VESTEL İHA'ları

Başlatan ocay, Şub 08, 2016, 06:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Destiny

Buna katılıyorum ama Sn.HDS bir rol model baz almamız kendi yöntemlerimizi, kendi taktiklerimizi, kendi gereksinimlerimizi yaratmamız konusunda ciddi sıkıntılar var bunlar sadece teşkilatlanma düzeyinde değil proje geliştirilme aşamasında savunma sanayini yönlendiriyor kendimize has çözümler üretemiyoruz bu sıkıntı verici ve rekabet yaratmayan bir durum. Olan fikri herkez öyle veya böyle yapar bu mantığın değişmesi gerek nasıl değişir ama koca bir (!) Mesajı Paylaş

murattekin

Pistler bombalansa asfalttan kalkamaz mı bu uçak? Kaç metreden kalkıyor ki? Hadi katapultla attın. Yaklaşık 700 kg diye tahmin ediyorum ağırlığını. Nereye inecek? Yada 700kg için nasıl bir paraşüt gerekecek? Hadi paraşütü de yaptın. Taşıdığı değerli yük nasıl korunacak?
Saçma bir ister bence. Mesajı Paylaş
...

putty

#17
Şub 08, 2016, 02:07 ÖS Last Edit: Şub 08, 2016, 02:10 ÖS by putty
Orbiter gibi 50 kg civarı bir mini taktik arası mdi iha mız olsa bütün stresimiz ortadan kalkardı
Bizim taktik ihalar kantarın topusu becerikli gençler yüzünden kaçınca male iha gibi oldu derdimiz biraz o. Taktik dediğin tabur seviyesinde kullanılıyor olması gerekir bizim taktik iha lar ise ordu düzeyinde kullanılıyorlar Tugay bile değil.

Bunu birisi Allah rızası için yapsın her şeyi yaptılar üçer beşer tane ama dünyada her ilk ihasını yapan ülkenin gözünün aldığı bu sınıfı biri iş edinip yapmadı
Şunu yapsın biri artık dimi ama
Baykar yapsın onun işi bu. Mini iha yı kullana uzman çavuşa iki gün eğitim verip bunu da kullandırsınlar
Mini ihacı uzaman çavuşlar var orduda. Maaşı haketmiyorlar bence el kadar şey için maaş alınmaz.

Mesajı Paylaş

saladin

masrafini ve malzeme uzerindeki stresi   birakirsak elekro magnetik bir katapult olur herhalde.  20 senedir kullanmadigim fizik bilgilerimle:
30 metre katapult, 3 saniye  ve 60km hizla kalkis icin sanirim  6m/s2 ivme gerekiyor. 500kg kutle ile bu 3k Newtonluk kuvvet demek.

olayin fizik kisminda hata yapmadiysam olabilir gibi gozukuyor.


Mesajı Paylaş

ocay

#19
Şub 08, 2016, 02:54 ÖS Last Edit: Şub 08, 2016, 06:09 ÖS by ocay
http://www.hec-eng.com/products/hydraulic-launcher-for-uavs/

500Kg Kapasiteli bir hidrolik lançer mevcutmuş. Mesajı Paylaş


ocay

Robonic Hermes 450'yi fırlattığına göre Karayel de denenebilir. Mesajı Paylaş

7SkiesUMEX 2016: Vestel's Karayel goes operational

Huw Williams, Abu Dhabi - IHS Jane's International Defence Review
07 March 2016


The Karayel is equipped with an EO/IR payload for ISR missions. Source: Vestel

Vestel's Karayel unmannned aircraft system (UAS) has commenced operations in an undisclosed area of Turkey, IHS Jane's has learned.

Speaking at the UMEX 2016 exhibition and conference in Abu Dhabi, Vestel's Süha Özgür Diner, deputy general manager of air platforms, said the company is providing a full turnkey solution in support of Turkish Land Forces operations.

Diner explained that the Karayel was being provided on a service basis - with Vestel employees acting as air crew and maintainers - as due to operational requirements the Turkish Land Forces wanted the capability fielded as soon as possible. The official handover of the system is expected in the coming weeks.

Three aircraft have been deployed and can be operated by a small team, Diner said. They consist of a pilot and payload operator, and just two maintainers/support crew. Operations have included two aircraft working at the same time, as two ground control stations have been deployed.

The aircraft is being operated with ground data terminals in order to extend its area of coverage. (Vestel)The aircraft is being operated with ground data terminals in order to extend its area of coverage. (Vestel)

Diner said the Karayel's early deployment is beneficial in proving the capability to the Turkish Land Forces and helping iron out operational issues. Around 1,000 flight hours have been amassed to date across the three airframes, with the missions' focus on intelligence, surveillance, and reconnaissance (ISR) duties via the aircraft's electro-optic/infrared sensors.

The Karayel, Diner said, is working at extended ranges from its forward-deployed location, using ground data terminals to relay command information to the platform and receive and ISR imagery from the area of operations. Further terminals will be deployed to expand the area of coverage, Diner added.

The aircraft is comfortably working within its flight performance envelope, Diner said, noting that the testing conditions of the area of operations were helping prove the capabilities of the platform and are building on the hot-weather tests that were conducted near Ankara last year.

Key to the performance of the aircraft in the difficult conditions, Diner said, are some of the advanced features of the Karayel design, which include triple redundancy in key systems and a de-icing capability, which he said had been employed.


http://www.janes.com/article/58613/umex-2016-vestel-s-karayel-goes-operational


Mesajı Paylaş
.

7Skies


Karayel 'in muhimmatli versiyonu, test muhimmati ile ilk ucusunu da bu Cuma yapti. . Ucus kayitlarinin incelenmesini takiben cansiz baslikli muhimmat atis yapilacak. Muhimmat entegrasyonu icin calismalara Aralik 2015'te baslanmisti.

http://savunmaturk.net/insansiz-hava-araclari/vestel-karayel-iha-t10243.0.html;new;topicseen#new

Mesajı Paylaş
.

7SkiesVestel acaba neden -Kanat altı ve -Katlanabilir bir iniş takımı sisteminden -Gövde altı ve -Sabit bir iniş takımı sistemine geçiş yaptı.


Mesajı Paylaş
.

murattekin

Ağırlık azaltma?
Mesajı Paylaş
...

dum

Katapulttan pistlere geçiş yapıyordur belki de.. Mesajı Paylaş

orko_8

1. Ağırlık
2. "Redundancy"
3. Dayanıklılık Mesajı Paylaş

sailordream

Birbirinden bambaşka iki uçağa baktığımızı hatırlatayım istedim tek fark iniş takımları mı yoksa gövde kanat formu kanat yerleşimi kuyruk vs hepsi farklı kısacası farklı bir uçak mı? Mesajı Paylaş

Search and rescue

 "Redundancy" ne demek?
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter