Nükleer Silahlar

Başlatan Trilogy, Nis 07, 2019, 06:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Trilogy

Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var?

 Genel  06 Nisan 2019 - 09:08

Dünya nükleer silahlardan arınmak için gerçekleşen zirveleri ve anlaşma çabalarını izliyor. Ancak bu çabaları sürdüren ülkelerin nükleer silah kapasiteleri de dikkat çekiyor.

Nükleer silahlar, uluslararası güvenliği tehdit eden unsurların başında geliyor. ABD, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlarından arındırılması için Kuzey Kore ile müzakereler yürütüyor. Ancak aynı ABD, dünyada en çok nükleer silaha sahip ülkeler sırlamasında da ilk sırada.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü'nun (SIPRI) raporuna göre tüm çabalara rağmen bu silahların sayısı artmaya devam ediyor.

2018 yılı verilerine göre ABD'nin 6 bin 450 tane nükleer silahı var. İkinci sıradaki Rusya'nın ise 4 bin 200 silahı bulunuyor. 

Avrupa'da Fransa'nın 300, İngiltere'nin ise 215 nükleer silahı var.

Asya ülkelerinde en fazla nükleer silah 280 adet ile Çin'de bulunuyor.

Hindistan'ın 130-140 arasında, Pakistan'ın 140- 150 arasında, Kuzey Kore'nin ise 10 - 20 arasında nükleer silahı olduğu tahmin ediliyor.

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre ise Kuzey Kore'nin nükleer silah sayısı 60'a yakın.

Rapora göre İsrail'in 80 tane nükleer silahı bulunuyor.

https://www.dunyabulteni.net/m/d-genel/hangi-ulkenin-ne-kadar-nukleer-silahi-var-h440555.html
Mesajı Paylaş

Terra

İsrail'in sır dolu nükleer gücü

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), İsrail'in 80 ila 90 arasında nükleer başlığa sahip olduğunu belirtti.

SIPRI'nin nükleer güç verilerine ilişkin yayımladığı raporda, uluslararası kamuoyuyla elinde nükleer silahlara ait bilgileri paylaşmayan İsrail'in 80 ila 90 arasında nükleer başlığı olduğu bilgisine yer verildi.

İsrail'in elindeki nükleer silahların 30'a yakınının savaş uçaklarından, 50'ye yakınının ise balistik füzeyle taşınan başlıktan oluştuğu ifade edildi.

Raporda ayrıca İsrail'in Almanya'dan aldığı "Dolphin" isimli denizaltılarında nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip seyir füzelerini ateşlemesi için değişiklikler yaptığı yönünde doğrulanamamış çok sayıda bilgi olduğuna işaret edildi.

İsrail nükleer başlıklı füze taşıyabilen denizaltılar alacak israil donanması

Alman Howaldswerke Deutsche Werft (HDW) firması tarafından tasarlanan Dolphin sınıfı denizaltılar sığ suların yanında  300 metrenin üzerinde derinliklerde görev yapabiliyor. Denizaltılarda altı adet standart 533mm torpido tüpüne ilaveten dört adet de 650mm tüp bulunuyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/06/19/israilin-sir-dolu-nukleer-gucu/ Mesajı Paylaş

TULGA

Kurban olduğum Allah. Ne güzel dünya düzenidir bu.

Adamların hiçbir konubaşlığı uluslararası kamuoyunda doğrulanmış veya kayıtlı olarak ifade edilmezken,hedef gösterilecek herhangi bir ülke ile ilgili her türlü manipulasyon, karalama veya müdahale sebebi alenen kabul görebiliyor. Mesajı Paylaş

petibor

#3
Haz 19, 2019, 10:07 ÖS Last Edit: Haz 19, 2019, 10:13 ÖS by petibor
Adamlar fosfor bombası kullandı alenen günlerce tv lerden izledik kimse sen ne yapıyorsun demedi. Fosfor bombası insanların ciğerini yakan kavuran bildiğin kimyasal silahtır. Suriye de dedikodusu olunca hava alanları bombalandı Saddam onca şeyden değil kimyasal silahtan asıldı.
Şuna bakın bu göz yaşartıcı kusturucu filan değil bunu soluduğunda içten dışa yanıyorsun bildiğin yanma yani sönmeyen bir için için yanma ile pişiyorsun öldükten sonrada yanmaya devam ediyorsun bildiğin 1. dünya savaşı kimyasal silahlarından. Bunu arsızca kullandılar kimse lafını bile etmedi. Depolarında her çeşit kitle imha silahı var bu adamların. Bizde yapmalıyız ve hatta İsrail e gösterilen tepkisizliği referans gösterip artık fosfor bombası stoğu bulunduracağız ve taktik amaçla kullanacağız deyip kandile de bir iki tane atalım.
Bir ultimatomda şu olsun 2025 yılına kadar İsrail nükleer silahlarının kabul etmez ve imha takvimi ilan etmez ise nükleer silah programımızı başlatacağız diyelim. Bunada ihtiyacımız gerçekten var. Biz artık nükleer şemsiye altında olan bir ülke değiliz ve tüm düşmanlarımızda nükleer silah var. Rusya ya karşı nasıl koruyacağız kendimizi

Mesajı Paylaş

Karabasan

#4
Tem 01, 2019, 01:21 ÖS Last Edit: Tem 01, 2019, 01:25 ÖS by Karabasan
Amerikan askeri istihbarat ajansına göre Çin'in nükleer silah stoku tahminleri
https://fas.org/blogs/security/2019/05/chinese-nuclear-stockpile/

Pentagonun nükleer silah doktrini
https://fas.org/irp/doddir/dod/jp3_72.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Amerikalılar 2024 yılına kadar 10-30 megajoule ölçeğinde nükleer silahları güvenilir şekilde test edebilecekleri tesisleri faal hale getirmeye çalışıyor. (Dergi 2017 tarihli sayfa 40)
https://www.sandia.gov/research/_assets/documents/sandiaresearchvol3_iss3_mar2017.pdf


ABD Enerji Bakanlığı bağlı SANDIA ulusal laboratuvarının 2018 faaliyet raporunda nükleer silah programından son gelişmeler
https://www.sandia.gov/news/publications/lab_accomplishments/_assets/documents/2019_LabsAccomplishments_Final.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanTemmuz 2019 da yanlışlıkla bir NATO web sitesine yüklenen ve daha sonra hemen silinen belgeye göre Nükleer silahların konuşlandığı üsler: Kleine Brogel, Belçika; Büchel, Almanya; Aviano ve Ghedi-Torre İtalya; Volkel Hollanda Incirlik, Türkiye Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sahin1

Aslında bu malumun ilanı olmuş. Türkiye'de ABD'ye ait nükleer silahların muhafaza edildiği yıllardır bilinmeyen bir şey değil. Geçmişte taktik nükleer silahların yerleri de bilinirdi. Eskişehir, Bandırma, İncirlik, Erzurum vs. liste içindeydi. Bunu yayından çekip de gizlemeye çalışmak çok anlamlı gelmedi bana. Mesajı Paylaş

Karabasan

Önemli olan malumun ilanı değil. Önemli olan ABD'nin İncirlik üssünü tamamen gözden çıkartıp çıkartmadığıdır. Bu ifşaat ile nükleer silahların hala İncirlik üssünde olduğu resmi belgeler üzerinden teyit edilmiş oldu. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter