ABD'nin Lazer Silah Projeleri

Başlatan nokta, Nis 11, 2017, 06:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ABD ordusu 'Süper lazer' silahı için düğmeye bastı

ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD ordusu 'süper lazer' olarak da anılan 150 kilowatt güçteki bir lazer silahı geliştirmek için düğmeye bastı.

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bir teknoloji daha kısa sürede hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilir. ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD Donanması 150 kilowatt güçteki bir lazer silahına 2020 yılında sahip olacak. Silah sanayi üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen Centre for Strategic and Budgetary Assessments çalışanı Mark Gunzinger ülke basınına yaptığı açıklamada bu silahın 2020 yılında test edilmeye başlanacağını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda ABD'li dev silah üreticisi Lockheed Martin geliştirdikleri lazer silahının test işlemleri için ABD ordusuna teslim edilmeye hazır olduğunu açıkladı. F-35 savaş uçağının üreticisi Lockheed Martin ABD ordusuna teslim edilmek üzere 60 kilowatt'lık bir lazer silahı geliştirmişti.

Lazer silahlarının mühimmata ihtiyaç duymaması ve seri atışlar yapabilmesi nedeniyle gelecekte daha fazla kullanılacağı tahmin ediliyor.

Ancak bu alanda çalışmalar yapan tek ülke ABD değil. İngiltere geçtiğimiz aylarda lazer silahı geliştirmek için 30 milyon sterlin (yaklaşık 135 milyon TL) bütçe ayırdığını duyurmuştu. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada çalışmanın amacı "enerjiyi tek bir yerde toplayarak bunun silahlı kuvvetlerin envanterine alınabilecek bir silaha dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğinin saptanması" ifade edilmişti.

http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/abd-ordusu-super-lazer-silahi-icin-dugmeye-basti,ga2WH4Kgh0OAHhtIoY9MBQ/LxOSHd8vREO-BXa3XZpysQ
Mesajı Paylaş

nokta

Lazere Fon Çelmesi

ABD'nin lazer silahları konuşlandırma süreci beklenenden yavaş ilerliyor. ABD'de askeri amaçlı bir internet sitesine görüşlerini aktaran ABD Füze Savunma Ajansı eski direktörü ve danışmanlık firması Booz Allen Hamilton Yönetim Kurulu Başkanı Trey Obering'in çalışmasına göre lazer silahlarında henüz istenen noktaya gelinmedi. Obering'in raporuna göre savunma operasyonlarında milyon Dolarlık önleme füzeleri yerine lazer silahı kullanımı hedefleniyor ancak süreç beklenenden yavaş ilerliyor. Bunun temel nedeni olarak kuvvetlerin güç, ağırlık, boyut ve dalgaboyu gibi alanlardaki farklı ihtiyaçları ve yeterli mali kaynağın ayrılmaması gösteriliyor.

Raporda, lazer silahlarını konuşlandırmaya en yakın kuvvetin ABD Donanması olduğu bilgisi yer aldı. Donanmayı ise hava kuvvetleri takip ediyor. ABD Donanması, operasyonel bir lazer silah prototipini USS Ponce gemisine konuşlandırdı. Bu gelişme, kuvveti bir adım öne götürüyor ancak araştırma ve geliştirme sürecinde daha önde giden hava kuvvetleri karşısına çıkan engelleri aşmakta güçlük çekiyor. Bu engellerin başında ise ağırlık ve boyut geliyor. Uçakların kanat altında taşınabilecek ya da insansız hava araçlarına monte edilecek lazer silahlarının boyutlarının ihtiyaç duyulan gücün üretimine yeterli gelmemesi en önemli sorun. Raporda yer alan bir başka bilgi de, yeterli teknolojiye sahip olunmasına karşın yeterli fonun ayrılmaması da kuvvetlerin önüne başka bir engel olarak çıkıyor.

Bu engellere rağmen, ABD Hava Kuvvetlerinin bu yaz F-15 Eagle uçaklarında testler yürütmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lazere-fon-celmesi/5956/1 Mesajı Paylaş

HDS

Trey Obering haklı. Henüz bir dolu konuda çalışılıyor, lazer silahlarının kapasite ve kabiliyetlerinin ne olabileceği anlaşılmaya çalışılıyor, ancak halen aslında "İşte budur" denilecek bir güven verici gelişme sağlanmış değil.

Her ne kadar "swarm" türü saldırılara karşı bir "hava savunma" kabiliyeti olarak anılsa da, belki de bugünlerde konuşulan F-15 üzerinde testi, ileride AC-130'lara bindirilmesi ve nihayetinde F-35'çe kullanılması gibi konular daha ümit vaat eder olabilir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Atmosferik Absorption,  scattering ve dispersion'un  gozu kor olsun. Bu is zor is. Mesajı Paylaş

nokta

ABD 100 kW Lazer Peşinde

Amerikan Kara Kuvvetleri, Dynetics ve Lockheed Martin ile 10 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Anlaşma ile firmalar, HEL TVD (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator / Yüksek Enerji Lazer Taktik Araç Prototipi) geliştirme sürecinin bir sonraki safhasına geçecek.

HEL TVD Programı ile 100 kW sınıfı bir lazer silah sistemi geliştirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda ilk faz geride bırakıldı ve Lockheed Martin, Sistem Gereksinim Raporu'nu tamamladı. Bir sonraki safha olan tasarım değerlendirme fazı ise Ocak 2019'da başlayacak.

Düşmanın topçu, havan ve insansız hava sistemlerine karşı kullanılması hedeflenen HEL TVD Sistemi, FMTV kamyona monteli olarak testlere alınacak. 2022 yılında New Mexico'da bulunan White Sands Test Alanı'nda  başlanması planlanan testlerin ardından Dynetics ve Lockheed Martin sistemlerinin performansları gözden geçirilecek ve sistemlerden bir tanesi seçilerek, Amerikan Kara Kuvvetleri envanterindeki FMTV kamyonlarına entegre edilerek kullanıma alınacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-100-kw-lazer-pesinde/6861/1 Mesajı Paylaş

nokta

Lazer Çalışmaları Artıyor

ABD, UES Inc. İle 49 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında firma, FLAPS (Flash and Laser Airborne Protection Systems / Flaş ve Lazer Hava Savunma Sistemleri) Programı'na devam edecek. Altı yıllık süreci kapsayan sözleşmede yeni materyallar, üretim metotları, gelişmiş materyallerin Ar-Ge çalışmaları ve fotonik enerjiye karşı koruyucu malzeme teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütülecek. UES, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı (Air Force Researc Laboratory / AFRL) ile ışık körlüğüne karşı da çalışmalar yürütecek. Bu sayede uçucu personelin havada yaşayabileceği olası tehlikelerin de önüne geçilmesi hedefleniyor

http://www.c4defence.com/Gundem/lazer-calismalari-artiyor/6890/1 Mesajı Paylaş

nokta

Pentagon, Stryker'a Lazer Yükleyecek

Pentagon, Stryker, Piyade Aracı şasisinde taşınmak üzere yüksek enerjili lazer silahları geliştirmeyi amaçlıyor.

Emir, Amerika Birleşik Devletleri Stratejik Komutanlığı (United States Strategic Command /STRATCOM) ile Uzay ve Füze Savunma İdaresinden (Directorate of Space and Missile Defence )geldi. Pentagon, kontrol ve soğutma sistemlerini geliştirerek HEL (High Energy Laser /Yüksek Enerji Lazeri) silahının verimliliğini arttırma olanaklarını incelemeyi planlıyor.

Uygulama, modern bir deneysel lazer tesisinin 50 kW jeneratör ile donatıldığını ve hareket kabiliyetine ve 14,5 ton yük kapasitesine sahip ağır bir kamyona yerleştirildiğini belirtiyor. Ordu, Stryker taktik zırhlı araçlarda kullanmak için daha kompakt HEL kompleksleri almayı bekliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pentagon-stryker-a-lazer-yukleyecek/7869/1 Mesajı Paylaş

petibor

Lazer silahları kör edici silah kapsamında ek protokolle filan yasaklanmıştı. Cenevre anlaşmasına ek protokol galiba.  Burada dron bahanesi ile insana karşı rahatlıkla kullanılabilecek lazer silahlarının yolu açılıyor. Türkiye de bu konuda masum değil tabi. Tahminimce bu lazer işi iyice zıvanadan çıkacak ve bir disiplin gelecek ilerde. Kara mayınları gibi Mesajı Paylaş

HDS

Disiplin var zaten @putty. Küçük lazer diyotları bile ITAR'a tabi. Ama mesele Amerikalıların falan ali menfaati olunca 100kW lazeri bindirip araca gezdiriyorlar.

"Bu artık kör etmiyor direk yakıyor" falan mı diyorlar bilinmez.  ::) Mesajı Paylaş

petibor

İhracının yasaklanması yetmez kimyasal silah gibi kullanımının yasak olması mevzusu var. Kendi üretebilenin lazer kullanma askerleri yakma kör etme hakkı da yok. Lazer i hayal etsenize bir flir ile kullanırsan kafasını çıkartanı 1 saniyede kör eder yakar lazer printer gibi her noktaya mükemmel hassasiyet. Bu işle çaktırmadan uğraşanlar şeytanca şeyler yapıyorlar sonra onu dron yada havan mermisi vurarak masumlaştırıyorlar gizliyorlar. Havan mermisini vuran lazeri aşağı çevirirsen ne olur bütün şehri kontrol edersin bir tepeye konunca. Türkiye de hiç masum değil. Mesajı Paylaş

nokta

Yüzlük Lazer Devri17 Mayıs 2019

ABD Ordusu, 100 kilovatlık lazer silah sistemi için Dynetics ve Lockheed Martin firmalarıyla 130 milyon Amerikan Doları değerinde anlaşma imzalandı.

ABD Ordusu Uzay ve Füze Savunma Komutanlığı / Ordu Kuvvetleri Stratejik Komutanlığı (U.S. Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command) Yüksek Enerji Lazerli Taktik Araç Gösterici (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator/HEL TVD) lazer sistemi için; ana yüklenici olan Dynetics, 2022 yılında Yeni Meksika'daki White Sands Ateş Sahasında tüm sistemin test edilmesiyle lazer sistemini Orta-Taktik Araçlar Ailesine entegre edecek.

Lockheed Martin, lazer alt sistemini ve diğer kilit unsurları tedarik edecek ve öncü sistemler entegratörü olacak. Rolls-Royce, 100 kilovatlık lazer silahına güç sağlamak için tasarlanmış yeni entegre güç ve termal yönetim sistemini tedarik edecek.

Ön tasarım incelemesini tamamlamış olan Dynetics ekibi, "mümkün olan en kısa sürede" kritik tasarım incelemesine geçeceklerini belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/yuzluk-lazer-devri/8174/1

Mesajı Paylaş

Hard-Kill

ABD Donanması'na ait USS Portland (LPD 27) Havuzlu Çıkarma Gemisi, test faaliyetleri kapsamında, lazer silah sistemi ile bir insansız hava aracını etkisiz hale getirdi.


https://www.savunmasanayist.com/savas-gemisi-lazer-silahi-ile-iha-vurdu/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter