Türk Savunma Sanayinin İhracat Haberleri

Başlatan mhm, Eki 03, 2015, 09:51 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Fearlessleon

Pakistana satılan 4 ada ve 30 atak'ın durumunu bilen var mı ? Mesajı Paylaş

Merkator

Pakistan Donanması ASELSAN'dan ALPER LPI radarı aldı

ASELSAN tarafından geliştirilen ALPER LPI Radarı'nın ilk kullanıcısı Pakistan Deniz Kuvvetleri oldu. Düşman Elektronik Destek sistemleri tarafından tespit edilmeden hedef tespiti yapabilme özelliğine sahip ALPER LPI Radarı, tek kaynak olarak Pakistan Donanması'na destek verecek.

MİLGEM'DE KULLANILIYOR

ASELSAN'ın MİLGEM platformlarında da kullanılan ALPER LPI Radarı, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girecek olan ve şu anda DAMEN tersanesinde inşası devam eden OPV platformlarında kullanılacak.

İnşa edilen her iki OPV platformunda da kullanılmak üzere siparişi alınan ALPER LPI Radarının, Pakistan Donanması envanterindeki ondan fazla platformda daha kullanılması için görüşmeler devam ediyor.

http://www.kokpit.aero/aselsan-pakistan-alper-lpi Mesajı Paylaş

nokta

YAKAMOS Pakistan Yolcusu

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan'a ihraç edilece MİLGEM Korvetleri için Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi imzalandı.

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının tasarımı ve üretimi MİLGEM Korveti'nin ilk ihracatında Meteksan'ın sonar'ı kullanılacak. Pakistan ve Türkiye arasında Eylül 201'de imzalanan anlaşma ile Pakistan tedarik etmeye karar vermişti.

MİLGEM ADA sınıfı korvetlerin sonarı olarak görev yapan YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek. Sonar, Pakistan'a ihraç edilecek dört korvette de görev yapacak.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, denizaltı, torpido ve su üstü gemisi gibi hedefleri tespit ve takip etmek üzere tasarlandı. Pasif modda hedeflerin yaydığı sesleri dinleyen sonar modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, platformun yönünü ve mesafesini hesaplayabiliyor.

http://c4defence.com/Gundem/yakamos-pakistan-yolcusu/8457/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Savunma ve Havacılık Sanayi'nden rekor: 1 milyar 855 milyon dolarlık ihracat

Türk Savunma ve Havacılık Sanayi'nin, 9 aylık ihracatında rekor kırıldı. Bu yılın ilk 9 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre sektörün ihracat rakamı yüzde 37.7 artış ile 1 milyar 855 milyon dolara yükseldi.En çok ihracat yapılan ülke ise yüzde 17 artışın yaşandığı 595 milyon 248 bin dolar ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Türkiye'nin yılın ilk 9 ayında toplamda ihracatı yüzde 2.56 artış ile 132.5 milyar dolara, son 12 aylık ihracatı ise 180.2 milyar dolara ulaştı.İhracatta Türk Savunma ve Havacılık Sanayi'nin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA), kara ve hava araçları önemli yer teşkil ediyor. ABD, AB ve ve Körfez ülkeleri de dahil birçok ülkeye Türk şirketleri ihracat yapıyor. Sektörde 2011 yılında ihracatcı 60 firma varken bu yıl sayı 700 şirkete ulaştı. Sektörün 2011 yılında 884 milyon dolar olan ihracatı, 2018 yılında 2 milyar 35 milyon dolara yükseldi. İhracat rakamları da her geçen yıl artıyor. Sektör bu yıl sonunu ihracatta rekorla kapatacak. Bu yılın 9 ayında ise Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) verilerine göre  ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 37.7 artarak 1 milyar 855 milyon 273 bin dolara yükseldi. 9 aylık verilere göre ihracatta rekor kırılırken, Eylül ayında da sektör geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 33 artışla 175 milyon dolara ulaştı.

En çok ABD'ye ihracat yapıldı

Uzakdoğu ve Afrika'yı da hedeflerine alan firmaların savunma ve havacılık sanayinde  9 ayda en çok ihracat yaptıkları ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oldu. Yüzde 17 ihracat artışı ile 595 milyon 248 bin dolar ABD'ye ihracat yapıldı. ABD'yi 184 milyon 776 bin dolar ihracat ile Almanya, 180 milyon 356 bin dolar ihracat ile Türk savunma sanayisinin zırhlı kara araçlarını tercih eden Umman oldu. Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan araçlara yönelik yaptığı ihaleyi bir Türk şirketi kazanmıştı. Türk şirketi 513 milyon dolar'a Umman'a zırhlı araç satmıştı. İlk zırhlı aracı 2017 yılında teslim eden şirket, 2020'ye kadar Umman'a  13 farklı konfigürasyonda toplam 172 zırhlı araç teslim edecek.Türkiye'nin ilk yerli ve milli SİHA'sı olan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları da (SİHA) Ukrayna'ya ve Katar'a ihraç edildi. Katar Silahlı Kuvvetleri, 6 Bayraktar TB2 SİHA'sı satın almıştı.

Savunma ve Havacılık Sanayi'nde 1 Ocak -31 Eylül 2019 tarihlerinde en çok ihracat yapılan ülkeler şöyle:

1-ABD: 595 milyon 248 bin dolar- yüzde 17.08 artış

2-Almanya:184 milyon 776 bin dolar-yüzde 9.67 artış

3- Umman:180 milyon 356 bin dolar-yüzde 35.78 artış

4- Katar: 138 milyon753 bin dolar-yüzde 1336.56 artış

5-BAE:96 milyon 454 bin dolar- yüzde 1763.88 artış

6- Hollanda:62 milyon 269 bin dolar- yüzde 10.81 artış

7- Birleşik Krallık:44 milyon 647 bin dolar- yüzde 4.29 artış

8- Hindistan:40 milyon 445 bin dolar- yüzde 23.64 düşüş

9- Polonya: 30 milyon 356 bin dolar- yüzde 20.53 düşüş

10-Fransa:23 milyon 127 bin dolar- yüzde 44.05 düşüş

http://www.kokpit.aero/savunma-ve-havacilik-rekor Mesajı Paylaş

nokta

METEKSAN'dan İkinci Altimetre İhracatı

Meteksan Savunma, hava platformları için geliştirdiği radar altimetreyi bir Asya ülkesine ihraç etti. Firma, Eylül ayı içerisinde imzalandığı sözleşmeyi bugün bir basın bülteni ile duyurdu.

Meteksan Savunma'nın askeri standartlara uygun olarak milli imkânlarla tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği radar altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifa, yüksek hız ve manevra altında dahi hassas irtifa ölçümlerini gerçekleştiriyor. Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile Düşük Algılanma Olasılığı'na (Low Probability of Intercept - LPI) sahip olan radar altimetreler, açılışta, görev sırasında periyodik olarak ve operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özellikleriyle yüksek elde edilebilirlik sunuyor. Radar altimetreler; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçti ve kalifiye edildi.

Meteksan Savunma, 2016 yılında tamamladığı radar altimetre ürün ailesi ile ilk ihracatını 2017 yılında bir Uzakdoğu ülkesine gerçekleştirmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/meteksandan-ikinci-altimetre-ihracati/8827/1 Mesajı Paylaş

Terra

ABD motoru olmazsa Türk motoru olur

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Şeker, ATAK helikopterinin ABD menşeli motoruyla ilgili, "ABD'den ihracat lisansıyla ilgili olumsuz bir yanıt gelirse alternatif planlarımız var. Çok önceden helikopter motoru üretme çalışmamıza başladık." dedi.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Defence Port Turkey savunma sanayii fuarı için geldiği Pakistan'da, savunma alanında Pakistan'la yürütülen iş birliğini değerlendirdi.

Türkiye ile Pakistan arasında 30 ATAK helikopterinin satışı için sözleşme imzalandığını hatırlatan Şeker, helikopteri satarken ABD menşeli motor için bir ihracat lisansı alınması gerektiğini söyledi.

Şeker, lisansın alınmasıyla ilgili sürecin geciktiğine vurgu yaparak, "ABD makamlarına ihracat lisansı almak için başvurduk. Beklentimiz daha hızlı tamamlanmasıydı ancak gecikti. Bizim bu konuda takibimiz sürüyor, Pakistanlı dostlarımız da anlayış gösteriyor. Lisans çıkar çıkmaz hızlı bir şekilde helikopterleri Pakistan'a teslim edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Şeker, lisans çıktığı andan itibaren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) aylık üretim hızıyla kısa sürede helikopterleri teslim edebileceğini dile getirdi.

Türkiye'de helikopter motoru üretme çalışmalarının da bulunduğuna dikkati çeken Şeker, ABD'den ihracat lisansıyla ilgili olumsuz bir yanıt alınması halinde yerli motora yöneleceklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Lisansla ilgili olumsuz bir yanıt alırsak alternatif planlarımız hazır. Çok önceden helikopter motoru üretme çalışmamıza başladık. Türk Motor Sanayii (TEI) firmamız bu çalışmayı yürütüyor. Bir mesafe alındı ve çekirdek motor üretildi. Denemeleri yapılıyor. İlla ki ABD ya da yabancı bir kaynağa mecbur değiliz, lisans çıkmazsa kendi yolumuza devam ederiz. Çözümlerimiz hazır."

ABD menşeli motorun ihracat lisansının çıkmaması halinde B planı olarak yerli motor kullanımının ihtimaller arasında olduğunu belirten Şeker, "Motorun denemelerini yapıyoruz. Sertifikasyon süreçlerini saymazsak beklentimiz iki yıl içinde hazır hale gelmesi. Lisansla ilgili olumsuz bir yanıt alırsak B planımızı devreye sokar, oradan devam ederiz." değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan savunma sanayii Türk şirketlerin radarında

Şeker, Türkiye ile Pakistan arasındaki savunma sanayii iş birliğine de işaret ederek, Türk şirketlerinin Pakistan'da yürüttüğü ve talip olduğu projeleri anlattı.

Pakistan'ın bir tank modernizasyonu projesi olduğunu söyleyen Şeker, "Pakistan'ın Al-Khalid 2 tanklarının modernizasyonu projesiyle ilgileniyoruz. Hem Roketsan zırhları hem Aselsan silah ve elektronik sistemlerinin uygulanabilmesi için ilgilendiğimiz bu projede adaylardan biriyiz." ifadelerini kullandı.

Şeker, Aselsan'ın Yazılım Tabanlı Telsiz projesinin Pakistan'da uygulanması için görüşmelerin de sürdüğünü hatırlatarak, "STM şirketimizin de yürüttüğü bir denizaltı modernizasyon projesi var. Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu yapılıyor. Yeni bir denizaltı sınıfının modernizasyonuyla ilgili görüşmeler ise sürüyor." diye konuştu.

Türkiye'nin de Pakistan'dan askeri eğitim uçağı aldığını da anımsatan Şeker, bu uçakların üretildiği fabrikada TAI mühendislerinin çalıştığını sözlerine ekledi.

http://defenceandtechnology.com/2019/10/25/abd-motoru-olmazsa-turk-motoru-olur/ Mesajı Paylaş

nokta

Berkin'den Katar'a İhracat

Berkin Mühendisliğin çözümleri, Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı subay adayı öğrencilerin teorik ve pratik eğitimlerinde görev yapacak. Anadolu Tersanesi'nin inşa ettiği iki adet Silahlı Harp Okulu Öğrenci Eğitim Gemisi'nde (Cadet Training Ship-CTS) Berkin Mühendislik'e ait sistemler kullanılacak. Gemilerin, Veri Dağıtım Sistemlerinin tasarım ve üretimi ile Silah Elektronik Sistemlerinin entegrasyonunu Berkin Mühendislik gerçekleştirecek.

Berkin Mühendislik bu proje için özgün ürünü NDDS-300 veri dağıtım sistem geliştirecek ve yine Berkin Mühendislik'in geliştirdiği algoritmalar kullanılacak.Körfez bölgesi çevresel şartları için donanımsal güçlendirmeler de uygulanacak olan veri dağıtım sistemleri, 12 ay içerisinde teslim edilerek gemiye entegrasyonu yapılacak.

Askeri öğrenci eğitimi dışında, orta büyüklükteki bir helikopter platformuna sahip olacak Eğitim Gemileri, ayrıca öğrencilere silahlı savaş yönetimi eğitimi de verebilecek. Gemiler ikincil görev olarak ekonomik bölgede karakol görevleri de icra etme kabiliyetine sahip olacak.

http://c4defence.com/Gundem/berkinden-katara-ihracat/9016/1

  Mesajı Paylaş

Atılgan

Malezya ile anlaşmalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malezya temasları sırasında denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren işbirliklerine imza atıldı.
 
Erdoğan ve Malezya Başbakanı Tun Dr Mahathir'ın eşliğinde Istanbul Shipyard ile üç ayrı firma arasında huzurlarında gemi inşa alanında işbirliğine anlaşma imzalandı. Delmar Safety Anlaşmaları Istanbul Shipyard tarafında Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Şener imzaladı.

Buna göre, İstanbul Denizcilik ile Bousteat Tersanesi arasında "Çok Maksatlı Destek Gemisi (MRSS) Projesine Ortak İşbirliği ile Teklif Verilmesine Yönelik Gizlilik Anlaşması", "9 Alt Yüklenici Firmadan Oluşan KITeMM Konsorsiyumu Arasında Malezya'daki Gemi İnşa Onarım ve Bakım Projelerinde İşbirliği Anlaşması İmzalanmasına Yönelik İyi Niyet Anlaşması", ve "Kuala Lumpur Üniversitesi Teknoloji Birikim Kurumu (TDA) ve SEFT Arasında Yerel Çok Maksatlı Karakol Gemisi Dizaynı Geliştirilmesine Yönelik İşbirliği Anlaşması" imza altına alındı.

Tören kapsamında ayrıca HAVELSAN da önemli anlaşmalara imza attı. HAVELSAN, BHIC ADT ile "Malezya Deniz Kuvvetleri Gemileri İçin Savaş Yönetim Sistemi Yazılımı ve Sistem Entegrasyonu Alanında (Modernizasyon ve Yeni Platform Üretimi) Ortak Çalışma Anlaşması", AR Eastern ile "Malezya Hava Kuvvetleri Batı ve Doğu Bölgeleri Komuta Kontrol Sistemleri Entegrasyonu, Yedek Sistem Oluşturulması ve Malezya Hava Kuvvetlerinin Komuta, Kontrol, Muhabere, Bilgisayar İstihbarat, Gözetleme ve Keşif Yazılımı İhtiyaçları için İyi Niyet Anlaşması", BIT ile "Malezya Kara Kuvvetleri Siber Savunma Taktik Operasyon Merkezi Projesi için İyi Niyet Anlaşması" ve AMP Grup ile Sahil Radar Gözetleme Sistemi Projesi İyi Niyet Anlaşması" imzalandı.

https://www.denizhaber.com/gemi-insa/istanbul-shipyarddan-malezya-ile-uc-anlasma-h82799.html
Mesajı Paylaş

Terra

Umman'a "Türk Herkülü"

ARES Tersanesi, Umman Kraliyet Sahil Güvenlik Teşkilatı (Royal Oman Police Coast Guard / ROPCG) için inşa ettiği ilk ARES 85 HERCULES Süratli Devriye Botu'nu teslim etti.

ARES Tersanesi, 13 Kasım 2018'de duyurduğu anlaşma ile Umman Kraliyet Sahil Güvenlik Teşkilatına, toplamda, 14 adet ARES 85 HERCULES teslim edecek. Toplam 4 yıl sürecek proje ile Umman Kraliyet Sahil Güvenlik Polisi, ARES 85 HERCULES'in ilk kullanıcısı olacak. Ayrıca, bu proje, Türkiye'den Umman Sultanlığı'na yapılan ilk deniz aracı ihracatı olarak da önem taşıyor.

ARES 85 HERCULES, Umman'ın kara sularında devriye faaliyetleri yürüterek; kara sularının güvence altına alınmasında, silah ve uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesinde, yasa dışı göçün ve Umman Körfezi'ndeki insan kaçakçılığının engellenmesinde görev alacak. 55 knot sürate ulaşabilen ARES 85 HERCULES, 12.7 mm uzaktan komutalı silah sistemi ile birçok farklı görevde yüksek ateş gücü sağlayabilecek.

Gemi, ARES Tersanesi tarafından; elektro-optik algılayıcılar, X-Bant radar ve telsiz sistemleri ile donatıldı. ARES 85 HERCULES'lerde, birer adet de askeri tip sert karinalı şişme bot (RHIB) da yer alacak. Bu şişme botlar, bordalama görevleri ile arama ve kurtarma görevlerinde kullanılabilecek.

ARES Tersanesi'nin Umman Sultanlığı ile imzaladığı sözleşme, eğitim ve entegre lojistik destek hizmetlerini de kapsıyor. Bu kapsamda, ARES Tersanesi'nin uzman mühendisleri tarafından 200 Umman Kraliyet Sahil Güvenlik Teşkilatı personeline, 300 gün boyunca eğitim veriyor. Teknelerin gövdesi için 7 yıl garanti veren firma, sözleşme kapsamında, teknisyen ve mühendislerden oluşan bir ekibi, onarım hizmeti sağlaması maksadıyla sürekli Umman'da bulunduracak.

http://defenceandtechnology.com/ummana-turk-herkulu/ Mesajı Paylaş

nokta

Bangladeş'e TNT'ye Dayanıklı Kazan

Ankara'da kurulu Elektroland Defence firması Bangladeş silahlı kuvveleri için üretilen bomba imha kazanlarını ihraç ediyor. Kazanların kabul testleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bangladeş'ten gelen askeri kabul heyeti kazanların dayanıklılığını patlama ile denedi. Kazanın patlayıcıya dayanıklılık testi Ankara'da özel bir tesiste yapıldı. Teknik şartname gereği kazanın 3 kg TNT patlayıcının infilakına dayanması gerekiyordu. Bu işlem üç kg TNT ile gerçekleştirildi. Deneme sonrasında kazanda herhangi bir hasar oluşmadı. Kazan, Bangladeş heyetinin denetimi öncesinde dört kg TNT ile deneme yapılmış ve kazanda herhangi bir hasar oluşmamıştı.

Deneme sonrasında toplam altı adet bomba imha kazanı Bangladeş vizesi aldı.

http://c4defence.com/Gundem/bangladese-tntye-dayanikli-kazan/9094/1 Mesajı Paylaş

nokta

TİSAŞ'tan Malezya'ya Zigana Köprüsü

Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ), Türkiye dışındaki ilk tesisi olarak Malezya'da bir ateşli silah imalat ve montaj tesisi kurma anlaşması imzaladı.  TİSAŞ ile IDC Technologies & Communication Sdn Bhd, Kuala Lumpur'da düzenlenen KLSummit2019 zirvesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı Tun Dr. Mahathir Bin Mohamad himayelerinde işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma TİSAŞ adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Alemdaroğlu imzaladı.

Ateşli silah üretim ve montaj tesisini Malezya Kraliyet Polis Kooperatifi'ne ait bir birim olan Malezya şirketleri KOP Mantap ve IDC Technologies geliştirecek. Proje, Malezyalı güvenlik personeli için yeterli ateşli silah tedarikini sağlamayı ve yurt dışından ateşli silah tedarikine olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. 

ABD dahil 30 ülkeye yılda yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat yapan TİSAŞ, Malezya hükümetinin daveti üzerine bu ülkede 10 milyon dolarlık yatırımla silah fabrikası kurmak için ön protokol imzaladı. Şirketin hedefi Malezya'da pazar payını artırmanın yanı sıra civar ülkelere de silah satmak. Türk silah pazarının yüzde 15'ini elinde tutan TİSAŞ, Malezya'da polimer gövdeli Zigana PX-9 model tabancanın ortak üretimini yapacak.

http://c4defence.com/Gundem/tisastan-malezyaya-zigana-koprusu/9104/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Savunma ve Havacılık Sanayii'nden 17 yılda 64,9 milyar dolarlık rekor ciro
Son Güncelleme: 25/12/19 08:16:240
Paylaş
Türk Savunma ve Havacılık Sanayii 17 yılda (2002-2018) 18.3 milyar dolar ihracata ve 64,9 milyar dolar da ciroya imza attı.Yapılan ihracat ile 2002 yılında yüzde 80'leri bulan savunma sanayi dışa bağımlılık oranı, yüzde 35'lere düşerken bu yılın ilk 11 ayında ise sektörün ihracatı 2 milyar 496 milyar dolara yükseldi. 

748 milyon dolar ile en fazla ihracat ABD'ye oldu. ABD'den Avrupa'ya kadar dünyaya ihracat yapan sektörün 2023 yılı hedefleri ise geçtiğimiz yıl 6,7 milyar dolar olan ciroda 26,9 milyar dolar, 2 milyar dolar olan ihracatta 10,2 milyar dolar, 44,7 bin olan istihdam sayısı ise 79,3 bin, yerlilik oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın verilerine göre 2002 yılında 1 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosu 2018 yılı itibariyle 8,761 milyar dolara, savunma ve havacılık ihracatı 248 milyon dolardan 2,188 milyar dolara, Ar-Ge harcamaları 49 milyon dolardan 1,448 milyar dolara yükseldi. Savunma Sanayii Başkanlığı'nca yürütülen savunma proje sayısı 66'dan 667'ye, bu projelerin sözleşme bedeli ise 5,5 milyar dolardan 60 milyar dolara ulaştı."Dünyadaki En Büyük 100 Savunma Sanayii Şirketi" arasında 2018 yılı itibarıyla 5 Türk şirketi de listeye girdi. Aselsan 52'nci, TUSAŞ 69'uncu, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve BMC 85'inci, Roketsan ise 89'uncu sırada yer aldı.

ABD'DEN AVRUPA'YA KADAR DÜNYA'YA İHRACAT YAPILIYOR

Türk Savunma ve Havacılık Sanayii 2002-2018 yılları arasında 18.3 milyar dolar ihracata ve 64,9 milyar dolar ciroya imza attı. Bu yılın ocak-kasım ayında ise sektörün ihracatı 2 milyar 496 milyar dolara yükseldi. İhracatta Türk Savunma ve Havacılık Sanayii'nin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA), kara ve hava araçları önemli yer teşkil ediyor. ABD, AB ve ve Körfez ülkeleri de dahil birçok ülkeye Türk şirketleri ihracat yapıyor. Türkiye'nin ilk yerli ve milli SİHA'sı olan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları da (SİHA) Ukrayna'ya ve Katar'a ihraç edildi. Katar Silahlı Kuvvetleri, 6 Bayraktar TB2 SİHA'sı satın almıştı.Türk savunma sanayisinin zırhlı kara araçları da birçok ülke tarafından tercih edildi. Sektörde 2011 yılında ihracatcı 60 firma varken bu yıl sayı 700 şirkete ulaştı.2023 YILI CİRO HEDEFİ 26,9 MİLYAR DOLAR

İhracat rakamları da her geçen yıl artarken sektör bu yıl sonunu ihracatta rekorla kapatacak. Sektörün 2023 yılı hedefleri ise geçtiğimiz yıl 6,7 milyar dolar olan ciroda 26,9 milyar dolar, 2 milyar dolar olan ihracatta 10,2 milyar dolar, 44,7 bin olan istihdam sayısı  79,3 bin, yerlilik oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi.

EN ÇOK ABD'YE İHRACAT YAPILDI

Bu yılın ilk 11 ayında ise sektörün ihracatı 2 milyar 496 milyar dolara yükseldi.Özellikle Uzakdoğu ve Afrika'yı da hedeflerine alan firmaların savunma ve havacılık sanayinde  11 ayda en çok ihracat yaptıkları ülke ise Amerika Birleşik Devletleri oldu.ABD'ye 11 ayda 748 milyon 701 bin dolar ihracat yapıldı.

BU YILIN 11 AYINDA HANGİ BÖLGEYE NE KADAR İHRACAT YAPILDI

Afrika ülkeleri:73 milyon 750 bin dolar:yüzde 46,7 artış

Avrupa Birliği ülkeleri: 523 milyon 419 bin dolar:yüzde 0,71 artış

Bağımsız Devletler Topluluğu:195 milyon 945 bin dolar:yüzde 174,2 artış

Diğer Amerika ülkeleri: 7 milyon 902 bin dolar:yüzde 21,05 azaldı

Diğer Asya ülkeleri:87 milyon 393 bin dolar:yüzde 15,08 azaldı

Diğer Avrupa ülkeleri: 71 milyon 306 bin dolar:yüzde 268,60 artış

Kuzey Amerika Serbest Ticaret: 771 milyon 628 bin dolar:yüzde 16,69 artış

Ortadoğu ülkeleri:650 milyon 731 bin dolar:yüzde 172,10 artış

Uzakdoğu ülkeleri:46 milyon 226 bin dolar: yüzde2,86 azaldı

Savunma ve Havacılık Sanayii'nde 1 Ocak -30 Kasım 2019 tarihlerinde en çok ihracat yapılan 3 ülke şöyle:

1-ABD: 748 milyon 701 bin dolar- yüzde 16.27 artış

2-Almanya:242 milyon 214 bin dolar-yüzde 14,42 artış

3- Umman:262 milyon 249 bin dolar-yüzde 74,23 artış

SAVUNMA VE HAVACILIK İHRACATI(2002-1018 YILLARI)

2002:248 milyon dolar

2003:331 milyon dolar

2004:196 milyon dolar

2005:337 milyon dolar

2006:487 milyon dolar

2007:615 milyon dolar

2008:784 milyon dolar

2009:832 milyon dolar

2010:853 milyon dolar

2011:1 milyar 100 milyon dolar

2012:1 milyar 262 milyon dolar

2013:1 milyar 570 milyon dolar

2014:1 milyar 855 milyon dolar

2015:1 milyar 929 milyon dolar

2016:1 milyar 953 milyon dolar

2017:1 milyar 824 milyon dolar

2018:2 milyar188 milyon dolar

2019:(Ocak-Kasım): 2 milyar 496 milyon dolar

SAVUNMA VE HAVACILIK CİROSU

2002:1 milyar 62 milyon dolar

2003:1 milyar 301 milyon dolar

2004:1 milyar 37 milyon dolar

2005:1 milyar 591 milyon dolar

2006:1 milyar 855 milyon dolar

2007:2 milyar 438 milyon dolar

2008:3 milyar 87 milyon dolar

2009:2 milyar 900 milyon dolar

2010:3 milyar 707 milyon dolar

2011:4 milyar 381 milyon dolar

2012:4 milyar 756 milyon dolar

2013:5 milyar 76 milyon dolar

2014:5 milyar 101 milyon dolar

2015:4 milyar 908 milyon dolar

2016:5 milyar 968 milyon dolar

2017:6 milyar 693 milyon dolar

2018:8 milyar 761 milyon dolar

http://www.kokpit.aero/savunma-havacilik-ihracat-ciro Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter