Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

selcukkocak78

yedek subaylık ta meslek kurası ismime geldiği için 9 ay boyunca inşaatlarda askerlikten başka işlerle geçirdiğim için ve oraya gelen askerlerin ne kadar askerlikten uzak bir halde olduklarını gördüğümden maalesef askerlik eğitimleri büyük sorunlar barındırıyor.asker yerine ayak işlerine bakacak adam aramak yerine  asker olarak yetiştireceğimiz bir nesile ihtiyacımız olmak zorunda.bu coğrafya savaşmadan ayakta kalabilecek insanlarla bu günlere gelmedi bundan sonrada böyle olacak Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

@selcukkocak78
"askerlik süresi 4 ay bile olsa önemli olan o sürede orduda olmanın gerekliliklerini yerine getirebilecek eğitim görebilmeleridir.en az bir sefer bir savaş ortamında kurgusal bir deneyim yaşatılmalı her tür cephe ortamında kullanılabilecek silah kullanımı ve bakımı ve hatta lojistiğinin nasıl yapılması gerektiği öğretilmeli.maalesef şu an orduda askerler ücretsiz köle olarak kullanılmaktalar.eline mermisiz silah verip saatlerce gece nöbetine deneyimsiz erleri dikmek artık kullanılmayan bir metod.3 ayda tankçıysa tank sürmeyi ateş etmesini lojistiğini öğrense ve bir tank simülasyonuna katılsa yada erse cephe saldırı türleri ve her tür piyade silahını kullanmayı öğrense ve bu silahlarla bir tatbikata katılsa.12 ay boyunca askere harcanacak parayı bu işlere harcasak en azından deneyimli bir silah altına alınabilecek yedekler ordumuz olur.savaş zamanı eğitimler kısalır cepheye hızlı ve deneyimce eksik asker sürülmemiş olunur.harcanacak mühimmat masrafı bence bu eğitimin sonuçları gözönüne alınırsa katlanılabilir "Sn selcukkocak78 Er Eğitim Tugaylarında eğitim verecek personel kaldı mı?
Şuan sınır dışındaki birlikler sınır birlikleri vs derken pek çok er eğitim tugay ve alaylarında personel kalmadı.
Bundan yaklaşık 3-4 ay önce konuştuğum birkaç asker emeklisi eski birliklerindeki arkadaşlarından aldığı bilgileri anlattı.Bundan 10 sene önce 1 subay 2-3 astsubay 5-6 uzman erbaşla(bu sayının üzerine de çıkabilir) sıkı bir eğitim verilen bölüklerdeki eğitim veren personel sayısı şuan 1 maks 2 astsubay 3-4 uzman erbaşla dönüyor. Fetöydü zdh fkh'ydi derken personeli eğitecek tecrübeli astsubay ve uzman erbaşlar ülkenin dört bir tarafındaki muharip birliklere kaydı.

Koskoca foçada bile 1-2 sene önce eğitim veren adamlar hendek opr.larından sağ çıkan hafiften kafayı kırmış adamlardı(Şuan durum muhtemelen düzelmiştir).

Bırakın 100k 200k eri sıkı bir şekilde eğitmeyi askeriye yeni gelen uzman erbaş ve sözleşmeli erleri zor  eğitiyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Lisans diplomalı veya lise mezunu herkesin eşit süre askerlik yapması bence önemli bir konu.

Askerlik süresi eşit olmayınca insanlar sırf üniversite diplomam olsun kısa dönem yapayım diye üniversite eğitimi alıyor.Bizim herkesi üniversite okumaya teşvik etmemiz çok yanlıştı gerçekten üniversite okuması gereken üniversite okuyacak diğerlerinin iyi bir mesleki eğitim almasına bakılmalı.

Herkes üniversite okumamalı, herkesi üniversite okumaya teşvik eden uygulamalara son verilmeli. Mesajı Paylaş

petibor

#63
Ara 08, 2018, 07:00 ÖÖ Last Edit: Ara 08, 2018, 07:08 ÖÖ by petibor
Erler liseyi bitirip işe girip maaş alırken para kazanırken Asteğmenler 4 sene daha ceplerinden para verip hemde gurbette kiralık evde kalarak okula gidiyorlar bu yüzden bir adaletsizlik doğuyor. Mesajı Paylaş

Observer

KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN TERÖRLE MÜCADELE HAREKATINDA SON BİR HAFTADA YURT İÇİNDE VE DIŞINDA 32 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR.

1.         Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, G-20 Zirvesi ve Güney Amerika ziyareti kapsamında Paraguay Savunma Bakanı Bernardino Soto Estigarribia ve Venezuela Savunma Bakanı Viladimir Padrino Lopez ile güvenlik, askeri eğitim işbirliği ve savunma sanayi işbirliği konularının ele alındığı birer görüşme gerçekleştirmiştir.

2.         Bakan Akar, 05 Aralık 2018 tarihinde Katar Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mohammed Bin Ali Al-Ghanem'i makamında kabul etmiştir.

3.         Millî Savunma Bakanlığında Bakan Akar'ın başkanlığında yapılan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra Kuvvet Komutanları ve Bakan Yardımcılarının katıldığı toplantıda askerlik süresinin kısaltılması dâhil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşülmüştür.

4.         Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i makamında kabul etmiştir. Genel olarak Suriye konusunun ele alındığı görüşmede; Fırat'ın doğusu, İdlib ve Münbiç'te yaşanan son dönemdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Bu kapsamda, Bakan Akar tarafından muhatabına;

a.    Uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunması konusundaki kararlılık,

b.    ABD'nin terör örgütü YPG/PKK ile ilişkisini sonlandırması konusundaki haklı beklentimiz,

c.    Gözlem noktalarından vazgeçilmesi ve

ç.    Ülkemizin güneyinde bir terör koridoru oluşmasına asla müsaade edilmeyeceği hususları tekraren ifade edilmiştir.

5.         Terörle Mücadele Harekâtı:

a.         Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b.    Geçtiğimiz süreç içerisinde (30 Kasım - 06 Aralık 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Tunceli, Şanlıurfa ve Şırnak'ta yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda;

Yurt dışında 32 terörist etkisiz hale getirilmiş,

12 adet piyade tüfeği, bir adet Tanksavar silahı (Law), 2.727 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 168 kg amonyum nitrat,  15 kg A-4 patlayıcı madde, yedi buçuk kilogram C-4 patlayıcı madde, 100 gr C-3 patlayıcı madde, 100 gr tahrip kalıbı, üç adet el bombası, yedi adet muhtelif telsiz ele geçirilmiş ve altı adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

Teröristler tarafından kullanılan 39 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

(ç)    İki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde; 264 kg uyuşturucu, 900 litre kaçak akaryakıt, 19.988 paket kaçak sigara, 20 adet muhtelif silah ve altı adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

6.         Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a.    Fırat Kalkanı Harekâtı:

Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b.    İdlib Bölgesi:

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan
17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c.    Zeytin Dalı Harekâtı:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla  Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

Harekâtın başlangıcından itibaren 4.586 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 294 adet mayın ve 1.647 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç.    Münbiç Bölgesi:

Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, 02 Aralık 2018 tarihinde Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Münbiç'te icra edilen birleşik müşterek devriye faaliyetlerine yönelik ortak eğitimlerin ikincisi tamamlanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'te 03 Aralık 2018'de Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerinin beşincisini icra etmiştir.

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

7.         Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (07-13 Aralık 2018)

1. Estonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jüri Luik, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı ziyaret etmiştir. Görüşmelerde güvenlik ve askerî eğitim işbirliği ile NATO konuları ele alınmıştır.

2. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Senegal Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cheikh Gueye'yi makamında kabul etmiştir.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde katıldığı Türk Savunma Sanayi Zirvesi'nde bir konuşma yapmıştır. Bakan Akar konuşmasında "Sınırlarımızda oluşturulmak istenen terör koridoruna asla müsaade etmeyeceğimiz tüm dünyaya gösterilmiştir. Terörle mücadeledeki kararlılığımız İdlib, Münbiç ve Fırat'ın doğusunda da aynı şekilde devam etmektedir." ifadelerini kullanmıştır.

4. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara'da düzenlenen Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu'na Onur Konuğu olarak katılmıştır. Bosna Hersek'le olan iyi ilişkilere değinerek Silahlı Kuvvetler Günü'nü kutlayan Bakan Akar burada yaptığı konuşmada; teröristlerin eğitilip donatılmasının kabul edilemeyeceğini, ülkemizin, milletimizin uluslararası hukuktan doğan tüm haklarının karada, denizde, havada bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkta korunmaya devam edileceğini, Fırat'ın doğusu dahil Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru olmasına izin verilmesinin, göz yumulmasının söz konusu olmadığını ifade etmiştir.

5. Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarından birisi olan "uzaktan eğitim" ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.

6. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Sincar ve Karacak Dağı Bölgesine İcra Edilen Hava Harekâtı;

          PKK/KCK/PYD/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak Kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşmasının 51'inci maddesi çerçevesinde, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak Kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar ve Karacak Dağı bölgelerindeki terör yuvalarına karşı bir hava harekâtı icra edilmiştir.

İcra edilen harekâta yurt genelindeki muharip filo komutanlıklarından kalkan 20'den fazla savaş uçağının yanı sıra insansız hava araçları ile tanker uçakları da katılmıştır. Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı da bölgedeki hava trafiğinin düzenlenmesine katkı sağlamıştır.

Baskın tarzında yapılan harekât kapsamında; istihbarat birimleriyle yoğun koordinasyon neticesinde belirlen sınırdan 85 kilometre uzaklıktaki Sincar Dağı ile 165 kilometre uzaklıktaki Karacak Dağı bölgelerinde yer alan teröristlere ait 30'dan fazla hedef başarıyla vurulmuştur. Hedefler belirlenirken sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir. Harekâtın ardından, "son derece memnuniyet verici, başarılı bir operasyonun daha gerçekleştirildiğini" ifade eden Bakan Akar, "Evlatlarımıza başarılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Sn Cumhurbaşkanımızın da operasyonlara katılanlara selam, sevgi ve teşekkürlerini iletiyorum. Hep birlikte, omuz omuza, aynı azim ve kararlılıkla en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuşmuştur.

c. Geçtiğimiz süreç içerisinde (07 - 13 Aralık 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Şırnak, Mardin ve Bingöl'de yürütülen orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda;

Yurt içinde ve dışında 21 terörist etkisiz hale getirilmiş,

Sekiz adet piyade tüfeği, üç adet tabanca, iki adet av tüfeği, dört adet AT-4 (tanksavar) füze,  15 adet roketatar mühimmatı (RPG-7), 3.252 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 275 kg amonyum nitrat,  500 gr A-4 patlayıcı madde, 16 adet el bombası, üç adet el telsizi, 280 adet fünye ele geçirilmiş ve dört adet el yapımı patlayıcı madde imha edilmiştir.

Teröristler tarafından kullanılan 18 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 36 kg toz esrar, sekiz kilogram kubar esrar, 109,9 kg uyuşturucu, 32.410 paket kaçak sigara ve bir adet muhtelif silah ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

7. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

         Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

          Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

        b. İdlib Bölgesi:

          İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

          Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

           İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

       c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.598 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 55 Kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 243 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 294 adet mayın ve 1656 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(6) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

(7) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

       ç. Münbiç Bölgesi:

 Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'te 10 Aralık 2018'de Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerinin altıncısını icra etmiştir.

 Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

8. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (14 - 20 Aralık 2018)

1. TSK 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı ile Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni, Bakan Akar başkanlığında, Gnkur. Bşk. Org. Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ve Bakan yardımcılarının katılımıyla, 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde icra edilmiştir.

2. Malezya Savunma Bakanı Mohamad Bin Sabu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı ziyaret etmiştir.

3. Millî Savunma Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Teklifi, Bakan Akar'ın TBMM Genel Kurulu'ndaki sunumunun ardından kabul edilmiştir.

4. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Millî Günü Kutlamalarına katılmak için Doha'ya gitmiştir. Doha'da askerî törenle karşılanan Bakan Akar, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin ev sahipliğinde gerçekleşen kutlama törenine katılmıştır.

5. Bakan Akar, Katar Millî Günü Törenlerinin ardından Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nda inceleme ve denetlemelerde bulunmuş, savunma ve güvenlik ile ilgili konular hakkında personele hitap etmiştir.

6. Millî Savunma Bakanı Akar, Katar'daki temaslarının ardından resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Pakistan'ın başkenti İslamabad'a gitmiştir.

7. Bakan Akar, Pakistan'daki programı kapsamında; Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Javed Bajwa,  Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zobaida Jalal, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zubair Mahmood Hayat, Pakistan Savunma Bakanı Pervez Khattak, Pakistan Başbakanı İmran Khan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8. Bakan Akar, Pakistan'ın ardından resmi ziyarette bulunmak üzere Afganistan'a gitmiştir. Buradaki programı kapsamında Bakan Akar, Afganistan Savunma Bakanı Tariq Shah Bahrami, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdul Raşid Dostum ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içerisinde (14 - 20 Aralık 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari ve Tunceli'de yürütülen orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda;

(1)  Yurt içinde ve dışında 84 terörist etkisiz hale getirilmiş,

(2) Sekiz adet piyade tüfeği, iki adet dragunov keskin nişancı tüfeği, iki adet tanksavar silahı, bir adet doçka uçaksavar makinalı tüfek, bir adet makinalı tabanca, bir adet AT-4 tanksavar füze,  8.972 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 220 adet doçka uçaksavar mühimmatı, bir adet 120 mm.lik havan mühimmatı, yedi adet 60 mm.lik havan mühimmatı, iki adet anti personel mayını, iki adet anti tank mayını, 55 adet tanksavar roketi, 41 adet el bombası, 23 adet muhtelif telsiz ile el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 517 kg amonyum nitrat, 36,5 kg patlayıcı madde, dört kilogram tahrip kalıbı, 280 adet fünye, 143 adet LPG tüp ele geçirilmiş ve 37 adet el yapımı patlayıcı madde imha edilmiştir.

(3) Teröristler tarafından kullanılan 61 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

(4)     Bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.   

c. Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 100 gr kubar esrar, 349 paket kaçak sigara ve 33 lt kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

ç. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

10. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

         Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

         Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

        b. İdlib Bölgesi:

           İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

            Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir

       c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 294 adet mayın ve 1.667 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

       ç. Münbiç Bölgesi:

 Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç'te şu ana kadar altı Müşterek Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir.

 Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

11. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (21 - 28 ARALIK 2018)

1. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir Hava Eğitim Komutanlığında icra edilen Komutanlar Toplantısına katılmıştır. Bakan Akar başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli generaller katılmıştır. Toplantıda, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yıl içindeki faaliyetlerinin yanı sıra harekât kabiliyeti ve diğer ilgili konular ele alınmıştır.

2. Ebedî Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Ankara'ya gelişinin 99'uncu Yıl Dönümü Kutlamaları kapsamında, Anıtkabir'de Çelenk Koyma Töreni ve müteakiben Atatürk Garnizon Koşusu icra edilmiştir.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına katılmıştır.

4. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içerisinde (21 - 28 Aralık 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak'ta yürütülen orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda;

(1)  Yurt içinde ve dışında 27 terörist etkisiz hale getirilmiş,

(2) İki adet piyade tüfeği, bir adet 60 mm.lik havan, bir adet av tüfeği, bir adet AT-4 tanksavar füze, 324 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 75 adet av tüfeği fişeği, dört adet muhtelif telsiz, bir adet gece görüş gözlüğü, üç adet el dürbünü ile el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış bir adet antipersonel mayını, 192 kg amonyum nitrat, bir kilogram C-4 patlayıcı madde,      35 adet LPG tüp ve dört adet el bombası ele geçirilmiş, dokuz adet el yapımı patlayıcı madde imha edilmiştir.

(3) Teröristler tarafından kullanılan 12 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

(4)   Bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

 b. Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 690 paket kaçak sigara, 43,5 kg uyuşturucu, 660 adet muhtelif silah ve 25 adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

c. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

5. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

         Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

          Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b. İdlib Bölgesi:

          İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

           İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 adet mayın ve 1.673 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.
 
(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç. Münbiç Bölgesi:

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç'te şu ana kadar altı Müşterek Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir.

Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Karabasan

2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atandı.
https://twitter.com/AACanli/status/1079509096070606850

Metin Temel'in Genel Kurmay Başkanı ile kavga ettiği için kızağa çekildiği doğru mu? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

#69
Ara 30, 2018, 10:59 ÖS Last Edit: Ara 31, 2018, 03:48 ÖS by saladin
Yarin ki mansetler, Sokulecek apolet yerinde duramazmis.

Neyse, tam Suriye'de harekat olurken cok entersan bir hamle olmus, ozellikle ZD'deki basaridan sonra (elbette kurmay heyeti yonetiyor ama sonucta harekati yapan  ordunun en tepesindeki kisi Ismail Metin Temel). Mesajı Paylaş

HDS

E bu olacak iş değil tabii.

Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (28 ARALIK 2018 - 11 OCAK 2019)1.  Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte, yılın son gecesinde Suriye sınırında bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Kilis'teki Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığında denetlemelerde bulunmuş, Mehmetçikle bir araya gelmiştir.

2. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve diğer yetkililerle birlikte Arifiye'deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde incelemelerde bulunmuştur.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ve beraberindeki heyeti Millî Savunma Bakanlığında kabul etmiştir. Toplantıda, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler, ABD'nin bölgeden çekilmesi, terör örgütü PKK/YPG'ye verilen silahların geri alınması ve DEAŞ dâhil terör örgütleriyle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

4. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmiştir.

5. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, RF Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, İdlib'deki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel güvenlik konuları Soçi'de imzalanan mutabakat kapsamında değerlendirilmiştir.

6. Dz.K.K.lığı amfibi imkan ve kabiliyetlerinin denenmesi maksadıyla Şehit Deniz Piyade Er Nurullah Çakır Taktik Tatbikatı; 07-11 Ocak 2019 tarihleri arasında 16 gemi, amfibi piyade deniz birlikleri, SAT ve SAS timleri, KKK.lığı taarruz ve nakliye helikopterleri ile Hv.K.K.lığı taktik hava gayretlerinin iştiraki ile Ege Denizinde icra edilmiştir. Dz.K.K. Oramiral Adnan Özbal 10-11 Ocak 2019 tarihlerinde tatbikat faaliyetlerini izlemiştir.   

7. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar ile birlikte Şanlıurfa ve Hatay'daki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

8. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içerisinde (28 Aralık 2018 - 11 Ocak 2019), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır' da yürütülen büyük çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.       

İcra edilen operasyonlarda;

(1)  23 terörist etkisiz hale getirilmiş,

(2) 10 adet piyade tüfeği, iki adet av tüfeği, üç adet tabanca,  üç adet AT-4 tanksavar füze, üç adet RPG-7 roketatar, 1584 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 15 adet RPG-7 roketatar roketi, dört adet el bombası, 175,3 kg amonyum nitrat ve 19 adet fünye, 103 kg PETN patlayıcı madde, 100 kg C-4 patlayıcı madde, 750 gr tahrip kalıbı, 16 adet muhtelif telsiz ele geçirilmiş, 30 adet el yapımı patlayıcı madde imha edilmiştir.

(3) Teröristler tarafından kullanılan yedi adet mağara ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

(4) Bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, dört kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

c. Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 73,6 kg eroin, 35.195 paket kaçak sigara, 40 lt kaçak mazot ve 23 adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

c. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

9. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

         Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

          Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b. İdlib Bölgesi:

          İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

          Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

           İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan   

17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 adet mayın ve 1.676 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç. Münbiç Bölgesi:

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç'te şu ana kadar sekiz Müşterek Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir.

 Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

10. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

 HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (18 - 25 OCAK 2019)


1. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Akar'ın Zeytin Dalı Harekâtının Başlangıcının Birinci Yıl Dönümü nedeniyle Hatay'daki incelemeleri esnasında Mehmetçik'e telefonla hitap etmiştir.

2. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'daki resmî temaslarına Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da iştirak etmiştir.

3. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Kara Harp Okulu'nda Harita Genel Müdürlüğü'nün Atlas ve Küre Harita Uygulamalarını tanıtım programına katılmıştır.

4. ABD'li Senatör Lindsey Graham, Ankara'daki temasları kapsamında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etmiştir.

5. Millî Savunma Bakanlığının 2018 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında basın bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

6. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Harp Okulunda askeri öğrencilerle bir araya geldiği toplantıda etkin, caydırıcı, saygın bir ordunun önemine dikkat çekerek gençlerimize Milli Savunma Üniversitesi'ne başvuru yapmaları çağrısında bulunmuştur.

7. Norveç Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Anniken Huitfeldt ve beraberindeki heyet Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı ziyaret etmiştir.

8. Bakan Akar, beraberinde Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile birlikte, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.)'ni ziyaret ederek yetkililerden faaliyetlerle ilgili brifing almış ve incelemelerde bulunmuştur.

9. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında her iki bakanlık adına "Kadının Güçlenmesi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" konulu bir protokol imzalanmıştır.

10. Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Ma Yiming, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etmiştir.

11. Bakan Akar, beraberinde Gnkur. Bşk. Org. Güler, Kuvvet Komutanları ve Bakan Yardımcıları ile birlikte, muvazzaf ve emekli astsubaylar ile Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği temsilcileriyle hafta içinde Etiler Orduevi'ndeki öğle yemeğinde bir araya gelmiştir.

12. Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etmiştir.

13. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'i kabul etmiştir. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler'in de yer aldığı görüşmede Münbiç ve Fırat'ın doğusu başta olmak üzere Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ele alınmıştır.

14. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içinde (18 - 25 Ocak 2019) PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Şırnak, Muş, Bitlis ve Mardin'de orta çaplı operasyonlara taarruz anlayışıyla aralıksız devam edilmiştir.     

İcra edilen operasyonlarda;

(1)  Biri sözde lider kadroda olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında 43 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(2)  Sekiz piyade tüfeği, dört tabanca, 961 muhtelif hafif silah mühimmatı, üç RPG-7 roketi, sekiz el bombası, bir top mermisi, dört kg C-4 patlayıcı madde, 21 kg plastik patlayıcı, bir AT-4 tanksavar silahı, bir el telsizi, 35 kg amonyum nitrat ele geçirilmiş, 23 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir.

(3) Teröristler tarafından kullanılan 38 adet silah mevzi, avcı boy çukuru, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş,

c. Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 3.335 gr uyuşturucu, 110.798 paket kaçak sigara ve 31 adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

ç. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

15. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken;           PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir.

Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.   

b. İdlib Bölgesi:         

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, TSK birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

       Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

       İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 adet mayın ve 1684 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç. Münbiç Bölgesi:

       Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç'te Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerinin onuncusu 24 Ocak 2019 tarihinde icra edilmiştir.

       Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

16. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.


Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (25 Ocak - 01 Şubat 2019)

1. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte Eskişehir'deki faaliyetleri kapsamında;

a. Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş,

b. Askerî yetkililer ile savunma sanayii firmalarını bir araya getiren Stratejik İşbirliği Anlaşmaları imza törenine katılmış,

c. İmza töreninden sonra 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yemekte bir araya geldiği işçilere hitap etmiş,

ç. 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğündeki çalışmaları yerinde inceleyerek, uçakların bakımıyla ilgili bilgi almış,

d. 1'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde düzenlenen TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi 39'uncu Toplantısına katılmış,

e. TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş ve Gökbey Genel Maksat Helikopterine güç verecek TS1400 turboşaft motorunun testini gerçekleştirmiş,

f. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etmiştir.

2. Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar ile birlikte Mardin'deki faaliyetleri kapsamında;

a. Sınır birliklerinde inceleme ve denetlemelerde bulunarak personele hitap etmiş,

b. Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı makamında ziyaret etmiş,

c. Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin Gençlik Merkezi'ni ziyaret ederek gençlerimizin etkinliklerine katılmıştır.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri'deki faaliyetleri kapsamında; Vali Şehmus Günaydın'ı makamında ziyaretinin ardından gazetecilerin yeni askerlik sistemine ilişkin sorularını yanıtlamış, ayrıca Garnizon Komutanlığını ziyaret ederek faaliyetlerle ilgili bilgi almıştır.

4. Bakan Akar, beraberinde Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Muhsin Dere ile birlikte Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu'nda inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

5. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etmişlerdir.

6. Millî Savunma Bakanlığından bir heyet, Rusya Federasyonuna giderek Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili temaslarda bulunmuştur.

7. Bakan Akar; müşterek olarak belirlenen kıstaslar dâhilinde TSK'da FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etmiştir.

8. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın yeni Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis'e tebrik ve davet mektubu göndermiştir.

9. Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri bağlısı unsurların katılımı ile Ege Denizi'nde 26-31 Ocak 2019 tarihleri arasında Temel Harp Nevi Eğitimleri, Denizde Denetim Harekâtı Eğitimi, Arama Kurtarma Eğitimi ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile fiili eğitimler icra edilmiştir.

10. Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtına destek sağlayan TCG GÖKÇEADA 28-30 Ocak 2019 tarihleri arasında Doha/KATAR limanında bulunmuş, gemide bulunan SAT personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri Personeline "Deniz Güvenliği Eğitimleri" verilmiştir.


11. Terörle Mücadele.

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içinde (25 Ocak - 01 Şubat 2019) PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Bitlis ve Mardin'de yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.      

c. İcra edilen operasyonlarda; en az 7 terörist etkisiz hale getirilmiş, teröristler tarafından kullanılan 38 silah mevzii, sığınak, barınak, mağara ve depo imha edilmiştir.

ç. Operasyonlarda ayrıca; 14 piyade tüfeği, bir zagros keskin nişancı tüfeği, 5.322 muhtelif hafif silah mühimmatı, 188 doçka uçaksavar mühimmatı, yedi RPG-7 roketi, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış üçer adet 120 ve 106 mm'lik havan mühimmatı, bir 60 mm'lik havan mühimmatı, sekiz el bombası, bir bombaatar mühimmatı, bir tank mühimmatı, iki top mühimmatı, 828,5 kg amonyum nitrat, 67 kg C-4 patlayıcı madde, üç el telsizi ele geçirilmiş, dokuz el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

d. Operasyonlarda iki kahraman arkadaşımız yaralanmıştır.

e. Hudut güvenliği, hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 13.880 paket kaçak sigara ve 16 cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

f. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

12. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

          Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

            Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken;           PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir.

            Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b. İdlib Bölgesi:

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, TSK birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

            Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

             İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan  17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c. Zeytin Dalı Harekâtı: 

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ile istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.608 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 mayın ve 1.687 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunmaktadır.

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç. Münbiç Bölgesi: 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç'te şu ana kadar 10 Müşterek Birleşik Devriye faaliyeti icra edilmiştir.

       Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

13. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.

Mesajı Paylaş

Defence

BASIN AÇIKLAMALARI

Tarih : 20.02.2019

Konu : POLATLI/ANKARA'DA MEYDANA GELEN KAZA İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Polatlı/Ankara'da bulunan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında, ilk bilgilere göre, icra edilen ağır silah eğitim atışı esnasında meydana gelen kazada beş kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Kaza sonucunda yaralanan kahraman silah arkadaşlarımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter