TSK Taktik Elektroptik Sistemler

Başlatan ocay, Şub 21, 2016, 04:23 ÖS

« önceki - sonraki »

müstafi

Çok kritik bir sistem. Özellikle Hakkari, Şırnak ve Tunceli kırsalında görev yapan sabit konuşlu üst bölgelerine yapılan sızma/saldırı girişimleri her zaman sisli/puslu havalarda yapılır.

Üst bölgelerinin savunması açısından çok çok önemli bir proje ve çok sayıda askerimizin de hayatını kurtaracak bir proje.

Mesajı Paylaş

swat

SWIR nedir?

Birde Aselsan Sivas farikası demeyelim Aselsan Optik kendileri. Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

#17
Nis 19, 2017, 01:38 ÖS Last Edit: Nis 19, 2017, 01:41 ÖS by Çınar Çakmak
Why SWIR?
What is the Value of Shortwave Infrared?  http://www.sensorsinc.com/technology/why-swirhttps://www.youtube.com/watch?v=GUUIgBut8RU
What is SWIR & MWIR in Night Vision
https://www.youtube.com/watch?v=3pfzO26a21c Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

HDS

Hocam, bu IR emisyon da görünür ışık gibi dalga boylarına sahip. Bizim gözümüzle gördüğümüz yeşil ışık ile kırmızının dalga boyları farklı. Biz onları yeşil ya da kırmızı olarak görüyoruz.

Kırmızı renkli pigmente sahip yarı saydam bir cismin arkasından ışık tuttuğumuzda da sadece o pigmentin izin verdiği dalga boyu, yani ağırlıklı olarak kırmızı dalga boyunun geçmesine izin verdiği için bunu kırmızı görüyoruz.

Edmundoptics'in bunu anlatan güzel bir grafiği var:Görünür tayfın ötesinde InfraRed yani "Kızılötesi" tayf başlıyor. Burası görünür ışınlardan biraz daha farklı hareket ediyor. IR tayfın da "yakın kızılötesi", kısa dalga kızılötesi" gibi "renkleri" var.

SWIR; Yani Short Wave IR, kısa dalga olan görünür tayfa epey yakın. Bu dalga boyu atmosferde sürekli var. Gündüz gördüğümüz "gün "ışığı gibi atmosferde saçılıyor ve çevremizdeki cisimler, biz, bitkiler falan bu renge geçirgen değil, yansıtıcıyız. Dolayısı ile atmosferdeki bu ışınım çevremizdeki her şeyden bir miktar yansıyor. Ama cisimlerin özelliklerine göre farklı yüzdelerde yansıyor.

SWIR kameralar bunu görüyorlar. Üstelik de farklı kontrastlar da katarak bize cisimleri gösterebiliyorlar. Halihazırda, mesela plastik ama şeffaf olmayan şişelerdeki, mesela süt şişesinin dolu olup olmadığını görebiliyorlar. Bu şekilde çeşitli kalite kontrol uygulamalarında, kolluk güçlerinin gece görüş uygulamalarında faal kullanılıyorlar. Hatta geliştirilen hiperspektral uygulamalar için bakılan bir bant da SWIR. Yani yarın öbür gün cep telefonlarımızda bile bunların sensörleri olabilir.

Hatırlarsınız, Aselsan termal işine ilk olarak herkes gibi 8-12µm dalga boyu ile başladı. Bu da LWIR yani uzun dalga diye geçiyor. Aselflir'ler vs bunlar ile yapıldı. LWIR dalga boyu, sıcaklık ile "emit" edilen bir dalga boyu. LWIR görüntülemede oluşan "imaj" bir sıcaklık profili.

Bir de sonradan Aselsan'dan 3-5µm dalga boylu termalleri duymaya başladık. Misal, Aselpod bununla yapıldı, CATS bununla yapılmaya çalışılıyor. Bu da MWIR, yani "Mid Wave", orta dalga IR. Bu da cismin sıcaklığı ile yayılan bir ışınım.

LWIR ve MWIR'in kendi aralarında birbirlerine göre bazı avantajları var. Birisi siste pusta daha iyi, diğeri daha hassas olabiliyor, yahut birinin optikleri sensörleri daha büyük iken, diğeri kullandığı dalga boyu gereği çok daha küçük paketlenebiliyor. MWIR ile "common aperture" bir sistem yapabiliyorsunuz.

MWIR'in atmosferden LWIR'e göre daha az etkilendiği söylenebilir, ama iş nihai pakete bakar. SWIR dalga boyunda ise yine harici kirleticilere, engellere vs karşı daha az zaaf var. Sis pus arasında daha az soğurulan ışınımı yakalayıp bunu anlamlı bir imaja çevirebiliyorsunuz.

Bunların da farklı tip sensörleri ve farklı tip optikleri ve bu optiklerle çalışacak kaplamaları var. MWIR ve LWIR'de bizde popüler MCT (HgCdTe) ve InSb (Indium Antimonide) gibi lattice'ler geliştirmek gerekiyor. Bunlar bizde bilinen teknolojiler. SWIR'de ise InGa (Indium Galium) konusunda çalışma var bildiğim kadarı ile.

Bunların bir kaç katmanlı bir süreci var:
- Sensörü geliştirebilmeniz sonra da üretebilmeniz gerekiyor. Sensör de bir substrat üzerien yukarıda geçen sensiitve malzemenin vakum ortamında çeşitli tekniklerle "lattice" olarak büyütülmesi ile yapılıyor. Bunun MOCVD (bir tür kimyasal buhar depozisyonu), MBE (Epitaksiyal Büyütme) gibi über zor prosesler geliştirmeniz gerekiyor. Bu "reaktörler" çok pahalı, çok hassas ekipmanlar. Üstelik, sizin kendi geliştirdiğiniz sensör ve substrate tasarımınıza göre de kendi üretim prosesinizi bu makinelere adapte etmeniz gerekiyor. Çevir anahtarı döşesin gitsin makineler değiller. En kritik işlerden birisi bu. Sonra ortaya çıkan "disk" şeklindeki bu bazı sensör tasarımınıza ugun şekilde piksel piksel doğrayıp, sonra da diskten ayırmanız gerekiyor. Birer "pul" kadar sensörleri ayırabilmeniz, bunu da elektronik okuyucuya bağlayabilmeniz gerekiyor. Bunun içinde litografi ve çeşitli "dicing", "scribing" teknikleri kullanılıyor. Mikroişlemcilerdeki gibi.

Bu sensörün sonra elektroniği ile paketlenmesi gerekiyor. Hermetik olarak izoleli, soğutmalı ise soğutma tertibatı ile ve optikleri ile birleştirilmesi gerekiyor. Bunların hepsi temiz odalar içinde yapılıyor.

Paketlenmelerinde epey kendine has malzemeler kullanılıyor. Özellikle soğutmalı sensörlerin ısıl genleşelerden çarpılmaması için sıcaklığa genleşme açısından çok duyarsız alaşımlar kullanılıyor.

Yine, nasıl ki her dalga boyunun sensörü vs'si farklı ise, asıl optikleri de farklı. Tüm bu sistemler için bambaşka malzemelerden "bulk" malzemeyi kesip biçip, istenen optik şekli verip, sonra da gerekli kaplamayı yapmak gerekiyor. Kaplamalar da yine genelde buhar ile yapılıyor. Mikron mertebesinde bir dolu kat atılıyor. Bu "bulk" malzemenin kalitesi, temizliği, üretim sırasında gerilimlerin olmaması, amorf yapısı vs optik performansı açısından çok önemli. Kaplamalar ise sadece belirli dalga boylarının geçirilmesi, sensörün duyarlı olduğu dalga boynunun da en verimli şekilde iletilmesi ama kullanım sırasında da optiklerin zedelenmemesi için çok çok çok çok önemli. Bunların da bir reçetesi yok. Oturup kendin geliştiriyorsun. Makinesi var, aldım yaptım denecek şeyler değiller.  

Şurada yine forumda daha önce tartıştığımız Germanyum tek kristalin üretilmesi bunun için çok çok önemli. Bilimsel olarak bir devrim değil, ama bizim için çok önemli.

Aynı şekilde, MOCVD ve MBE konularında, yani üretebilirlik konularında Aselsan'ı osu busu, Cumhuriyet Üniversitesi'nden, Bilkent/UNAM'a, ODTÜ'ye kadar kadar bir dolu bu işi bilen yer ile çalışıyorlar, çalışmak durumundalar. Tek bir yerde bilmek için fazla geniş konular bunlar. Üstelik de gidip bir MOCVD reaktörü alıp da MCT çalışıyorsan, artık MCT çalışırsın. InSb çalışacaksan onu belki de başka yer, bambaşka bir altyapı ile çalışır.  

Aselsan bu sensörleri çeşitli yerlerdeki ortak çalışmaları ile üretiyor. Sivas'ta kurulan yer ise, "bulk" optikleri alıp, dilimleyip, şekillendirip, parlatıp kaplamalarını yapan yer. Bir üretim tesisi. Sanıyorum yine Cumhuriyet Üniversitesi ile yakın bağları var. CU bu konularda ihtisaslıdır. Yani birinin memleketi diye değil.  :)  

Sanıyorum benzer bir tesisi Kazakistan'da da kurdular ya da kuruyorlar.

Burada da ne kadar çok sayıda ve çeşitte optik üreteceksen o kadar çok tezgaha ihtiyacın var. O kadar hacim temiz odaya ihtiyacın var. Çok pahalı yatırımlar bunlar.

Yani; Zor.. Mesajı Paylaş

Energy

Anlaşılabilir, doyurucu ve bilgilendirici açıklama için teşekkür ederiz sayın HDS. Kafalardaki tüm sorular ortadan kalktı. Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Bu değerli bilgilendirme için çok teşekkürler. Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ocay

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsandan-stratejik-termal-kamera-adimi/803763

ASELSAN IR sensörünü hem kendi tasarladığı hem de seri olarak ürettiği GÖZ-Q QWIP teknolojili Soğutmalı LWIR Kamerayı ilk kez IDEF'te sergileyecek.  Mesajı Paylaş

ocay

http://www.monokristal.com/

Böyle bir firma var. Elektrooptik sektörüne katkısı çok olabilir Mesajı Paylaş

ocay

En son gerçekleşen baskından sonra TSK 106 noktaya yerleştirilmek üzere ASELSAN GÖZ-SW SWIR Band termal kamera sipariş etmiş.

http://www.milliyet.com.tr/aselsan-yapti-tsk-106-noktada--gundem-2550983/ Mesajı Paylaş

HDS

"Sonra" kısmı ne acı.. Mesajı Paylaş

putty

Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)

Geniş bir alanda olası tehditlerin tespitine olanak sağlayan Geniş Alan Gözetleme Sistemi'nin etkinliği artırılacak- ESEN Sistem Genel Müdürü Uğur:- "Teknolojimiz 4 kilometreye 4 kilometrelik bir alanda, yani 16 kilometrelik bir alanda hemen hemen tüm nesne ve canlıları bulup takip ediyor.
Güvenlik güçlerine, tehditleri geniş alanda tespit imkanı sağlayan Geniş Alan Gözetleme Sistemi, yeni teknolojilerle daha etkin hale getirilecek.
ASELSAN ve ESEN Sistem, Geniş Alan Gözetleme Sistemi projelerine yönelik güçlerini birleştirme kararı aldı.
ESEN Sistem Genel Müdürü Cem Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak havacılık, savunma ve güvenlik alanlarında mühendislik çözümleri ürettiklerini söyledi.
Ürettikleri tüm çözümlerin Türk mühendisleri tarafından milli olarak geliştirildiğini vurgulayan Uğur, kuruldukları günden bu yana en çok emek verdikleri projenin Geniş Alan Gözetleme Sistemi olduğunu belirtti.

Geniş Alan Gözetleme Sistemi'nin, konvansiyonel havadan görüntüleme sistemlerine göre çok daha geniş bir alanda tehdit oluşturabilecek unsurları tespit etmekte kullanıldığını anlatan Uğur, şöyle konuştu:
"Sistemi yaklaşık 5 yıldır yaptığımız çalışmaları geliştirdik ve kullanıma sunduk. ASELSAN ile yapmış olduğumuz anlaşma kapsamında daha ileri bir teknolojinin geliştirilmesine yönelik 2 firmanın mühendislik güçlerini bir araya getirmeyi hedefliyoruz. ASELSAN, görüntüleme sistemleri konusunda çok güçlü bir firma. Ülkemizde güçlü, yenilikçi çözümler sunan 2 mühendislik firmasının böyle bir sistemde bir arada çalışması ülkemiz için çok önemli olacaktır."ESEN GENİŞ ALAN GÖZETLEME SİSTEMİ (GAG)
Havadan görüntülemenin terörle mücadelede çok önemli bir teknoloji olduğunu vurgulayan Uğur, var olan birçok sistemin havadan dar alanı kontrol edebildiğini söyledi. Uğur, Geniş Alan Gözetleme Sistemi'ne ilişkin şu bilgileri verdi:


"Bizim teknolojimiz çok geniş bir alanda 4 kilometreye 4 kilometrelik bir alanda, yani 16 kilometrelik bir alanda hemen hemen tüm nesneleri bulup takip ediyor. Böyle bir teknoloji aslında güvenlikte çığır açıyor. Bu sistemin görüntüleme kısmı önemli ama daha önemli kısmı yazılım tarafında. Çünkü bu kadar geniş bir alana bakıldığında sadece insan gücüyle gözleme yapmak mümkün değil. Türk mühendisleri olarak geliştirdiğimiz sistem bütün bu alana bakarken tehdit oluşturabilecek unsurları otomatik olarak bulmaya olanak sağlıyor. Dolayısıyla insan etkisi minimumda tutarak, operatörlere çok az yük bırakacak şekilde tehditleri bulabiliyoruz. Şu anda 3 bine yakın hedefi takip etmemiz mümkün oluyor."
Sistemin insanlı ve insansız tüm araçlarda çalışabilecek şekilde geliştirildiğini dile getiren Uğur, "Geniş Alan Gözetleme Sistemi'ni, insanlı uçaklar, insansız hava araçları ve balon gibi sabit duran hava araçlarının her 3'ünde kullanılabilecek şekilde tasarladık." dedi.
Şüpheli araç, insan takibiKAMERA SİSTEMİ KARŞILAŞTIRMA
Havadan geleneksel biçimde gözetleme sağlayan sistemler, küçük alanlarda (yaklaşık 150×150 metre) gece ve gündüz çok detaylı gözetleme imkanı sağlıyor. Ancak bu sistemlerin kısıtlı boyutlu alanlarda hizmet vermesinden dolayı gözetlenecek bölgede genel bir durumsal farkındalık yaratılamıyor ve ancak hedefler diğer istihbarat yöntemleri ile tespit edilmeleri durumunda detaylı olarak izlenebiliyor.
Geniş alan gözetleme sistemleri aynı anda bir şehir merkezi büyüklüğündeki alanda (yaklaşık 20 kilometre kare) sürekli biçimde gözetleme imkanı sağlıyor. Bu sayede geniş alanda tam bir durumsal farkındalık sağlanabiliyor ve çok daha fazla istihbarat verisi toplanabiliyor.
Sistem, geniş alanda hareket tespiti, şüpheli araç/insan takibi, konvoy koruma, operasyon izleme, olay sonrası forenzik analiz, anormal durum tespiti ve olay öncesi tahminler gibi amaçlarla kullanılabiliyor.

Video
https://www.youtube.com/watch?time_continue=153&v=9OaflFTgR1Q


http://www.millisavunma.com/news/genis-alan-gozetleme-sistemi-gag/ Mesajı Paylaş

commandos

Aklıma "Person of Interest" dizisi geldi. Dünya hakikaten de oraya evriliyor. Özellikle Yapay Zekanın çok hızlı ilerlediğini düşünürsek... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

#27
Kas 13, 2017, 08:15 ÖS Last Edit: Kas 13, 2017, 09:00 ÖS by putty
Hep yapılan pipet ile bakma espirisine çözüm bu. Ben önerirdim bunu hep piksel sonuçta bir yazılım bu işi mükemmel yapar derdim. Yaratıcı bir yanı yok tabi herkes biliyordu muhtemelen bunu ben derken de Aselsan da filan.
Şimdi bu yöntemi kullanan aracın artık bu yetenek ile bir saha üstünde bir anlamda asılı kalması gerek. 1 km çaplı bir dairede 24 saat dönmesi gerek mesela iha nın. Minimum hızda performans da otonom bir şekilde 24 saat dönecek. Doğası gereği uzun zamanlı çalışması gerekiyor buda buna benzer bir taktik kullanım gerektiriyor. Balon gibi çözümler daha iyi tabi. Mantıken bu iha nın havada kalma süresini de çok arttıran bir kolaylık sağlayacak. Mesajı Paylaş

anafor2016

Hareketli her noktanın koordinat larini çıkarıp. Güdümlü füzeler ile otomatik olarak saldırı yapan Bir otomasyon sistemi yapsak iyi olur. Mesajı Paylaş

putty

Çok haklısın anafor. Bunlar işte hep taktik resmin çıkartılması için gereken hedef kıymetlendirme verileri. Uydular uçaklar radarlar optikler ileri gözetleyiciler her yerden dijital veri ve hedef bilgisi akmalı onlardan hedef kıymetlendirmesi yapmalı ve ordunun tüm klasik + modern imkanları ile araçları ile bu hedefler berteraf edllmeli piyadenin önü açılmalı motor hiç susmadan ordu cephede ancak böyle ilerleyebilir. Düşmanı temas kurunca yok ederek savaş kazanmak mümkün değil önceden belini iyice kırmak direnemez hale gelmesini dağılmasını sağlamak gerek. Bunlar işte süper güç farkları hep. Bu hedef kıymetlendirme ve nokta saldırı yetenekleri konusunda çok çalışmak hiç eksik bırakmamak gerek. SAR radar uçakları da bu resmin en belirleyici araçları bunun eksikliğine gerçekten katlanamıyorum bu orduda. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter