Tank/AMT'nin Geleceği Hakkında Düşünceler

Başlatan BETONBEY, Oca 07, 2020, 04:03 ÖS

« önceki - sonraki »

KunteperCanavarı

Tankın devri geçmiyor, bizim tasarladığımız tankın devri geçiyor. Yukarıda birçok kişinin değindiği gibi 68 tonluk Altayın sahada kullanımı cepheye aktarımı lojistiği hep bir dert.15 ton hafiflemeli bu tank. 40 tona güzel bir ağır Zma 50-55 ton civarına 65+ tonluk tank seviyesinde hatta ondan daha iyi pasif korumalı yeni nesil tank. Bu ikisi artık iyice kendini hissettiren ciddi ihtiyaçlar. Yeni tank tedarik süreci 2000lerde başladı. 2025lerde 2000lerin tankı ile devam etmemek gerekir. İhalarda yakaladığımız paradigma değişimini tanklarda da yakalamalıyız. Kısaca bugün Leo, sabra ve m-60lardan bir miktar iş yapacakları modernize edelim ve çabucak sahaya sürelim. 3. nesil  yerine adam gibi 4. nesil tank yapalım. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 08, 2020, 06:53 ÖS Last Edit: Oca 08, 2020, 06:57 ÖS by petibor
Şimdi bir tablo yapıyorum hissiyatımca tankaların hayatta kalma ve personelini hayatta tutma yeteneklerini on üzerinden puanlıyorum. Bu durumda personeli en iyi koruyan Armata tankı iken Aracın toplamını en iyi koruyan M1 tankıdır T90 ise tankıda personelide ortalama koruyor. Kurmay olsanız burada M1 i seçersiniz çünkü kurmay için önemli olan savaşa devam eden tanktır personelini koruyan tank değil.
Bende eskiden ARMATA ya hayrandım ama sonra birden bir gün aydınlandım önemli olan personel değilki tankın işler olmasıdır. Personeli süper koruyup kalanı vasat korumak kurmayın işine yaramaz. Hissiyatımca hazırladığım bu tablodan anlaşılacağı üzere hızda personeli yaşatmakta savaşta işe yaramaz önemli olan aracın hayatta kalmasıdır. Bunuda en iyi M1 yapar yani ALTAY da aynı M1 ile bu mantıkta

Tank Adı      Zırh ile Personeli Koruma      Zırh ile Kendini Koruma
Armata
10

2

M1
6

6

T90
4

4

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Rusya ve Çin gibi hafif tank yapan ülkelerin 10.000'li rakamlarda tank ürettiğini ekleyelim.

Herkesin ihtiyacı farklı... Mesajı Paylaş

Osman

Ben tank savaşta tek başınaymışçasına yorum yapıldığı için gereğinden fazla tankın bekasına odaklanıldığını düşünüyorum

70 tonluk amt nin bir rasyonalitesi var ama bir ordunun kara kuvvetleri sadece bir silahın bekası ve ateş gücü dikkate alınarak organize edilmiyor.

Biraz da şu soruya cevap arıyoruz. Kara kuvvetleri için ayırdığımız parayla 1000 altay mı yapalım (15 milyar dolar tutacağı söyleniyor) yoksa, mesela 300 altay, 600 tulpar, 300 45 tonluk 120 mm topu olan tank, 50 atak 2 mi Mesajı Paylaş

Fearlessleon

aslında mekanize birlikleri zma merkezli planlamak lazım, suriyeye yapılan harekatlarda zaten zma'lar, tanklardan daha aktifdi.

Tulpar'ın zırhı 30mm top mühimmatına dayanıklı, akkorlu, 40mm + 2 umtas kuleli bir versiyonu çok can yakar.

Tabi ki vurucu güç olarak amt'lerde olmalı. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

M829A1 silver bullet APFSDS mermileri önünden girip arkasından çıkan Irak T72lerini sadece ben mi hatırlıyorum? Mesajı Paylaş

Han

Zırh her türlü deliniyor bu sene olmazsa seneye olur. Herşey daha ağır bir harp başlığına bakıyor.
Füzeyi soft/hard bir şekilde önlemek lazım. Mürettebatı da ayrı bir bölmede tankın vurulması muhtemel kısımlarından uzakta tutmak ve yalıtmak lazım. Armata taretli merkava gibi birşey hayal ediyorum.   ;D

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter