Verona'da Kebapçı Yasağı

Başlatan Sihirbaz, Şub 27, 2016, 01:45 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Şub 27, 2016, 01:45 ÖS Last Edit: Şub 27, 2016, 07:20 ÖS by HARZEMŞAH
Verona'da 'kebapçı yasağı'


İtalya'nın Verona kentine kebap ve dürümcülerin gittikçe yayılması üzerine, "kültür ve gelenekleri korumak amacıyla" kent merkezinde etnik gıda satan işletmelerin açılması yasaklandı.

Risotto ve polentalarıyla ünlü Verona'nın yeme-içme sektöründe, hızlı ve ekonomik kebap büfelerinin ve dürümcülerinin gittikçe yaygınlaşması, kent yönetimini harekete geçirdi.

Verona Belediye Meclisi'nde geçen hafta içinde alınan kararla bundan böyle kent merkezinde "etnik gıda hazırlayıp satan işletmelerin" açılması yasaklandı.

İtalyan basını tarafından "kebap yasağı" olarak yorumlanan kararla ayrıca, ürünlerinin yüzde 50'sinden fazlası kızartma olan işletmelere de bundan böyle kent merkezinde ruhsat verilmeyecek.

Amaç, 'kültür ve gelenekleri korumak'

Verona Belediye Başkanı Flavio Tosi "Bu önlem sayesinde, kentin onuruna zarar veren yiyecekler hazırlayan ve satan işletmelere izin verilmeyecek" dedi.

Tosi kararın, "hem kent merkezinin tarihi ve mimari mirasını hem de Verona bölgesinin kültür ve geleneklerini korumak amacıyla alındığını" söyledi.

Ancak bu karara destek verenler kadar, belediyeyi "göçmen karşıtlığıyla" suçlayanlar da var.

Demokratik Parti'den Verona Belediye Meclisi üyesi Elisa La Paglia, "Bugüne kadar Belediye Meclisi'nden geçen en ırkçı karar" eleştirisinde bulundu.

Yaklaşık 2000 yıllık amfitiyatrosu (Arena di Verona) ve Shakespeare eserlerine konu olmasıyla da tanınan Verona kenti UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160227_verona_kebap
Mesajı Paylaş

ocay

Mutlaka gidip görün çok özel bir yer Verona Mesajı Paylaş

Destiny

AVM'lerden o guccileri, diadora, kappa, diesel, sbarroda bizim- geleneklerimize aykırı bizde onları yollayalım istanbuldan görelim o şekilde birde. Zaten AVM'lerin varlığı geleneklerimize aykırıdır. Kapalı çarşı, pazar kültürlerimiz ne hale geldi. Mesajı Paylaş

Baltica

Acayip bir haber...

Cunki, Verona'nin merkezinde, ne Juliette'in balkonunun oldugu ana yuruyus yolunun uzerinde, ne de asil ana meydanda zaten hic kebapci/donerci yok (En azindan bu yaz yoktu !) O yuzden, mecburen, ana meydandaki turistik Italyan cafelerinde, ben,hanim, oglan 3 porsiyon buz gibi ve bir halta bezemiyen mantar soslu spagetti ve bir buyuk sise suya 50 kusur Euro para odedik, sonradan ara sokaklarda, Arap ve Pakistan'li donercileri gorduk ama cok gecti :) Benim karnim doymadigindan, 6 Euroya, mis gibi bir durum doner ve kolayla isi hallettim. Muhtemelen, ana meydandaki kazikci Italyan cafeleri, ucuz diye, Arap donercilerini sikayet etmislerdir :)

@Ocay,  Bence, Verona, ancak, Floransa, Roma, Venedik, Napoli, Cenova, Milano, Torino, hatta Bari'yi falan gordukten sonra, keyfe keder, gorulmesi gereken bir yer ! Mesajı Paylaş

HDS

@Baltica Hocam, bence de aynen dediğin gibi.. Ticari kaygılar.. Aynı herif McDonalds'ı da sokmuyor.. Mesajı Paylaş

Baltica

Hocam, zaten, Verona oyle bir sehir ki, butun sehrin ekonomisi, gelen Turisti soguslemek uzerine kurulmus. Zaten, sehirde turizmden baska bir numara da yok. Biz, bu yaz, yolda, orada bir aksam konaklamak uzere plan yapmistik. Sehri, 4-5 saatte gezdik, zaten, turistik merkezi de ufak bir yer. Ama o kadar kazik oldugunu gorunce, 60-70 km daha devam edip, aksam Brescia'da yattik. Verona'da ki, bizim orta Anadolu kasaba otellerine benzer dandik otellerin fiyatina, Brescia'da 5 yildizli tarihi bir otelde kaldik. Brescia'da, yeme-icme fiyatlari da, Verona'nin yari fiyatina. Verona'ya gitme niyetinde olan arkadas varsa, sehri gezdikten sonra, az daha yola devam edip, Brescia'da yatsin.    Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter