İŞİD

Başlatan dalamper, Eyl 30, 2015, 09:42 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Başkentte DEAŞ operasyonu: 101 gözaltı


Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi koordinesinde, bin 500 polisin katılımıyla terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyon düzenlendi.

Merkez ilçeler ile Sincan, Etimesgut ve Çubuk'ta 250 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan 245 şüpheliden 101'i gözaltına alındı.

Aralarında DEAŞ'a müzahir "Tatlıbal grubu" üyelerinin de bulunduğu zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyale el konuldu.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/baskentte-deas-operasyonu-101-gozalti/960519 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Bağdadi, dün Suriye ordusunun eline geçen Ebu Kemal'deydi

Hizbullah'a yakın bir haber kaynağı, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin, Suriye'de örgütün elinde kalan son bölge olan ve dün tamamen özgürleştirildiği açıklanan Ebu Kemal'daki operasyonlar sırasında kasabada olduğunu aktardı.

Haberde Bağdadi'nin Suriye güçlerinin kasabadaki operasyonu sırasında bölgede olduğu yönünde haber alındığı belirtildi.
Ancak haberde IŞİD liderinin ele geçirilip geçirilmediğiyle ilgili bir bilgi yer almadı.

Suriye ordusunun 3 Kasım'da özgürleştirilen Deyr ez Zor'da yer alan ve IŞİD'in elinde kalan son yer olan Irak sınırındaki Ebu Kemal kasabasının tamamını dün geri aldığı açıklanmıştı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711101030947896-bagdadi-suriye-ordusu-isid-ebu-kemal/ Mesajı Paylaş

Karabasan

İstanbul'da eylem hazırlığındaki 6 DEAŞ'lı yakalandı


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ'a bağlı 6 kişilik hücrenin yönetiminden gelen talimat doğrultusunda eylem planladığı istihbaratı üzerine çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 6 zanlıyı gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

Sansasyonel eylem hazırladığı olduğu iddia edilen şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/istanbulda-eylem-hazirligindaki-6-deasli-yakalandi/962436 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Bu Bağdadi kaç kez öldürüldü ben karıştırıyorum. Mesajı Paylaş
...

Aliarmau011fann

ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın hazırladığı yeni Irak-Suriye haritası. Deaş'ın kaybettiği topraklar ve kontrolünde tuttuğu yerleri gösteriyor.

Mesajı Paylaş

Merkator

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Doğu Akdeniz'de IŞİD karşıtı operasyonlarda kullandıkları Rafale tipi savaş uçaklarının ikisini geri çektiklerini duyurdu.

Parly, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'de IŞİD varlığının zayıfladığını ancak tamamen yok olmadığını belirterek, bu terör örgütüne karşı gerçekleştirdikleri operasyonlarda yer alan Rafale tipi savaş uçaklarından ikisini Fransa'ya geri çektiklerini bildirdi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 17 Kasım 2015'te meydana gelen, 130 kişinin öldüğü ve IŞİD'in üstlendiği terör saldırılarının ardından 24 Rafale savaş uçağı kapasiteli Charles de Gaulle uçak gemisi Doğu Akdeniz'e gönderilmişti. Savaş uçaklarının bir bölümünün bulunduğu Charles de Gaulle uçak gemisi geçen yıl aralık ayında Fransa'ya çekilmişti.

Eylül 2014'ten bu yana IŞİD'le mücadeleye katılan Fransa, Irak'ta Musul'un IŞİD'den geri alınması için Peşmerge güçlerini eğitmek üzere iki sene önce bölgeye askeri uzmanlar ve teçhizat göndermişti.

Fransa, son olarak Musul operasyonuna destek için top bataryası sevk etmişti.

http://www.kokpit.aero/iki-ucagi-geri-cekti Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

O GDR'yi yazmayacaktı. Bütün ciddiyet gitti. Mesajı Paylaş
...

HDS

Aslında ciddi bir grafik bu. IŞİD'in elindeki silahların üretildiği yerleri gösteriyor. Muhtemelen GDR eski Doğu Alman üretimi AK-47'ler vs içindir. Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

IŞİD'in İdlip ve Hama bölgesindeki faaliyetlerini gösteren infografik.

Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD'li general IŞİD'le mücadele stratejisini açıkladı: Yeterli kapasiteye sahip değiliz

Washington'un IŞİD'le mücadele stratejisiyle ilgili açıklamalarda bulunan ABD Deniz Piyadeleri Komutanı Orgeneral Robert B. Neller, ABD'nin terörle mücadeleyi tek başına yürütme kapasitesine sahip olmadığını itiraf etti.

Atlantik Konseyi'nde düzenlenen bir konferansta katılımcılara hitap eden Neller, "Dünya büyük bir yer ve bu nedenle, ulusal güvenlik stratejimizde birlikler ve ortaklıklar kurulması gerektiği belirtiliyor. Terörle tek başımıza mücadele etmek için yeterli kapasiteye sahip değiliz ve bunu tek başımıza yapmayacağız. Ancak diğer ülkelere terörle mücadele birimlerini ve güvenlik güçlerini geliştirmeleri için yardım edebiliriz" ifadelerini kullandı.
Neller, ABD'nin Nijerya, Batı Afrika ülkeleri ve diğer ülkelerin IŞİD'le mücadeledeki imkan ve kabiliyetlerini artırmak için İngiltere, Fransa ve İtalya ile halihazırda işbirliği yaptığını da kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diğer ülkelere yardım etme gerekliliğinin altında ABD'nin eninde sonunda bölgeyi terk edecek olmasıdır. Bu durumda yerel güvenlik güçleri terörle kendi başlarına mücadele etmek zorunda kalacaklar."

https://tr.sputniknews.com/abd/201804011032867407-abd-general-isid-yeterli-stratejisini-acikladi-yeterli/

Mesajı Paylaş

murattekin

Türk ordusundan brifing alsınlar. FK harekatında yalnız bıraktıkları ordudan.   >:( Mesajı Paylaş
...

meraklı

Türk kamuoyunda henüz örgütün adı konusunda bile konsensus sağlanabilmiş değil. DAEŞ mi DEAŞ mı?

Şu anda haber kanallarını açarsanız, altyazılarda bir kısmı DEAŞ bir kısmı da DAEŞ yazıyor. :) Mesajı Paylaş

sahin1

Daeş veya Deaş, büyük ihtimalle yazılışının Arapça olması dolayısıyla bunun okunuşundan kaynaklanıyor. Devlet-ül İslamiyye Fi Irakiyye veş Şamiyye, yani Irak ve Şam İslam Devleti. Bu Arapça metin kısaltma olarak DAİŞ okunuyor. Ama bu batı dillerinde kısaltma olarak çevrilirken DEAŞ veya DAEŞ olabiliyor. Çok önemli de değil. Ama bu terör örgütünün Arapça adının açılımı "Irak ve Şam İslam devleti" demek. Artık nasıl İslamsa. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dış İşleri Bakanlığı DEAŞ diyor... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter