İŞİD

Başlatan dalamper, Eyl 30, 2015, 09:42 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Irak'ta İŞİD'ın 'ikinci adamı' öldürüldü

Irak devlet televizyonunun haberine göre Irak Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, Askeri İstihbarat Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda Enbar iline bağlı El-Kaim ilçesinde yer alan ve İŞİD yöneticilerinin bulunduğu karargahı vurdu." denildi.

Açıklamada, "Saldırı sonucu Ebu Bekir el-Bağdadi'nin ardından örgütün ikinci adam olan ve sözde 'Savaş Bakanı' görevini yürüten Hamid el-Cumeyli adlı kişi öldürüldü. Saldırıda öldürülenler arasında Kaim ilçesi askeri sorumlusu Turki ed-Deylemi ile ilçenin idari sorumlusu Salim el-Acemi de bulunuyor." ifadelerine yer verildi.

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-islamicstate-idUSKBN1733IU Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD ordusu: Reina saldırısının planlayıcısı Suriye'de öldürüldü

ABD ordusu, yılbaşı gecesi Reina gece kulübüne yönelik saldırının planlayıcısının Suriye'de öldürüldüğünü duyurdu.

Öldürülen kişinin kimliği, Özbekistan vatandaşı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı Abdurrahman Özbeki olarak açıklandı. Abdurrahman Özbeki'nin 6 Nisan'da Suriye'nin doğusundaki Deyrizor kentine bağlı Mayadin kasabasına yönelik düzenlenen "kara operasyonunda" öldürüldüğü açıklandı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) sözcüsü Albay John Thomas yaptığı açıklamada, "Bir kara operasyonuydu. Bu konuda söyleyeceklerim sanırım bu kadar" dedi. Albay John Thomas, konuyla ilgili başka bilgi vermedi, ancak hava saldırısında öldürülmediğinin kesin olduğunu söyledi.

'Ebubekir El Bağdadi'ye çok yakındı'

Abdurrahman Özbeki'nin örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi'ye çok yakın bir isim olduğu belirtiliyor.

Albay John Thomas, Özbeki'nin örgütün dış saldırıları planlayıcılarından ve yabancı militan ile para akışı sorumlularından biri olduğunu söyledi. ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk de Twitter hesabından yaptığı açıklamada Özbeki'nin öldürüldüğünü doğrulayarak "Nerede olursanız olun sizi bulacağız" mesajı verdi.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-39673142 Mesajı Paylaş

Atılgan

İstanbul Boğazı'nda saldırı alarmı verildi

Terör örgütü DEAŞ'ın İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemilerine yönelik füzeli saldırı planladığı istihbaratı üzerine güvenlik güçleri alarma geçti.
DEAŞ'ın İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus gemilerine yönelik füzeli saldırı planladığı ortaya çıktı. Sahil güvenlik botları, gemilere eşlik etmeye başladı.

İSTİHBARAT GELDİ

İstihbarat birimleri, DEAŞ terör örgütünün İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemilerine yönelik füze ve uzun namlulu silahlar ile saldırmayı planladığı bilgisini aldı. Uçak düşürülmesi ve Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastıyla Rusya - Türkiye arasındaki ilişkilerin hassas olması ve yeni bir gerginlik yaşanmaması için Boğaz güvenliği en üst seviyeye çekildi. İstanbul polisi DEAŞ'ın eylemlerine karşı bir dizi tedbirler aldı. Yapılan operasyonlar ile birçok DEAŞ'lı terörist yakalanarak cezaevine gönderildi. İstanbul polisi Rus savaş gemisinin geçişi sırasında, karaya en yakın olduğu ve saldırı düzenlenebilecek 146 ayrı güvenlik noktası oluşturuldu.

POLİS HELİKOPTERİ DEVREDE

Rus gemilerinin her geçişinde bu güvenlik noktaları başta olmak üzere Boğaz'da kuş uçurtulmuyor. 24 saat esasıyla polis nöbet tutuyor. Her türlü saldırı ihtimali de göz ardı edilmiyor. Rus gemilerine 2 hücum bot eşlik ederken, polis helikopteri de havadan gemilere gözcülük yapıyor.

NÖBET TUTTULAR

Rus Donanması'na ait 158 borda numaralı "Caesar Kunikov" savaş gemisi, dün İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e açıldı. Savaş gemisinin geçişine Sahil Güvenlik botu eşlik etti. Güvertesinde askerlerin nöbet tuttukları görüldü.

http://www.denizhaber.com.tr/istanbul-bogazinda-saldiri-alarmi-verildi-haber-74261.htm Mesajı Paylaş

murattekin

#273
May 16, 2017, 02:00 ÖS Last Edit: May 16, 2017, 02:02 ÖS by murattekin
Ne atacaklarmış gemiye? RPG'mi?
Bence asparagas haber. Mesajı Paylaş
...

soufa

Bu adamlarin elinde onlarca tanksavar yokmu ? Muhakkak firsatları olsa kullanırlar. Mesajı Paylaş

turkdefence

Boğazdan geçen bir Tanker'e kiralanmış bir yat ile RPG de atar, çıkıp kaçırmaya da çalışır. Siz sadece boğaz diye düşünüyorsunuz, bunun marmara ve karadenizde bekleme bölgeleri de var.

Benim korkum, Sabiha Gökçen'e havanla saldırının bir türevi olarak ManPads ile yolcu uçaklarına bir saldırı yapılması.

Bu sebeple Uzaktan bomba algılama sistemlerinin gelişimini takip etmekte yarar var. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mısır'ın Libya'daki hava saldırıları sürüyor

Mısır'ın Libya'daki hava saldırıları ikinci günde de devam etti.

Minya'daki Kıptileri hedef alan eyleme karşılık olarak başlatılan saldırılarda terör örgütlerine ait kampların vurulduğu belirtildi.

Bu arada, 29 kişinin hayatını kaybettiği Minya kentindeki silahlı saldırıyı IŞİD örgütü üstlendi.

Birleşmiş Milletler'in desteklediği Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık konseyi Kahire'ye tepki gösterdi. Konseyden yapılan açıklamada "Mısır uçaklarının hükümet ile koordinasyon kurmadan Libya topraklarını bombalamasını kınıyoruz" dendi.

Mısır halkı ise Libya'daki operasyonları destekliyor.

Yahya Ez Eldien adlı Kahire sakini, teröristlerin amacının ülkeyi Müslümanlar ve Hristiyanlar diye ikiye bölmek olduğunu söylüyor ve "Bu teröristlerin Allah'ı yok, inançlı olanlar bizleriz" diye ekliyor. Bir başka Kahireli Azab Shehata ise "Ordunun, hava kuvvetlerinin yaptığı gayet yerinde bir hareket. Vakit kaybetmeden verilen bu cevap, en azından bazılarının içini rahatlatacaktır" diyor.

Minya'da ise yine cenaze törenleri vardı. Minyalılar, cuma günkü kanlı saldırıda ölen 29 kişi için dualar etti, gözyaşı döktü.

http://www.euronews.com/2017/05/28/egipto-bombardea-por-segundo-dia-consecutivo-posiciones-del-isis-en-libia Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avustralya: Türkiye'den bir IŞİD'linin gönderdiği patlayıcılarla yolcu uçağına saldırı girişimini önledik


Avustralya polisi, Sydney kentinde Cumartesi günü düzenlenen operasyonlarda yakalanan iki erkek kardeşin, Türkiye'de bulunan bir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) liderinin gönderdiği patlayıcılarla Birleşik Arap Emirlikleri'nin ulusal havayolu şirketi Etihad'a ait bir yolcu uçağına saldırı düzenlemeyi planlamakla suçlandıklarını açıkladı.

Avustralya Federal Emniyet Müdür Yardımcısı Michael Phelan düzenlediği basın toplantısında, 49 yaşındaki Halid Hayat ve 32 yaşındaki Mahmud Hayat adlı erkek kardeşlerin yolcu uçağının yanı sıra "kalabalık ve kapalı bir mekanda" zehirli kimyasal yayarak ikinci bir saldırı hazırlığında daha olduklarını öne sürdü.

Emniyet Müdür Yardımcısı, bu saldırı hazırlıklarının IŞİD'den "ilham ve talimat alınarak" yapıldığını da sözlerine ekledi.
Phelan, bu planları "Avustralya toprakları üzerinde bugüne kadar yapılması düşünülen en karmaşık saldırı girişimlerinden biri" olarak nitelendirdi. Verilen bilgiye göre, Hayat kardeşler bir IŞİD lideri tarafından Türkiye'den kargo uçağıyla Avustralya'ya gönderilen patlayıcıları kullanarak bir bomba hazırladı.

Bomba bavulun içindeki kıyma makinesine saklanmış

Bu bombanın, 15 Temmuz günü Etihad Havayolları'nın Sydney'den Abu Dhabi'ye yapacağı tarifeli sefere bir bavulun içinde sokulmasının planlandığı öne sürüldü.

Polis, Hayat kardeşlerin kıyma makinesi içine sakladıkları bombayı başka bir kardeşlerinin bavuluna haber vermeden yerleştirdiğini ve bavulun çok ağır olmasından dolayı check-in sırasında kabin içine alınmaması üzerine saldırının önlendiğini iddia etti. Bavulu taşıyan kişinin uçağa binerek Abu Dhabi'ye gittiği, kendisiyle havaalanına gelen Halid Hayat'ın ise kabin içine alınmayan bavulla birlikte alandan ayrıldığı bildirildi. Phelan ayrıca Hayat kardeşlerin kalabalık bir yerde zehirli hidrojen sülfür gazını yayacak bir bomba ile ikinci bir saldırı hazırlığında olduğunu da belirtti.

Suriye'de bulunan bir başka IŞİD yöneticisinin Sydney'de saldırı düzenlenebilecek yerler önerdiğini ifade eden Phelan, "Bu saldırıyı da tamamen önlemiş durumdayız. Yalnızca uçağa düzenleneceğini düşündüğümüz bombalı saldırıyı değil, kimyasal bir saldırıyı da önledik" diye konuştu.  Sydney'de Cumartesi günü düzenlenen operasyonda dört kişi gözaltına alınmıştı. Bu operasyonda gözaltına alınan Hayat kardeşlerin ömür boyu hapis cezasıyla yargılanması bekleniyor.

Gözaltına alınan kişilerden birisi serbest bırakılırken, diğerinin sorgusu devam ediyor.

http://www.bbc.com/news/world-australia-40822310 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya'daki bıçaklı saldırıyı IŞİD üstlendi


Rusya'nın Surgut şehrinde bıçakla etrafındaki insanlara saldırarak 8 kişiyi yaralayan saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü saldırıyı üstlendi.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, olayın ardından ilk ihtimal olarak saldırının terör amaçlı olduğunu değerlendirmediklerini açıklamıştı.

http://www.euronews.com/2017/08/19/knife-attacker-runs-amok-in-siberia Mesajı Paylaş

Karabasan

Pariste Amerikan yapımı tanksavar yakalanmış
http://aa.com.tr/tr/dunya/pariste-cephanelik-bulundu/888743 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

IŞİD'den İspanya'ya yeni tehdit


İspanya, 17 Ağustos Katalonya saldırılarının ardından ülke çapında, özellikle turistik bölgelerde güvenlik önlemlerini artırdı. Kent merkezlerinde polis devriyeleri sıklaşırken, Barselona'dakine benzer araçlı saldırılara karşı bariyerler yerleştirildi. Alicante'de güvenlik bariyerlerinin saksı içinde ağaç şeklinde konulduğu görüldü.

Hükümet güvenlik zaafına yol açmaması için ek tedbirlerle ilgili detaylı bilgi paylaşmayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta gözaltına alınan zanlılar turistik mekanlara yönelik daha geniş çaplı saldırı hazırlığında olduklarını itiraf etmişti.

Diğer yandan, IŞİD yayınladığı bir video ile İspanya'yı tehdit etti. İlk kez İspanyolca hazırlanan propaganda videosunda IŞİD, "Endülüs'ü yeniden halife toprağı yapacaklarını" savundu ve İspanya'da yeni saldırılar düzenleyeceklerini söyledi. Bir internet sitesinde yayınlanan videoda İspanya çapında IŞİD' bağlı çok sayıda hücrenin saldırı için hazır beklediği öne sürüldü.

http://www.euronews.com/2017/08/24/spain-steps-up-security-as-isil-issues-more-threats Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Belçika'da terör saldırısı


Belçika'nın başkenti Brüksel'de devriye gezen askerlere bıçakla saldıran bir kişi vurularak öldürüldü. Belçika Federal savcısı, olayı terör girişimi olarak niteledi. Savcılığın yaptığı duyuruda Somali asıllı 30 yaşındaki saldırganın olay esnasında tekbir getirdiği belirtildi.

Saldırıda el ve yüzlerinden yaralanan askerlerin hayati tehlikesinin olmadığı ifade edildi.

Başbakan Charles Michel de sosyal medya hesabından, "Askeri güçlerimiz için gereken tüm destek veriliyor. Güvenlik birimlerimiz teyakkuzda. Durumu yakından takip ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Brüksel'de 22 Mart 2016'da havalimanı ve metro istasyonuna yönelik eş zamanlı saldırılarda 32 kişi ölmüştü. Saldırıların ardından güvenlik güçlerini hedef alan iki bıçaklı saldırı daha yaşanmıştı.

Belçika'da havalimanı ve metro saldırısının ardından polislerin yanı sıra askerler de sokaklarda devriye gezmeye başlamıştı.

http://www.euronews.com/2017/08/25/man-shot-in-brussels-after-attacking-soldiers Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

IŞİD Militanlarının Konvoyu Suriye İçinde İlerlemeye Devam Ediyor


300'e yakın IŞİD militanı ve aileleri, IŞİD, Hizbullah ve Suriye rejimi arasında yapılan ateşkes sonrası, Lübnan-Suriye sınırındaki bölgeden, Suriye'ye, Irak sınırı yakınlarına doğru yola çıktı.

Hizbullah ve Suriye rejimi güçlerinin eskort ettiği 17 otobüslük konvoy halinde ilerleyen IŞİD militanları, ateşkesin anlaşma gerekleri uyarınca, Suriye rejimi kontrolundaki bölgelerden çıkarılıyor.

Hizbullah yaptığı açıklamada, Amerika'nın önderliğindeki koalisyonun, savaş uçaklarıyla, konvoyun doğuya doğru ilerlemesini ve rejim tarafından konvoydakilere yardım götürülmesini engellemeye çalıştığını belirtti.

Konvoydan 6 otobüsün Suriye rejim kontrolundaki bölgelerde kaldığı ve eğer bu otobüslere bir saldırı olursa sivillerin öleceği açıklamada söylendi.

IŞİD'e karşı koalisyon yetkilileri, konvoydaki sivillerin zarar görmemesi için çözüm bulacaklarını belirtti ancak nasıl olacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Konvoy halinde ilerleyen grup, IŞİD'in kontrolunda olan Deyrizor'a götürülmek üzere önce Humus'a getirildi.

Hafta içinde Amerika öncülüğündeki koalisyon, konvoyun ilerlemesini engellemek için bir yolu bombaladığını açıkladı.

Militanların Irak sınırındaki Deyrizor'a getiriliyor oluşu, Irak Başbakanı Haydar El Abadi'yi sinirlendiriyor. Abadi, militanların sınırlarına çatışma getirebileceğinden korkuyor.

Koalisyon, konvoyu gerçek zamanlı olarak takip ettiğini ve IŞİD militanlarını doğrudan hedef almayı seçenek dışı bırakmadığını kaydetti.

https://www.voanews.com/a/islamic-state-convoy-continues-syrian-trek-despite-us-threats/4012746.html Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Ebadi: "Musul'daki Kampta Tutulan IŞİD Şüphelilerinin Yarısı Türk Vatandaşı"


Irak Başbakanı Haydar El Ebadi Musul yakınlarında bir kampta tutulan IŞİD şüphelisi yüzlerce ailelenin yarısının Türk vatandaşı olduğunu söyledi.

Musul yakınlarındaki kampta Kürt güçlere teslim olan 1333 kadın ve çocuk tutuluyor. Aileler Irak güçleri IŞİD'I Telafer'den çıkardıktan sonra teslim olmuşlardı.

Abadi, kampta tutulanların çoğunun suçsuz olduğunu, hükümetinin onları bağlı oldukları ülkelere teslim etmek için vatandaşı oldukları ülkelerle iletişim halinde olduklarını kaydetti. Abadi, Irak'ın şu ana kadar 100'den az kişiyi ülkelerine iade ettiğini belirtti. Irak Başbakanı süreci hızlandırmak için çok çalıştıklarını da söyledi. Abadi, Musul'da geçen ay bulunan 16 yaşındaki Alman kızın da idam cezasıyla kaşılaşabileceğini belirtti.

Irak istihbaratı kızın IŞİD polis gücüyle çalıştığına inanıyor.

https://www.voanews.com/a/iraq-abadi-half-of-islamic-state-families-near-mosul-are-turkish/4032230.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter