Kement Projesi

Başlatan 7Skies, Şub 19, 2016, 12:44 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

#15
Oca 11, 2019, 08:38 ÖÖ Last Edit: Oca 11, 2019, 08:57 ÖÖ by petibor
Sistemi çözmek sorun yaratmayabilir onun açıklarını bulmak başka bir konu. İnternetimizinde çalışma kurgusu biliniyor haberleşme protokolü biliniyor ama bir sistemi çökertmek için bu yetmiyor kullananda zaaf bulmak açık bulmak sızabilmek yada bloke edebilmek gerekiyor. Bunlara çok çalışabilir düşman sürekli sinyal istihbaratı yaparak bir şeyleri analiz ederek deneyerek veya belki bir atmaca yı denizden çıkartarak çalarak casusluk yaparak bunların açıklarını keşfedebilirler. Liseli çocuklar apple ın açığını buluyor bildiriyor 100 dolar ödül alıyor. Bizde bu konuda en berbat sicilde bir ülkeyiz FETO ya bakın birileri avuçladıysa ne Aselsan ne Ordu ne kozmik kalır güvende. Pkk lısı var feto lusu var haini bol bir ülkeyiz. MEsela biz İsrail de bir açık nasıl bulacağız sımsıkı yahudi adamlar filistinli de yok orada kritik yerde ama bize bakıyon feto cu adama ver dedimmi sorgulamaz abisine verir bilgiyi abisi kime verir kendi bile haberi olmaz ABD ye gider orada ABD mi alır ondan mossad mı alır belli değil.


Burada demek istediğim bunları yapıp kullanmayalım değil. Yada çok dikkat edelim iyi deneyelim de değil. Yapacağız kullanacağız ama çatı kural bunda bir açık var güvenilmezlik var kuralı olmalı bütün sistemi bunun güvenilir olduğuna dayandırarak savaşı beklememek alternatiflerini ve yokluğunu da hesaba katarak savaşa hazırlanmak gerek. Mesela ABD GPS iyada uydu haberleşmesini ne çok kullanıyor her askerde GPS le uydu telefonla ilgili donanım var ama ABD mutlaka bu uyduların vurulabileceğine de ihtimal verip bir B planı vardır sıfır uzay ile savaşa da hazırdır. Bizde böyle yapmalıyız bu über teknolojileri ne kadar kullanırsak yokluğuna da hazır olmak zorundayız. Bu işin mükemmel güvenliği budur. Her şey en ilkel hali ile de kullanılmalı. Öyledir de zaten ama bunu yapınca gücün % 10 a inmemeli önemli olan o. Harbe hazırlıkta biraz ilkel yanı hep iyi kurgulamak gerek. Yüksek teknoloji özellikle ağ merkezli muharebe muhabere bunlar çok risk leride birlikte getiriyor. Her şey fiberoptik kabloyu kesme basitinde değil . Ağ merkezli dersin düğümlerin çokluğuna güvenirsin ama o düğümler asıl başına bela olur bir tane virüs ile. İran ı gördünüz İsrail Simens in ticari ürünü otomasyon PLC sine vürüs koydular adamlar feleğini şaşırdı bu savaşta olsa ne olur.

Çatı kural şu olmalı slogan yani. Bu sistemde açık var ve ben onu daha bulamadım. Bunun yerine sakın ola biz mükemmel yaptık denmemeli. Mesela bakıyorum ASELSAN sanal hava boşluğu teknolojisini filan böyle diyor. Dememek gerek işin güvenliği güvensizlikte yatıyor aslında.

Habere bak mesela bu nasıl olabiliyor tirilyon iş günü toplamı zamandır denenen sınanan bir sistem nasıl açık verir

Apple'ın güvenlik açığını bulan Türk öğrencinin hayali yazılım mühendisi olmak!http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/applein-guvenlik-acigini-bulan-turk-ogrencinin-hayali-yazilim-muhendisi-olmak-40682530 Mesajı Paylaş

erdem

Sayin Putty'nin onerisi cok yerinde ve hatta olmazsa olmaz bir ihtiyac. Mutlaka ama mutlaka kurulmasi gereken bir "Red Cell" benzeri yapiya ihtiyac var bizde.

Hem teknolojik olarak hem insan uzerinden test etmeli.

Tum silahlar ve haberlesme sistemleri surekli olarak karistirilmaya, bozulmaya calisilmali. Bu ekipte yer almak bir tur ustunluk belirtisi olmali. en buyuk onur olmali. Tatbikatlarda "Red Cell"in de yer alacagi ve size verilen gorevi silahlarinizi ve haberlesmenizi etkisiz hale getirmeye calisacaklari aciklanmali. Kirmizi kuvvetlerin elektronik karistirma, siber savas v.s. ile gorevi engellemeye calismadigi bir tatbikat ciddiye alinmamali bence.

Bunun yaninda surekli olarak tun devlet gorevlileri ve savunma sanayiine gorev yapan ozel sirketlerdeki insanlar test edilmeli. para teklif edilmeli, cemaat gibi yaklasilip ihanet etmeye tecvik edilmelileri ki curukleri ayiklanabilsin. Cezalar da cok agir olmali, can yakmali. Mesajı Paylaş

Merkator

KEMENT projesinde yer testleri tamamlandı

METEKSAN tarafından geliştirilen ve yerli mühimmatların atış sonrasında kontrolünü sağlayan veri bağı oluşturulması (KEMENT) projesinde önemli bir aşama geride bırakıldı. Sistemin Entegrasyon Laboratuvarı Testleri ve Saha Kabul kapsamındaki Yer Testleri tamamlandı. Sistemin ikinci aşamada hava testleri yapılacak.

HEM HAVA HEM DENİZ PLATFORMLARINA

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile METEKSAN arasında imzalanan anlaşma için haler 5 ayrı deniz ve hava mühimmatı için sistem geliştiriliyor. Bu mühimmatlardan biri de SOM Seyir Füzesi. KEMENT ile seyir füzelerinin taarruz gücü artırılırken SOM'un kabiliyetlerinde de önemli bir artış sağlandı.

http://www.kokpit.aero/meteksan-kement-projesi
Mesajı Paylaş

swat

Milsoft'un Link-M projesi aslında hayati öneme sahip bir proje bunun için ayrı bir başlık açılmalı. Mesajı Paylaş

Terra

Milli İHA'lara Meteksan teknolojisi

OMTAS ve UMTAS tanksavar füzelerinin, HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma füzelerinin ve SOM seyir füzesinin veri bağlarını yerli, milli ve özgün olarak geliştiren ve kullanıma sunan Meteksan Savunma, şimdi de insansız hava araçlarının (İHA'ların) veri bağları için özgün bir çözüm ortaya koyuyor.

Meteksan Savunma'nın C-Bant İHA Veri Bağı, İHA'lar için yenilikçi, yüksek performanslı ve maliyet-etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Faaliyet alanlarında yer alan birçok ürünü envantere girmiş ve sahada operasyonel olarak kullanılan bir firma kimliği ile IDEF 2019'a katılacak olan Meteksan Savunma, gelecek döneme damgasını vuracak yeni ürünlerinin lansmanları ile yenilikçiliğini de ön plana çıkaracak.

Meteksan Savunma, IDEF 2019'a, faaliyet alanlarında yer alan birçok ürünü envantere girmiş ve sahada operasyonel olarak kullanılan bir firma kimliği ile katılıyor. Meteksan Savunma aynı zamanda, gelecek döneme damgasını vuracak yeni ürünlerinin lansmanları ile yenilikçiliğini de ön plana çıkartıyor.

Başta Türkiye olmak üzere farklı kullanıcıların, İHA sistemleri için yenilikçi bir haberleşme sistemi arayışında olduğunu gören Meteksan Savunma, bir süredir öz kaynakları ile üzerinde çalıştığı C-Bant İHA Veri Bağı'nı, ilk defa IDEF 2019 fuarında sergileyecek. Sistem, test sürecinde bir çok aşamayı geride bırakmış, çalışan bir ürün olarak fuarda yer alacak.

İHA veri bağı, İHA ile yer kontrol istasyonu arasındaki doğrudan iletişimi sağlıyor. Gerekli komutların, yer kontrol istasyonundan İHA'ya aktarımını gerçekleştiren veri bağı, durum bilgisi ve faydalı yük ile ilgili bilgilerin de İHA'dan yer kontrol istasyonuna iletimini sağlıyor.

Bir veri bağının; hem yüksek veri iletim hızına sahip olması hem iletişimin kesintisizliği anlamında güvenilir olması hem de verilerin gizliliği anlamında güvenli olması, kritik öneme sahip. Özellikle farklı füze projelerinde edindiği birikimi kullanan Meteksan Savunma'nın İHA'lar için geliştirdiği C-Bant İHA Veri Bağı, tüm bu kritik özelliklere sahip, özgün bir veri bağı çözümü olarak öne çıkıyor.

C-Bant İHA Veri Bağı içerisinde yer alan yönlü ve yönsüz antenler Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli imkanlar kullanılarak üretildi. Bu sayede seri üretim aşamasında olası ambargo durumlarında anten tedarik faaliyetlerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi, 4.4 - 5.85 GHz bandında çalışabilen geniş bant antenlerin milli imkanlarla geliştirilip üretilmesi ile beraber sistem seviyesindeki yerlilik oranının arttırılması, link bütçe analizleri sonrasında belirlenen anten kazançlarına uygun olarak antenlerin geliştirilmesi, yer birimi reflektör antene ait yansıtıcı yüzeyin karbon fiber kompozitten üretilmesine karar verilmesi ile beraber anten ağırlığının önemli miktarda azalması ve hava aracı yönsüz antenine ait radomun özel olarak tasarlanması ile beraber çevre şartlarına dayanıklı hale getirilmesi sağlandı.

Sistemde hem yukarı hem aşağı iletimde frekans atlayabilen ve kodlamalı tayf yaymaya dayalı özel bir dalga şekli geliştirildi. Bu sayede iletişim güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı'nın sistem gereksinimlerini belirlerken, özellikle operasyonel İHA kullanımında dünyanın önde gelen kullanıcıları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK'nın) görüşlerine başvurdu. Mevcut İHA platformlarının ihtiyaçlarını da değerlendiren Meteksan Savunma, TSK'nın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin de kullanabileceği bir sistem tasarladı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, C-Bant iHA Veri Bağı'nın, Meteksan Savunma'nın, proaktif ürün geliştirme yaklaşımının örneklerinden biri olduğunu belirtiyor: "Özellikle füze projeleri çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz veri bağı çalışmaları, Meteksan Savunma'da; insan kaynağı, teknoloji, altyapı ve iş ekosistemi anlamında çok ciddi bir birikim oluşturdu. Biz de bu birikimi, ihtiyaç duyulduğunu gördüğümüz diğer alanlara, bir proje olmasını beklemeden, öz kaynaklarımızı kullanarak aktarıyoruz. C-Bant Veri Bağı da bu yaklaşımın bir ürünü. Ürünümüzün, kullanıcılarına yüksek performans, güvenilirlik ve güvenlik; İHA platform üreticilerine ise yetkin ve rekabetçi bir çözüm sunacağından eminiz."

Meteksan Savunma C-Bant İHA Veri Bağı'nın Teknik Özellikleri:

Hava araçları için modüler tasarım
Düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım)
200 km mesafede en az 10 Mbps kullanıcı verisi
HD ve analog video sıkıştırma (H.264 Görüntü sıkıştırma)
Kullanıcı dostu GUI üzerinden kontrol
Yüksek kapasiteye erişen özel tasarım kodlama (FEC)
Otomatik Anten Takip Sistemi
Veri Güvenliği
-Uplink: DSSS + FHSS + AES-25
Downlink: DSSS + FHSS + AES-256
-Milli Kripto (ihtiyaç halinde eklenebilir)
Standartlar
-MIL-STD-810
- MIL-STD-461
Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı ve diğer yenilikçi, özgün ve milli ürünlerini 3.Salon 322C numaralı standında sergileyecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/18/milli-ihalara-meteksan-teknolojisi/ Mesajı Paylaş

BETONBEY

Satcom bağlantılı veri aktarımı ve yönlendirme için bu çalışmanın bir etkileşimi var mı ?

Yoksa zaten bunu mu kullanıyoruz ?

http://www.millisavunma.com/satcom-x-band-epm-modem/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter