Nükleer Silahlar

Başlatan Trilogy, Nis 07, 2019, 06:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Trilogy

Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var?

 Genel  06 Nisan 2019 - 09:08

Dünya nükleer silahlardan arınmak için gerçekleşen zirveleri ve anlaşma çabalarını izliyor. Ancak bu çabaları sürdüren ülkelerin nükleer silah kapasiteleri de dikkat çekiyor.

Nükleer silahlar, uluslararası güvenliği tehdit eden unsurların başında geliyor. ABD, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlarından arındırılması için Kuzey Kore ile müzakereler yürütüyor. Ancak aynı ABD, dünyada en çok nükleer silaha sahip ülkeler sırlamasında da ilk sırada.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'nun (SIPRI) raporuna göre tüm çabalara rağmen bu silahların sayısı artmaya devam ediyor.

2018 yılı verilerine göre ABD'nin 6 bin 450 tane nükleer silahı var. İkinci sıradaki Rusya'nın ise 4 bin 200 silahı bulunuyor. 

Avrupa'da Fransa'nın 300, İngiltere'nin ise 215 nükleer silahı var.

Asya ülkelerinde en fazla nükleer silah 280 adet ile Çin'de bulunuyor.

Hindistan'ın 130-140 arasında, Pakistan'ın 140- 150 arasında, Kuzey Kore'nin ise 10 - 20 arasında nükleer silahı olduğu tahmin ediliyor.

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre ise Kuzey Kore'nin nükleer silah sayısı 60'a yakın.

Rapora göre İsrail'in 80 tane nükleer silahı bulunuyor.

https://www.dunyabulteni.net/m/d-genel/hangi-ulkenin-ne-kadar-nukleer-silahi-var-h440555.html
Mesajı Paylaş

Terra

İsrail'in sır dolu nükleer gücü

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), İsrail'in 80 ila 90 arasında nükleer başlığa sahip olduğunu belirtti.

SIPRI'nin nükleer güç verilerine ilişkin yayımladığı raporda, uluslararası kamuoyuyla elinde nükleer silahlara ait bilgileri paylaşmayan İsrail'in 80 ila 90 arasında nükleer başlığı olduğu bilgisine yer verildi.

İsrail'in elindeki nükleer silahların 30'a yakınının savaş uçaklarından, 50'ye yakınının ise balistik füzeyle taşınan başlıktan oluştuğu ifade edildi.

Raporda ayrıca İsrail'in Almanya'dan aldığı "Dolphin" isimli denizaltılarında nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip seyir füzelerini ateşlemesi için değişiklikler yaptığı yönünde doğrulanamamış çok sayıda bilgi olduğuna işaret edildi.

İsrail nükleer başlıklı füze taşıyabilen denizaltılar alacak israil donanması

Alman Howaldswerke Deutsche Werft (HDW) firması tarafından tasarlanan Dolphin sınıfı denizaltılar sığ suların yanında  300 metrenin üzerinde derinliklerde görev yapabiliyor. Denizaltılarda altı adet standart 533mm torpido tüpüne ilaveten dört adet de 650mm tüp bulunuyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/06/19/israilin-sir-dolu-nukleer-gucu/ Mesajı Paylaş

TULGA

Kurban olduğum Allah. Ne güzel dünya düzenidir bu.

Adamların hiçbir konubaşlığı uluslararası kamuoyunda doğrulanmış veya kayıtlı olarak ifade edilmezken,hedef gösterilecek herhangi bir ülke ile ilgili her türlü manipulasyon, karalama veya müdahale sebebi alenen kabul görebiliyor. Mesajı Paylaş

petibor

#3
Haz 19, 2019, 10:07 ÖS Last Edit: Haz 19, 2019, 10:13 ÖS by petibor
Adamlar fosfor bombası kullandı alenen günlerce tv lerden izledik kimse sen ne yapıyorsun demedi. Fosfor bombası insanların ciğerini yakan kavuran bildiğin kimyasal silahtır. Suriye de dedikodusu olunca hava alanları bombalandı Saddam onca şeyden değil kimyasal silahtan asıldı.
Şuna bakın bu göz yaşartıcı kusturucu filan değil bunu soluduğunda içten dışa yanıyorsun bildiğin yanma yani sönmeyen bir için için yanma ile pişiyorsun öldükten sonrada yanmaya devam ediyorsun bildiğin 1. dünya savaşı kimyasal silahlarından. Bunu arsızca kullandılar kimse lafını bile etmedi. Depolarında her çeşit kitle imha silahı var bu adamların. Bizde yapmalıyız ve hatta İsrail e gösterilen tepkisizliği referans gösterip artık fosfor bombası stoğu bulunduracağız ve taktik amaçla kullanacağız deyip kandile de bir iki tane atalım.
Bir ultimatomda şu olsun 2025 yılına kadar İsrail nükleer silahlarının kabul etmez ve imha takvimi ilan etmez ise nükleer silah programımızı başlatacağız diyelim. Bunada ihtiyacımız gerçekten var. Biz artık nükleer şemsiye altında olan bir ülke değiliz ve tüm düşmanlarımızda nükleer silah var. Rusya ya karşı nasıl koruyacağız kendimizi

Mesajı Paylaş

Karabasan

#4
Tem 01, 2019, 01:21 ÖS Last Edit: Tem 01, 2019, 01:25 ÖS by Karabasan
Amerikan askeri istihbarat ajansına göre Çin'in nükleer silah stoku tahminleri
https://fas.org/blogs/security/2019/05/chinese-nuclear-stockpile/

Pentagonun nükleer silah doktrini
https://fas.org/irp/doddir/dod/jp3_72.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Amerikalılar 2024 yılına kadar 10-30 megajoule ölçeğinde nükleer silahları güvenilir şekilde test edebilecekleri tesisleri faal hale getirmeye çalışıyor. (Dergi 2017 tarihli sayfa 40)
https://www.sandia.gov/research/_assets/documents/sandiaresearchvol3_iss3_mar2017.pdf


ABD Enerji Bakanlığı bağlı SANDIA ulusal laboratuvarının 2018 faaliyet raporunda nükleer silah programından son gelişmeler
https://www.sandia.gov/news/publications/lab_accomplishments/_assets/documents/2019_LabsAccomplishments_Final.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanTemmuz 2019 da yanlışlıkla bir NATO web sitesine yüklenen ve daha sonra hemen silinen belgeye göre Nükleer silahların konuşlandığı üsler: Kleine Brogel, Belçika; Büchel, Almanya; Aviano ve Ghedi-Torre İtalya; Volkel Hollanda Incirlik, Türkiye Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sahin1

Aslında bu malumun ilanı olmuş. Türkiye'de ABD'ye ait nükleer silahların muhafaza edildiği yıllardır bilinmeyen bir şey değil. Geçmişte taktik nükleer silahların yerleri de bilinirdi. Eskişehir, Bandırma, İncirlik, Erzurum vs. liste içindeydi. Bunu yayından çekip de gizlemeye çalışmak çok anlamlı gelmedi bana. Mesajı Paylaş

Karabasan

Önemli olan malumun ilanı değil. Önemli olan ABD'nin İncirlik üssünü tamamen gözden çıkartıp çıkartmadığıdır. Bu ifşaat ile nükleer silahların hala İncirlik üssünde olduğu resmi belgeler üzerinden teyit edilmiş oldu. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

ABD nükleer gücünü arttırıyor

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer kapasitesini ve kabiliyetini yükselttiğini ve bu adımın kullanım olasılığını artırdığını iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, "ABD, nükleer kapasitesine yeni kabiliyet kazandırma amacında ki bu da onların kullanım olasılıklarını artırıyor." dedi.

"Washington'un sadece nükleer kapasitesini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanım imkanlarını da önemli ölçüde yükselten yeni kabiliyetler sağlamaya çalıştığına dikkati çekmek istiyoruz." diyen Zaharova, "Özellikle de ABD'nin alçak güçteki silah yelpazesini genişletme hamleleri. Buna stratejik konumlanma araçları için tasarlanmış mühimmatların geliştirilmesi ve konuşlandırılması da dahil." diye konuştu.

"Bu, nükleer silah kullanma eşiğini açıkça düşürüyor." ifadesini kullanan Rus sözcü, Washington'ın, nükleer bir açmazı gerçek politik seçenek olarak gördüğünü ve şu anda da gerekli potansiyeli oluşturmak için mücadele ettiğini dile getirdi.

Maria Zaharova'ya göre ABD, Rusya ve Çin'i dış tehdit olarak gösteriyor, zira yıkıcı eylemlerinin "daha meşru görünmesini" sağlamayı amaçlıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sınırlayıcı yasalar olmaksızın yapılan sınırsız askeri birikim hiçbir yere götürmez. Ulusal güvenliği korumanın çok daha etkili yolu, silah kontrolü ve diğer ülkelerle bağ kurma politikasını sürdürmektir. Biz de ABD'yi tekrar tekrar bunu yapmaya çağırıyoruz."

http://defenceandtechnology.com/abd-nukleer-gucunu-arttiriyor/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Strengthening Deterrence and Reducing Nuclear Risks: The Supplemental Low-Yield U.S. Submarine-Launched Warhead
https://www.state.gov/wp-content/uploads/2020/04/T-Paper-Series-4-W76.pdf
Amerikan donanması düşük yoğunluklu nükleer başlıklara sahip SLBM kullanımında agresifleşiyor. Bildiri 23 nisanda yayınlandı. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

ABD Ordusu Stratejik Kuvvetler Komutanlığının nükleer tehdit algısı ile ilgili güzel bir infografik
https://twitter.com/US_Stratcom/status/1256949691838795777

Çin'in geliştirmekte olduğu stratejik bombardıman uçağına yapılan atıf dikkat çekici Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Nükleer Silahlanmada Taraflar Yerini Alıyor

Nükleer silahlanma yarışında Kuzey Kore ve ABD'den yeni adımlar geliyor.

Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Askeri Komisyonu görüşmelerinde, ülkenin silahlı kuvvetlerinin inşası ve gelişimi doğrultusunda yeni stratejiler üzerinde duruldu. KCNA haber ajansında yer alan habere göre Kim Jong Un başkanlığında toplanan komisyonda, nükleer caydırıcılığı artırmak için yeni politikalar üzerine konuşuldu. Görüşmelerde, "ülkenin silahlı kuvvetlerinin inşası ve gelişimi" doğrultusunda silahlı kuvvetlerin yüksek alarm konumuna geçmesi üzerinde yoğunlaşıldı.

Cuma günü The Washington Post gazetesinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin nükleer silah testlerine başlayacağı haber yer aldı. Beyaz Saray'ın bu kararı Rusya ve Çin'e potansiyel bir uyarı olarak yorumlanıyor. ABD, 1992'den bu yana nükleer silah denemesinde bulunmuyordu.

Kuzey Kore'nin nükleer caydırıcılığın artırılması yönünde aldığı karar, ABD'de de yaşanan gelişmelerin ardından gündeme geldi.

https://c4defence.com/Gundem/nukleer-silahlanmada-taraflar-yerini-aliyor/10004/1

  Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter