliği gerçekleştirilecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve heyeti, Hollanda Havacılık Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Hollanda Havacılık Merkezi CEO'su Michel Peters'ın katılımı ile iki ülkenin işbirliğini artıracak adımlar atıldı. Bu anlaşma kapsamında uzay sanayisine ilişkin araştırma projeleri, eğitimler, modelleme, test ve yeni üretim teknikleri alanlarında işbirliği gerçekleştirilecek. Her iki şirket devam eden ve gelecek projelerinde daha fazla işbirliği oluşturmayı amaçlıyor.

Havacılık alanında faaliyet gösteren lider uluslararası araştırma merkezi olan Hollanda Havacılık Merkezi (NLR) hava taşımacılığı alanında kamu ve özel sektör için ARGE, test ve değerlendirme alanlarında hizmet veriyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/31/tusas-hollandada-stratejik-imza-atti/ Mesajı Paylaş

Terra

TUSAŞ Lisesi sivil akreditasyon alacak

TUSAŞ Lisesi, Türkiye'de sivil havacılık akreditasyonu alan üçüncü okul olacak.

Ankara Kızılcahamam'da bulunan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Lisesi, Türkiye'de İstanbul ve Eskişehir'den sonra sivil havacılık akreditasyonu alan üçüncü okul olmak için gerekli başvuruları tamamladı.

Türkiye'nin en önemli savunma sanayii projelerini yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, anlaşma kapsamında adını verdiği TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için yatırımlarına devam ediyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, anlaşma kapsamında adını verdiği TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye'de sivil havacılık akreditasyonu alan üçüncü lise olacak. TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde verilecek eğitimler ile Türkiye'nin gelecek projelerinde görev alacak teknisyenler, uçak bakım alanlarında uygulama ağırlıklı eğitimler alacak. Savunma sanayiinin havacılık ve uzay sistemleri alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunacak.

Belirlenen kontenjanın çok üzerinde başvuru alan liseöğrencilerine birçok teknik imkan sunuyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen işbirliği çerçevesinde, mevcut olan "Uçak Bakım Alanı"nın öğretim programını hava ve uzay araçları üretim ve bakımı konularında savunma sanayiinin ihtiyaçlarına yönelik olarak güncellenecek ve"Hava ve Uzay Araçları Teknolojisi" ile "Üretim ve Bakım Dalı" açılması konularına hız verecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/05/tusas-lisesi-sivil-akreditasyon-alacak/ Mesajı Paylaş

Terra

Pakistanlı stajyer mühendisler TUSAŞ'ta

Kadim dost ve kardeş ülke Pakistan ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, iş birliğine imza attı. İnsan kaynağı değişimi ve kapasite geliştirme kapsamında Türkiye'ye gelen 15 Pakistanlı üniversite öğrencisi ve 1 öğretmen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde yaz stajına kabul edildi.

Türkiye ve Pakistan uzun yıllara dayanan yakın ikili ilişkilerinde her alanda birlikte iş birliği yaparak dostluklarını sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'de stajyer mühendis 15 Pakistan'lı öğrenci, havacılık ve uzay sanayinde gelişmeleri TUSAŞ'ın uzman mühendis kadrosundan birebir öğrenme fırsatı yakaladı.

Dünyanın önde gelen, Türkiye'nin lider havacılık ve uzay sanayii şirketi TUSAŞ uluslararası bir marka olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bölgesinde dünyanın en iyi ve ileri teknolojisini kullanarak üretimlerini gerçekleştiren TUSAŞ, havacılık ve uzay sanayiindeki yarım asırlık deneyimini uluslararası staj programlarında seçkin üniversite öğrencileri ile paylaşarak önemli bir rol üstlenmeye devam ediyor. Staja kabul edilen öğrenciler, Pakistan'ın bilim ve teknoloji alanında dünyanın ilk 500 üniversitesi içinde yer alan National University of Science and Technology Üniversitesi'nden TUSAŞ'a katıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/20/pakistanli-stajyer-muhendisler-tusasta/ Mesajı Paylaş

Terra

Yurt dışındaki Türkler TUSAŞ'a yöneldi
Türkiye
Eylül 3, 2019 muhammet 225  Leave a comment
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ), savunma ve havacılık sanayiinde ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmek amacıyla oluşturduğu "S.K.Y. int" programı meyvelerini verdi.

Almanya ve İngiltere başta olmak üzere program kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden TUSAŞ Stajyer programı S.K.Y int'e ilk etapta 48 stajyer mühendis katılarak, Milli Muharip Uçak, ATAK, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, GÖKBEY, ANKA, ANKA-S gibi uluslararası camianın yakından takip ettiği milli projelerde görev alacak olmanın heyecanını yaşayacak. Önümüzdeki ay ise TUSAŞ'a yeni katılacak stajyer mühendisler ile birlikte toplamda 72 stajyer yurtdışından Türkiye'ye gelerek TUSAŞ projelerinde istihdam edilmiş olacak.

Son yıllarda nitelikli iş gücünün istihdamını hızla artıran Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, geçtiğimiz aylarda oluşturduğu "S.K.Y. int" programı ile de dünyanın sayılı üniversitelerinde eğitim gören başarılı mühendis öğrencileri stratejik bir atılımla bünyesine kazandırdı.

Savunma Sanayiinde dışa bağımlılığı azaltmak için oluşturulan milli projelere yakından tanıklık edecek programa yüzlerce başvuru yapıldı. Başvurular arasından başarılı 48 Türk mühendis seçilerek şirketin milli projelerinde yer alacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, program kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinde Türklerin yoğun olarak bulunduğu üniversitelere giderek, yürütülen projelere ilişkin bilgileri, şirket projeksiyonlarını ve istihdam süreçlerini Türk mühendis adaylarına anlatmıştı.

Yapılan ziyaret ve sunumların ardından TUSAŞ insan kaynakları, yurtdışında yaşayan Türk mühendis adaylarının Türkiye'ye gelerek şirket bünyesinde stajyer olarak çalışmalarına imkân sağlamış oldu.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/03/yurt-disindaki-turkler-tusasa-yoneldi/ Mesajı Paylaş

R.A.K

TUSAŞ Güney Kore'de ürünlerini ilk kez sergileyecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. TUSAŞ, potansiyel iş birliklerini geliştirmek, ürünlerini uluslararası alanda daha bilinir kılmak amacıyla ilk kez 15-20 Ekim 2019 tarihlerinde Güney Kore'nin Seul kentinde gerçekleştirilecek Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı'na katılacak. TUSAŞ'ın ürettiği tüm ürün modelleri ile katılım göstereceği belirtildi. Kore'de özellikle Gökbey ve T129 ATAK'ın ilgi görmesi bekleniyor.

Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı öncesinde değerlendirmelerde bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "20.yy da iki ülkenin beraberliğini düzenleyen ilişkinin bir yenisi daha eklenmiş olacak. Bugün dünyada savunma sanayii alanında adından söz ettiren TUSAŞ olarak ilk kez yüksek teknolojilerin bulunduğu Kore Seul'de ürünlerini sergilemiş olacak. Kore'de bulunmamız, teknoloji alışverişi açısından da önemli bir fırsatın kapılarını aralayacak. Geçmişten bugüne kadar hep artarak devam eden dost ülke Güney Kore ile savunma sanayii alanında iş birlikteliklerini konuşacağımız verimli bir fuar olacağı kanaatindeyim. TUSAŞ olarak tüm ürünlerimiz ile fuara damga vurmayı bekliyoruz. Güney Kore'de bulunmamız ikili bağlarımızı kuvvetlendirmek için önemli bir fırsat" dedi.

https://www.defenceturk.net/tusas-guney-korede-urunlerini-ilk-kez-sergileyecek
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter