Dünya, Türkiye ve Savunma Sanayi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 29, 2015, 01:42 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

SSB'den Mevcut Durum Analizi

Savunma ve Havacılık Sanayiinde Uluslararası İşbirliği ve İhracat başlıklı Ekim 2019 tarihli rapor Antalya'da düzenlenen Konferansta paylaşıldı.

Çalışma, 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda strateji geliştirmeye zemin hazırlamak üzere sektörel durum analizi ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Rapor, Savunma ve Havacılık İhracatçılar Birliği (SSI) verilerine göre sektör ihracatının yüzde 95'ini gerçekleştiren 27 firmadan sağlanan bilgilerle oluşturuldu. Bu raporun ardından strateji geliştirme çalıştayı ve strateji uygulama aşamaları gelecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın görüşüne başvurduğu 27 firma şöyle;

Elektronik alt sektörde ASELSAN, HAVELSAN, SDT, MİLSOFT, AYESAŞ, METEKSAN.

Kara araçları alt sektöründe BMC, FNSS, OTOKAR, Nurol Makina, Katmerciler

Deniz Platformları: STM, TAIS, ARES, Yonca-Onuk

Hava Platformları: TUSAŞ, Baykar, THY Teknik, Kale Havacılık, TEI, Alp Havacılık.

Silah Mühimmat: MKEK, Samsun Yurt Savunma, Roketsan,  Ata Silah.

Diğer: Yakupoğlu, Repkon.

SSB Başkanı İsmail Demir'in konuşmasında da yer alan lig ve sıralama raporda şu şekilde yer aldı:

Birinci Lig ABD ve Rusya. Bu iki ülke 2014-2018 küresel satışlarından sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 21 pay alıyor. Bu iki ülke ilk yüzde sırasıyla 41 ve 2 ülke bulunduruyor.*

Sıralamada Türkiye'nin üstünde yer alan ülkeler Fransa, Almanya, Çin, Birleşik Krallık, İspanya, İsrail, İtalya, Hollanda, Kore Cumhuriyeti, Ukrayna, İsviçre.

Rapora göre son altı yılda Türkiye'nin toplam ihracatı yüzde 10,5 oranında artarken savunma ve havacılık ihracatı yüzde 61,3 oranında artış gösterdi.

Raporda yer alan bilgilere göre sektörün 2023 yılı hedefi 10.2 Milyar Dolar olarak belirlendi. 27 firmanın 2019 toplam hedefi 3.36 milyar, 2023 yılı toplam hedefi 8.23 milyar dolar olarak öngörüldü.. Rapora göre 11. Kalkınma Planında belirlenen hedef 10.2 milyar dolar olduğu için raporda ihracatta ivmelenme beklentisi ifade edildi.

Firmalara göre ihracatta güçlü ve zayıf yönler de ele alındı.

Güçlü yönler: teknoloji transferi imkanı, özgün tasarım, satış sonrası destek, Ar-Ge, NATO Standartlarında üretim sertifikasyon, yabancı ortak, maliyet etkinlik, Etkinlik pazarlama, devlet vakıf şirketi olmak, firma güvenirliği ve bilinirliği, yüksek teknoloji, hızlı ve zamanında teslimat, insan kaynağı, fiyat avantajı, geniş ürün portföyü, bilgi birikimi tecrübe, müşteri odaklı çözümlerde esneklik, kalite.

Zayıf yönler: Bürokratik süreçlerde yavaşlık, Küresel lojistik altyapı eksikliği, pazara geç girme, hammaddede yurtdışı bağımlılığı, uluslararası referans eksikliği, daimi yurtdışı ofisleri eksikliği, yurtiçi proje kararlarının etkisi, yurt dışında firma marka bilinirliği, yurt dışında şirket kurma tecrübesi eksikliği, rekabetçi fiyat, yurt içi referans eksikliği, ekonomik belirsizlik ve artan maliyetler, kredi mekanizmaları eksikliği, organizasyonel yetersizlikler, ülkelerarası ilişkiler olarak ele alındı.

http://c4defence.com/Gundem/ssbden-mevcut-durum-analizi/9029/1 Mesajı Paylaş

nokta

TUSAŞ ve Aselsan en çok ciro yapan 100 şirket arasında

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün en yüksek cirolu yüz silah şirketinin yer aldığı 2018 listesine Türkiye'den iki şirket girdi. İlk beşte ise ABD'li şirketler yer aldı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2018 yılında dünya çapında silah ve askeri teçhizat üretimi yapan en yüksek cirolu yüz şirketten oluşan listesini açıkladı. İlk beş sırayı ABD'li şirketlerin paylaştığı listede Türkiye de iki şirketle yer aldı.

Türkiye'nin büyük bir bölgesel güç haline gelme hedefi doğrultusunda silah sanayisine son yıllarda önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekilen raporda, bu gelişmenin Türk şirketlerinin cirolarına da yansıdığı kaydedildi. İlk yüze giren iki Türk şirketi ASELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'nin (TUSAŞ) toplam silah satışlarının yüzde 22 oranında artarak 2 milyar 800 milyon dolara yükseldiği kaydedildi.

http://www.kokpit.aero/tusas-aselsan-100-sirket Mesajı Paylaş

nokta

En çok satış yapan ABD'li savunma sanayi şirketleri

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi, geçtiğimiz yıl küresel silah satışlarını yaklaşık yüzde beş artırdı. 2018 yılında toplam 420 milyar dolar değerinde silah ve askeri hizmet satışı gerçekleştirildi.

Stockholm Barış Araştırma Enstitüsü Sipri, geçen yıl en fazla silah satışı yapan şirketlerin listesini yayınladı. Listeye Çin'deki şirketler dahil edilmedi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketler önde gelen savunma şirketleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon ve General Dynamics geçen yıl 148 milyar dolarlık silah sattı. Toplamda ABD şirketleri 246 milyar dolarlık satış yaparken, bu dünya genelindeki satışların yüzde 59'unu temsil ediyor.

Avrupalı şirketler küresel silah satışlarının dörtte birini (102 milyar dolar) gerçekleştirdi.

http://www.kokpit.aero/2018-dunya-silah-satislari Mesajı Paylaş

Terra

Ruslar için 2019 iyi geçti

Rusya'nın silah ihracatı bu yıl 13 milyar dolara ulaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı devletlerle askeri teknik iş birliği komisyonu toplantısında Rusya'nın silah ticaretine ilişkin bilgiler verdi.

Putin yaptığı konuşmada, Rusya'nın silah ihracatının geçen yıla göre artış gösterdiğine dikkat çekerek, "Bu yıl 13 milyar dolar değerinde silah satışı yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyar dolardan daha fazladır. Yaptırımlara ve haksız rekabetin artmasına rağmen küresel silah pazarında Rusya'nın pozisyonu daha da güçleniyor," dedi.

Bu yıl yabancı ülkelerin Rusya'da düzenlenen farklı fuarlarda savunma sanayisinin başarıları ile tanıştığını da belirten Putin, bu fuarlarda beşinci nesil Su-57 model savaş uçağı, Mi-38T model ağır yük taşıma helikopteri ve dördüncü nesil orta menzilli uçaksavar füze sistemi Viking gibi askeri araç ve silahların tanıtıldığını söyledi.

Putin, "Bu fuarlarda yaklaşık 35 milyar rublelik (558 milyon dolar) anlaşma imzalandı. Genel olarak Rus silahlarının sipariş portföyü istikrarlı bir seviyede bulunuyor ve 50 milyar doları aşıyor." dedi.

Putin, silah satışı konusunda Afrika kıtası dahil Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu üyeleri ve diğer geleneksel ortaklara önem verilmesi gerektiğini, Afrika ülkelerine yönelik uygun ve esnek ödeme koşullarında silah satış anlaşmaları üzerinde çalışılmasını istedi.

http://defenceandtechnology.com/ruslar-icin-2019-iyi-gecti/ Mesajı Paylaş

Terra

Türkiye silah ithalatını azalttı

Türkiye, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle silah ithalatını 2015-2019'da önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) 2015-2019 yıllarını kapsayan raporuna göre, son 5 yılda Türkiye'nin silah ithalatı yüzde 48 azaldı.

Türkiye'nin silah ithalatındaki düşüşe, Türk silah endüstrisi yeteneklerindeki gelişmeler ve bazı silahların teslimatındaki gecikmeler neden oldu.

ABD ve Fransa'nın silah ihracatında önemli artış

ABD ve Fransa silah ihracatlarını söz konusu dönemde önemli şekilde artırırken, Suudi Arabistan en çok silah ithalatı yapan ülke oldu.

ABD silah ihracatını 2015-2019 yıllarında yüzde 23 artırarak, küresel silah ihracatındaki payını yüzde 36'ya yükseltti.

Aynı dönemde ABD'nin toplam silah ihracatı, dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı Rusya'nınkinden yüzde 76 daha yüksek oldu. ABD, 96 ülkeye silah ihraç etti.

SIPRI'nın Silahlar ve Askeri Harcama Programında görevli araştırmacı Pieter Wezeman, ABD'nin silah ihracatının yarısının Orta Doğu ülkelerine yaptığını kaydederek, aynı zamanda ABD'nin askeri uçaklarına olan talebin, özellikle Avrupa, Avustralya, Japonya ve Tayvan'da arttığını ifade etti.

Fransa'nın silah ihracatı, 1990'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, son 5 yılda toplam küresel silah ihracatının yüzde 7,9'unu oluşturdu.

SIPRI'de araştırmacı Diego Lopes Da Silva, yaptığı açıklamada, Fransa'nın silah endüstrisinin Mısır, Katar ve Hindistan'daki silah talebinden yararlandığını belirtti.

Türkiye silah endüstrisindeki gelişmelerin sayesinde silah ithalatını azalttı

Türkiye, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle silah ithalatını 2015-2019'da önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.

Söz konusu düşüşe, Türk silah endüstrisinin yeteneklerindeki gelişmeler ve bazı silahların teslimatındaki gecikmeler neden oldu.

Rusya'nın silah ihracatında dikkate değer düşüş

Rusya'nın silah ihracatı son 10 yılda yüzde 18 azaldı.

Araştırmacı Alexandra Kuimova, Rusya'nın silahlarının uzun vadeli alıcısı olan Hindistan'da çekişmeyi kaybettiğini belirterek, "Bu düşüş, son 5 yılda Rusya'nın Mısır ve Irak'a silah ihracatındaki artışla dengelenemedi." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan en büyük silah ithalatçısı oldu

Orta Doğu ülkelerinin silah ithalatı son 10 yılda yüzde 61 oranında artarken, bu, son 5 yıldaki küresel silah ithalatının yüzde 35'ini oluşturdu.

Suudi Arabistan son 5 yılda dünyanın en büyük silah ithalatçısı olurken, ülkenin silah ithalatı, önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 130 arttı.

ABD ve İngiltere'nin, Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahalesiyle ilgili endişelerine rağmen, bu iki ülke Suudi Arabistan'a silah ihraç etmeye devam etti. Suudi Arabistan, silah ithalatının yüzde 73'ünü ABD'den, yüzde 13'ünü ise İngiltere'den yaptı.

Hindistan, son 5 yılda dünyanın en büyük ikinci silah ithalatçısı oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2015-2019'da dünyanın sekizinci en büyük silah ithalatçısı oldu. BAE'nin silah ithalatının üçte ikisi bu dönemde ABD'den geldi.

Almanya'nın silah ihracatı son beş yılda önceki beş yıllık döneme göre yüzde 17 artarken, Çin de dünyanın beşinci en büyük silah ihracatçısı oldu.

SIPRI, kurulduğu 1966'dan bugüne çatışma, silahlanma, silah kontrolü ve silahsızlanma gibi alanlarda araştırma, rapor ve analizler hazırlıyor.

http://defenceandtechnology.com/turkiye-silah-ithalatini-azaltti/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter