Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

Bakan Akar'ın ABD Savunma Bakan Vek. Shanahan'la Yaptığı Görüşmeye İlişkin Değerlendirmeleri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Türkiye'nin Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da bulunduğu heyetle Pentagon'daki muhataplarıyla bir araya geldiklerini hatırlatan Bakan Akar, gerek karşılamada gerek ev sahipliğinde gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Toplantıda öncelikli olarak terörle mücadele konusunun ele alındığını belirten Bakan Akar, "PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Bizim bu konudaki çalışmalarımıza onların da olumlu baktıklarını gördük" diye konuştu.

Görüşmede FETÖ ile mücadelenin de konuşulduğunu aktaran Bakan Akar, "FETÖ elebaşının ve örgütün diğer üyelerinin iade konusunu da gündeme getirdik. Önümüzdeki günlerde bunu da yakından takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Akar, ABD Devlet Başkanı Donald Trump 'ın açıkladığı Suriye'den çekilmeye kararını hatırlatarak; "Çekilme kararının uygulanması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Çekilme sırasında herhangi bir şekilde otorite boşluğu bırakılmaması hususunu da muhataplarımıza hatırlattık. Başlangıçtan itibaren üzerinde durduğumuz Münbiç meselesi vardı, bunu da gündeme getirdik. Kendilerine YPG'li teröristlerin bir an önce Münbiç'i boşaltması, sahip olduğu ağır silahların toplanması ve yönetimin Münbiçliler'e verilmesi konularını hatırlattık. Münbiç Yol Haritası'nın gerçekleşmesi, buradaki gecikmenin önlenmesi ve bunun bir an önce sonuçlandırılması konusunu muhataplarımız da kabul etti ve bu konuda çalışacaklarını da ifade ettiler." şeklinde konuştu.

Güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını dile getiren Bakan Akar, "Bu konuda hem onların görüşlerini dinledik hem de kendi görüşlerimizi ifade ettik. Burada bir güvenli bölge oluşturulmasının, özellikle PKK/YPG'li teröristlerin bu güvenli bölgeden çıkarılmasının, burada kontrolün Türkiye tarafından sağlanmasının, oluşacak güven ortamı içinde hala Türkiye'de misafir ettiğimiz Kürt, Arap, Asuri, Keldanilerin de bulunduğu Suriyelilerin bir an önce topraklarına, evlerini dönmelerini sağlanmasının gerektiğinin de altını çizdik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki telefon görüşmesini anımsatan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Söz konusu görüşmede varılan bazı mutabakat noktalarının olumlu yansımalarını burada memnuniyetle müşahede ettik. Stratejik ortağımız olan ABD'li muhataplarımızın bizim güvenlik endişelerimizi paylaştığını da gerçekten yakından görme fırsatı bulduk. Ayrıca F-35, S-400 ve Patriot konusunda da karşılıklı bilgi, görüş alışverişinde bulunduk. Bu konular üzerinde çalışmaya devam edeceğimiz, iki ülke arasında bu konudaki problemlerin çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğimiz konusunda da mutabık kaldık. Görüş alışverişine devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu konularda bazı gelişmeler olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

Bakan Akar, hedeflerinin sadece teröristler olduğunu bir kez daha vurgulayarak, "Bizim Kürt kardeşlerimizle, Suriye'deki Arap kardeşlerimizle ve diğer etnik ve dini gruplarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ'tır, PKK/YPG'dir. Bazıları PKK'yı Kürtler olarak nitelendiriyor. Bu son derece yanlıştır. Nasıl DEAŞ Müslümanları temsil etmiyorsa, terör örgütü PKK/YPG de Kürtleri temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, PYD, YPG aynı terör örgütüdür" şeklinde konuştu.

Mesajı Paylaş

meraklı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Güler ABD'de Top Atışlarıyla Karşılandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Amerikalı mevkidaşlarının resmi daveti çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Akar ve Org. Güler, Pentagon'a gelişlerinde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ve ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph Dunford tarafından törenle karşılandı.

Karşılama sırasında Türk heyeti onuruna top atışları yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ABD Savunma Bakanlığı Özel Defteri'ni imzalamasının ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Akar görüşmede, bu ziyaretin sadece ikili ilişkiler açısından değil, bölgedeki güvenlik ve istikrar açısından da önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye olarak Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine saygı duyduklarını ifade eden Akar, şöyle devam etti:

"Stratejik ortağımız ABD ile güçlü ve yakın ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. ABD'nin Suriye'den çekilme kararının, ortak menfaatlerimizle uyumlu ve Türkiye ile koordinasyon ve iş birliği içinde yapılacağına inanıyoruz. İki stratejik ortak ve müttefik olarak, terörün her türlüsüne karşı mücadelede iş birliği yapmamız gerekir. Bu bağlamda PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızı ifade ediyoruz. Suriye ve ötesinde güvenlik, istikrar ve barış için uğraşıyoruz."

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise sözlerine, Polatlı'daki mühimmat patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Han'a başsağlığı; yaralanan askerlere ise şifa dileyerek başladı.

Shanahan, askeri törendeki top atışlarını hatırlatarak, "Genelkurmay Başkanı Dunford'un izniyle topları getirdik" diye espri yaptı.

Türkiye ve ABD arasında güvenlik alanındaki iş birliğinin on yıllardır devam ettiğini vurgulayan Shanahan, "Bugün bu ilişki Suriye, Afganistan, Irak ve Kosova'da devam etmektedir" dedi.

Shanahan, yapılan toplantıyı çok önemli olarak nitelendirdi ve şöyle dedi:

"Planlarımıza ve Suriye'deki sorunlara çözüm bulmaya devam edeceğiz. Konunun çok karmaşık olduğunun farkındayız ama bu konu üzerinde çalışan çok akıllı insanlarımız var. Bu görüşmemizde ve sonraki görüşmelerimizde ilerleme kaydetmeyi dört gözle bekliyorum."

Bir gazetecinin, Suriye'de kalacak ABD askerlerinin görevine ilişkin sorusu üzerine Shanahan, "DEAŞ'a karşı mücadele misyonumuz değişmedi. Bölgede istikrarı sağlamaya yönelik bir geçiş sürecindeyiz. Yerel güçleri, güvenlik ve kabiliyetlerini geliştirme konusunda ortaklarımızla çalışıyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bir gazetecinin sorusu üzerine, "bizim Türkiye içinde ve dışındaki Kürtlerle veya başka etnik yapılarla hiçbir sorunumuz olmadı. Biz sadece terör örgütleriyle mücadele ediyoruz ve hedefimiz sadece teröristler" cevabını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Pentagon'da ikili görüşme de yaptı.

Görüşmeye, her iki ülke genelkurmay başkanları da katıldı.

Bu görüşmede ikili savunma iş birliği konuları, Suriye'de DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlar ve ABD tarafından YPG/PYD'ye verilen destekle ilgili Türkiye'nin rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Hulusi Akar görüşmede, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik iş birliğinin önemine değinerek, Türkiye'nin PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılığını vurguladı.

İki Bakan, NATO ittifakı içerisinde devam eden iş birliğinin önemini tekrar vurguladı.

http://www.milscint.com/tr/milli-savunma-bakani-hulusi-akar-ve-genelkurmay-baskani-org-guler-abdde-top-atislariyla-karsilandi/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#77
Mar 14, 2019, 03:30 ÖS Last Edit: Mar 14, 2019, 03:32 ÖS by HARZEMŞAH
Moğolistan Savunma Bakanı'nın Bakan Akar'ı Ziyareti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara'ya resmî ziyaret gerçekleştiren Moğolistan Savunma Bakanı Enkhbold Nyamaa'yı Bakanlıkta askerî törenle karşıladı.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1432019-16786

Bakalım bu ziyaretin arkasından  hangi haberler gelecek? Mesajı Paylaş

Bozok

Fırat Kalkanı Harekatı ve DEAŞ Terör Örgütü ile Mücadele

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriye halkının evlerine dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde, hain darbe girişiminden sadece bir ay sonra, Fırat Kalkanı Harekâtı başlatılmıştır.
Fırat Kalkanı Harekâtı, El Bab yerleşim yerinin 24 Şubat 2017 tarihinde kontrol altına alınmasıyla birlikte hedefine ulaşmıştır.
Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülen harekat süresince, hudut hattımız boyunca 243 meskûn mahal ve 2.015 kilometrekare alan DEAŞ'tan temizlenmiş, 3000'den fazla radikal DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, DEAŞ  terör örgütüne ait 21 bin hedef imha edilmiştir.
Diğer ülkeler DEAŞ'la mücadeleyi daha çok hava kuvvetleri ile yürütürken, Türk Silahlı Kuvvetleri DEAŞ'la mücadeleyi göğüs göğüse yürüten tek ordu olmuştur.
Fırat Kalkanı Harekâtı ile kontrol altına bölgelerde; mayın, EYP temizliği, güvenlik ve asayişin sağlanması faaliyetlerine devam edilmektedir.
Ayrıca,  ilgili kurumlarımızla birlikte bugüne kadar yapılan bu çalışmalar neticesinde büyük bir kısmı Fırat Kalkanı Harekât Alanına olmak üzere yaklaşık 320.000 Suriye vatandaşının evlerine dönmeleri sağlanmıştır.

Mesajı Paylaş

Bozok

Bakan Akar ve Komutanlar Sınırın Sıfır Noktasında

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Bölgedeki ordu, tümen ve tugayların komutanlarıyla bir araya gelen Bakan Akar, son dönemdeki gelişmelere ilişkin brifing aldı, talimatlar verdi. Bakan Akar ve komutanlar daha sonra Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığına geçerek, Harekât Merkezi'ndeki çalışmaları takip etti, inceledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkesinin ve milletinin hakkını, hukukunu korumak için üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalıştığını belirten Bakan Akar, "Ülkemizin güneyinde teröristlerin mevcudiyetini bizim kabul etmemiz mümkün değil. Buradaki teröristlerin varlığı şu veya bu şekilde ülkemize, milletimize çok ciddi seviyede tehdit ve tehlike içeriyor. Dolayısıyla ülkemizin güneyinde, 911 kilometre sınırımız olan bir ülkede bir terörist koridorunun olmasını da asla kabul etmemiz mümkün değil. Buna izin vermeyeceğiz. Bu konuda yapılması gereken neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Fırat'ın doğusu ve Münbiç'e yönelik taleplerini ve olması gerekenleri muhataplarına anlattıklarını bildiren Bakan Akar, şunları söyledi:

"Müttefiklerimiz, muhataplarımızdan özellikle Münbiç'te verdikleri sözü bir an önce yerine getirmelerini bekliyoruz. Ayrıca Fırat'ın doğusunda da herhangi bir şekilde terör koridoruna, bir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi, göz yummayacağımızı da defalarca söyledik. Orada, teröristlerin varlığının mutlaka sona ermesi lazım. Onlar ülkemizi, milletimizi, hudutlarımızı tehdit ediyor, tehlikeye atıyorlar. Çalışmalarımız, değerlendirmemiz bu bölgede 30-40 kilometrelik bir güvenli bölgenin oluşturulması, yönetiminin de TSK tarafından yapılmasıdır. TSK'nın sağlayacağı bu güvenli bölgede, huzur, istikrar ve ateşkes ile birlikte güven ortamı içinde hem sınırlarımızın, halkımızın güvenliğinin sağlanması hem de rejimin ve teröristlerin baskısıyla bu bölgeyi terk etmek zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimizin güven içinde evlerine dönmelerinin sağlanmasıdır. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor."

İdlib'deki gelişmelere de değinen Bakan Akar, "Daha önce üzerinde mutabakat sağlanan konuların bir an önce gerçekleştirilmesi, hayata geçirilmesi konusunda Rusya ile temaslarımız devam etmektedir" diye konuştu.

Bakan Akar, Mehmetçiğin ülkesi ve milleti için ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla önemli işler yaptığını belirterek, "TSK, Atatürk'ün de dediği gibi aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Bakan Akar ve komutanlar bir süre daha devam ettikleri inceleme ve denetlemelerinin ardından bölgeden ayrıldı.

Mesajı Paylaş

Karabasan

Üsteğmen ve yüzbaşı rütbeleri için kıta hizmeti 6 yıla çıkarıldı


Subay Meslek Programları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, üsteğmen ve yüzbaşı rütbeleri için en az 3 yıl olan kıta hizmeti en az 6 yıla çıkarıldı. Subay Meslek Programları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, meslek programlarının gelişme devre sayısı üçten dörde yükseltildi. Yeni eklenen ve albay rütbesini kapsayan "İleri Komutanlık ve Yöneticilik Devresi" ile subayların sahip oldukları ihtisaslarda bilgilerinden, komuta ve yönetim yeteneklerinden azami ölçüde yararlanmak ve sınıfının yüksek kademedeki yönetim sorumluluğunu taşıyacak makamlara getirileceklerle stratejik seviye yönetimi için seçimlere hazırlık yaptırmak amaçlanıyor.

Bu çerçevede subaylar "Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü"ne gönderilecek. Bu devrede subaylar, bilgilerinden, komuta ve yönetim yeteneklerinden azami ölçüde yararlanabilecek alay ve eşiti seviyedeki birlik komutanlıklarına, üst seviyedeki karargahlarda, karargah subaylığına atanacak. Yönetmelik kapsamında, "Kıta Görevi" başlıklı maddede yapılan değişiklikle de üsteğmen ve yüzbaşı rütbeleri için en az 3 yıl olan kıta hizmeti en az 6 yıla çıkarıldı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/ustegmen-ve-yuzbasi-rutbeleri-icin-kita-hizmeti-6-yila-cikarildi/1431099 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

Bakan Akar: Yeni karargah Pentagon'a rakip olacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Ankara'da yapılması planlanan yeni karargah projesinde gelinen son duruma değinerek "Ayyıldız Projemiz var. Öyle bir bina yaptık ki Pentagon'a rakip olacak." dedi.

Ankara'da yapılması planlanan yeni karargah projesiyle ilgili olarak açıklamada bulunan Bakan Akar, "Ayyıldız Projemiz var. Öyle bir bina yaptık ki Pentagona rakip olacak. Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın direktiflerini aldık, 'Devam' talimatını verdiler. Önümüzdeki günlerde projede çalıştığımız ekiple toplanacağız ve inşallah bunu geliştireceğiz." diye konuştu.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/04/16/bakan-akar-yeni-karargah-pentagona-rakip-olacak/ Mesajı Paylaş

petibor

Pentagon u taklit etmesinler o konseptin devrinin geçtiğini 11 eylül de bile gördük. Artık yer altına tesis kurmanın mimarisini iyileştirmek gerek gelecek böyle olacak zira. Şu an için yer altında yaşamanın hizmet vermenin asgari mimarisi yeterince tatmin edici değil. İnsani şartlarda konforlu biçimde yer altında hizmet verebilmenin yolları üzerine çalışmak gerek. İklimlendirme havalandırma ışıklandırma mekan konforları güvenlik üzerine çalışmak gerek. Güvenlik mesela ilginç şekilde riskli olur yer altında. Beyaz saraya sızmayı önlemek yer altına sızmayı önlemekten daha kolay olabilir. Kamu binalarının sığınakları var bunu daha ileri boyuta taşımak gerek. Çirkin alışılagelmiş yer altı tesisleri ile olmaz daha ileri çalışmalar gerekli. Güzel yanı yapınca onbin yıl bile kullanılabilir bu yapılar. Kamunun savaş için yer altına inmesi gerek ama bu sığınağın ötesinde olmalı 100 m aşağı mesela inmeli. Mesajı Paylaş

meraklı

Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan ile Görüşmesine Dair Değerlendirmelerde Bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick M. Shanahan ile görüşmesinin son derece olumlu bir yaklaşım içinde geçtiğini belirterek, "Birçok konuyu çok daha iyi anladıklarını, konularda bizim görüşlerimize çok yaklaştıklarını büyük bir memnuniyetle müşahade ettik." dedi.

Görüşmede F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak "Stratejik ortaklar olarak ekonomik ve güvenlik konularındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlardan birisi de F-35 konusu. F-35 projesinin aynı zamanda bir ortağıyız. Bu projenin bir ortağı olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları eksiksiz yerine getirdik. Zaten bu bütün taraflarca kabul edilmektedir. Aynı şekilde bu projenin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Bu konuyu bir kez daha dile getirme fırsatı bulduk." şeklinde konuştu.

Bakan Akar, F-35 savaş uçağı tedariki kapsamında gönderilen dört pilotun uçuş eğitimi ile bakım ekibinin teknik eğitimlerinin devam ettiğini de vurguladı.
Patriot sistemleri konusuna da değinen Bakan Akar, "Patriot ile ilgili çeşitli aşamalardan geçtikten sonra Amerikan tarafından bize ülkemizin ihtiyacı olan hava ve füze savunma sistemine ilişkin yeni bir teklif ortaya konuldu. Bu teklifin şu anda ilgili kurum ve kişiler tarafından yoğun ve ayrıntılı bir şekilde çalışıldığını kendilerine ifade ettik. Bu çalışma biter bitmez görüşlerimizi kendilerine bildireceğimizi ifade ettik" şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili olarak; "Burada bazı senatörler tarafından kanun tasarısı hazırlandı. Hazırlanan tasarılardan biri de Doğu Akdeniz ile ilgiliydi. Bu konuda endişelerimizi, diğer bir deyişle görüşlerimizi de açık bir şekilde ortaya koyduk. Kıbrıs'ta yaşayan kardeşlerimizin hakları olduğunu, KKTC halkının da Kıbrıs'ın sahip olduğu enerji kaynakları konusundaki haklarının göz ardı edilmemesi gerektiğini, aynı eşit haklara sahip olduklarını, burada yapılacak çalışmaların mutlaka bu gerçeği göz önünde bulundurularak yapılması, aksi uygulamaların bizler tarafından kabul edilmeyeceğini, uygun olmadığını kendilerine aktardık. Bunun da anlaşıldığını zannediyorum, bunun üzerinde de önemle duruldu." ifadelerini kullandı.

https://msb.gov.tr/SlaytHaber/1742019-04260 Mesajı Paylaş

meraklı

Bakan Akar Irak Sınır Hattındaki Çatışmayla İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile birlikte sınır hattında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 4 kahraman silah arkadaşımızın naaşının memleketlerine uğurlandığı törenin ardından 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığına geçti. 

Harekat Merkezi'nde dün Türkiye-Irak sınır hattındaki terör operasyonunda çıkan çatışmaya ilişkin detaylı brifing alan Bakar Akar; "İcra edilen operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren ve bitme noktasına gelen terör örgütü, Berat Kandili'ni idrak ettiğimiz bir gecede üs bölgemize saldırarak bir kez daha ne kadar alçak, hain ve kalleş olduğunu göstermiştir" diye konuştu.

"Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak" diyen Bakan Akar, icra ettiği görevlerle milletin gururu olan TSK'nın kendisine tevdi edilen görevleri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de artan azim ve kararlılıkla yerine getireceğini söyledi. Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar,  "Vatan aşkıyla canlarını, millet sevdası ile yarınlarını feda eden kahramanlar, şanlı, şerefli tarihimizin en müstesna sayfalarında yerlerini almıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TSK'nın tarihimizden aldığı ilham ve milletimizden aldığı destekle, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı. Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Evlatlarımız zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan ordumuzun kahraman ve fedakar mensupları olarak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Göstermiş oldukları yiğitlik ve cesaretle, Türk milletinin varlığının, birlik ve beraberliğinin ölümsüz birer sembolü olarak hatıraları sonsuza kadar kalbimizde yaşayacaktır. Bu gazi ve kahraman millet, tarihin her döneminde olduğu gibi terör belasından en kısa sürede kurtulup, aydınlık gelecekte kendinden, yarınlarından emin olarak yaşamaya devam edecektir. Bizim şerefli vazifemiz de aziz milletimizin güven ve gurur kaynağı, bugünün ve geleceğin korkusuz muhafızları olarak her şart altında yılmadan mücadeleye devam etmek olacaktır. Şimdiye kadar yaptığımız operasyonlarla şehitlerimizin, gazilerimizin bir damla kanını, yakınlarının ise bir damla gözyaşlarını yerde bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız."

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2042019-53688

Mesajı Paylaş

Defence

Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Esper ile Telefonda Görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ile telefonda görüştü.

Görüşmede, Türkiye'nin uzun menzilli bölgesel hava ve füze savunma sistemi temini ile Suriye'de son dönemde yaşanan güvenlik konuları ele alındı.

Bakan Akar muhatabına, Türkiye'nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunduğunu, bu çerçevede S-400 savunma sistemi alımının tercih değil bir zorunluluk olduğunu, Patriot teklifi konusundaki değerlendirmelerinin de devam ettiğini iletti.

F-35 savaş uçağı projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini, Türkiye'nin projenin ortağı olduğunu vurgulayan Bakan Akar, Türkiye'nin F-35 ve S-400 sistemlerinin olası etkileşimi konusunda NATO'nun da dahil olabileceği çalışma grubu önerisinin hala geçerliliğini koruduğunu da aktardı.

Bu konuda Türkiye'nin duruşunun değişmediğini, F-35 konusundaki bütün yükümlülüklerin yerine getirildiğini ifade eden Bakan Akar, S-400 alımı ile stratejik duruşumuzda değişiklik olmadığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinin ne Türkiye'nin ne ABD'nin ne de NATO'nun çıkarlarına hizmet edeceğini vurguladı.

Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgeyi oluşturacak tek  hazır, yetkin ve uygun gücün Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu belirten Bakan Akar, Suriye sınırından yapılan yoğun saldırılara karşı Türkiye'nin önlem almak zorunluluğunun bulunduğunu, halkımızın ve hudutlarımızın korunmasının birinci önceliğimiz olduğunu, sınırlarımızın hemen ötesinde güvenli barınak arayan terör örgütlerine izin verilmeyeceğini kaydetti.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda önümüzdeki hafta bir ABD heyetinin acilen Ankara'ya gönderilmesi konusunda mutabakata varıldı.Mesajı Paylaş

Defence

Bakan Akar, Gürcistan Savunma Bakanı Garibashvili İle Bir Araya Geldi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi davetlisi olarak Ankara'ya gelen Gürcistan Savunma Bakanı Irakli Garibashvili ile bir araya geldi. Bakan Akar, konuk mevkidaşını Bakanlık'ta düzenlenen askeri törenle karşıladı. Bando tarafından iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Garibashvili tören kıtasını selamladı.
Konuk Bakan Garibashvili'nin Bakanlık Özel Defterini imzalamasının ardından iki bakan bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Akar ve konuk mevkidaşı Garibashvili daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmelerde, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda Askeri Mali İşbirliği Anlaşması da imzalandı.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/24122019-17168 Mesajı Paylaş

nokta

Müdürlüğüne Atama

Milli Savunma Bakanlığında açık bulunan Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne Veysel Ünverdi atandı. Atanmaya ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ünverdi Nisan 2019'dan geçerli olmak üzere Roketsan Yönetim Kurulu'nda üye sıfatıyla görev yapıyordu.

Tuğgeneral Sinan Eren Askeri Fabrikalar Genel Müdür Vekili olarak vekaleten görev yapıyordu.

http://www.c4defence.com/Gundem/askeri-fabrikalar-genel-mudurlugune-atama/9157/1
Mesajı Paylaş

nokta

MSB: "Libya'da Eğitim Faaliyetleri İcra Ediyoruz"

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) Suriye, Libya, Ege ve Doğu Akdeniz konularını da kapsayan geniş çaplı bir basın açıklamasında bulundu. Rusya ile imzalanan mutabakat kapsamında 15 Mart'ta ortak devriye için iki tarafında hazırlıkları sürdürdüğü belirtildi. 2 Ocak'ta kabul edilen tezkere ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libya'da askeri eğitim ve danışmanlık faaliyetleri icra ettiği açıklanırken, "ihtiyaca bağlı olarak belirlenen sayıda personel ile söz konusu eğitim ve danışmanlık faaliyetleri"nin yürütüldüğünün altı çizildi. Hafter güçlerinin özellikle Mitiga Havaalanını hedef alan topçu ve füze atışlarına devam ettiğine değinen MSB, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

MSB Doğu Akdeniz ile ilgili ise, "Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarımız çerçevesinde faaliyetlerine devam eden Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis araştırma gemilerimiz ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimize; faaliyetleri süresince denizden ve havadan güvenlik desteği verilmektedir." açıklamasını yaptı.

https://c4defence.com/Gundem/msb-libyada-egitim-faaliyetleri-icra-ediyoruz/9505/1 Mesajı Paylaş

nokta

NATO Müttefiklerimize Virüs İçin Ekipman Desteği

COVID-19 nedeniyle çok sayıda vaka bulunan İtalya ve İspanya'ya, çeşitli tıbbi ekipman gönderildi. Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı, Türkiye'nin NATO müttefiklerine gönderilmek üzere sabah saatlerinde yola çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M nakliye uçağı, yaklaşık 25 tonluk ekipmanların teslimi için İspanya'ya iniş yaptı. Sağlık ekipmanı taşıyan platformu ve görevli heyeti, İspanya Savunma Bakanlığı Temsilcisi Tümg. Figuero, Madrid Büyükelçisi Cihad Erginay ve Askeri Ataşe karşıladı. Sağlık malzemeleri İspanyol yetkililere teslim edildi.

A400M, İtalya'ya da ekipmanları teslim etmek için yeniden havalandı.

https://c4defence.com/Gundem/nato-muttefiklerimize-virus-icin-ekipman-destegi/9639/1

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter