Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Brüksel'de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB)'ndan, 8 Kasım'da yapılan açıklamada, Bakan Canikli'nin gerçekleştirdiği faaliyetler ilgili şu bilgiler verildi:

Nükleer Planlama Grubu Savunma Bakanları Toplantısı Oturumu'na katıldı.
İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores de Cospedal ile Türkiye ve İspanya Arasında Savunma Sanayii İş Birliğinin Geliştirilmesine Yönelik Niyet Beyanı'nı imzaladı.
Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı Savunma Bakanları Oturumu'na katıldı.
Fransa Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly ve İtalya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Roberta Pinotti ile Savunma İş Birliği Niyet Beyanı'nı imzalandı.
Kararlı Destek Misyonu Harekat Ortaklarının Katılımıyla Savunma Bakanları Seviyesinde Kuzey Atlantik Konseyi Oturumu'na katıldı.
Brüksel'deki NATO Karargahı'nda bulunan Türk Askeri Temsilciliği'ni ziyaret etti.
DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Toplantısına katıldı.
 

Bakan Canikli ayrıca şu isimler ile görüştü:

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson,
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,
ABD Savunma Bakanı James Mattis,
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen,
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly,
Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka ve
Romanya Savunma Bakanı Mihai-Viorel Fifor.

http://www.milscint.com/tr/bakan-canikli-nato-savunma-bakanlari-toplantisinda-ikili-gorusmeler-gerceklestirdi/ Mesajı Paylaş

Karabasan

ASFAT A.Ş. kuruldu

Askeri fabrika ve tersanelerin faaliyetleri için Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT AŞ) kuruldu. OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı. KHK ile Milli Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanun'da değişikliğe gidildi.
Buna göre, şirket, askeri fabrikalar ve askeri tersanelerin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak, üretim planlaması çerçevesinde genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden, kamu iktisadi teşebbüslerinden, yabancılar dahil gerçek ve tüzel kişilerden sipariş alabilecek veya bunların ihtiyaçları için teklif verebilecek. Bu siparişler ve teklifler sebebiyle gerektiğinde müşterek imalat, tasarım, araştırma-geliştirme, ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunabilecek şirket, askeri fabrikalar ve tersanelerin gelişimini ve modernizasyonunu sağlayacak. ASFAT AŞ'de iş mevzuatına tabi personel istihdam edilecek. Şirkette yabancı personel de çalıştırılabilecek.

Şirketin başlangıç sermayesi 50 milyon lira olacak. Bu tutar askeri fabrika ve tersanelere ait döner sermaye kaynaklarından, bu kaynakların yetersiz olması halinde Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.
http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/iki-yeni-khk-yayimlandi/1013552 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

2018'de Türk Silahlı Kuvvetlerine 43 bin personel alınacak


Milli Savunma Bakanlığınca yürütülen Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmalar kapsamında bu sene 42 bin 938 personel alınacak. Bunların 3 bin 755'ini subay, 5 bin 375'ini astsubay, 13 bin 213'ünü uzman erbaş ve 20 bin 595'ini sözleşmeli erbaş ve erler oluşturacak.

Edinilen bilgiye göre, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerine kaliteli, eğitimli ve milli duyarlılığı yüksek personel kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine sızan terör örgütü üyelerinin orduyla bağı kesilirken eğitimli ve disiplinli personel yetiştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor.

FETÖ ile organik bağı tespit edilen 8 bin 568 kişi ihraç edildi

Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetlerinden, FETÖ ile organik bağı tespit edilen 150 general, 4 bin 630 subay, 2 bin 167 astsubay, bin 210 uzman erbaş ve sözleşmeli er ile 411 sivil memur ve işçi olmak üzere toplam 8 bin 568 personel ihraç edildi.

Söz konusu ihraçların ardından oluşan personel açığını kapatmak için çalışmalara başlayan Milli Savunma Bakanlığı, bin 763 subay, 4 bin 135 astsubay, 3 bin 698 uzman erbaş, 6 bin 162 sözleşmeli erbaş ve er, 92 sivil memur olmak üzere toplam 15 bin 850 personel temini gerçekleştirdi.

Bakanlık personel alımına yönelik çalışmalarına bu sene de devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik bu yıl içinde 3 bin 755'i subay, 5 bin 375'i astsubay, 13 bin 213'ü uzman erbaş ve 20 bin 595'i sözleşmeli erbaş ve er olmak üzere toplam 42 bin 938 personel alınması planlanıyor.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/turk-silahli-kuvvetlerine-43-bin-personel-alinacak/1020255 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

20 bin sözleşmeli er 13 bin uzman çavuş. Profesyonel orduya adım adım ilerliyoruz bunlar kadroları koruma eksilenleri telafi rakamları değil büyüme hemde agrasif büyüme rakamları.
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu hususta uzun yıllardır aynı kanaate sahibim.

Bence anayasal olarak erkeklere 3 yıl, kadınlara ise 2 yıl mecburi askerlik hizmeti zorunlu hale getirilmeli. Fakat bu hizmet sürelerinin uygulanması Hükümet ve Genelkurmay başkanlığı arasındaki ortak bir kurumun insiyatifinde olmalı. MGK uygundur mesela.

Erkekler için mecburi askerlik süresi 12 ay yani 1 yıl olarak yeterlidir şu anda. Bu süre zarfında bir insanın profesyonel askerliğe ne kadar yatkın olup olmadığı, yapısı, becerileri TSK trafından tespit edilebilir. Kişilere 18 yaşından itibaren belirli bir süre zarfında askere gitme imkanı tanınmalıdır. Mesela teknik lise mezunu bir genç (20 yaşını beklemeden) liseyi bitirir bitirmez askere gitmeyi tercih edebilir. Böylelikle askerlik dönüşü bulduğu kurumsal bir işte sürekli çalışabilir. Yada bakkaliye işleten bir genç esnaf 22 yaşında askere gitmeyi tercih edebilir. Böylece bakkalını oturtur ve değerine devredebilir.

Her il merkezinde kadınlar için özel bir askeri kışla olmalıdır bence. Bir ay sürecek mecburi askerlik müddeti askerlikten ziyade, sivil savunma, temel eğitim, kadınların suistimal ve şiddete karşı kullanabileceği kanuni kurum ve yolların tanıtımı, söküp takma gibi detaylara girmeden silah tanıtımı ve MP5/Tabanca benzeri hafif silahlarla birkaç el dahi olsa ateş etmişlik olması, temel aile bütçesi yönetimi ve tasarruf imkanlarının tanıtımı gibi daha çok mektep tarzında bir askerlik biçimi ile yapılmalıdır. Kızlar 14 yaşından itibaren (lise çağları) istedikleri bir ayda (fakat kış hariç olmak üzere) bu eğitimi alabilmelidir.

Jandarma ve Piyade'de çok sayıda ihtiyat birliği (yeşil) tesis edilmeli ve mecburi askerliğin önemli bir kısmı bu birliklerde yaptırılmalıdır. Geri kalan tüm unsurlar ise profesyonel askeri birliklerden oluşturulmalıdır. Profesyonel birliklerde görev alabilmek için mecburi askerliği bitirmiş olmak ve olumlu sicil almış olmak şartı da aranmalıdır.

Astsubay kısmı ve hakları aynı NATO'ya üye olmadan önceki gibi çok daha geniş ve verimli biçimde yeniden tesis edilmelidir. Astsubay kavramı bize ait değildir, dışarıdan devşirilmiş ve empoze edilmiş ayrımcı ve sorunlu bir kavramdır. Bu husustaki derin yanlışlıklardan kesinlikle dönülmelidir.

Şİmdilik bu kadar, Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Karabasan

Genel bütçeden askeri savunma ve güvenlik hizmetlerine yapılan harcamalarda geçen yıl 2016'ya göre yüzde 12,6 artış kaydedildi. Askeri savunma hizmetleri için 29,4 milyar, toplam harcama ise 63,4 milyar lirayı buldu.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/savunma-ve-guvenlik-harcamalarinda-artis/1033237 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levaın Izorıa, 31 Mart tarihinde, 6. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısında bir araya gelmişler. Mesajı Paylaş

nokta

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Dört Atama

Bugünkü resmî gazetede yayınlanan karara göre Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Alpaslan Kavaklıoğlu, Muhsin Dere, Şuay Alpay ve Yunus Emre Karaosmanoğlu'nun atanmasına karar verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/milli-savunma-bakanligi-bakan-yardimciligina-dort-atama/6870/1 Mesajı Paylaş

Observer

Bugüne kadar TSK tarafından Cuma günleri yayınlanan "TSK Haftalık Bilgi Notları" bundan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanacaktır. Mesajı Paylaş

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (18 - 26 Ekim 2018)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

2. Geçtiğimiz süreç içerisinde (18 Ekim - 26 Ekim 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Siirt, Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Şırnak, Hakkâri ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

      a. İcra edilen operasyonlarda;

           (1) Yurt içinde ve dışında 12 terörist etkisiz hale getirilmiş,

           (2) Bir adet RPG-7 R/A, 12 adet piyade tüfeği, sekiz adet tabanca, iki adet makinalı tabanca 1.422 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 35 kg amonyum nitrat, dokuz kg C-4 ve A-4 patlayıcı madde, 16 adet el bombası, iki adet telsiz ele geçirilmiş ve sekiz adet EYP imha edilmiştir.

           (3) Teröristler tarafından kullanılan yedi adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.
         
           (4) İki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, altı kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

      b. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 10.6 kg uyuşturucu, 20 litre kaçak akaryakıt, 14.734 paket kaçak sigara, 72 adet muhtelif silah, 15 adet cep telefonu ve 213 adet kaçak küçükbaş hayvan ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

      c. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

      a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

           Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

           Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

      b. İdlib Bölgesi:

           İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

           Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

            İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

      c. Zeytin Dalı Harekâtı:

          Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

        (1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

         (2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

          (3)  Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4.585 olmuştur.

          (4) Tük Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 adet mayın ve 1.616 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

          (5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

          (6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

      ç. Münbiç Bölgesi:

           Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır. 26 Ekim 2018 tarihi itibarıyla iki ülke tarafından 66 bağımsız devriye faaliyeti icra edilmiş olup söz konusu devriye faaliyetlerinin planlama ve icrasına devam edilmektedir.  

           Buna ilave olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından icra edilecek Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerine yönelik 09 Ekim 2018 tarihinde başlayan ortak eğitimler devam etmektedir. Söz konusu eğitimlerin tamamlanmasını müteakip, ortak devriye faaliyetlerinin icrasına başlanacaktır.

           Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.Mesajı Paylaş

Defence

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (26 Ekim - 01 Kasım 2018)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

2. Geçtiğimiz süreç içerisinde (26 Ekim - 01 Kasım 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Siirt, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Muş ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

      a. İcra edilen operasyonlarda;

             (1) Yurt içinde ve dışında 124 terörist etkisiz hale getirilmiş,

            (2) 20 adet piyade tüfeği, iki adet tabanca, bir adet doçka uçaksavar, üç adet AT-4 tanksavar silahı füzesi, 1.385 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 366 adet doçka uçaksavar mühimmatı, 14 adet RPG-7 R/A mühimmatı, 371 kg amonyum nitrat, 10 kg C-4 patlayıcı madde, 37 adet el bombası, sekiz adet muhtelif telsiz, 36 adet fünye ele geçirilmiş ve 25 adet EYP imha edilmiştir.

            (3) Teröristler tarafından kullanılan 50 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

           (4) Bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

       b. Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 2,3 kg uyuşturucu, 4542 litre kaçak akaryakıt, 34.074 paket kaçak sigara, beş adet muhtelif silah, 16 adet cep telefonu ve 247 adet kaçak küçükbaş hayvan ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

       c. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

      a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

            Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

           Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

       b. İdlib Bölgesi:

            İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

             Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

           İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

      c. Zeytin Dalı Harekâtı:

           Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

           (1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

           (2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

          (3)  Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4.585 olmuştur.

          (4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 299 adet mayın ve 1.626 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

        (5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

       (6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

      ç. Münbiç Bölgesi:
 
         Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır. 30 Ekim 2018 tarihi itibarıyla iki ülke tarafından 68 bağımsız devriye faaliyeti icra edilmiştir.

        Buna ilave olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından icra edilecek Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerine yönelik 09 Ekim 2018 tarihinde başlayan ortak eğitimler 25 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmış, 01 Kasım 2018 tarihinde müşterek birleşik devriye faaliyetine başlanmıştır.

       Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Defence

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU (09 - 15 Kasım 2018)

1. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Temel ile birlikte Hakkâri bölgesindeki kazanın ardından bölgede incelemelerde bulunmuştur. Bakan Akar bu kapsamda, Yüksekova Devlet Hastanesi ve Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören yaralılarımızı ziyaret etmiştir.

2. Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Raiimberdi Duishenbiev, 14 Kasım 2018'de Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etmiştir.

3. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik kapsamında temel eğitimlerin 24 Kasım 2018 - 7 Şubat 2020 tarihleri arasında, toplam 37 celp dönemi halinde, 48 ilde yer alan 92 birliğimizde icra edileceğini açıklamıştır.

4. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Kasım 2018 tarihinde Halifax Uluslararası Güvenlik Forumuna katılmak üzere Kanada'ya gitmiştir.

5. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içerisinde (09 - 15 Kasım 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Hakkâri, Tunceli, Şırnak, Mardin ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

      (1) İcra edilen operasyonlarda;

            (a) Yurt içinde ve dışında 68 terörist etkisiz hale getirilmiş,

            (b) Altı adet piyade tüfeği, bir adet AT-4, bir adet AT-13, bir adet LAW tanksavar silahı, 5.736 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, dört adet muhtelif mayın, 85 kg amonyum nitrat, 56 kg C-4 patlayıcı madde, 65 kg tahrip kalıbı, iki adet el bombası, dokuz adet muhtelif telsiz ele geçirilmiş ve 24 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

            (c) Teröristler tarafından kullanılan 31 adet silah mevzii, sığınak ve depo imha edilmiştir.

            (ç)  İki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

       (2) Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 93 litre kaçak akaryakıt, 17.833 paket kaçak sigara, 19 adet cep telefonu ve 1310 adet kaçak hayvan ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

       (3) Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

6. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

     a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

            Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

           Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

      b. İdlib Bölgesi:

            İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine

dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

            Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren kurulan 12 Gözlem Noktasında faaliyetlere devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

             İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan  17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

     c. Zeytin Dalı Harekâtı:

            Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

          (1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

          (2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

          (3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.585 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

          (4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 293 adet mayın ve 1639 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

          (5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

          (6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

    ç. Münbiç Bölgesi:

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'te 15 Kasım 2018'de Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerinin üçüncüsünü icra etmiştir.

 Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

7. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Kartalbey

KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN TERÖRLE MÜCADELE HAREKATINDA SON BİR HAFTADA YURT İÇİNDE VE DIŞINDA 41 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR.

1. İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı, Eski Büyükelçi Richard Moore 23 Kasım 2018 tarihinde, Libya'nın Ankara Büyükelçisi Abdurrazag Mukhtar Ahmed Abduqader beraberinde Temsilciler Meclisi Milletvekilleri Salem M. S. Gnan ve Alsaida Kamel Ali Alyaqoby ile birlikte 27 Kasım 2018 tarihinde Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı ziyaret etmiştir.

2. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, hafta içinde RF Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bölgesel güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

3. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Millî Savunma Üniversitesinde görevli askerî öğretmenler, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından kabul edilmiştir.

4. İstanbul Sancaktepe'de 26 Kasım 2018 tarihinde meydana gelen helikopter kazası ile ilgili olarak Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar kaza bölgesinde incelemelerde bulunmuş, ardından kazada yaralanan kahraman silah arkadaşımızı hastanede ziyaret etmiştir.

5. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim başkanlıklarında Türk ve Katar heyetlerin katılımıyla 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 4. Toplantısı kapsamında Bakan Akar ile Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Halis Bin Mohammed Al Attiyah  arasında 'Elektronik Harp Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü' ve 'Silahlı Kuvvetler Personeli Mübadelesine İlişkin Protokol' imzalanmıştır.

6. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte, 26 Kasım 2018 tarihinde helikopter kazasında şehit olan Kr.Plt.Alb. Göksenin Aytural Şaylan ve U/H Tekns.Asb.Üçvş. Emre Vahit Bekli'nin ailelerine taziye ziyaretinde bulunmuştur.

7. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 29 Kasım 2018 tarihinde, G-20 Zirvesi'ne katılacak olan Sn. Cumhurbaşkanımız ve heyeti ile birlikte Arjantin'e gitmiştir.

8. Terörle Mücadele Harekâtı:

a. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

b. Geçtiğimiz süreç içerisinde (23 - 29 Kasım 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda;

Yurt içinde ve dışında 41 terörist etkisiz hale getirilmiş,

11 adet piyade tüfeği, bir adet Tanksavar silahı (Law), 998 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 10 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, iki adet anti personel mayını, 335 kg amonyum nitrat,  altı kg C-4 patlayıcı madde, 63 adet (16.380 kg) dinamit lokumu, yedi adet el bombası, iki adet muhtelif telsiz ele geçirilmiş ve 11 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

Teröristler tarafından kullanılan 44 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

 (ç) Üç kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır. Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak anında karşılık verilmektedir. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 74,6 kg uyuşturucu, 980 litre kaçak akaryakıt, 88.700 paket kaçak sigara ve 16 adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

9. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b.  İdlib Bölgesi:

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

 İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan
17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c.  Zeytin Dalı Harekâtı:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Afrin bölgesinde, 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında;

(1) 12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetine devam etmektedir.

(2) Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir.

(3)  Harekâtın başlangıcından itibaren 4.585 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

(4) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 294 adet mayın ve 1647 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

(5) Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

(6) Zeytin Dalı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

ç.   Münbiç Bölgesi:

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'te 26 Kasım 2018'de Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerinin dördüncüsünü icra etmiştir.

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

10. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

saladin

Zorunlu askerlik tek tip ve 9 ay olarak yeniden duzenleniyormus. Masterli, doktorali adamlari 9 ay temizlik islerinde kullanmak gayet guzel bir fikir olarak gozukuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/askerlikte-yeni-duzen-herkese-ayni-sure-bedelli-secenegi-41043637 Mesajı Paylaş

petibor

#44
Ara 07, 2018, 08:25 ÖÖ Last Edit: Ara 07, 2018, 08:40 ÖÖ by petibor
Profesyonel er sayımız 100 e yaklaşır ve piyade sınıfına doğru yayılır 9 aylık belki ilerde 6 aylık askerlerde seferberlik gücü olarak hazır tutulur. Silah altındakiler bir kaç yüz bin zinde disiplinli her sabah spor yapan yanaşık düzen eğitimi mükemller temel askerlik eğitimi mükemmel ama ancak savaş riski doğunca bir kaç ay daha yoğun harbe hazırlık eğitimi ile arzu edilen seviyeye gelebilecek durumda olur. İleride tamamen profesyonel orduya geçmek öngörülebilir bir gelecek için bize pek uymaz. Bizim mükemmel 100 bin e yakın bir çekirdek profesyonel askerimiz ile kısa dönem harbe hazır seferberlik gücü gibi görülen yükümlü askere ihtiyacımız var. Bu açıdan 9 aylık askere burun kesinlikle kıvırmamak gerek gayet akıllıca işe yarar bir sistem getireceğiz diye görüyorum süreci. Hatta 6 ay lık askerlik 9 aydan daha mantıklı ilerde 6 aylıkta olabilir. Çünkü 9 ay lık askerlik kıtaya dağıtımıda zorunlu kılıyor temel eğitim sonrasında ama 6 aylık olursa tamamı temel eğitimden ibaret bir zorunlu askerli olabilir. Kıta ne yapsın 3 ayı eğitimle tatille geçen 6 ayı kalmış askeri başına bela.

9 aylık askerliğe öfkelenen arkadaşlar olabilir vatan 9 aylık askerlemi korunur gibi haklı bir endişe olabilir ama bizim artık bu nüfus ile yükümlü askerlik ile bir sene bir buçuk sene askerlik yaptırmamız matematiksel olarak mümkün değil. Aksi halde bir milyonluk ordu besleriz barış zamanı. Çağda 1 sene gençleri hayattan kopartmaya pek izin vermeyen bir çağ artık. 6 aya inmesi gerekir fikrimce askerliğin ve tamamı temel eğitim ile geçmeli seferberlik gücü olarak görülmeli yükümlü askerliğin

Bu tabi ordunun yeniden yapılanmasını gerektirir küçülme elbette bir anamda. Bu düzenleme çok ilerde olana kadar kıtalara dağıtılacak askere ihtiyaç olacak üç beş ayda olsa lazım o asker tugaylara ama düzenleme sonrası yükümlü askerlik tamamı temel eğitimden ibaret hale gelecektir diye düşünüyorum. Belkide kısmen temel eğitim bazı kıtalarda yapılır acemi piyade birlikleri değişir

Her erkek bir kaplandır kısa dönem askeri hor görmeyin kesinlikle Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter