Amerika'dan BLU-109 siparişi

Başlatan byemre, Şub 27, 2016, 02:14 ÖS

« önceki - sonraki »

byemre

www.defenseworld.net/news/15456/Turkey_To_Receive_U_S_BLU_109_Bunker_Bursting_Bombs#.VtGuExyjMT5 Yunanlılar başladı sizin NEB yok mu, Neden alıyorsunuz diye ? Stoklar tükendi ya da ilerde büyük olaylar bekleniyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu büyük bir ihtimalle maddi hata. Gerçek Kongre bildirimi çok çeşitli mühimmatı kapsıyor ve rakam 70 milyon dolar. Yoksa tek bir mühimmat için 683 milyon dolar, duyulmuş işitilmiş bir rakam değil...

"The Government of Turkey has requested a possible sale of Joint Direct Attack Munition (JDAM) tail kits comprised of 400 GBU-31(V)1 for use with Mk84 bombs, 200 GBU-31(V)3 for use with BLU-109 bombs, 300 GBU-38 for use with Mk82 bombs, 100 GBU-54 Laser JDAM kits for use with Mk82 bombs, 200 BLU-109 Hard Target Penetrator Warhead, and1000 FMU-152A/B fuzes. Non-MDE includes containers, support equipment, spare and repair parts, integration, test equipment, publications and technical documentation, personnel training and training equipment, U.S. Government and contractor engineering and technical support, and other related elements of logistics support. The estimated cost is $70 million." Mesajı Paylaş

Nutuk

Mar 02, 2016, 10:33 ÖS Last Edit: Mar 02, 2016, 10:35 ÖS by Nutuk
Benim de son derece merak ettigim bir konu, umarim cevabini bilenler var

The Government of Turkey has requested a possible sale of Joint Direct Attack Munition (JDAM) tail kits comprised of 400 GBU-31(V)1 for use with Mk84 bombs, 200 GBU-31(V)3 for use with BLU-109 bombs, 300 GBU-38 for use with Mk82 bombs,
------------------
Bunlarin bizdeki karsiligi HGK, KGk, TEBER degil mi? Yerlisi varken Amerikadan siparis neyin nesi oluyor?????

200 BLU-109 Hard Target Penetrator Warhead
-------------------
Bizim NEB ne oldu?

Savunma sanayimize sevinirken bak bunlarda yapildi derken boyle alim haberleri ne yalan olsun, acik dehsete dusuruyor Mesajı Paylaş

Nutuk

Canimi sikiyor insallah SSM'den birileri de okuyordur buralari

JDAM muadili HGK kitlerimiz (sozde var)
BLU 109 muadili NEB (sozde var)
GBU 54 laser JDAM muadili TEBER (sozde var)

ama Amerikadan alim yapiyoruz

Tam anlamiyla bu ne perhiz bu ne lahana turşusu  >:( Mesajı Paylaş

sntrk34

F-16 block 50 ve 50+ larda yerli üretim bomba ve kitleri kullanamıyoruz ayrıca seri üretime giren hgk 2000lb için. Mesajı Paylaş

Nutuk

F-16 block 50 ve 50+ larda yerli üretim bomba ve kitleri kullanamıyoruz
----------

Sebep? Bana pek inandirici gelmiyor. Lockheed ile istedigin malzemenin silahin software entegrasyonu mumkun, kaldi ki HKG, TEBER zaten compatible olarak uretilmis silahlar. Mesajı Paylaş

putty

Amaç bağımsız olabilmek en kötü senaryoda perişan olmamak seçeneksiz kalmamak.
Bunu başardıysak yani HGK miz var ise bir kaç milyon dolara biraz Jdam almak bize zaten var olan A senaryomuza bir B seçeneği ekleme şansı verir
Uçağa konup gönderilen Jdam ı kullanabiliyor yani yardımcı olan müttefiklerin cepaneliğini kullanabilir olmak gerek. Buna hazır olmak bize bir kaç milyon dolara mal olacaksa bence sorun değil
Birde biz kendi sığınak delicimizi çok optimum bir modelde yaptık ama ABD bir tık değişiğini yada üstünü yaptıysa hadi onuda yapalım demeye çok gerek yok. Zaten elde ihtiyacı büyük oranda karşılayan ana silah var.
İsrail bizden bin kat fazlasını yaparken yine Sidewinder alıyor Jdam alıyor. Amaç müttefik cephaneliğini kullanmaya hazır kalmak ve belkide çok zorlayıcı olmasa da küçük farkların avantajını da küçük maliyetleri göze alıp kullanabiliyor olmak. 

Mesajı Paylaş

7Skies

Mar 03, 2016, 07:43 ÖÖ Last Edit: Mar 03, 2016, 10:02 ÖÖ by 7Skies
200 milyon dolara REHIS gibi bir tesis kuruldu. 700 milyon dolar muhimmat için harcamak bu kadar şey geliştirilmiş seri üretim beklerken yeni tesisler yapılması gerekirken, büyük bir hayal kırıklığı.

Bu mühimmat yarın da gelmiyor 2020 yılına kadar sürecek teslimat..Bu parayla 2020 yi bırakın 2018 e kadar neler yapılmazdiki.. Mesajı Paylaş
.

süper çavuş

@sntrk34 ;  " F-16 block 50 ve 50+ larda yerli üretim bomba ve kitleri kullanamıyoruz "

CCIP Sonrası zaten aviyonik radar vs. olarak 40/50/50+ ayırımı kalmadıki yani birinde kullanıyorsak hepsinde kullanıyoruzdur ,,
birde mühimmat takamıyorsak bence çok daha önemli bir yetenek olan ASELPOD'u takıp kullandık ,
tanıtım videosundaki testlerde kullanılan F-16 bir Blok-50+ Mesajı Paylaş

ocay

Bu kadar mühimmat siparişi geldiğine göre bu kadarlık HGK ve KGK ve LGK siparişi de geliyor demektir. Biraz da bu açıdan bakın; haber doğruysa 20bin BLU109'u ne ile atacağız? Mesajı Paylaş

orko_8

HGK, KGK, NEB.. Bunlar nerede, hangi tesislerde üretiliyor? Bu tesislerin üretim kapasitesi ne kadar? Hangi hızda üretiliyor ve HvKK hangi hızda harcıyor bunları?

Ürün olarak olgunlaştılar mı? Kalifikasyonları ne zaman tamamlandı?

CCIP geçirip aviyonik mimarisi değişen ve yeni gelen uçaklara entegrasyonları ve akabinde sertifikasyonları tamamlandı mı? Mesajı Paylaş

ocay

HGK olgunlaşamadıysa ayıp olur.. Testleri 10 seneyi buldu.

Ama üretim işi verilen ASELSAN mühimmat işine girme konusunda oldukça inat ediyor sanırım :D

Öte yandan HvKK 6 ayda 1000+ akıllı mühimmat kullandı. Bunların yerinie yenisini koymazsak operasyonel etkinliğimiz azalacaktır.

F-16 entegrasyon işini ben de merak ediyorum; eski Block40 görev bilgisayarlı Block 30lar taşıyabiliyor ama en yeni CCIP? Mesajı Paylaş

kurdu

700 milyon dolarlık bir alımdan bahsediliyor ,bugün Cnn Türk haberde de  bu rakam telafuz edildi ,demek ki rakam doğru ,oldukça yüklü bir alım gerçekleşecek sanırım alımın ayrıntılarını ne zaman öğreniriz acaba?
Mesajı Paylaş

warrior

Geçen en güncel operasyon fotolarında LGB üzerinde ki "96 tarihli" üretim rakamı aklıma geldi.Yani her zaman için harp stoku var ama gelişen konjonktürel duruma göre güncelleme şart. Mesajı Paylaş

mhm

Değerli üyeler alımın arkasında herhangi bir sıkıntı yok. Ne olur ne olmaz veya her ihtimale karşı bir alım. Zaten alım miktarı tahmin edebileceğiniz gibi yüksek değil. Ayrıca mühimmatlar illa aynı olacak anlamına gelmiyor. Yani HGK, Teber gibi aynı teknolojiyi kullanan Amerikalı versiyonlar ile bunların aralarında farklı atış şekilleri, prosedürleri olabilir. Bu da hedeflere farklı çeşit mühimmat kullanılması gerektirebilir. Ayrıca Kuvvet farklı özellikler istemiş olabilir ki bence istemiştir. Yani bizim mühimmatlar ile muadili gibi duran Amerikalı mühimmatlar çokta aynı iş için olmayabilir.

Saygı ve sevgilerimle. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter