Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Göçebe

Askerlik, hem bir hak hem de bir odevdir. Anayasamizda da boyledir. Bunun masterlisi doktoralisi olmaz, olamaz. Mevzuyu esitlik temelinde ele almak bir mecburiyettir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ara 07, 2018, 09:25 ÖÖ Last Edit: Ara 07, 2018, 09:33 ÖÖ by delenda_est_carthago
Bedelli askerlik diye birseyin mevcut oldugu bir ulkede akerlikte  esitlikten bahsetmek  biraz abes olsa gerek.

Konu esitlik falan degil, insan  kaynaklarinin verimli kullanilmasi meselesidir. Yuksek ogrenimi,  doktorasi yabanci dili ya da bir zanaati olan bir  adam tabii ki kabiliyetlerinden maksimum seviyede faydalanilacak  bir sekilde kullanilmalidir.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

BETONBEY

Ne kısa dönem askerligi ne de bedelliyi tasvip ederim. Herkesin eğitimi yada eğitimsizliği kendisine...

Askerlik yapmak vergi vermek, oy kullanmak gibi bir vatandaşlık görevidir, kanunen zorunludur.

İnsan hayatının 1 yılından bahsediyoruz.  Bu minvalde yüksek öğretim mezununun 1 yılı kıymetlidir de diğerlerinin 1 yılı kıymetsiz midir ?

Şu anda uygulanan doğru yontemdir, herkese aynı süre askerlik ve bedelli yok. Sürede çok uzun değil sonuçta... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Uzunluktan bahsetmedim farkettiyseniz. Kullanilma seklinden bahsettim. Sahen ben yedek subaylik muessesini gayet mantikli buluyorum Kendim de Astegmen olarak yaptim zaten. Sansa, meslek kurasi cikmamasina ragmen  mesleki uzmanligimin TSK tarafindan  sadece  %5-%10 kadar bir kismi da olsa  kullanilabildigi bir sinifta ve bir birlikte yaptim. Keske benden daha da iyi faydalanabilseydi TSK. Dolayisiyla tek tip askerligi insan kaynaklarinin verimsiz bir kullanimi olarak goruyoru.m

Bu arada insan hayatinin bir yilinin kiymeti, ister yuksek ogrenimliler icin, ister ilkokul mezunlari icin,  ne yazik ki gayet duzenli araliklarla yaptirilan bedelli askerligin bedeli ile bir olcut kazanmis durumda. Bunu insanlarin belleginden atmaniz artik mumkun degil. Bedelli askerlik talebi her birkac yilda bir gelmeye devam edecek, ve siyasetciler de bu baskiya  her seferinde boyun egmek durumunda kalacaklar. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Göçebe

Ara 07, 2018, 10:05 ÖÖ Last Edit: Ara 07, 2018, 10:09 ÖÖ by Göçebe
Konu esitlik. Vurgulanan da onun temeli. Bedelli de buna dahil. Asil bedellinin oldugu yerde esitligi konusmamak abestir. Tabii siz anlamak istediginiz gibi anlayabilirsiniz. Anayasa ve kanunun icbar ettigi, her Turk'e odev ve hak bictigi konuda alinacak esas baska ne olabilir? Insan kaynaklarinin kullanimi da bu esas uzerine kurgulanmak zorunda. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Yedek subaylık konusunda hem fikiriz. Ordunun ihtiyacına binaen istenen sahada eğitim almış personeli diğer askerlik görevini ifa edenlerle aynı sürede yedek subay olarak kullanmak mantıklı olandır. Misal öğretmenlerimiz de yedek subay olarak direk kullanılabilir diye düşünmekteyim. Yada polisler jandarma bünyesinde veyahut inzibat karakollarında sözleşmeli er yada erbaş gibi maaşlı görev alabilir.

Süre konusunda daha da kısalacaktır diyebilirim. 6 aya kadar yolu var zamanla... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@gocebe
Bedelli askerligin bir daha gelmeyecegini garanti edin, ardindan esitlikten konusalim :) . Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

petibor

Ara 07, 2018, 10:43 ÖÖ Last Edit: Ara 07, 2018, 10:46 ÖÖ by petibor
Yükümlü askerliğin nüfusla ilişkisini tekrar etmek istemiyorum ama dikkat çekmek gerekiyor. Nüfusun ve kafandaki vatanı korumak için barış zamanı bakabileceğin makul ordu sayısı belli olduğuna göre bu rakamı ancak askerlik süresi ile ayarlayabilir devlet. Ordumuz 400 000 civarı diyelim bunun üstü istenmiyor diyelim bunu ancak askerlik süresini aşağı yukarı oynayarak ayarlayabilir yükümlü askerlik seçmiş ülkeler. Bizde oynaya oynaya askerlik süresini düşürdük en nihayeti 9 aya indirdik. Buna rağmen sıkışıyoruz asker fazlamı oluyor ne yapacağımızı şaşırıyoruz ya orduyu büyüteceğiz yeni kışlalar yapacağız yeni ranzalar koyacağız yeni tugaylar oluşturacağız yada bizi rahatlatacak kadar asker adayından bir şekilde kurtulacağız. Bununda çaresidi devlet paralı askerlikte bulmuş. Devlet para peşinde değil tek derdi bu asker adayı baskısını ara ara hafifletmek. Niye 9 aya indi askerlik göreceğiz ordunun sayısı azalmayacak demekki 12 den 9 a inerken bir baskı var askere alma sisteminde devlet kurtulamıyor bu baskıdan. 9 bile olsa belkide hala paralı askerlik e başvurmak zorunda kalacak yine birikecek tazyik olacak sistemde. Devlet ne yapsın askere gelmeyin affettimmi desin çareiz kıvrana kıvrana bu yolları buluyor. Kapıya yığılmışlar askere gitmek için ama askerde yer yok. Ne yapacaksın bu kapıya yığılanı seneye gel desen evelki senelerde dediklerin geri gelmiş tecil çare değilki zaten tecil edebildiğin kadar et devlet artık peşine düşmüyor bile am onunda dönüp dolanıp sırası geliyor Mesajı Paylaş

petibor

Bunun çaresi dönecek dolanacak yarı profesyonel orduya çıkacak. 150 000 profesyonel er ve temel askerlik eğitimi ile 6 aylık yükümlü askerlik. Bu işin varacağı yer burası en nihayetinde. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ne tazyiki putty, kışlalarda nöbet tutacak asker bulamıyorsun artık...

Askeri birlik sayımız ülkenin jeopolitik konumu ve tehdit algıları üzerinden bol olmak durumunda...

Terör zilleti ise sınırımızdaki her dağ başına bir üs bölgesi kurmamızı gerektirdi. Nasıl tutacaksın bu kadar bölgeyi ?

Bedelli askerlik düzenlemeleri de ordu-millet kavramını yıprattı ama 2 milyona yakın asker kaçağı varken ne yapacaksın başka ?

Eskiden GBT aramasında çıkardı asker kaçağı, gözaltına alınıp önce inzibata teslim edilirdi, sonra birliğine...

Çıkardılar GBT sisteminden asker kaçağını, yani aramayı bıraktılar. O zamanlarda 300-500.000 olan asker kaçağı sayısı bir anda milyonları geçti. En son da bu noktaya geldi.

Mesajı Paylaş

farabi

Biz Güney Kore'den daha mı gelişmiş bir ülkeyiz yoksa, onlara göre çevremiz daha mı az tehdit içeriyor ? Mesajı Paylaş

petibor

Şu tabloya bakın 20-24 yaş arası kaç milyon erkek var biraz hesap yapın kabaca durum anlaşılır. Askerde şu anda 200 000 yükümlü er var kapasite bu kadar istekte bu kadar ama dışar da milyonlarca yaşı gelen erkek var. Dönüp dolanıp hepsi asker olacak ama şimdi ama on yıl sonra kaçış yok. Paralı askerliği anlamaya çalışalım devletin asker sayısını regüle edecek enstrümanı kalmadı vatanseverlik mevzusu olmaktan çıktı bu konu devletin vatansever filan istediği yok elinden gelse utanmasa yaktım ulen askerliğinizi hadi yine iyisiniz diyecek kurtulacak.

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Eger gercekten bu kadar yukumlu fazlasi varsa Almanya'nin eskiden kullandigi "sivil hizmet" konsepti isletilebilir. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

petibor

Bence ancak 3 aylık askerlikle devlet bu yükten kurtulur ama ben 6 aylık diyorum milliyetçi yanım ağır basıyor. 12 aylık tam bir sene askerlik var 200 000 er var demekki senede 200 bin asker alınıyor bu kadar basit hesap yani. 20-24 yaş dilimi 3 milyon 200 bin erkek var ülkede. 4 yılda ordu bunun 800 bin tanesini askere alabilir kalan 2.5 milyon ne olacak  Bu kadar basit matematik değildir ama aşağı yukarı böyle yani durum ucu ucuna olmanın çok çok ötesinde bir sıkıntı matematiğe filan gerek yok kat kat fazla asker adayı var lazım olanın. Niye düşüyor askerlik ve ara ara paralı askerlik niye çıkıyor anlamak lazım. Yinede kurtarmıyordur çok aşırı bir baskı var çünkü ne yapsan çare değil bence. Bu abloda vatanseverlikten bahsediyoruz eşitlik diyoruz devletin vatanseverlik düşünecek hali kalmamış bu adamları nasıl asker edecek onun derdinde. Yapamaz da yani 9 ayda yetmez oda kurtarmaz. 2 aya inmesi lazım askerliğin devletin bu işi sıkıntısız eski sistemle yönetebilmesi için. Yani başka şeyler denenecek deniz bitti yükümlü askerlik sistemimizde. Mesajı Paylaş

selcukkocak78

askerlik süresi 4 ay bile olsa önemli olan o sürede orduda olmanın gerekliliklerini yerine getirebilecek eğitim görebilmeleridir.en az bir sefer bir savaş ortamında kurgusal bir deneyim yaşatılmalı her tür cephe ortamında kullanılabilecek silah kullanımı ve bakımı ve hatta lojistiğinin nasıl yapılması gerektiği öğretilmeli.maalesef şu an orduda askerler ücretsiz köle olarak kullanılmaktalar.eline mermisiz silah verip saatlerce gece nöbetine deneyimsiz erleri dikmek artık kullanılmayan bir metod.3 ayda tankçıysa tank sürmeyi ateş etmesini lojistiğini öğrense ve bir tank simülasyonuna katılsa yada erse cephe saldırı türleri ve her tür piyade silahını kullanmayı öğrense ve bu silahlarla bir tatbikata katılsa.12 ay boyunca askere harcanacak parayı bu işlere harcasak en azından deneyimli bir silah altına alınabilecek yedekler ordumuz olur.savaş zamanı eğitimler kısalır cepheye hızlı ve deneyimce eksik asker sürülmemiş olunur.harcanacak mühimmat masrafı bence bu eğitimin sonuçları gözönüne alınırsa katlanılabilir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter